Chcem dať zbúrať starý dom. Aké firmy to robia?

dominika31071987
5. aug 2019

ahojte,
ma niekto skusenost s firmou, ktora zbura a odprace stary dom? je to taky ten stary typ do L, asi 100m2
neviete ako sa pohybuju ceny?
druha vec, nasi ma presviedcaku, ze to je skoda zbueat, ze to treba len opravit..ten dom ma asi 100rokov.. ma sice nove okna aj strechu, ale praskaju mury..bojim sa, ze keby sa pustime do opravy, tak nas bude stat viac ako novy dom

kittykat22
5. aug 2019

@dominika31071987 je jedno co chcu tvoji rodicia. Co chces ty? Ak chces zachovat stary dom, tak ti s pochybnostami pomoze veduci stavby alebo ten kto stavby kolauduje. Otazka je, ci ten povodny dom nemas tehlovy alebo dobre spraveny - co dnesne domy su skor papierove 🙂 Kamaratke sa cez stenu prehryzla do domu mys 😀

aleshka_supermama
5. aug 2019

@dominika31071987 ako môj otec hovorí starý dom bude vždy starý aj po rekonštrukcii ( je starý stavbár ) 😉

magic08
5. aug 2019

@dominika31071987 určite vás to vyjde minimalne na rovnako. No vy si musíte zvážiť, či chcete investovať do starého 100rocneho domu. Chce to vyjadrenie odborníka. My sme prerábali 50rocny a sme spokojny bol je zdravý, nebol vlhký vyšlo nás to o niečo menej ako stavať nový. No u nás závažila aj lokalita. Keby kúpime pozemok a staviame nový, vyjde nás to raz toľko.

ankare
5. aug 2019

Môj muž je stavbár a každého odhovara od prerábania starého domu. Nevieš, ako su tam základy porobené, v akom stave je statika domu, či nevlhne odspodu.... On by Ti určite odporúčal zbúrať a postaviť nanovo. Máš istotu, že bude urobený dobre a spravíš si ho podľa predstáv. Držím palce!

martina2ve
5. aug 2019

Suhlasim, ze stary dom je navzdy stary aj ked sa prerobi...
Jasne ze radsej zburat a postavit podla svojich predstav. Ceny netusim ale dobra firma to spravi raz dva. Drzim palce

milanm_
5. aug 2019

Ak ma základy a dobre napojenie sieti tak by som zvážil rekonštrukciu. Ak nie tak dat to dole...
Ľudia zabudajú na papierovačky. To je obrovský rozdiel mat v pohode papiere (stavebný dozor, projekt, revízie, kolaudácia...) rekonštrukcia vs. stavba nového. Finančne je to +- rovnake

moonlight1210
5. aug 2019

@dominika31071987 v tom mas pravdu. Znami kupili starsi dom a po oprave strechy (urobili tam aj dve mensie izby pre deti) to neuniesli zaklady (podlozie). Zacalo to na par miestach klesat, mury zacali praskat, museli spevnovat zaklady. Stalo to nakoniec viac ako novy dom.
Pritom dom tam stal hadam 60 rokov a nic. Ale stacila nova zataz a ukazalo sa, ze podlozie na to nebolo uz vhodne.

My sme zas prerabali starorodicovsky, skoro 70 rocny. Ale tam bola v dokumentacii hadam kazda tehla. Lebo starky bol pedant. A o dom bolo dobre starane. Takze sme vedeli, do coho ideme.
Ale i tak, odporucam odhadnutu sumu na prerabku nasobit minimalne korficientom 1,3. Ono sa vzdy cosi necakane vyvrbi. 🙂

livia341
5. aug 2019

@dominika31071987 radšej by som postavila nový dom a budem to vidieť na vlastné oči ako prerábať cudzí dom a potom ľutovať, vo vašom prípade keď sa praskajú múry, tak by som zburala lebo neviete ako robili majstri aj z akého materiálu pouzili.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marguay
5. aug 2019

My sme stavali novy a svagor opravil stary. Vyslo to narovnako a oni nemaju podla predstav my ano. Aj ked je opraveny, stale ma nedostatky, nedalo sa to uz inak. Ja by som to tak nechcela.

sissy27
5. aug 2019

@dominika31071987 ak opravu budú financovať rodičia, tak nech sa páči, bude rekonštrukcia. Ak to majú byť vaše peniaze a vaše starosti, tak si spravte po svojom. Ja by som to strhla a postavila nový - budete mať pár rokov pokoj. Akokoľvek zrekonštruujete 100ročný dom, tak stále vám tam bude niečo vyskakovať, s čím ste nepočítali a bude to treba opraviť. Nehovoriac o tom, že rýchlejšie máš postavený nový.

dnld
5. aug 2019

@miriam11 to je vas problem ze ste chceli zo stareho novy luxusny dom ale nechceli ste dat tolko ako by stal novy, to sa neda. Na zaciatku musi clovek vediet co chce, bud bude spokojny s tym ze si prerobi starsi dom podla realnych predstav ktore sa daju uskutocit alebo budete hromzit nad tym ze ste chceli luxusny dom ale chceli ste usetrit prerobenim stareho a mat novy a to sa neda. nakoniec vas to vyslo viac ako novy. Kazdy musi vediet co chce. Vela je o spokojnosti ... taku zenu akok ste vy by som nechcel, clovek do toho da vsetko a zena stale nespokojna 😄

lujza123
5. aug 2019

@dominika31071987 cena za zbúranie a odvoz starého domu môže byť cca 10 000 eur aj viac.
To ci je prasklina v mure vážna alebo len kozmetická vada ti povie statik. Kľudne to môže byť len prasklina v omietke.
Ci by bola v tvojom rekonštrukcia lacnejšia alebo drahsia ti nikto nepovie, pretože nevieme co všetko by rekonštrukcia zahŕňala a aký nový dom by si tam chcela.
Ak nejaký papierový bungalov na kľúč typu euronuda 3000 co je teraz v móde stavať a budeš si vyberať najlacnejšie materiály tak áno, bude to lacnejšie. To ze v takomto drevenom rýchlodome je v lete tak 50 stupňov a ze aj cez 3 steny počuješ ako si niekto prdol na záchode si už ale majitelia týchto zázrakov nepriznaju. Dispozícia týchto katalógov je tiež tragikomédia, neviem co je to za módu stavať izby o veľkosti 10 m2, kedysi sa také stavalo pre sluzobnictvo, dnes je to akože detská izba pre deti....

Takže keď stavať, tak aspoň individuálny projekt nech je to tak ako chcete.
Píšeš ze ide o dom v tvare L, tie bývajú väčšinou postavené stenou na kraji pozemku, keď to zburas tak nový dom budeš musieť postaviť podľa stavebného zákona s niekoľko metrovým odstupom od susedovho plotu takže sa ti naozaj môže drasticky zmenšiť pozemok. Ale ak ide pred domom frekventovaná cesta môžeš si nový dom posunúť ďalej a bude to pre teba výhoda.

Nepíšeš ci ma dom nejakú historickú hodnotu, génius loci lebo to zaváži a dosť. V tomto prípade nové nebude nikdy také pekne ako to stare, obzvlášť ak je v zástavbe starých chalúpok tak novostavba by spatila celú ulicu. V takomto prípade by bolo rozumnejšie chalupu predať niekomu kto ju ocení a radšej si kúpiť pozemok a tam postaviť co chcem

Toto je rozhodovanie pri ktorom treba zvážiť všetky + aj -. Veľa ľudí ti okamžite povie zbúrať, na SK sa myslím zďaleka toľko neopravuje ako inde. Ja som zase za rekonštrukciu alebo teda stavanie na zelenej lúke, bez burania už postaveného domu. My sme rekonštruovali, ale poriadne, čiže mame takmer novostavbu a nič nemusíme stále prerábať ako všetci strašia. Náklady na bývanie mame rovnaké ako známy v novostavbe. Do rekonštrukcie by som šla určite znova.

lula313
6. aug 2019

@dominika31071987 my sme kúpili menší starý dom a nacenenie búracích prác skoro 20tisic, čiže realne treba počítať s touto čiastkou. Muž začal realizovať búracie prace sám, ale podľa faktúr to nevyzera, ze sa dá takto veľa ušetriť. Avsak poinzerovali sme, čo sa dalo, darovali za odvoz tehly, či skaly a bol o to velky záujem, takze dá sa ušetriť aj takto, ale je to zase na úkor casu, že musis komunikovať so zaujemcami, 100x chodit na stavbu, keď prídu a hlavne je to časovo narocne.
Keď Vám prídu stavebné firmy, tak samozrejme vás budú nahovárať na stavbu noveho, lebo ten sa lahsie stava ako niečo opravuje

ivkus
6. aug 2019

neprerabaj !zburaj! prerobili by ste a museli by ste sa prisposobovat. Moj muz este ked sme neboli spolu na napor svokry zacal prerabat (on chcel burat)a musel sa prisposobit a uz by to nikdy neurobil!dom by sme chceli otocit o 180stupnov no nejde to uz😞

petamada
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominika31071987
autor
6. aug 2019

@lula313 tak taku sumu som veru necakala.. ja ze ale 2000€ 😬

juliet86
6. aug 2019

@dominika31071987 buranie domu vyjde okolo 10tisic az 20 tisic. podla velkosti materialov stavu pristupovej cesty mnozstva firiem v okoli

sendy1977
6. aug 2019

@dominika31071987 ono zaleží aj od tvojej šikovnosti. Niekomu sa podarí tehly ešte predať. Ak je plechová strecha tak plech odniesť do zberu a pod.

dominika31071987
autor
6. aug 2019

isla by som do opravy, no bojim sa skrytych vad a chcem zmenit dispoziciu, co si muslim ze asi nepojde..kolko by ma vysiel nejaky posudok, ci je dom vhodny na taketo zasahy?
ak ma buranie domu vyjde na 20 000€, tak to kaslem na to, za to si kupim pozemok bez domu a mozem rovno zacat stavat..

lula313
6. aug 2019

@dominika31071987 no treba ratat, že len jeden kontajner stavebnej sute s odvozom a dovozom je od 350 EUR a keď mate 100 metrov štvorcových, to by ste ich teda naplnili veľmi velke množstvo. My sme si volali statika, za 40 EUR mi spravil obhliadku a zhodnotil stavbu, čo by sa tam dalo a či mozeme na múry stavat poschodie.. my sme mali pana Bolcarovica zo Zahoria(keď chceš, môžem ti poslať cislo, chodil tuším niekam za rodinou aj na stredne Slovensko), ostatní sú účtovali rôzne, dokonca som dostala ponuku aj na 1500 eur za posudok😀

dominika31071987
autor
6. aug 2019

@lula313 a kde si ho prosim ta nasla? ci len cez google?

lula313
6. aug 2019

@dominika31071987 tohto konkretne odporúčali viacerí ľudia na modrejstreche (niečo ako modrykonik, ale je to fórum pre ľudí, čo stavaju/prerábajú). Inak si mozes najst komoru statikov a tam je zoznam s kontaktami, len ako píšem, ceny sa roznia

vendulka80
6. aug 2019

My sme mali tiez stary kamenný dom 100 rocny po babke ale 20 rokov tam uz nikto nebýval tak vsetko bolo prelezené plesňou a vlhké. Búral to muz s otcom svojpomocne a potom este bagrista to dorazil a vývoz sutiny stal 4000 EUR. Nedaj sa nahovoriť na záchranu starého... urob si nové a vaše podla seba a s vašou energiou. Stare domy maju svoje čaro ale aj svoje spomienky.

ejanjelik
6. aug 2019

@dominika31071987 ani s tym pozemkom za 20000 by som nebola taka optimistka

petra7481
6. aug 2019

@kittykat22 co sa jej ? 😂

lujza123
6. aug 2019

@dominika31071987 statika zoženieš cez net, tak isto šikovného architekta co ma skúsenosti s prerabkami, oplatí sa zaplatiť si za konzultáciu a budeš vedieť na com si. Nie každý starý dom sa dá zachrániť ale tak isto nie kazdy treba búrať.
Ak má dom nové okná, strechu, krov je v poriadku už len toto ma hodnotu tých cca 15 000 - 20 000 eur. Ak je vnútri drevený strop máš ďalšie veľké plus (často je zaomietany že ani nevieš na prvý pohľad)
Dispozícia sa dá zmeniť, vsetky priečky dáš preč necháš iba nosné múry a postavís si nanovo ako chceš. To co si ako laik vôbec nevieš predstaviť ti môže profesionál ukázať cez 3 D návrh pôdorysu s riešeniami ktoré by ta naozaj nenapadli.
Veľa ľudí čo nadávajú na rekonštrukciu ju nespravili naraz, komplexne a poriadne ale po kúskoch... tam sa vymenilo okno, tam čosi vymalovalo, bez nejakého projektu ci znalosti ako vôbec veci navzájom fungujú a potom jasne ze sa po čase začali objavovať problémy. Keď starý dom z nepalenej tehly vylejes betónom, zateplis polystyrénom a dáš tam plastové okná začne plesniet. Ale nie koli tomu ze ide o starý dom ale koli nesprávnym stavebným postupom...
Co sa týka nečakaných prekvapení väčšinu z nich odhalí podrobný prieskum ešte pred začatím rekonštrukcie.... Odkopes časť základov zistíš ich hĺbku, dáš kúsok omietky preč zistíš z čoho je dom postavený, prejdeš podrobné krov zistíš jeho stav...

Každopádne toto všetko ti na fóre nikto neporadi, s týmto ti poradia odborníci, a myslím tým skutočných odborníkov nie majstra stavbára z krcmy

kittykat22
6. aug 2019

@petra7481 no fakt, prehryzla mys. Oni maju nejaky novy dom - ale nie tehlovy - vypada to ako papier, a mys prehryzla stenu. Ja som si myslela, ze si zo mna robi dobry den - ale potom podla hysterickeho zachvatu som pochopila, ze nekeca 🙄 nechapem.