Bude kríza?

10. aug 2022

Asi hlúpa otázka, lebo kríza už tu je, skôr premýšľam nad tým, či príde niečo ako obrovská nezamestnanosť, teraz sa Čína chystá napadnúť Taiwan, na Taiwane sa vyrábajú čipy, čo by mohlo spôsobiť masívne prepúšťanie vo fabrikách. Takisto ropa, plyn..čo myslíte, ako dlho to bude trvať. Chcem si vziať s manželom hypotéku, ale vôbec nevieme čo robiť, či do toho ísť alebo nie. Takisto sa bojím straty práce, keďže prichádza recesia, vôbec si neviem rady, ak by som prišla o prácu tak z čoho potom platiť hypo, my máme úspory, takže v pohode by sme pol roka bez práce prežili.

solange7
10. aug 2022

V poslednej vete si si sama odpovedala.

autor
10. aug 2022

@solange7 Pol roka by sme prežili, ale čo potom? Dajme tomu, že príde nezamestnanosť a pol roka prežijeme v pohode bez práce, ale čo ak si nenájdeme prácu? Toto ma trápi.

anjelicek26
10. aug 2022

Neviem, aku odpoved cakas, ale nejake "skvele okamzite zlepsenie" neocakavam. Robim vsetko pre to, aby som znizila moje zavazky - nemame uz dlho hypoteku, nemame ziadne dlhy, na dome solarne panely a ideme aj do vyhrievania zo zeme (muz by to vedel vysvetlit lepsie ako ja 😂 ), znizujeme zavislost na energiach...viac neurobim, zahrada je mala, nemam kde pestovat tony zeleniny... uspory mame samozrejme, ale pri inflacii je to take... btw. aj keby Cina napadne Tajwan, tak tymto fabrikam da pokoj... dva roky trva postavit tento priestor a vyskolit personal, nasrat cely svet zas nechcu...

h2
10. aug 2022

No dobre, ale keby ste si nezobrali hypotéku, lebo kríza, tak čo? Potom by ste mali kde a z čoho žiť?

bublinka1426
10. aug 2022

.

autor
10. aug 2022

@h2 No zatiaľ sme v prenájme a či budeme v prenájme alebo budeme platiť hypo, budeme na Tom rovnako v prípade straty práce.

solange7
10. aug 2022

Pravdepodobnost, ze vas oboch z neznamych pricin vyhodia je minimalna. Dalej mate stale narok na podporu, mate nasporene, armagedon tu nehrozi. Robota je stale. Dokonca by som povedala, ze sa ludom nechce robit. Lebo najst normalneho zamestnanca je katastrofa.
Zamestnavas sa zbytocnymi horormi na ukor vlastneho stastia. Ked budes stale cakat na to, kedy vo svete nebude nejaka kríza, pockas si do smrti. Vo svete sa stale nieco deje. Po dlhej dobe sa nas nieco dotklo priamo a polka ludi kolabuje neopodstatnene. Svet sa toci dalej. Ekonomika bezi dalej.

suve99
10. aug 2022

...no, myslím, že je to uhoľ pohľadu....ak ste mladí, radšej splácať hypo, ako niekomu dávať priveľký prenájom... kríza, nezamestnanosť, nepekné vyhliadky...každú dobu sa čosi našlo, i nájde...ale platí : "Ani čert nie je taký čierny, ako ho maľujú"

kvetinka75
10. aug 2022

nerozmýšlam nad tým. Jednoducho sa snažím žiť tak, aby som si vždy vedela nájsť prácu. Som dosť flexibilná, úspory nejaké mám, vlastné bývanie som si zabezpečila a som presvedčená že vždy sa nejaká práca nájde. Nerozmýšlam pesimisticky, pretože ak očakávaš krízu tak príde. Vždy sa mi zo všetkého podarilo dostať a tak to bude aj v budúcnosti. Negatívny scenár si nepripúšťam aj keby sa kde-kade prepúšťalo.

h2
10. aug 2022

Nie, nebudete. Byt, ktorý bude váš, môžete predať. Možno vám po zaplatení hypotéky zostane málo, ale po odchode z prenájmu nebudete mať nič.

cubo2
10. aug 2022

Pri sucasnej inflacii je praveze zadlzit sa najlepsi sposob ako ziskat majetok.. Inflacia totiz nici uspory, ale aj dlhy - a byt ostava 🙂

A bat sa vyhadzovu z prace? Urcite sa nestane, ze zrazu z nicoho nic bude polovica Slovenska nezamestnana, to sa fakt nemusis bat.. Zalezi, kde pracujes. Iste odvetvia naozaj caka ochladnie a kriza - napriklad stavebnictvo - toto leto sa zacalo malo stavieb, ludia sa boja, odkladaju a kvoli nedostupnym hypotekam nemaju financie..

anjelicek26
10. aug 2022

@cubo2 suhlasim, stavebna branza dost trpi, vysoke ceny materialov, neistota, ludia sa do stavania nehrnu, cakaju, co bude.

katkaseiner
10. aug 2022

za mna... hypo ste si mali zobrat aspon pred pol rokom ked to bolo trochu schodnejsie a nehnutelnosti lacnejsie... no babo rad teraz....

sonia1712
10. aug 2022

Áno, tiez sa bojím, čo bude, máme tri deti, pracujeme na sebe ale ako vravíš, všetko sa mení a každý deň stále nové a nové zle spravy.... ale potom sa nadychnem a predstavím si ako naši prastarí rodičia mali deti počas vojny, ako nevedeli čo bude o týždeň a predsa žili, vychovávali deti a pracovali, mali sa síce ťažko pretazko ale z tých pár fotiek co nám ostalo srší optimizmus a láska k životu. Tak hlavu hore, kúpte si byvanie ak sa vám páči a všetko ostatné sa bude riešiť za pochodu☺️

cubo2
10. aug 2022

@anjelicek26 je viac menej jasne, co bude - vsetkych nas caka nejaky pokles zivotnej urovne, zili sme si nad pomery.. kvoli inflacii a nedostatku energii (elektrina, plyn, nafta/benzin) vsetko zdrazie (co sa uz deje a najmenej este rok sa bude diat) a realne si budeme moct kupit menej potravin, menej elektroniky, menej oblecenia, menej paliv.. Ale zas toto nie je koniec sveta, jednoducho doslo ku korekcii, treba sa tomu prisposobit, budeme menej konzumovat, nebudeme nekupovat zbytocnosti, mozeme skusit zmenit pracu za inu s vyssou vyplatou a podobne..

marsmykkok
10. aug 2022

nájom ked nebudeš platiť skončíš na ulici tiež... Išla by som do hypotéky, ale rozumne, kľudne nejaký menší byt nie v top lokalite za prijateľný peniaz. Ak niekto doplatí tak takí, čo idú do toho nerozvážne a majú vysoké hypotéky, lebo musia mať okamžite nový veľký dom s bazénom a ešte zoberú neskôr navýšenie hypotéky aby bol top zariadený ako z katalogu. Ale rozumná kúpa aby bola strecha na hlavou a ak sa budete mať dobre vymeniť za niečo lepšie sa podľa mňa vždy oplatí a nebudete ľutovať.

radkasswe
10. aug 2022

Kriza je tu od nepamäti a prace je vzdy dost

elementissa
10. aug 2022

Vo svete je každý mesiac nejaká kríza. Aj ty môžeš mať osobnú krízu hocikedy. Treba menej pozerať správy a viac žiť reálny život. Ak ovakavas, že ťa prepustia, tak buď si nerobíš dobre svoju prácu alebo robíš v rizikovom odvetví. Treba si nájsť inú prácu. Nezamestnanosť je vysoká preto, že ľudia nechcú a nevedia pracovať, nie preto, že nie sú pracovné miesta. My sa snažíme do tímu už dlho niekoho nájsť, ale je to fakt ťažké. Chceme si aj držať nejaký štandard (blbca nevezmes), potrebuješ, aby sa ti ten človek do tímu aj hodil, aby nerobil zlú krv a bol podobne naladený ako ostatný, chceš aby mal nejaké špecifické skilly a tých záujemcov je fakt máličko. A tí, čo ich pozves, ani neprídu na pohovor. Ak aj prídu a dáš im ponuku, tak ju nevezmú. Ľudia sa príliš často uchádzajú o pozície ktoré sú príliš pod ich úroveň, ale keď si prekvalifikovaný, tak ťa nechcú. Zasa keď príliš vysoko rúbeš, tak sa musíš vedieť parádne predať a keď ti to nevyjde, tak smola. Vždy sa vies aj presťahovať za prácou. A hypotéku ti pomáha splácať inflácia, pričom nájom sa ti infláciou navyšuje. My sme kúpili byt 5 rokov dozadu, mali sme hotovosť ale vzali aj 100k hypo. Dnes by sme ho predali za 250k a po prerábke, čo nás čaká o pár týždňov kľudne aj 270-280k. A ja si stále splácam len tých svojich 100. Takze hypo sa ti oplatí oveľa viac ako nájom. Hlavne si treba uvedomiť, že ak bývaš v nájme, platíš hypo, energie a ešte aj zisk niekomu inému. A ten niekto sa drží trhového priemeru, takže keď bude aj hypo splatená, nižší nájom mať nebudeš, lebo trh si drží priemernú hodnotu cien. Budeš platiť x rokov a nikdy z toho nebudeš mať nič navyše. Ak si kúpiš vlastný byt, predať ho vieš aj keď máš naňho hypotéku a nikdy nebudeš stratová. Čo vyústi do toho, že o pár rokov budeš vedieť tento byt predať, vyplatiť hypo, zvyšok čo ti ostane použijes ako základ na kúpu väčšieho bytu a zvyšok zasa doložíš hypotékou. Takto vieš v priebehu 15 rokov vystriedať 3 rôzne bytové jednotky, tak aby stále zodpovedali tvojej životnej situácii. Mám kopu známych, čo to takto spravili a za 15 rokov sú z jednoizbaku už v dome. Takže možnosti sú. Samozrejme sa vieš aj presúvať z nájmu do nájmu a tiež z menších do väčších, no v konečnom dôsledku to z nájmu nikdy nič nezostane, nič tam nie je tvoje, neuvidis naspäť ani korunu. Ale tak je to na vás dvoch ako sa rozhodnete. Či sa triasť v kúte alebo sa snažiť z každej situácie vyťažiť maximum

luccija
10. aug 2022

Ist do hypo a nemysliet na neg.scenare.Roky ludia zili dobre hypo dostupna pomaly pre kazdeho nabrali spotrebakov, hypo...kriza je a bude.Mas uspory, obidvaja pracu...dalej nepremyslaj

autor
10. aug 2022

Ja sa baby asi skôr bojím straty práce ako ísť do hypo. Hypo určite chceme, nechcem už platiť hypo cudziemu, to si radšej budem platiť svoje.

jana_eyre_2
10. aug 2022

Kriza tu už dávno je podľa mňa..

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viki_lv
10. aug 2022

V akom odvetví pracuješ? Ja som práve z tohto dôvodu išla po materskej do istoty - štátna sféra a 99% kolegov, ktorí boli prijatí so mnou a po mne sem prišli pracovať pre to isté - isté zamestnanie, istý príjem...

kvetinka75
10. aug 2022

@mamula20 neviem prečo hneď všetci očakávate zimu. Ak čakám to najhoršie , aj to príde. Ja napríklad neočakávam že nám vypnú kúrenie. To, čo by sa tu potom rozpútalo, si neželá žiadny politik. Už teraz ich ľudia majú plné zuby. Skôr rátam s tým, že zase bude online výučba na školách a vypne sa kúrenie v školách.

viki_lv
10. aug 2022

@kvetinka75 ja som napríklad zvedavá na účty. Bývame v paneláku a teplo máme také alternatívne zo spaľovne slamy. Po vyúčtovaní za minulý rok nám zdvihli preddavkove platby za užívanie bytu o cca 25 € a to sme mali asi 5€ nedoplatok. Akože ok, všetko je drahšie, voda, elektrina na výťah/spoločné priestory, aj tá slama na kúrenie 🙃 ale som zvedavá čo bude v budúcoročnom vyúčtovaní. Vo vyúčtovaní elektriny sme mali 90€ preplatok a preddavkove platby nám ponechali na 40€.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lienka.7
10. aug 2022

Kríza tu už je ak si si náhodou nevšimla.
@solange7 ma úplnú pravdu. Práca je ake ludom sa robit proste nechce. Zvykli si cez koronu na 80% platu a pekne doma byt.
Resp.si myslia ze su ako poslanci, plat chcú pomaly za nic nerobenie.

kvetinka75
10. aug 2022

@mamula20 no aby nespravili to, že nebude plyn na dedinách a kde sú rodinné domy - ak je to možné z technického hľadiska, pretože tí si dokážu pomôcť a domácnosti plyn dostanú. J a som v paneláku ale mám aj rodinu v RD. Možno sa k niekomu nasťahujeme , izby majú voľné. 😀. Teraz to neriešim, keďže neviem aká situácia nastane. V RD sa dajú spraviť opatrenia , v byte nie. V krajnom prípade gamtky na balkon, veď som navrchu 😀

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz