Automat verzus manuálna prevodovka

zzzuzzzu
20. sep 2020

Pekny vecer vsetkym,

smiem poprosit o pomoc pri rozhodovani, najma mamky-vodicky? Vodicsky preukaz mam od roku 2004, ale doposial som nebola nutena soferovat, viac-menej i zo strachu, priznavam. Situacia sa zmenila, prestahovali sme sa z mesta do satelitnej zony a bez auta sa nezaobidem, manzel odchadza skoro rano do prace a chtiac-nechtiac budem musiet byt mobilna za pracou, ako aj s 2 detmi do skoly do 10 km vzdialeneho mesta. Snazim sa oprasit jazdenie, manzel chodi so mnou kazdy den trenovat, ale ta trema i zodpovednost je samozrejme velka, plus az prilis sa sustredujem na radenie rychlosti. Otazka teda znie, ist na zaciatku smelo do manualu alebo radsej zvolit automaticku prevodovku? Vdaka za vsetky skusenosti i rady, ako ziskat vacsiu sebaistotu ...

heidy222
20. sep 2020

@zzzuzzzu Jednoznacne automat. Menej namahave soferovanie, cize sa viac mozes sustredit na premavku

berny800
20. sep 2020

Automat je samozrejme pohodlnejši, ústredis sa len na tocenie volantom,na druhej strane utomat má neporovnateľne drahší servis ako manual.

bociandy
20. sep 2020

Ano presne, jedine automat. Tiez som mala zo soferovania strach, ale automat to vyriesil. Vdaka nemu zvladam aj nevyhnutnu “obsluhu” deti😊

s_a
20. sep 2020

Automat 😊

marseillefan
20. sep 2020

Automat je bezpečnejší, lebo mozog má o jednu starosť menej a tak máš viac na volante obidve ruky. Tiež ak napríklad prechádzaš cez križovatku a po hlavnej už idú autá, nemusíš riešiť problém, že ti v strede cesty zdochne motor, prípadne že omylom zaradíš zlú rýchlosť a auto pôjde pomaličky... (moja nočná mora).

sivana09
20. sep 2020

ja zase som v pohode s manualom, kupovali sme minuly rok nove auto, manual.. ale ja mam vodicak desat rokov a jazdila som odzaciatku aktivne.. moj muz zase 8 rokov od vodicaku nejazdil a ten chcel radsej automat... ale bol nuteny a naucil sa na manuale

dejka77
20. sep 2020

Automat. Bola som v rovnakej situacii. Prv som skusala na manuali, ale prilis som sa sustredovala na tu paku, nesledovala spatne vobec. Nemam to proste "v ruke". Ked som zacala jazdit na automate, uplna pohoda.

nelca84
20. sep 2020

Za mna manual, milujem soferovanie a s automatom by som sa nudila

lenuska9999
20. sep 2020

Za mňa určite automat. Je to pohodlnejšie a určite pre vás aj menej stresujúce. Nemusíte sa zaoberať riadením rychlosti, nikdy vám nezdochne motor, pohynanie do kopca je úplne jednoduché.. automat je super. A to, že je drahši na údržbu nie je pravda. Zavisi od auta. Môj otec ma automat, s ktorým chodil na dlhé trasy a auto má vyše pol milióna km a až teraz menil prevodovku. Čo vy pri chodeni do mesta a do práce toľko najazdite až o x rokov. Keď vôbec..

nela6
20. sep 2020

@marseillefan omylom zaradis zlu rychlost... v strede cesty zdochne motor... prepac, ale to su pravdepodobne len obavy zaciatocnika, mna taketo argumenty na automat ani nenapadnu 🤷‍♂️ pisu tu sami zaciatocnici, ktori sa bali, a tak vyhral automat 🙂

nela6
20. sep 2020

vôbec nejde o automat, alebo manual, v prvom rade jazdi kondicne napr. po veceroch, nemôžeš chodit za volant so strachom a takymi obavami... na oaku sa sustredi prehnane presne začiatočník, a niekto, kto dlho nejazdil, to sa da tréningom eliminovať

dulazh
20. sep 2020

automat-jazdenie super,omnoho vyssie naklady na opravy a tankovanie,aj tak by som zas kupila automat.Roky som jazdila na manualy a po5rokoch na automate som sa na manualy nevedela ani pohnut 😎

nelca84
20. sep 2020

Ja odpadnem co tu citam od niektorych. Ak sa neviete pohnut v kopci alebo radite nespravne rychlosti, prip. vam zdochyna motor na krizovatke, ako ste spravili vodicaky?? @marseillefan @lenuska9999

nina255
20. sep 2020

Automat 🙂 tiez som mala problem s jazdenim hlavne po velkom meste lebo pri manuale musim riesit viac veci a ked som moc nejazdila neradim tak automaticky ako chlapi..automat mi vyriesil problem a uz jazdim pol roka v pohode sama 🙂

nina255
20. sep 2020

@nela6 nejde len o to ze zdochne motor (aj ked to je dalsie velke plus ze toto sa mi nestane) alebo zaradis zlu rychlost, jednoducho nemusim sa teraz zaoberat tym co mam vlastne zaradene, napriklad niekto mi vbehne do cesty vo velkej premavke a teraz pribrzdim rozmyslam namiesto toho aby som davala pozor na cestu sa stresovat manualom.. za mna to ma len vyhody

annamarin
20. sep 2020

Tie co pisete automat, tak ste len pohodlne podla mna. Oveľa bezpečnejši je manual mi príde. U automatu je problem ze auto si ide svoje a nemate uplne pod kontrolou cely chod auta. Moze vam kľudne podradiť v nevhodnej chvili. Za mna manuál... mas auto plne pod kontrolou a po par jazdách si zvykneš radiť ani to nebudeš vnímať. Automaticky to budeš robiť.

nina255
20. sep 2020

@annamarin to sa mi napriklad este nestalo aby mi auto podradilo v nevhodnej chvili 😃 ved si sama kontrolujem chod auta podla toho ci mam nohu na plyne alebo na brzde

bavlnka92
20. sep 2020

@nina255 mne sa stalo že som na manuáli slabšie potiahla a nedala som 2ku ale 4 :D no nezdochlo len zaprotestovalo..
@zzzuzzzu vodičák mám 3 roky, z toho 2 máme auto a máme manuál. keď som skúšala automat proste som nevedela čo s nohami chýbal mi tam ten jeden pedál 😂 začínala som jazdiť v zime keď končil dážď a začínal sneh už.. to bola sranda 😎

katarina9593
20. sep 2020

@zzzuzzzu máme automat aj manuál jasné že je pohodlnejší automat ale naučis sa na oboch ....čo sa týka automatu jasné neskape v kopcoch je to super.... Akurát čo robí menší problém je že keď sadnem z manuálu do automatu tak hľadám spojku 🤦😂...a tu páku akosi nesledujem Radim automaticky bez pozerania ...a to moc nejazdím na manuále...

ela_79
20. sep 2020

@annamarin a to si reálne mala takúto skúsenosť s automatom či len teória? Autorka je začiatočníčka, býva v satelite, v soferskych začiatkoch, pri malych deťoch a rannej kolóne zažije menej stresu s automatom tak načo machrovat a komplikovať si život. Niektoré šoférovanie nemáme v krvi a energiu využijeme inde efektívnejšie. Myslím že v jej prípade je vhodnejší automat.

radiah
20. sep 2020

@nelca84 💙 uz som myslela, ze budem jedina s tymto nazorom. S volantom som sa narodila v ruke!

demetria
20. sep 2020

Rozhodne automat.
Moj manzel, vasnivy sofer a autickar tiez vzdy tvrdil, ze soferovanie s automatom musi byt nuda, je to len pre lenivych a slabych soferov...
Potom si raz pozical na dlhu cestu automat a zistil, ze je to ovela pohodlnejsie a akakolvek radost zo soferovania na manuali klesa s poctom najazdenych kilometrov za tyzden. A tak vymenil manual za automat. Potom som dostala automat ja, potom si ho kupila moja mama, otec, jeho kolegovia ...
Rozne auta roznych znaciek a okrem nasho najstarsieho 14r Volva sa ziadne nekazi a nevyzaduje ziadnu drahu udrzbu.

@annamarin
Mas aj realnu skusenost so samovolnym podradenim? Lebo ja nie a na automatoch roznych znaciek jazdim uz 14 rokov.

lenuska9999
20. sep 2020

@nelca84 ja netvrdím , že sa to stáva mne. Tak si prosím odpustťe takéto poznámky. Ja jazdím aj na manuálne aj na automate. Pre slabších vodičov je ale vhodnejší automat a ani skúsenejší pohodlní vodiči ním nepohrdnú. A ked je autorka zostresovana z jazdenia ( a takýmto ľuďom sa stáva , že im zdochne auto alebo stresuju pri pohynani do kopca) je podľa mňa pre ňu vhodnejší automat. Pýtala sa tu na názor. Môj názor je , že by si mala zaobstarať automat, vy zasa nedáte dopustiť na manuál. To je zasa váš názor, ja vám ho neberiem a taktiež vás tu neosocujem.

nelca84
20. sep 2020

@lenuska9999 a cim ta osocujem? Ja sa len pozastavujem nad tym, ako tu kazdy opisuje s cim ma problem pri soferovani a tak to potom na cestach aj vyzera.

ivetka_kamo
20. sep 2020

Ja som za manuál, mame 3 auta, dve z toho automat a vždy si radšej vezmem manuál. V zásade mi to je jedno, ale v automate sa nudím, mám pocit, že auto ovláda mňa a nie ja jeho. Každopádne je veľmi dobre vedieť obsluhovať manuál, pretože nikdy neviete, kedy sa vám dostane nútene do ruky a hopla je problém.

robertoo1
20. sep 2020

Ahoj,určite automat troška drahší olej pri výmene ,ale nič hrozne.

katren
20. sep 2020

@annamarin automat neznamena, ze do preradovania nemozes zasiahnut 😉 da sa to prehodit na manual a radis si sama 🙂 ale keby mas automat, to vies...
@zzzuzzzu riesili sme pre 8 rokmi to iste....a k tomu velkost auta, 7 miestne...bola som velmi proti automatu, ale manzel ma ukecal.....tento rok sme prikupili aj "male" auto pre mna a manual som nechcela....pri 3 detoch je to veeeeeelka pomoc....

ela_79
20. sep 2020

@nelca84 tak ale ak má niekto problém s radením, vie o svojom probléme a preto zvolí automat tak aky negatívny vplyv to ma na cestnú premávku? Skôr sú ostarou niektorí odvážlivci čo precenuju svoje schopnosti , že ' ja to dám "a nakoniec to nedajú ...

demetria
20. sep 2020

@nelca84
No vies, mna raz viezla znama, podla jej slov vyborna a vasniva soferka, ktora by nikdy za ziadnych okolnosti nechcela automat. Ked pri zaujati niecim inym prebehla cez krizovatku na cervenu a jej jediny komentar bol ´”hopla, teraz uz nemozem cuvnut”, som si povedala, ze je rozdiel vyborny sofer a sofer, ktory si o sebe mysli a rozprava, ze je vyborny. 🙂 Radsej si byt vedomy svojich nedostatkov a mat pred soferovanim respekt, ako pre nadmerne sebavedomie ohrozovat vsetkych naokolo. Cim vobec nechcem povedat, ze je to tvoj pripad (ak by si nieco take citala medzi riadkami, lebo to tam nie je), len ze chapem zeny, ktore si neveria.
Ja som priemerny sofer, ale na cervenu cez krizovatky nejazdim 🙂. A som vdacna za automat, lebo ma soferovanie vobec nebavi, je to nutne kazdodenne zlo.

patka06
20. sep 2020

automat a ideálne auto s hybridným motorom