Ako prekonať stres zo šoférovania?

31. máj 2024

Ahojte.
Ako sa zbavim stresu zo šoférovania? Kúpili sme automat, je perfektný, skúšala som zatiaľ dedinské cesty, dnes aj väčšiu premávku v BA, no ten strach čo som mala celý deň, plus počas šoférovania mi šlo srdce z hrude vyskočiť 🤣 posledné dni som z toho úplne vystresovaná, sklbe mi svalmi atd... akože nešla som dokonale, ale zvladla som to, ale proste celý deň keď viem že pôjdem jazdiť som z toho v strašnom strese. Predtým som po autoškole veľa nejazdila, tak do 1000 km úplne dokopy. Vzdy som akoby začínala ,,nanovo,, potom prestávka a nic... nechcem zas takto dopadnúť ....Viem samozrejme že treba veľa jazdiť, ale ako ste to prekonali vy? Zatiaľ sama sa bojím, v aute je so mnou manzel, ktorý občas preháňa samozrejme 😁

mane01
31. máj 2024

Za mna vyhodit manzela a jazdit sama. Cestu si naplanuj, aby si nemala stres, kde sa preradit a tak… niektore cesty su tak naho*no urobene, ze clovek sa ocitne v odbocovacom pruhu ani nevie ako 🤦🏼. Skus najskor tu istu trasu viac krat, potom pripadne inu, zasa viac krat a casom si povies, ze na tom nic nie je.

guiseppinka
31. máj 2024

Tak to si odvazna, ked po par km na dedinskych cestach si sla do ba 😀 iba soferovani ti pomoze

vieronika14
31. máj 2024

Ahoj uplne moj pripad.
Jazdim iba po dedine sama, nanajvys susedne dediny.
Dalej idem iba s muzom.
Stres mam stale a viem ze to nie je pre mna.
Ked si zvladla Ba si podla mna dobra a treba jazdit.

barbie00
31. máj 2024

Šoférujem aktívne 12 rokov ale iba trasu, ktorú poznám. A za ten čas sa nič nezmenilo, musím dokonale ovládať trasu kam idem, inak má prepadá panika za volantom. Rada sa vyhýbam zložitejším krizovatkam a radšej si nadbehnem km len aby som sa tomu vyhla. Radu teda pre teba nemám, skôr len informatívne že môže byť že ten strach možno neprekonas. Ale držím veľmi silní palce aby si to zvládla 🍀

autor
31. máj 2024

@guiseppinka noo my v BA bývame, nemám na vyber... predtým som skúšala iba tak po dedinách, malo aut. Toto bola tak moja tretia jazda v novom aute, tak snáď to niekam už dotiahnem🤣. Akože je to úplne o inom automat, len sa bojim veľa áut, premávky, preraďovania....častokrát idem pomaly a muž už ma napomina že zdrzujem 😁

autor
31. máj 2024

@mane01 časom ho určite vyhodim, ale teraz ešte nie, zatiaľ som šla asi 3* po 4 rokoch 😁 áno musím si nejakú trasu nacvicit

felycity
31. máj 2024

ja som bola taká istá, rovno som vhupla do bratislavskej premávky, ale začali sme najprv skoro ráno cez víkendy ( a s manželom, ak aj niečo povedal držala som si nadhľad) ked bolo menej áut, zo začiatku sme si cielene vymýšlali dôvody kam ísť, potom zopárkrát som prešiel moje trasy, do 2 mesiacov som jazdila po ba sama...3. jazda je ešte nič, pekne trebuj cez víkendu , uvidíš, že časom budeš mať z toho radosť

guiseppinka
31. máj 2024

@barbie00 ja dialnice a ak sa da, tak sa vyhybam velkym mestam (dobrovolne v ba nejazdim - hlavne ale je tam problem s mojou orientaciou)

Svagrina tak jazdila - robota, obchod... ako sa naucila 1 trasu, tak tou chodi. Ja v ba zapinam navigaciu. Vzdy... a to aom tu 4 roky byvala...

autor
31. máj 2024

@vieronika14 noo v BA byvame, nemám na výber 🤣 ale zas bol to skôr okraj ba, nie centrum....muž bol moja prava ruka a všetko mi hovoril či môžem, nemôžem ist, kde sa radiť Atd. Inak sama by som toto nedala ešte 🤣

dzulli1980
31. máj 2024

Zrejme tu dostanem nakladačku, no môj názor je taký, že pokiaľ sa bojíš šoférovať, nerob to ... nie je nič horšie, ako jazdiť v strese, lebo niekedy naozaj treba reagovať rozvážne a v sekunde, kopa nepredvídateľných situácií atď. ... na ceste nie je čas panikáriť ... a možno sa potrebuješ jednoducho len rozjazdiť, sama uvidíš ...

tetapetra
31. máj 2024

Nakoľko s mojím mužom sa fakt nedalo, "obetovala" sa moja kolegyňa, ktorú som vozila do práce a z práce. Ďakujem jej za to doteraz

autor
31. máj 2024

@felycity noo ešte do toho máme aj decko v aute, čiže to tomu nepridáva 🤣 a kde v ba si začala jazdiť? Áno aj zajtra rano pôjdem niekam, aspoň časť trasy teda..

autor
31. máj 2024

@dzulli1980 ono je to skôr tak, že pri soferovani nepanikarim, idem rozvážne, všetko sledujem, len mi trošku viac búši srdce 🤣 ale tak ako som spomínala bola to asi moja 3 jazda po rokoch , tak snáď to prejde. Tentokrát to už nevzdám, keďže sa kvôli mne kupoval automat 😁

skeblicka777
31. máj 2024

Autorka ja jazdím už dosť dlho, 90% času sama s malými deťmi, viac ako 10rokov bez nehody.Stále mám ale rešpekt pred diaľnicou, vždy idem len s mužom. O dva týždne idem 250km sama, budem musieť aj po diaľnici, tam kde to absolútne nepoznám. No už som to synovi sľúbila 🙈. Ale tréning robí šoféra a verím, že sa vrátime v poriadku.

autor
31. máj 2024

@skeblicka777 to si na Tom super a držím palce 💪

tiika
31. máj 2024

I ja odporúčam tu istú trasu viackrát. Keď to budeš poznat, budeš si istejšia, budeš vo väčšom klude, potom si pridávaj aj iné, náročnejšie trasy.
Áno, je možné, že zdržuješ, možno ti skape.. no a? Ostatní to prežijú. Svet sa preto nezrúti, jazdis opatrne a tak najistejsie ako vieš.
Je fajn, ze manžel je ochotný s tebou jazdiť, ale nech ta zbytocne neznervoznuje. Niektoré veci, ak sa dajú, ti môže povedať radšej, keď nie si práve za volantom.

guiseppinka
31. máj 2024

@skeblicka777 preco sa bojis dialnice? Ved to je 1000x lepsie ako mesto - ziadne krizovatky, ziadne auta oproti, ziadna prednost sprava. Nabehnes na dialnicu, zaradis tempomat a doslova tocis volantom a sledujes okolo seba dianie.. drzim palce

pinkgirl
31. máj 2024

Vezmi si sama auto a vyber sa niekam. Choď overenú trasu. A postupne jazdi, pridávaj trasy. Ja som sa rozjazdievala práca, jasle, obchoďák. Neboj, prídeš do toho.

alivoda
31. máj 2024

mne pomohlo jedine cvicenie- chodila som stale tie iste trasy (idealne rovno) a po case som zacala pridavat dalsie miesta, teraz som uz hlavny sofer v nasej rodine ja, uz zo soferovania nemam ziadny stres. Kazdy sa raz ucil, skuseni soferi hned vedia, ze si novacik a drviva vacsina to toleruje. Nerob si stresy, ze zdrzujes, o kratky cas uz nebudes. Ak ma s tym niekto problem, tak je to vol, ktory zabudol, ze telatom bol...

akje
31. máj 2024

@autorka ahoj 😊 mna drzal stres vela rokov. Pomohlo mi jazdit po cestach v casoch, ked nebol takmer nikto na cestach. Vikendy + vecerne hodiny. Naucena trasa+zname znacky zabezpecilo, ze som sa vedela viac sustredit na kruty sposob jazdy bratislavskych vodicov :D
Vzdy som si planovala cesty, kde sa odbocovalo viac doprava ako dolava, lebo pri dvojprudovkach odbacat dolava z vedlajsej cesty bol pre mna uplny pain. Rovnako tak cez elektrickove trate. Najskor vo vecernych hodinach pri mensej premavke az postupne pocas velkej premavky. Snad som pomohla 😊

limoncino
31. máj 2024

Čo preradujes keď máš automat?
A moja rada, len jazdiť nič iné Ti nepomôže. Ja jazdím už dlho, ale neznášam sa pripájať na diaľnice, keď už som na nej, je mi to fuk 😁

venusa85
31. máj 2024

Ja rovnako, vodicak mam 16 rokov, kratke trasy dam, raz za rok dlhsia, ale vzdy vedla mna skuseny sofer. Vzdy ma mal kto odviezť. Teraz, otec po úraze, chcem-nechcem, musela som v stredu s dcerou k lekarke. Mama vedla mna, nesofer. Stres, panika, studene ruky, co ak to skape na semafore...ale dali sme to. A dnes som zase bola v meste, dostavam sa do toho. Vraj to chce len cvik a vela jazdiť...tak budem, kym ma niekto "nevytrubi" 😀😀😀

autor
31. máj 2024

@limoncino preradovat v pruhoch plných áut som myslela 😁

terezia323
31. máj 2024

Ja som chodila v Košiciach v noci, normálne som vyrazila cca o 10tej večer. Muža nechala doma a chodila centrom hore-dole. Aút bolo minimum

zmrzlinka8
31. máj 2024

ja som začala jazdiť v noci, sama, najprv kratučké trasy, postupne ďalšie ulice, vždy som si prešla v noci tú trasu, čo som chcela cez deň prejsť a všímala si značky, pruhy, križovatky atď. prípadne pozrela vopred trasu na Google Earth.
teraz jazdím niekoľkokrát mesačne 400 km trasy a v pohode. neskutočnú paniku som mávala na začiatku. chce to len jazdiť, budeš robiť aj chyby, ale na nich sa naučíš.

hopsas
31. máj 2024

Každým dňom to bude lepšie len sa nevzdávaj ...dobrý šofér sa z teba stane len vďaka skúsenostiam ....a mimochodom kým si sa nezasekla na parkovisku o pol druhej ráno medzi dvoma autami a nevedela si vyparkovať a musela si volať svojmu ex aby sa nad tebou zlutoval a prišiel ti to vyparkovat tak si dobrý šofér ..😏

erikavesela
31. máj 2024

@guiseppinka nechcem autorke nicit chut na jazdenie, ale preco odvazna?...ja som po 0 km odjazdnenych v autoskole jazdila len po ba..kedze som bratislavcanka, nebudem jazdit po dedinach v okoli...praveze to je ta velikanska chyba...ja som po par ozjazdenych km bola nutena jazdit v londyne...a o nicim inom to nie je, len a len l jazdeni, samozrejme, ze nie po dedine

erikavesela
31. máj 2024

Necitam celu diskusiu...jazdim cca.32 rokov bez nehody...raz sa moje zabrzdene auto v mnichove pustilo bokom dole kopcom...bolo tak namrznute, ze sa chodit nedalo ani po trave, zastavil ma az obrubnik a popritom som chytila jedno auto...majitel nechapal, ze co sa deje, dokonca poistovna to neuznala ako moju chybu (na zaklade vypovede majitela druheho auta) ...zacala som v ba pokracovala v londyne...moja rada je...zober si auto sama (manzel ti uz ukazal zakladne veci, tak moze spat😉), chod skoro rano, ale sama, len tak ziskas istotu, zbavis sa stresu a ziskas velmi dolezitu doveru v seba samu...jazdi stale dlhsie a dlhsie trasy, vracaj sa domov uz za beznej premavky...nejazdi po dedinach, to ti nic neda, len zly pocit, ze ba nezvladnes, hoci v ba nie je vobec brutalna premavka...carovne slovicka su...JAZDIT, JAZDIT A JAZDIT...drzim palce, zvladnes to...je to len s len cvik, nic ine

akje
31. máj 2024

@erikavesela ahoj 😊 ano, kludne jazda po Ba ju nauci. Klobuk dole, ze si jazdila v Londyne. Ba mi staci :D.. ja mam napriklad tiez skusenost s jazdenim po dedinach. Tam ma to naucilo nieco, co v Ba nie. Nemam teraz na mysli dediny pri Ba, ale v severnejsich dedinach. Cesty byvaju do kopca, uzke na 1,5 auta v serpentinach. Dalo mi to neskutocne vela, ked som sa na takejto ceste stretla s autobusom. Z jednej strany skaly, z druhej potok spolu s pesimi turistami. Jazda na 1,2 a 3 celu cestu s obcasnym uplnym zastavenim s tym, ze rozbeh bol jednym smerom stale do kopca na tychto rychlostiach. Ako doplnkova jazda vyborna. Menej stresu ako v Ba pre mna :D

erikavesela
31. máj 2024

@akje bratislava je super priprava na vieden, mnichov, londyn, berlin a pod....preto neodporucam jazdit po dedinach...ja milujem jazdu po meste, nemusim dialnice...su mi nudne a uspava ma ich monotonnost, radsej mnichov ako dialnica
Ba nie je stres, je to len neskusenost s ckm viac budes v nej jazdit, tym budes mat lepsi prehlad, menej stresj...len sa toho netrebsma bat...naozaj...ver mi
Neznasam automaty, brrr
Londyn?...haha...dostala som v nedelu rano auto, ze zajtra vezies deti do skoly, chod si vyskusat, snad ti auto sadne...ina moznost nebola a jazda na druhej strane?.. je to vlastne to iste ako u nas, akurat pouzivas inu ruku