Laktózová intolerancia

13. aug 2024

Môže má bolieť brucho dnes keď som zjedla mliečne včera? Môže sa to prejavovať zmenou stolice nie preháňanim

pribinak
13. aug 2024

Áno

thirstymonk
13. aug 2024

Ano, alergicky kožny test na laktozu trvá asi 15 minút, robí ho každý alergológ. Myslím, že sa dá kúpiť aj nejaký test v lekárni, nie som si istý, asi z kvapky krvi (tak jak robia CRPčko).

Bezlaktozove potraviny sa super kupujú v poľsku (kupujem sestre), kde stoja až o 1 groš viac ako bežné laktozove potraviny. Čiže mlieko stojí napr. 57 centov a bezlaktozove stoji 58. U nás stojí 2€, fakt netuším prečo.

lenkasarka
13. aug 2024

@thirstymonk to fakt stojí to mlieko pár centov?

thirstymonk
13. aug 2024

@lenkasarka Ano, v poľsku fakt. Keď tu bolo 30 vajek za 8€ v lidli, tak v polskom lidli som ich kupil za 3,80€. Niekedy sú tie rozdiely priepastne, inokedy nie. Minichlebík 89 centov u nás a 31 centov v polsku (skoro 3 krát lacnejšie). Berem ich 10 a davam do mrazaku.

Čo sa neoplati, su sladkosti, kokakola, alkohol... alkohol jedine taky, čo u nas neni (dajake likery a tak), čipsy... toto sa vobec neoplati v PL. Zo stavebnin sa zas neoplatia kable (drahšia meď) a drevo je asi o polovicu drahšie ako u nas (v poľsku keď idu vyrubať strom, tak sa idu z toho pokakať. Tu dnes máš les, zajtra les už neni a nikomu to žily netrha).

lenkasarka
13. aug 2024

@thirstymonk som šokovaná aký rozdiel. Keď kupujem tu bezlaktozove občas pretočim oči a to ja vôbec niesom škrobak

majka99999
13. aug 2024

Niekedy ten test nie je 100 % a zisti sa to az gastroskopiou (moj muz to takto mal). Plus nemusi to byt laktoza, moze byt aj histamin, aj ked to je skor bolest hlavy aj. Sleduj sa. Ja napriklad viem, ze fazulovu polievku na druhy den nemozem, susene paradajky su na to, ak chcem 4 dni umierat na migrenu. 😬 Alebo drzkova polievka z kybliku nie je to iste ako v creve/sacku balena, lebo z tej druhej ma boli hlava, u rovnakeho predajcu kupujeme, kym bol kyblik, nic mi nebolo.

autor
13. aug 2024

@majka99999 mne robili gastroskopiu a mám to potvrdene

majka99999
13. aug 2024

Jaj, tak pteco jes klasicke mliecne? 😁

thirstymonk
13. aug 2024

@lenkasarka Ja to tiež nechapem... Vôbec sa nehanbim za to, že slovenske HDP vynašam do poľska... nasrac. :D

lenkasarka
13. aug 2024

@thirstymonk zato by som sa nehanbila ani ja, ale mám to celkom ďaleko.

thirstymonk
13. aug 2024

@lenkasarka Ja to mam našťastie 14km do poľskeho lidlu, takže by bol hriech to nevyužiť.

autor
13. aug 2024

@majka99999 neodolávam sladkostiam 😭 som hrozna v Tom milujem krowky

majka99999
13. aug 2024

@thirstymonk my vynasame do Rakuska raz mesacne tiez tam maju niektore veci, co su lacnejsie (pro tych raluskych platoch az divne) alebo kvalitnejsie.

Autorka, musis sa krotit alebo dat si ten Laktazan alebo ako sa to vola. To rozstiepi laktozu. Ale skratka dodrzuj poctivo dietu niekolko mesiacov a potom si daj s tym liekom. Moj muz si tiez obcas da cokoladu, najma horku, ale obcas mliecnu a nastastie neskodi, ak to neprezenie, lebo potom ma problen pri navsteve WC.

3princezne
13. aug 2024

Ja to mavam do par hodin. Bolesti brucha, krce, nafukovanie.

mysiarka
13. aug 2024

laktazan si nedavas pred jedlom niecoho mliecneho? nemusi sice fungovat zakazdym na sto percent, ale isto pomoze.

autor
13. aug 2024

@mysiarka dávam len dnes ráno ma trochu bolelo brucho mala som aj takú čudnú stolicu neviem ako to popísať či nejaké také hlieny trošku ale na papieri keď sa utieram tak možno z tej laktózy