Štúdium slovenského jazyka

4. mar 2023

Ako veľmi náročné je štúdium Slovenského jazyka a literatúry na VŠ?

hylary
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nique
4. mar 2023

Ja som mala v kombinácii s NJ a slovenčina bola ľahšia. Takže je to relatívne.

lazzo
4. mar 2023

Ja som mal slovenčinu s angličtinou na FiF UK. Slovenčina bola náročnejšia. 😉

sorciera24
4. mar 2023

tak ak milujes gramatiku aj čítanie literatury, tak to zvládneš....len sa priprav, že okrem skúšok z jazyka a lit., písania esejí, seminárnych prác či diktátov, sa hlavne veľa číta (to je overované na skúške podrobne...), cca. 50 diel na semester sme mali....

zuzanockamt
4. mar 2023

Ja som študovala SJL s matikou a štúdium bolo dosť náročné. Povinná literatúra je samozrejmosť, skúšajúci sa pýtajú detaily z diel, takže hneď zistia, či máš fakt prečítané. Hneď v prvom ročníku ťa vystrašia fonetikou a fonológiou (nás učil sám veľký pán profesor Sabol, kto spravil u neho za jedna, bol poloboh - podarilo sa mi 😊). Sú to dni odsedené nad množstvom kníh. Teda pred 23 rokmi to tak bolo.

autor
4. mar 2023

@sorciera24 no mňa skôr baví literatúra,celkom rada sa ju učím, rada aj píšem aj čítam knihy ale tá gramatická časť to až tak nemusím :/

tanuuulka
4. mar 2023

ja som mala v kombinácii s NJ. 5 rokov som bola zaborená v knihách. štúdium hodnotím ako mimoriadne náročné. ale dnes sa tým živím a výber VŠ hodnotím ako jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote. ale ja som "grammar nazi", ja som sa v jazykovede našla a na tie kvantá literatúry som sa proste hecla. učitelia rýchlo spoznajú, kto na to má a kto nie. ale kto vie, ako to je teraz 🙂 čo som sa s niektorými učiteľmi z výšky skamarátila, počúvam iba, aká je to tragédia a že študenti už dávno nevedia to, čo sme vedeli my :D

lazzo
4. mar 2023

@zuzanockamt Ja som mal zasa na štylistike Mistríka, na dejinách Krajčoviča, na syntaxi Bajzíkovú, na literatúre Zambora, Števčeka, Vilikovského, Hochela... To bolo ale pred takmer 30 rokmi, končil som v r. 1995. 😁

tanuuulka
4. mar 2023

autorka, veď každý, kto študuje sj s lit má preferenciu, čo ho baví viac. ale nemysli si, že je to len o čítaní kníh, mne vš knihy do veľkej miery znechutila a čítala som skutočne iba to, čo sa nedalo obísť... štúdium literatúry je ďaleko rozsiahlejšie

zuzanockamt
4. mar 2023

@lazzo Ja som študovala v BB, tam boli iné mená a končila som o 10 rokov neskôr 😊

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
4. mar 2023

@tanuuulka áno,ale nemyslím si,že som v gramatike a v takých veciach ako syntax a pod. dobrá😅

zuzanockamt
4. mar 2023

@sheila121 Ja som práve toto milovala 😂 A syntax je moja srdcovka doteraz.

tanuuulka
4. mar 2023

ale veď kým prídeš do časti morfológie a syntaxe, ver mi, že už budeš mať za sebou úvod do štúdia jazyka, fonetiku a fonológiu, takže budeš do veľkej miery v obraze... :D

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tanuuulka
4. mar 2023

@zuzanockamt ja som tiež syntax najviac zbožňovala, aj v slovenčine, aj v nemčine, ešte aj historické gramatiky ma úplne fascinovali :D ... stále vravím, syntax je ako matika. buď ju tam vidíš, alebo nie.. :D

sorciera24
4. mar 2023

@zuzanockamt
@tanuuulka aj moja, syntax je top (pre mna zas ako kížovky:D), potom morfologia, najtazsia bola fonetika/fonologia...

lilke
4. mar 2023

Počas štúdia objavis oblasti jazykovedy, o ktorých si doteraz netušila. A možno počas štúdia pochopíš napr. tú syntax, a zapáči sa ti. Ja som taktiež syntax nemusela, i keď intuitívne som to vždy dala správne. Až počas štúdia som pochopila zákonitosti. A teraz moji žiaci syntax dávajú najlepšie. 🙂
Čo sa týka literatúry, pocitaj, že budeš čítať i autorov či žánre, ktoré ti nebudú sedieť, aj sa vrátiš k detskej literatúre. Vo vlaku okolo mňa všetci nosy v skriptach, a ja rozprávky. 🤭

scorpionflower1
4. mar 2023

Ja mam SJL a NOS ( chodila som na VS, kde koncept studia NoS postavili takmer vylucne na filozofii) Sjl asi bola narocna, ale ja som mala k nej lepsi vztah ako k filozofii, takze pre mna bola zaujmavejsia. Aj ked som uz ucila, tak som ucila vzdy najmä SJL. Je to ale individualne. Mala som spoluziakov, ktori mali AJ-SJ a so slovencinou sa pasovali dost s tazkostami, ale aj takych, co mali napr. SJ - NEJ a nemcina bola narocnejsia.
Este chcem dodat, ze mna vzdy viac bavila literatura, hlavne novsia - mala som diplomovku na temu Typologia zenskych postav v diele L. Mňačka. Mna nebavila jazykova cast - syntax, morfologia bleee 😁

lazzo
4. mar 2023

@scorpionflower1 Ja som mal tiež literatúru radšej. 😉

missviolet
4. mar 2023

Koncila som pred 6r, presne SJ a literatura, pomerne narocne, nedaju predmety zadarmo, niektore chcu ozaj dost vela studia - morfologia, syntaz, fonetika, fonologia... da sa to ale zvladnut, ked sa proste naucis. na literature dost vela memorovania (musela som vedie t presny datum narodenia a smrti autorov, konkretne skoly, kam chodili (aj zakladne a stredne) a tak...

scorpionflower1
4. mar 2023

@missviolet mozem vediet na ktorej VS si studovala?

diewcatqoo
4. mar 2023

@zuzanockamt skusky so Sabolom boli najlepsie. Z akejkolvek temy dokazal premostit na definicu slabiky 🙂 akademickym zivotom ma sprevadzal asi najdlhsie, ucil ma viacero predmetov, mala som ho v komisii na statniciach a bol aj mojim oponentom pri zaverecnych pracach. Som rada, ze som mala tu cest spoznat ho, je to neskutocne mudry clovek, z ktoreho srsi pokora a pokoj. Ucila ma aj jeho manzelka, ta pred par rokmi zomrela. Z nej sme mali vsetci strach, u nej bolo na literature velke sito 🙂
Autorka, studium slovenskeho jazyka a literatury je narocnejsie, nez by sa mohlo zdat. Dost narocne najma na cas, kedze je potrebne vela citat, vypracovat eseje a pod. Ale nie je to nic, co by sa nedalo zvladnut.

missviolet
5. mar 2023

@scorpionflower1 UKF 🙂

scorpionflower1
5. mar 2023

@missviolet myslela som si 🙂 ja som bakalara spravila na UCM, potom som na Mgr. isla na UKF. Bolo to uz pred 11 rokmi. V pristupe na SJL (hlavne v literature) bol velky rozdiel. Osobne mi viac vyhovoval styl na UCM. Neucili literaturu tak encyklopedicky, viac sme si citali a analyzovali texty (ucilo ma tam vela ucitelov z bratislavskej UK, pendlovali medzi BA a TT, vtedy sa to este mohlo, potom to zakazali) Ucil ta nieco Dr. Teplan?

mima1608
5. mar 2023

@scorpionflower1 keď môžem vstúpiť, ja som tiež študovala SJL na UKF a teda Dr. Teplan bol od začiatku riadny strašiak. Ja som dokonca pred prvou skúškou z Teórie Literatúry totálne spanikárila a ušla som odtiaľ 😅 ale musím povedať, že ďalší termín bol bez problémov a práve on sa napokon (aspoň čo sa mňa týka) ukázal ako ten, čo sa snažil študentov posunúť ďalej a nehádzal im polená pod nohy ako to robili iní vyučujúci, o ktorých by som to zo začiatku vôbec nepovedala.

christie11
5. mar 2023

@zuzanockamt nikdy nezabudnem na prvu prednasku pana profesora.teda riadny sok na zaciatok akademickeho zivota.bola to prednaska o slovenskom jazyku a ja som mu nerozumela ani slovo😃bol uzasny

scorpionflower1
5. mar 2023

@mima1608 mna ucil len 2 roky a prisla som aj so zopar spoluziakmi z inej univerzity, takze nam to tam davali pocitit. No mne sa jeho styl nepacil. Nie preto, ze bol narocny, ale bolo v nom vela zbytocnosti. Nevidim zmysel v tom, aby student literatury sa bifloval, kde sa narodil a zomrel nejaky spisovatel, ked to uzko nesuvisi s jeho tvorbou. Pamätam sa ako nas skusal na hodinach ako deti na ZŠ 😁Vdaka nemu som si ale napr. oblubila celkom Jana Stacha, robila som seminarku na jeho predmete. Statnice z literatury som tam nakoniec urobila na Acko, sadla mi otazka. Potom som zacala ucit na gymnaziu a 2/3 informacii mi boli nanic, naopak, ine mi chybali. Ale praxou som sa naucila.
Mna na UCM predtym ucil velmi podobny predmet ucitel v Teplanovom veku (ucil aj na UK) a ucil uuuplne inak. To bola forma diskusie, bolo to ovela lepsie. To som na UKF nezazila, tam sme len recitovali z odbornej literatury. Z UKF si nic nepamätam len same biflovanie, z UCM si pamätam ako sme rozoberali konkretne texty a aj tie kontroverznejsie (Mitana - Kiki a Viki).
Ja mam dobre spomienky z NR na Hochela (bol moj skolitel na DP ) a este na zopar ludi odtial, ale inak to 2-rocne studium nepovazujem za prilis dobru spomienku. Ale mozem povedat, ze NoS bola na UKF lepsia ako na UCM, koncept bol zaujmavejsi.

missviolet
6. mar 2023

@scorpionflower1 s Teplanom som mala vela predmetov a bol aj moj veduci bakalarskej prace :D aj Hochela som mala, Kerulovu, Macha....

linda_belko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz