Pedagogické minimum - rady, tipy, postrehy

11. nov 2023

Ahojte, zaujímam sa pre sestru,chce odísť z ozbrojených síl, ma skončenú školu v Liptovskom.
Chce si dorobiť pedagogické minimum a ísť učiť MAT/FYZ.

Východ =Stred Slovenska.
Najlepšie Kosice/Prešov/Ruzomberom/Bystrica
Podmienka externé, lebo z prace ju nepustia len tak.

Koľko to trvá, za akých podmienok, kde sa dá urobiť najrýchlejšie?

Ďakujem za odpovede.

aaadkaaa
11. nov 2023

Aku ma vysoku skolu? Pedag.minimum si moze robit bud na strednej ako ucitelka v ms/vychovavatelka, alebo na vusokej ako absolvent mgr.studia. az potom si moze urobit rozsirujuce studium mat alebo fyz, neda sa spolu. Ak ma len nejaku nepedagogicku strednu alebo vysoku, to moze rovno ist extrerne studovat vs ucitelstvo mat/fyz

ibrunova
11. nov 2023

@aaadkaaa predpokladám , že vyštudovala AOS

aaadkaaa
11. nov 2023

@ibrunova netusim, co je aos

aaadkaaa
11. nov 2023

@ibrunova aha, akademiu....no jasne, ale tam stale plati to, co som pisala. Pokial ma titul, treba dps a rozsirujuce, pokial nema tutul, treba normalne vs, ak chce ucit

letfenixa
11. nov 2023

Vyučovať s pedagogickým minimom môže tie predmety, z ktorých ma štátnice.

autor
11. nov 2023

Aha, to sme nevedeli, mysleli sme že keď má VŠ je to možné ved tam malj mat-fyz iba ako predmet nie ako štátnicu....no to ma nepotešilo.....😔

čiže si musi robiť vš externe, stačí Bc. A potom ped. Minimum?

ibrunova
11. nov 2023

Ak nená štátnice z tých predmetov , ktoré chce učiť, tak jej iné neostáva, len vyštudovať učiteľstvo daných predmetov a to nebude trvať rok ani dva.

aaadkaaa
11. nov 2023

Nie, musi mat mgr a az tak ped.minimum

nelca0510
11. nov 2023

Ako nehnevajte sa,ale sestra mala len nejaký predmet matiku a fyziku,urobí si teda pedagogické minimum a myslí si,že už môže ísť učiť? Že byť učiteľom je také jednoduché? Na tieto predmety teba logiku a riadne dobre myslenie.

ibrunova
11. nov 2023

@aaadkaaa ak bude mať Mgr učiteľstvo, tak minimum už netreba.

zuzanockamt
11. nov 2023

Z čoho má štátnu skúšku?

autor
11. nov 2023

@nelca0510 nehnevám sa, myslím, že 9 z 10 ľudí by vedomosťami strčila do vrecka ohladom tych predmetov, bez urážky, by deťom len a len prospelo mat takú učiteľku, sa jej smejem ze by bola ako Igor Hnízdo...(ved nejde robiť do škôlky a družiny, ale uvažuje nad prírodovednými predmetmi....takže tak)

@zuzanockamt presne neviem, ale určite niečo do strojariny...konštrukcie Tatry sa mi vidí...ale neviem co všetko presne, napíšem jej

ibrunova
11. nov 2023

To, že má vedomosti, neznamená, že vie učiť.. Na učiteľstve sa predmety učia inak ako na fyzike na inej škole.. Veľmi do hĺbky a k tomu didaktické predmety.

aaadkaaa
11. nov 2023

@ibrunova ak bude mat ucitelstvo, tak samozrejme nie, ale ak nejaky neucitelsky smer, tak ano. Preto je naj urobit si ucitelstvo matiky a nezdrziavat sa dps a rozsirujucim

ibrunova
11. nov 2023

@aaadkaaa tak tak

zuzanockamt
11. nov 2023

Tak s tým jedine niekde na SŠ, ak si spraví DPŠ, ale isto nie mat - fyz.
A ako vieš, že učiť vie?

pokemonkaa
11. nov 2023

Ak si k terajsej VS dorobeni DPS, moze vyucovat len predmety na SS, z ktorych urobila statnice.
Ak chce ucit MAT a FYT musi opat studovat. Uvedene predmety moze vyucovat len plne kvalifikovany pedagog.
Studium fyziky je naozaj narocne, preto je aj taky nedostatok fyzikarov.

letfenixa
12. nov 2023

@autorka to, že vedomosťami strci hockoho do vrecka neznamená, že dokáže aj naučiť. A štýl Igor Hnizdo už sa v škole naozaj nenosí.
Nestačí mať Bc a k tomu ped.minimum. Ani nerozumiem, že to Bc. by na akej škole chcela študovať? Treba mať Mgr., príp. Ing a k tomu ped.minimum. alebo VŠ pedagogického smeru.

autor
12. nov 2023

@letfenixa ma titul Ing....mysleli sme že stačí si dorobiť minimum, že netreba od začiatku študovať..

Mne to hlava neberie, že keď má človek Mgr. alebo Ing. Že si nemôže dorobiť ped.minimum...

To Igor Hnizdo-si ja robím srandu, poprosím nebrať vážne.

letfenixa
12. nov 2023

Môže si dorobiť, ale chvalabohu môže kvalifikovane vyučovať len štátnicové predmety a nie hocijaké.
Ja som matematiku aj fyziku študovala 5 rokov. Plus didaktika. Psychológiu sme mali tuším 4 semestre, tak sa nehrabem pôsobiť ako psychológ. Aj politológiu sme mali 1 semester a necítim sa kvalifikovane.

kaktusik007
12. nov 2023

mna len udivuje, ze toto sestra, so skoncenou VS, nevie...

autor
12. nov 2023

@kaktusik007 tak aj ja mam vš, ale človek nevie vsetko kym sa o to vobec nezaujima-tak spyta sa, myslím ze to je úplne ôk...

autor
12. nov 2023

@letfenixa klobúk dole, na akej fakulte si študovala?

letfenixa
12. nov 2023

Fakulta prírodných vied v Nitre.

ibrunova
12. nov 2023

Takto, ja som skončila pedagogiku, mám titul, mala som skúšku z kadečoho, ale ani by mi nenapadlo, že by som mohla ísť učiť filozofiu, psychológiu, sociológiu, politológiu a iné predmety, to proste nejde. Myslíš, že matiku mali tak do hľbky ako tí, ktorí ju študujú 5 rokov?
A ak je v služobnom pomere v armáde, nech si zistí, koľko musí zaplatiť, ak by chcela ísť do civilu (neviem,, koľko rokov po škole má odrobených).

autor
12. nov 2023

@ibrunova tak ale pedagogiku majú na VŠ 2-3 semestre a matiku aj celú ZŠ a SŠ, to sa nedá porovnať....z mat-fyz maturovala na 1, externu maturitu mala 100% matiku, vysvetľuje to celej rodine, známym a pochopia, pristo to vie vysvetlit....viem vysvetlovala aj mne kedysi😉😉😉....k ozbrojeným silam išla hadate dobre, kvôli vtedajšiemu priateľovi 🤷‍♀️ ale to nechcem rozoberať....

Myslím ze by bola výborná učiteľka min. odbornosťou.....mysleli sme že sa to dá ľahšie...najmä keď teraz je taky dopyt po mat-fyz na školách.....

ibrunova
12. nov 2023

Bože, stále si melieš svoje, snaž sa to pochopiť, nikoho nezaujíma, čo mala z matiky na maturite. A je v armáde, či nie?

autor
12. nov 2023

@ibrunova ďakujem za tvoju pomoc, pochopila som že to nebudete taje easy...

ale pozn.na okraj, ak si teda študovala tu psychológiu tak teda vidím, ze to malo zmysel a padlo to ba úrodnú podu (min.podla poslednej reakcie)....
btw nechcem rypat....no neda mi, na akadémiu museli robiť psychotesty ale azda by to mali zaviesť aj na pedagogiku 🤷‍♀️🤷‍♀️

oblecenie99
12. nov 2023

@kaktusik007 Prečo by musela vediet? Ja mám tiež VŠ, roky praxe v odbore, a napriek tomu som toto rovnako netušila o tom pedagogickom minime, napriek tomu, že som to preletela očami na stránke školy, ale takto to tam napísané nebolo. Ja som za túto tému vďačná, lebo tiež som zvažovala niečo podobné, ako sestra autorky (ešte dávno) a sama som zaskočená, že je to potom cele zbytočné a zrejme už nič z toho nebude. A áno, dovolím si tvrdiť, že po tých rokoch praxe z môjho odboru, plus ďalšieho trojročného štúdia v rámci predagogického minima by som tým deťom na základnej či strednej dala z konkrétnych predmetov možno oveľa viac, ako mne kedysi moji učitelia na gymnáziu, ktori problematiku ovládali iba z jednej tenulinkej knihy a nemali ale že najmensiu šajnu o praktickej stránke a tak to potom aj vyzeralo.

autor
12. nov 2023

@oblecenie99 ďakujem za názor, povzbudil🧡👌