Nezdá sa vám, že dnes má už takmer každý vysokú školu?

28. aug 2021

Nezda sa vam, ze dnes uz kazdy nieco studuje, kazdy ma VS, ze tu VS vzdelanych ludi mame az prilis? Hlavne teda v takych odboroch, ktore ani nie su nejak specialne potrebne a teda potom taki ludia nenachadzaju uplatnenie v praxi.. Ja si to dost vsimam v okoli. Hlavne, ze na VS idu ak take nestudijne typy, ktore na ZS/SS ledva ze neprepadli a to, ze studuju beru ako nejaku vysadu. Ja len neviem pochopit toto zmyslanie. Nie je lepsie sa uz ked tak vyucit v nejakom odbore (elektrikar, murar, ..) nez ist na nejaku socialnu pracu len aby bol titul a potom robit niekde predavaca? Aky mate nazor vy? Aj vam sa zda, ze mame prilis vela vysokoskolakov a ta uroven potom ide dolu vodou?

evora
28. aug 2021

Ved ich nechaj, nech majú školu. V živote sa aj tak vyselektujú šikovní a ti menej šikovní (ktorí môžu May 2 vysoké školy). Ja neriešim vôbec, kto z môjho okolia ma akú školu alebo titul, riešim iba to, či sa mám z tým človekom o com rozprávať. Ale rozumiem na co narazaš, tiež som bola v šoku v prvom zamestnaní. Robila som vedúcu v obyčajnom malom obchode a keď sme hľadali predavačku, bol problém. Životopisy mi posielali ženy s ukončenou vysokou školou, ale mne to bolo blbé ich prijať. Tak som nakoniec vzala mladú babu co mala čerstvo ukončenú strednú školu a bola veľmi šikovná. Väčšina ľudí okolo mňa študovali aj tak len preto aby oddialili tvrdý nástup do reálneho sveta 😀 keď si tam prebehnem svojich známych, asi 1 z 10 robí naozaj robotu ktorú vyštudoval ( lekárka napriklad).

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucia147852
28. aug 2021

Oni si týmto častokrát škodia sami sebe, ak sú neschopní, ukáže sa to a ani vs ich nezachráni.

ella_price
28. aug 2021

A? Školstvo na SVK je aj tak na ho*no. Je to ich vec a keď v živote niečoho dosiahnu, tak majú len plus.

ofzuza
28. aug 2021

Sk skolstvo je naozaj zufalstvo. Mali by porusit vsetky tie pseudo VS. Co kedysi stacila SS, teraz treba VS, lebo uroven je tak nizko. Ked vidim co u nas v rodine studuju a tvaria sa dolezito, ich bakalarka v mensom rozsahu ako bola moja bezna seminarka, neviem ci sa smiat ci plakat.

moni73
28. aug 2021

Bohuzial, tlaci na to spolocnost. Takisto ako na dobre znamky je vytvarany tlak. Ja som rada, ze moznost vystudovat napr. pravo, jazyky, psychologiu ma aj ten, kto bol napr. z matiky, fyziky na prepadnutie uz na zakladke. Nas skolsky system je jednoducho zly.
A uprimne? Tiez sa inak pozriem na upratovacku, casnicku,... ked viem, ze je vzdelana. Je mi luto, ze to tak je ale nepomozem si. Inak si vazim kazde zamestnanie a ako s prvymi v novom zamestnani sa skamosim s vratnickami, resp. teraz s pani v bufete.

annamalaga
28. aug 2021

Kto študuje úspešne na trhu žiadané profesie, sa uchytí určite. A kto si mysli , že mu VŠ zabezpečí plat minimálne 1500€ je na omyle. Žiaľ. Koľkí takí skončia a už si myslia , že ich niekto čaká s vysokým platom. Žiaľ realita dnešného sveta je veľmi krutá. Nemôže byt každy dobre zarábajúci s veľa peniazmi. A to častokrát väčšina mladých nepochopí.

tina4931
28. aug 2021

A? Závidíš? Všetko na SK ide dolu vodou, Totálne všetko......Šikovný murár je omnoho viac ako absol. VŠ aj v dvoch oboroch.....Nič dnes nemá hlavu ani pätu, riadiť sa vzdelaním, ak nie je výsostne špecifické je non-sensene. Dnes nie je záruka nikde, len v šikovnosti, povahe a pod....

littlebubble
28. aug 2021

Su ludia ktori studuju pretoze sa chcu vzdelavat.Nie kazdy kto ma VS chce byt karierista.
A nie kazdy kto ma len maturitu robi ucnovsku pracu a nesiel na VS lebo na to nema vedomosti.Dnes sa uz neda takto pozerat na ludi.

U nas je problem ten, ze otvarame odbory kde by mozno stacila stredna skola a prax alebo sa jedna o odbory kde sa clovek v tejto krajine neuplatni.

Cudujes sa, ze si kazdy robi VS ked niekde hladaju magistru sekretarku za stredoskolsky plat a do pokladne ta nezoberu uz ani s maturitou?
Neprehanam.Realne takto odmietaju ludi ktori robili ine prace nez len za pokladnou vraj ich nemozu prijat.

Co maju ludia robit? S VS ta nechcu, s maturitou ta nechcu tak aspon tu sekretarku pojdu robit nez nerobit nic.Mozno nebudu zarabat 3000€ mesacne, ale aspon budu mat pracu na ktoru sa vyzaduje dnes VS.

annamalaga
28. aug 2021

@tina4931 na Slovensku všetko ide dole vodou ťažko. Slovensko je veľmi benevolentná krajina. A hlavne ku študentom ( ti si za štúdium neplatia) ku nepracujucim( ti môžu kadeaké dávky poberať , dokonca ich ani z nájomného bytu vyhnať niekedy nemôžeš) , mamičky na materskej poberajú rodičovský príspevok dosť dlho. A aj tie ho majú , čo hovno odrobili. A nato všetko sa stejnak skladá iba pracujúca vrstva, ktorá je značne podceňovaná. Žiaľ reformy sú dôležité v školstve určite , ale aj v iných odvetviach. Ale zase nejde to dole len na Slovensku.

zuvelyn
28. aug 2021

Žiaľ toto je výsledok toho, ze uz aj predavačka v Tescu (a tým nechcem nikoho uraziť) musí mať VS inak ani neorejde pohovorom, pričom si dovolím tvrdiť ze ťažká väčšina zamestnaní relane VS vzdelanie nepotrebuje. A ešte jedna poznámka, mame prísliš ľudí s VS titulom, VS VZDELANÝCH az tak veľa nie je ;) ja by som vyriešila túto otázku veľmi jednoducho a to spoplatnením Vysokých skol rovnako ako v zahraničí.

moni73
28. aug 2021

@zuvelyn to nie. Vela ludi tu len preziva a platit VS? Neviem si predstavit 2 mladych ludi v Bratislave, ktori zacnu spolocny zivot s hypotekou min. 150 tis. a 2 studentskymi pozickami. Urcite by bolo ale potrebne financovanie skolstva zmenit.

weeronik
28. aug 2021

@zuvelyn spoplatnenie vysokych skol by mohlo vyradit aj naozaj sikovnych ludi, ktori su zo soacialne slabsich rodin ,skor by som davala doraz na kvalitu studia a na kvalitu skusok a zapoctov... v prvom rocniku by sa krasne preriedili stavy a ostali by naozaj len ti, ktori na to maju a ktori to aj naozaj chcu studovat. Vid moj svokor, xx rokov dozadu, zacali odbor asi 50ti a skoncili iba 8mi... Na moj odbor brali z 2500 ludi iba 75, a tiez sme nedokoncili vsetci. Len treba na škole spravodlivý a prísny systém.. nestaci len mavnut rukou, ze ved ich nejak pretlacme a dobre bude... a ja tiez nepracujem v odbore, ktory som vystudovala,ale len preto ,lebo som si nasla pracu v obore, ktory ma lakal od malicka a kde ma praca naozaj bavila...

littlebubble
28. aug 2021

@zuvelyn Ja uz ani neviem koho prijimaju do pokladne.Odmietaju byvale uctovnicky s maturitou, vystudovane zeny s diplomaciou, zeny ktore robili nejaku veducu poziciu.

Skor by som povedala, ze do tej pokladne by chceli uz len totalne nevzdelane zeny, ale je pravda, ze niektore pozicie maju prehnane poziadavky a ponukaju smiesny plat.

ofzuza
28. aug 2021

@weeronik ak by bol student dobry, mohol by mat stipko.

littlebubble
28. aug 2021

@zuvelyn Dostala som sa na VS v prvej 10tke zo 60 ludi.Vies co ma zastavilo v studiu? To, ze to nie je az tak zadarmo.Ked sa to cele spoplatni, ze sa bude platit skolne tak pohoria aj sikovni ludia.

annamalaga
28. aug 2021

@moni73 dvaja mladi ľudia , ktorí študujú , nedostanú hypotéku. A tobôž nie 150000€. Žiaľ.

tina4931
28. aug 2021

@annamalaga A to je zlé??? Podľa teba? Náš syn má kamaráta z USA, chudák chlapec má rozum, predpoklady a nemože si dovoliť doštudovať vo svojej krajine. To je ok, že ľudia, ktorí majú vedomostné predpoklady, poznatky, v hlave a nemajú financie nemajú právo na vzdelanie a lepší život??? Len preto, že vzdelanie na úrovni univerzity je u nich finančne prakticky nemožné pre strednú vrstvu? A moja mama, ktorá celý život robila v štátnej správe má menší dôchodok plus vdov. po otcovi, ktorý bol vedúci pracovník ako jej kamarátka, ktorá odrobila cca necelých 10 rokov a má po mužovi, ktorý tiež robil vo ved. funkcií viac ako moja mama??? To je ok? Na hlavu tento štát, ale fest.

andrejka1974
28. aug 2021

Nech maju aj tak im je teraz už na nic pretoze si tu pracu tak lahko nenajdu moj syn skoncil vysku tento rok a zatial ma len rozvoz jedla moj muz ma ucnovku a je stolarom uz 40 rokov ja mam strednu zdravotnicku a pracu som si nasla do 2 tyzdnov od skoncenia skoly a vysku sme nepozrebovali ani jeden mam dalsich synov jeden maturuje buduci rok a uz ma 2 brigady teraz cez leto maka stale a na vysku nechce ist a dalsi syn je uz riadne zamestnany aj bez vysokej takze vysoka vôbec nie je treba uplna zbytocnost v tejto dobe

dejka77
28. aug 2021

@zuvelyn Ja len na margo tvojho prispevku. Do tesca ma zobrali a dokonca ani zivotopis odo mna nepytali. Tusim sa absolutne nepytali na vzdelanie, proste nic. Ale poslali ma tam z up, takze aj mozno preto som presla lahko.
Inac chapem pointu tvojho prispevku.
Este celkovo k zamestnaniu by som som dodala, ze su miesta, kde nevedia zohnat ludi. Nie preto, ze su tam velke poziadavky, ale skor preto, ze ludia nechcu pracovat. V mojej robote zhaname ludi neustale.

ofzuza
28. aug 2021

@tina4931 stredna vrstva studuje bezne na VS v usa. Ak je naozaj sikovny, nech si ziada o stipko.

lenka_xy
28. aug 2021

Ja problém vidím najmä v tom, že je pravdepodobne nadbytok miest na školách a nedostatok študentov. Tým pádom sú kritériá na prijatie... Žiadne 😀 Reálne na 90 % škôl sa človek dostane bez prijímacích skúšok, bez akejkoľvek selekcie medzi uchádzačmi. A potom to tak aj vyzerá, tie tituly v dnešnej dobe už nemajú skoro žiadnu hodnotu.
Náročnosť štúdia je tiež na rôznych tých pofidérnych fakultách tak na úrovni druhého stupňa základnej školy a aj tak to niektorí nezvládajú. To viem preto, že popri svojom štúdiu som porobila skúšky a záverečné práce desiatkam ďalších ľudí, aby som sa uživila.
A keby som ešte mala spoplatnené štúdium ako tu bolo navrhované, tak to už naozaj neviem, čím by som si musela popri tej škole zarábať. 😀 Prospechové štipendium je dosť smiešna suma.

tina4931
28. aug 2021

@ofzuza Netrep. On má vysoké IQ, študuje IT a nemá šancu u nich, teraz je u nás. Nás bol ocenený ako najlepší študent fakulty s finanč. príspevkom, ale pre xy vecí, ktoré dosiahol

ofzuza
28. aug 2021

@tina4931 netrepem. Poznam tam dost ludi, zila som tam.

littlebubble
28. aug 2021

@zuvelyn A to som este chcela usetrit a sla som na vysku na ktoru som ist nechcela.Tam kde som chcela ist by som pohorela financne este viac.Ved zabijak uz je pre slabsie rodiny intrak, strava, cestovne a nie pri kazdej skole sa da brigadovat.Kamaratka pracovala na ukor skoly.V praci jej tiez nechceli niekedy vyhoviet.

tina4931
28. aug 2021

@ofzuza A my sme priamo teraz v dianí, tak vieme ako je chalan na tom.

kate211
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ofzuza
28. aug 2021

@tina4931 to, ze to tak ma ten chalan, neznamena, ze to tak maju vsetci. Kopec znamych maju decka na vs a je to normalna stredna vrstva.

annamalaga
28. aug 2021

@tina4931 žiaľ v Amerike je úplne iný politicky systém ako tu. A tom to pri toľkých ľuďoch reálne ani nieje šanca , aby sa to dalo zadarmo.

annamalaga
28. aug 2021

@kate211 Dakujem.