Mgr. titul z iného odboru

ibulienka
6. sep 2020

Viete mi prosím poradiť? Za pár týždňov nastupujem na vysokú školu, Bc. stupeň, no rozmýšľam, že Mgr. by som si chcela spraviť pedagogiku slovenského jazyka v kombinácii. Bude to možné, nakoľko je Bc. iný odbor, avšak veľmi úzko spätý so slovenčinou, resp. slovenčiny tam budem mať naozaj požehnane? Možno je to hlúpa otázka, no nemám sa na koho iného obrátiť.
Ďakujem veľmi pekne. 💟

ivangeline
6. sep 2020

Obrat sa na svoju školu a študijné oddelenie? Či sa to dá? Taký prestup.. či si budeš musieť dorabať nejaké predmety alebo nie alebo je to nemožné...

ibulienka
autor
6. sep 2020

@ivangeline to je samozrejmosťou, chcela som sa však informovať dopredu, či tu náhodou nemá niekto osobnú skúsenosť.

makova333
6. sep 2020

@ibulienka pozri si pribuzne odbory tvojho bc. studia

ibulienka
autor
6. sep 2020

@makova333 áno, pozerala som a našla som práve učiteľstvo SJ v kombinácii, preto ma to zaujalo 🙂

makova333
6. sep 2020

@ibulienka tak uz len ozvat sa na skolu kde chces ist a zistit, ci to akceptuju.

ibulienka
autor
6. sep 2020

@makova333 áno, ďakujem. Možno by som, ak by to nebolo možné v budúcnosti hneď teraz prešla na tú pedagogiku. Musím sa informovať ako na škole, kde som prijatá, tak aj na druhej univerzite, či by to bolo možné.

ajka0207
6. sep 2020

@ibulienka môžem ísť aj na úplne iný odbor ale väčšina magisterskych predmetov máva prerekvizity na bc. Stupni a tie tebe budú chýbať.

nikiki29
6. sep 2020

@ibulienka ja som robila Bc. na jednej škole a Ing. na druhej škole, príbuzný odbor. Ale v inej sfére ako ty. Možné to je, no záleží naozaj presne od odboru kde si bola a kam chceš ísť. Ja som si nedorábala žiadne predmety, uznali mi Bc. tak ako bolo. Trochu mi chýbali vedomosti, na ktoré nadväzovali predmety druhého stupňa, ale v podatate nič vážne.

ibulienka
autor
6. sep 2020

@ajka0207 aj keď sú tie dva programy úzko späté, dokonca si dovolím tvrdiť, že na editorstve je slovenčina o niečo prísnejšia ako na pedagogike? Ale zrejme sa to týka asi tých predmetov ako je didaktika a iné. ?

ibulienka
autor
6. sep 2020

@nikiki29 super, ďakujem to si ma potešila, že mám nádej 😀 , budem sa musieť určite informovať na univerzite kde som prijatá + pripadne aj na druhej univerzite, kam by som teoreticky potom prešla.

zuzanockamt
6. sep 2020

@ibulienka Bc. odbor nie je pedagogický, to by mohol byť problém

hettinka
6. sep 2020

@ibulienka tu slovenčinu potom chceš študovať v kombinacii s čím?

ibulienka
autor
6. sep 2020

@zuzanockamt áno, toho som si vedomá, len som našla príbuzné odbory alebo nejak tak.. práve učiteľstvo SJ v kombinácii a zaujalo ma to.

nika11103
6. sep 2020

Áno môžeš bez problémov 🙂 dorobis si len nejaké predmety ... ja som tak prestúpila a dalo sa to zvládnuť

ibulienka
autor
6. sep 2020

@hettinka pravdepodobne s etickou výchovou alebo so psychológiou, ktorú som mala na SŠ

ibulienka
autor
6. sep 2020

@nika11103 jéj, super a tiež sa jednalo o SJ alebo úplne iné odbory?

nikiki29
6. sep 2020

@ibulienka určite im napíš na študijné, uvidíš. Alebo pozri v plánoch, aké sú prerekvizity, tam hneď uvidíš či si išla ako Bc. aspoň okolo. Potom je aj možnosť dorobiť si Bc. predmety ako rozdielové. Aj keď je možné, že ti to pridá 1 rok navyše...
Ale ja som teda nepedagóg.

ajka0207
6. sep 2020

@ibulienka nemám konkrétnu skúsenosť a asi ti ani tu neporadia detaily, keďže akreditacia sa mení každé štyri roky a tým padom si tie podmienky vždy trošku iné. Ja som šla z manažmentu na informatiku a dalo sa to aj bez prerekvizit. Ale u nás na fakulte na Tom netrvajú, akurát ty sa vytrapis keď nemáš základy

zuzanockamt
6. sep 2020

@ibulienka v kombinácii s čím? tam ti bude Bc v druhom predmete chýbať...a čo obsahuje štúdium editora zo SJ, aké sú tam predmety? (fonetika, fonológia, morfológia, syntax, štylistika, vývin jazyka?)

nika11103
6. sep 2020

@ibulienka SJ ja som z učiteľskej kombinácie prestúpila na ťažšiu, jednoodborovu vedeckú 🙂

guiseppinka
6. sep 2020

Neviem na akej uni chces studovat, ale pedagogicky smer ma, ak si dobre pamatam, rozdelene statnice a na jednom stupni robis psychologiu, na druhom pedagogiku. Okrem toho potrebujes mat pedagogicke prrdmety absolvovane na bc a kedze nebudes mat bc ucitelstvo, tak to moze byt problem... lebo ucitelstvo slovenciny nie je len o slovencine, ale prave o tych pedagogickych predmetoch...

hettinka
6. sep 2020

@ibulienka Ja nemyslim, že problém by bola ta slovenčina, skôr ten druhy predmet. Tiež si treba uvedomiť, že do kombinácie so SJ si treba vybrať rozumný predmet. Etika sa učí 1 hodina do týždňa. Psychológia len asi má Sociálnej a pedagogickej akadémii, inde nie. So psychológiu ako učiteľský odbor nemôžeš robiť školskú psychologičku.

Takze ak chceš byt učiteľka, zmenila by som školu radšej hneď teraz.

gelifil
6. sep 2020

@ibulienka dobre si rozmysli tu kombinaciu, ked uz budes menit...sjl - psych. je neperpektivne podla mna....

zuzanockamt
6. sep 2020

@ibulienka na tvojom mieste by som.ostala pri vedeckom odbore a neskôr dorobiť DPŠ, tú kmbináciu, čo plánuješ je dosť o ničom, slovenčinárov je veľa

hettinka
6. sep 2020

@ibulienka A ešte si treba uvedomiť, že učiteľ slovenčiny neštudujte a neučí iba slovensky jazyk, ale aj literatúru. A ta ti bude na editorstve chýbať.

ibulienka
autor
6. sep 2020

@zuzanockamt slovenčina na editorstve je na špičkovej úrovni, čiže tú budem mať úplne kompletne absolvovanú spolu s literatúrou, keďže sa jedná aj o vydavateľskú prax a práca s knihami rôzneho žánru bude na dennom poriadku.
@hettinka práveže nebude

zuzanockamt
6. sep 2020

@ibulienka tak študuj to, potom si dorobíš DPŠ, ak chceš učiteľstvo, tak určite jeden predmet technický, prírodné vedy...ja mám SJL a MAT a nič lepšie som nemohla urobiť 😊

gelifil
6. sep 2020

@zuzanockamt to je inak pre mna nepochopitelna kombinacia

zuzanockamt
6. sep 2020

@gelifil ja som spokojná 😊 pre mňa ideál

ibulienka
autor
6. sep 2020

@zuzanockamt DPŠ je vlastne doplňujúce štúdium, áno? Tam potrebujem mať ukončenie VŠ s titulom Mgr? alebo stačí po Bc?