Je vzdelanie v živote dôležité?

25. máj 2024

Čo si myslíte je naozaj vzdelanie, kurzy, stále napredovať tak dôležité v živote?Včera sme boli na grilovacke sme medzi 40-50 r a padol tam taký názor, že bezny zamestnaný človek nebude nikdy žiť finančne dobre.Dobre v zmysle, že ok ušetrí pár stoviek eur v tom lepšom prípade, ale stále si bude dávať pozor na budget na dovolenku šetriť atď..väčšina z nás podniká pár ľudí pracuje v štátnej správe, jedna sestricka.Bola to len taká debatka o tom, že nikoho v živote nezaujíma na aké známky zmaturoval, skončil VS atď..Zvrhlo sa to, keď jeden z nás povedal, že šetrí, aby deti mohli mať dobré vzdelanie, možno pôjdu študovať do zahraničia.
Ti 2 najšikovnejší z nás ledva skončili s maturitou🙂)Mali dobrý nápad a darí sa im.Ako to je vo vašom okolí resp aký máte vy názor?Ja som z rodiny kde sa vždy podnikalo otec aj mama živnostníci, ja tiež, muž zamestnanec dlhodobý nespokojný, ale nespraví krok vpred.Ked tak rozmýšľam naozaj ti, čo študovali VS sú na tom v mojom okolí horšie síce sedia v štátnej správe o 15 padla spohodlneli.Len tak na debatu váš názor?

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2024

Podstatne je to, ci clovek robi to, co ho naozaj bavi, lebo len vtedy v tom moze dosahovat take super vysledky. A nie pre kazdeho su financie ta najdolezitejsia vec v zivote. Takze toto moze byt fajn debata, ale k nejakemu univerzalnemu zaveru to asi nepovedie😉

heni79
25. máj 2024

Nevieme obsah celej debaty. Ťažko sa vyjadriť. 🤷 No tvoje vyjadrenie mieri k tomu, že vzdelávanie je zbytočné? Či ...?

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2024

A este taka dost dolezita vec-su oblasti, kde nie je nutna VS, ale napr. taky lekar bez VS byt nemoze a ak chce byt uspesny, tak dokonca ani bez celozitovneho vzdelavania. A nielen lekar, ucim na VS, tiez by som mohla byt mudra ako radio, ale bez papiera by to neslo. A nie je to len o tom papieri samozrejme.

buberova
25. máj 2024

Nemyslím si, že je to až také dôležité... človek dokáže mať šťastný a spokojný život aj keď končí v robote o 15 a potrebuje si našetriť na dovolenku, nie len tak z jednej výplaty ísť na Havaj.

zmrzlinka2021
25. máj 2024

Som bežný zamestnanec a ja som spokojná, mám sa až veľmi dobre. Škola, kurzy sú super, ale to najdôležitejšie prichádza po škole, ako na sebe človek pracuje, ako myslí, a čo vôbec chce. Nepotrebujem mať luxus, som spokojná takto

medda_beda
25. máj 2024

Vysoká škola nezaručuje dobre platenú prácu.
Vysoká škola je nevyhnutné vzdelanie na vykonávanie niektorých prác.
Zarobiť vie aj stredoškolák pokiaľ je dobrý v tom čo robí a jeho pracovné zameranie je dobre zaplatené.

Všetko záleží od druhu vzdelania, zamestnávateľa, platových podmienok a nie len čisto od titulu.A to najpodstatnejšie je to či ten človek je použiteľný aj v praxi vo svojom odbore.

lindous
25. máj 2024

Nie je VŠ ako VŠ a tiež veľmi záleží čo si z nej človek odnesie, aké sú jeho ciele a aj nejaké osobnostné predpoklady….Nie každý je na podnikanie a túži podnikať, nás s partnerom to napríklad nikdy týmto smerom neťahalo a vidíme sa skôr na akademickej pôde, kde je doživotné vzdelávanie sa dôležité a aj na tých známkach v tomto prostredí tak záleží a červený diplom mi pomohol dostať finančnú podporu na stáž napr. 😊 čo znamená mať sa lepšie/horšie v živote je podľa mňa veľmi individuálne, pre mňa osobne je veľmi dôležité robiť niečo čo ma napĺňa…a úprimne koľkí majú ten dobrý nápad + aj tu trochu šťastia, aby sa s ním uchytili (a to im neberiem tvrdú prácu, ktorá za tým je)? Kvalitne vzdelanie v akomkoľvek smere určite nie je na škodu, len človek musí vedieť prečo do neho investuje energiu 😊

vilma7
25. máj 2024

Nepoznám nikoho ,komu by bolo vzdelávanie sa , zbytočné. Každý to predsa robí pre seba, pre svoj rozvoj. Ja som išla na VŠ, lebo som ja mala potrebu rozšíriť moje vedomosti v danej oblasti, v práci to nikto nevyžadoval. A to som išla na VS v 34, či tak nejako.
A každý sa nemá podľa toho, aké má vzdelanie, ale aký je ambiciózny, niekto ma len šťastie aj bez dobrej školy, je to veľmi individuálne.
Moja sestra a napríklad môj manžel nikdy nepracovali v oboru, kto3y vyštudovali na SŠ. Pracovali v úplne inom aj bez ukončeného vzdelania.

babulkomale
25. máj 2024

Je to dolezite pre toho, kto bez toho nema sancu na dobre zamestnanie alebo nevie inak zarobit peniaze.
Poznam vela ludi s VS ktori len presadli zo stolicky v detskej od skript na stolicku na nejakom urade, maju malo prace, ale aj malo penazi, su nudni...
Je par zaujimavych, skutocne vzdelanych aj mudrych ludi, ti su vynimkou.
Poznam vela SŠ, ktori sa praxou dostali na vysoke pozicie z platmi cca 4000 v hrubom. Mysli im to a vytazili maximum z kazdej prilezitosti, aj ked napr.naZŠ mali aj trojky- stvorky.
A velmi potrebne su aj zamestnania, ktore sa tu na MK povazuju za podradne a ktorym sa treba vyhybat, a vzdelavat sa a robit si kurzy, aby si " neskoncila ako predavacka v Jednote, upratovacka, v Mekáči". le potom neviem kto by nas oslobodil od odpadkov, napiekol nam chlieb a obsluzil nas v jedalni v nemocnici, ked kazdy chce byt len dolezity a vysokopostaveny.

sense
25. máj 2024

Vzdelanie áno, známky nie... Nikdy nikoho nezaujímal priemer v škole, ani známky z maturity, ani na koľko percent som spravila ten co onen kurz alebo Weiterbildung...
Potom mas ľudí pre ktorých ukazovateľom úspešnosti alebo životné dolezita je len cifra na výplatnej páske... Co tam potom ze sú nonstop v strese, dôležité je drahé auto a aspoň 3-4drahe dovolenky... A máš ľudí ktorým bude stačiť aj škodovka a týždeň v Bulharsku v apartmáne ale majú prácu ktorý ich vnútorné uspokojuje aj keď zarobia toľko ze im stačí len na bežný život...

liusa82
25. máj 2024

pre moju profesiu je vzdelanie velmi dôležité.Bez toho by som ju ani nemohla vykonávať.Mám svoju súkromnú prax a klientov.Ja som ale vždy chcela dačo dosiahnúť a mať sa dobre.Nie každý je ale na podnikanie stvorený.Niekomu ozaj stačí byť klasický zamestanec a nesťažuje si.Mám známych, čo by ani za ten svet nechceli podnikať.Ani za neviem aké peniaze.A veru vzdelanie nemusí mať každý na to aby sa rochtil v peniazoch.Stači byť ako Robko Geiss 😀 šikovný,ale aj možno vychcaný.. ten dokonca má tuším iba základku ani maturu nie a kolko peňazí na konte..čo by mu aj vzdelanci mohli závidieť

marca12
25. máj 2024

Nie kazdy ma dane do vienka byt podnikavy. Nie kazdy je priebojny,nie kazdy vie a chce napredovat. A dolezite je aj vzdelanie. Ja by som moju pracu nemohla robit bez VS. Teda mohla,ale nikdy by som sa nedostala vyssie.

luccija
25. máj 2024

Môj názor je, ze známkam sa prisudzuje väčší význam ako by sa mal.Stale len známky čo si dostala z písomky, uč sa, aby si mala dobrú známku.Deti často ani nevedia čo sa učili len mechanicky kvôli známke.No a ostatné ved sú ľudia čo su ambiciózni, čo zdedia firmu, chcú robiť sami na seba druhému stačí, že popracuje a padla.Ak myslíš financie, tak áno v mojom okolí sa majú lepšie ti, čo podnikajú a to nie su velkopodnikatelia skôr drobní živnostníci väčšina robí na seba, jedna má zamestnancov .Naco šetriť dieťaťu na školu v zahraničí a zgrlit možno to je ambícia rodičia a dieťa nebude chcieť atď...šetriť celkovo áno.Ked tak porovnám zo strednej školy uchytili sa lepšie ti čo mali horšie známky, ale to je vysoko individuálne.

nykkushka
25. máj 2024

Tak nie je vzdelanie ako vzdelanie.
Podľa mňa je úplný základ dokončiť ZŠ a mať maturitu, výučný list. Vš nie je záruka dobrého platu 🙃😉.
Ja mám VŠ vzdelanie 2st a zarábam o dosť menej ako môj ocino, ktorý má "len" učňovku a výučný list 😉🙃. A aj keby si spravím všetko vzdelanie nebudem zarábať ako on 😟😊

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2024

@babulkomale Tak neviem v akej spolocnosti sa pohybujes, ale ja naopak poznam vacsinu uspesnych ludi, ktori tu VS maju.

lauriik
25. máj 2024

Ta debata ma viac rovin. Podla mna vzdelanie je dolezite. Ja sa vzdelavam cely zivot (najprv VS, teraz navstevujen rozne kurzy, samovzdelavam sa) Cize vzdelavat sa urcite ano. To, ze niekto je uspesny a vie zarobit peniaze aj ked nema ani maturitu sa neda rozporovat. Poznam takych ludi. V okoli mam ale aj vela uspesnych ludi, ktory tu VS maju. Ty pises, ze niekto je spokojni ked mu o 15 padla a zlenivel. Nevidim na tom nic zle pokial mu to vyhovuje. Viem si predstavit, ze po praci sa venuje svojim veciam - rodine, konickom alebo domacnosti.
A co sa tyka setrenia detom na VS v zahranici, to predsa nemoze niekto myslet vazne, ze toto je zle. Ak na to mam, tak sa snazim dietatu dopriat vsetko po com tuzi. Nemyslim nutit dieta ist studovat do zahranicia. Ale je dobre, pokial dieta chce a ma na to, mat pripravene financie aj na tuto moznost.

petronelag
25. máj 2024

Čo poznám ľudí s VŠ aj z rodiny, tak vidieť, že majú prehľad a aj platy majú celkom slušné, tí so strednou v administratíve a pod. to je už trochu slabšie, tí čo podnikajú, tak niekomu to ide a niektorí aj zavrú živnosť a tí, čo išli robiť do aut.závodov a podobných tak niektorí sa vypracovali a niektorí to nechali, záleží aj od ostatných faktorov, aj od toho ako boli vedení rodičmi. Ale mať maturitu, to je potrebné. Môže sa stať, že v živote si prejde viacerými zamestnaniami a ak aj pri nejakej živnosti im stačila aj škola bez maturity, v ďalšej to už bude treba.
Keď som ešte chodila do školy, tak som si automaticky myslela, že mojou úlohou v tom veku je mať, čo najlepšie výsledky v škole, keď s ňou míňam čas.
Aj šetriť sa oplatí, ak nebude potrebné na školu, môžu dať dieťaťu na auto alebo na hypotéku a bude sa mu ľahšie začínať.

judar
25. máj 2024

Je to dost individualne ale vacsinou je to u deti vynucovane, teda staci mi vidiet taku tu skreslenu motivaciu ked rodicia vlastne psychologicky uplacaju svoje vreckovym a vecami aby v skolach mali jednotky dvojky od zakladnej skoly este aj na strednej a nazyvaju to este ktomu motivaciou ...vo vysledku je este ktonu rodic aj za samotnou volbou strednej skoly a to je len vsetko vysledok takeho toho spolocenskeho nastavenia ked si rodicia myslia ze vychovavaju genoiv alebo ze maju nadane dieta ktore akurat tak bolo len naucene na odmeny za znamky ktore nikoho absolutne nebudu v zivote zaujimat ani len nejake vyhrate skolske sutaze rovnako je to uz aj s vs ktora uz nieje takou honosnostou ako volakedy ze ked ju clovek mal bol vazenejsi i v spolocnosti...dnes vacsina co ma vs robi sa rovnake platy ako ti co ju nemaju a ti co maju ucnovky su lepsie natom schopnostami nez ti co kvoli znamkam vacsinu zivota boli zazraty len do skript

marianarem
25. máj 2024

Pre mna vzdelanie dolezite je. Ale nemusi to byt len studium na VS. Za vzdelanie povazujem aj dlhorocnu prax v nejakom odbore a rozne zivotne skusenosti. Podla mna by mal clovek v zivote napredovat a ucit sa, nestagnovat, ale moze to mat rozne podoby. A cielom nemusi byt vediet lepsie zarobit, ale proste byt mudrejsi.

ahhola
25. máj 2024

Tiez sa zamyslam,ci VS, alebo ostre lakte, stastie, dobry vzhlad rozhoduje... vid europoslankyna bez maturity, adeptka na nu s drevarskou sou, sef eu vyuceny knihovnik... Nevadi mi, ak sa niekto v 18.tke spamata a dovzdela, ale ti ludia nevedia dolozit ani MV. Ti s VS, co zase vsetko opajcli a ojebabrali, tu plati ten vtip....
.... Clovece, ked si pomyslim, aky som ja inzinier, tak sa bojim ist doktorovi. 🤣

subartic
25. máj 2024

pre mňa je vzdelanie alfa-omega. Jednu dcéru už mám vyštudovanú VŠ , darí sa jej , druhý syn teraz končí VŠ , v utorok má štátnice. Odovzdaná diplomovka školiteľ aj oponent A. Po škole už má miesto v jednej nemocnici na onkológii , potom ho čakajú ešte dve atestácie. Bez VŠ by klinického fyzika robiť nemohol . Ešte mám ďalšie tri deti , kde je mojim cieľom ich smerovať na VŠ , učiť sa jazyky a športovať.
Ja si myslím že veľmi veľa zohráva aj rodinné prostredie v ktorom sa pohybuješ, čím vzdelanejšia rodina , tým je väčšia pravdepodobnosť že aj deti budú vzdelané. Mám v rodine dievča ktoré sa veľmi dobre učilo , aj na základnej aj strednej , ale ďalej nešla hoci možno by rada. Nemala podporu z rodiny , lebo rodičia obidvaja bez maturity, ani finančnú ani morálnu ani ju nikto tam nesmeroval . Na druhej strane mám bratranca ktorého syn končí s mojim synom , ešte aj rovnaký odbor , hoci on sám má základné vzdelanie a jeho manželka učňovku , ale chlapec mal podporu v rodine a chuť študovať. Jednoducho jeho otec chcel aby sa mal v živote lepšie ako on .
Pre mňa platí vyššie vzdelanie = väčšie možnosti .

nops
25. máj 2024

Áno,je.Moj muž učňovka,ale neustále sa vzdeláva v odbore a ide s dobou,inak by nemal zákazky a plus ho to baví.Ja mám nejaké kurzy,ďalšie ma čakajú a plánujem si dorobiť VS.Tiez sa bez toho ďalej nepohnem a neviem si predstaviť ďalších 20rokov zakrnúť na momentálnej pracovnej pozícii(aj keď ma to napĺňa).Takže z môjho pohľadu je neustále vzdelávanie jedine prínosom či už pre pracovný život,ale aj pre tvoj osobný rozvoj a činnosť mozgu..nechcem v 70tke celé dni presedieť pred telkou s pocitom,že mi to stačí.

tenerifka
25. máj 2024

Je to velmi relativne. Nie je VS ako VS, a nie je podnikanie, ako podnikanie. Ano, sikovny podnikatel-zmrzlinar dokaze mat trojnasobny plat ako priemerny ucitel, a nepotrebuje k tomu ani maturitu, naproti tomu, ten ucitel, ak svoju pracu miluje a je preñho poslanim, bez VS by ju vykonavat nemohol. Rovanko lekari, a ini absolventi VS. Nie kazdy sa narodil pre podnikanie, nie kazdy to dokaze, nie kazdy prerazi. Ale aj ked si chces ako podnikatel otvorit sukromnu veterinarnu kliniku, sukromnu dentalnu kliniku, nejake laboratorium..... mas to ovela jednoduchsie, ak mas diplom a opravnenie nieco take vykonavat, nez hladat la zamestnat ludi s tym diplomom

slovenka753
25. máj 2024

to je velmi relativne. som pravnik a bez vzdelania by som to robit nemohla. to iste lekar, geodet alebo dalsie profesie. cize ide skor o to co chces robit. ale hocikto kto robi svoju pracu dobre sa vzdelava - aj murar pozna najmodernejsie technologie a nerobi svoju pracu ako pred 30 rokmi. a osobne si myslim ze sa mame na slovensku tak dobre ze si to uz ani neuvedomujeme ....

kleopatra114
25. máj 2024

Za mna je vzdelanie veľmi dolezite , ale nie najdôležitejšie .

lelelienka
25. máj 2024

Ano, vzdelanie je dolezite, vzdy bolo a snad aj vzdy bude. Ale pozor, vzdelanie ako take, nielen to vysokoskolske, ako to vacsina ludi podla mna uplne nespravne chape. A vyvediem ta z omylu, aj bezny zarabajuci clovek si moze zit velmi dobre, dokonca aj u nas na Slovensku 😉

babulkomale
26. máj 2024

@dskjhfdlkdjhl v mojom okoli ma drviva vacsina ludi VS, ale tak je relativne, co povazujem za uspech. Vyska platu, zarobku, zisku?
Uplatnenie v odbore, odbornost, fundovanost?
Neviem teda, ako sa to tu mysli...napriklad kamoska ma VŠ, robi uctovnictvo na zivnost, z domu. Je uspesna? Neviem...
Pre mna je to nuda, nic moc. Dalsia ma VŠ ucitelstvo, preklada vo firme, zarobi menej ako ina v Lidli.
Dalsia ma vystudovane HR, robila to, vyhorela, isla radsej do kaviarne. Je uspesna? Spokojna a stastna urcite.
Neviem...ina, ma tri VS, uci na vysokej skole, je vysoko fundovana, ano, tu povazujem za uspesnu.
Dalsia, vystudovala po SŠ jednu VŠ podla rodicov a potom v styridsiatke konecne pocuvla srdce, vystudovala vysoko odbornu VS dennou formou a konecne sa realizuje, plus vzdelava sa dalej.
Dalsi znami sedia na uradoch, maju male platy, nic svetoborne nerobia...
Tak neviem, podla coho hodnotit uspech.

subartic
26. máj 2024

@babulkomale ak môžem ja sa vám votrieť do debaty , pre mňa je úspešný človek ktorý je spokojný ako v pracovnom tak aj v rodinnom živote. Musí tam zavládnuť rovnováha. Pre mňa úspešný človek je človek ktorý je veľmi dobre finančne zabezpečený , zdravý a s možnosťou voľného času .

h2
26. máj 2024

Píšeš, ako keby boli len dve možnosti: podnikateľ, alebo štátny zamestnanec (dokonca to z tvojho príspevku vyzerá, že je to ešte zúžené na: úspešný podnikateľ vs. nespokojný nedocenený štátny zamestnanec). Ale sú aj iní zamestnanci, než štátni. Ja mám VŠ, robím v odbore, ktorý som vyštudovala, som zamestnanec súkromnej firmy. Nesťažujem sa. Ani na plat, ani na prácu, ani na dĺžku pracovnej doby (mám ju na vlastnú žiadosť skrátenú). Neplatí na mňa nič z tejto tvojej vety: "Dobre v zmysle, že ok ušetrí pár stoviek eur v tom lepšom prípade, ale stále si bude dávať pozor na budget na dovolenku šetriť atď.."

babulkomale
26. máj 2024

@subartic súhlasím. Bohuzial som videla privela vyhorenych matiek, ktore chceli stihnut vsetko.