Ako sa stať zdravotnou sestrou bez strednej alebo vysokej školy?

Dnes o 11:52

Všetci to vieme / vedia. Zdravotne sestry držia zdravotníctvo ako tak funkčné, žiaľ, 80% má vysoký vek, mladšie ročníky sestier už pravdepodobé sú v CZ a ďalej...

Rada by som sa stala sestrou ale mám vyšší vek a sš alebo vš sa už necítim, no viem že 90% skúsenosti majú sestry priamo z praxe nie zo školy.

Je šanca že by som sa mohla stať sestrou nejakou neoficiálnou cestou?

Respektíve zmení sa niečo v systéme vzdelávania keď fakt nikto nebude chcieť robiť sestry?

Mám rada práca s ľuďmi, nočné mi problém nerobia, prax s ľuďmi mám.

stellarstar
Dnes o 11:54

Nie, veď to sa musíš učiť

lucka_ke
Dnes o 11:55

je 2-ročné externé štúdium na praktickú sestru, alebo ročné na sanitára
po absolvovaní môžeš pracovať v zdravotníctve a pomáhať diplomovaným sestrám

sisa_s
Dnes o 11:57

A to si ako predstavujes, ze bez vzdelania budes robit sestru metodou pokus omyl?

autor
Dnes o 12:02

@sisa_s nie, že nebudem musieť chodiť do školy, a zaučená by som bola priamo v nemocnici.

petronelag
Dnes o 12:05

V našom meste je sestier pomerne dosť, aj mladých zo školy, oni chcú robiť, majú tu rodiny, nemôžu ísť len tak do zahraničia, budú im musieť vytvoriť vhodné platové podmienky, A je to zodpovedná práca, to musí mať aspoň základy.

kiki68
Dnes o 12:05

Nie, bez skoly to nepojde, je to aj velka zodpovednost za zivoty pacientov.

mofa
Dnes o 12:09

To sa predsa neda. Ved naucis sa fungovat ale potrebujes aj rozumiet veciam davat si do suvisu veci. Vidim to napriklad na praktickych sestrach co teraz koncia skoly. Oni velmi malo vedia. Nepoznaju lieky napriklad to je dost tazke na zaciatok im to vsetko vysvetlovat.

sisa_s
Dnes o 12:10

V nemocnici nie je cas na zaucanie v style "niekto ti bude stale za zadkom"...vela pacientov, malo sestier, nikto ti nebude vysvetlovat osetrovatelske techniky od nuly...a nie je to len o praxi, aj o vedomostiach

janinah
Dnes o 12:16

S takým názorom do zdravotníctva nechoď.prosim ťa v mene tvojich potencionálnych pacientov.

anajka266
Dnes o 12:23

Ani len opatrovatelku dnes uz nemozes robit bez kurzu a nie to sestru🤣

autor
Dnes o 12:35

@janinah a kto bude robiť sestry keď ich je málo? Chcela by som byť jednou z tých vďaka ktorej sa nebudú musieť zatvárať ambulancie, lebo sa nedokážem na to uz pozerať.

ina2405
Dnes o 12:44

Nijako nemôžeš. Asi nemáš poňatie, čo to obnáša vedomostne. Injekciu sa naučí pichnúť každý, ale na to, aby si bola doktorovými ušami a očami a vedela zhodnotiť napr.zhoršujúci sa stav pacienta, alebo nežiadúce reakcie na liečbu potrebuješ aj vedomosti.

majamat
Dnes o 12:53

mas vyssi vek?
mam kolegyne,c o studuju aj vo vyssom veku,.

ak sa na to necitis, zial sestru robit nemozes.
minimalne by si si musela urobit skolu - prakticka sestra. pripadne vysokoskolske vzdelanie. bez toho to nepojde.

aj opatrovatelka, ci osetrovatelka a sanitarka musi amt vzdelanie ( podla funkcie, niekedy kurz ),a le toto povolanie uz nesplni ten ucel, ktory si mala na mysli. ze by si robila sestru.

luliu
Dnes o 13:02

Srandujes? Nie, nie je to možné a nikdy ani nebude. Našťastie. Máš absolútne divné nápady. Nechceš sa učiť a vzdelávať, rob to na čo vzdelanie už máš alebo nejakú prácu, kde netreba vzdelanie

januska12323
Dnes o 13:25

Bez vzdelania môžeš byť akurát upratovačka alebo na vrátnica v nemocnici. Nechápem tvoje zmýšľanie, ty by si sa takej sestre nechala ošetriť?

petronelag
Dnes o 13:29

Veď vyjdu študentky zo škôl VŠ, SŠ, chodia už do nemocníc na prax, oni si vyberú. Tam je odbornosť na prvom mieste. Keď odbornosť chýba, tak je zbytočné riešiť, kto bude robiť a nemôcť sa nato dívať. Treba sa dívať na svoje možnosti a schopnosti a podľa toho si nájsť zamestnanie, hlavne keď nechce už chodiť na nejakú školu.

tetapetra
Dnes o 13:35

Snáď aspoň VŠ života máš 🤦🏻‍♀️

autor
Dnes o 13:55

@januska12323 ak by mala dostatočnú prax získanú priamo z nemocnici. Kľudne áno.

rozculena
Dnes o 14:00

a ako by tú prax asi získala,keď bez vzdelania to robiť nemôže?

luliu
Dnes o 14:01

Naozaj zabudni, je to nerealne

lilianka28
Dnes o 14:03

Určite nik bez patričného vzdelania nemôže pracovať ako sestra.
Darmo ti tu píšu, že to nejde, ideš si stále svoje o nejakom zaučeni. Uvedom si, že nejdeš predávať rožky.
Ak ti nestačí, čo ti tu píšeme, tak si pozri zákon číslo 296/2010, ktorý vyslovene nariaďuje akú odbornú spôsobilosť musia mať pracovníci v zdravotníctve.

janinah
Dnes o 14:04

Nikto ťa bez vzdelania neprijme do pozície sestry,ani súkromník.Okrem vzdelania a " papiera" musíš byť registrovaná v Komore sestier a tam ti nik registráciu nepodpíše.Kto by ta zamestnal bez registrácie riskuje vysokú pokutu.Nehovoriac o tom,ak by si ublížila pacientovi na zdraví pre nevedomosť,to by právnikov platili ešte aj tvoje deti.Pochop,že tadiaľto cesta nevedie.Urob si aspoň sanitarsky kurz a môžeš upratovať,dezinfikovat plochy a podlahy,ale nič viac.

lilianka28
Dnes o 14:06

Jedine že by si pracovala na spôsob Bihary 😁
Asi taká je tvoja predstava.

ina2405
Dnes o 14:17

Ak by si nastúpila do ambulancie bez vzdelanie, zavreli by nielen ambulanciu, ale aj teba a toho doktora. Ale veď skús, načo ťa budeme presviedčať, že to nejde.

nikaeli
Dnes o 14:20

A ty by si chcela, aby ťa ošetrovala sestra bez vzdelania a bez praxe? aby ti vzala krv, či podala infúziu? celkom nerozumiem ako si predstavuješ to "zaučenie priamo v nemocnici" - kto by ťa zaučil? myslíš že sestra, ktorá nevie čo skôr, ti bude vysvetľovať pojmy a učiť úkony? ona predsa nie je školiteľ a nemá to ani v náplni práce.. že ti vôbec niečo také napadlo 🤦🏻‍♀️ dúfam, že sa niečo také nikdy nestane realitou....

lienka_anulienka
Dnes o 14:25

To si snáď niekto robí srandu, či? 😂 Ako chce niekto fungovať v nemocnici bez najmenších vedomosti? To štúdium nie je na parádu preboha 😂 to nie ze prax, vedomosti o liekoch, o chorobách, o sterilizacii... Mna ako mladú, pri nástupe, nikto nedržal za ruku a nevravel do bodky. Ved je tam zodpovedať za životy iných. Na škold nám stále opakovali, ze v tomto povolaní ste jednou nohou v base. Koľkokrát sa stalo, ze lekár napísal zlu ordináciu a len vedomosť sestry ktorá mala podať určite lieky, zachránila pacienta. Sestra nie je cvičenia opička ktorá len robí to co lekár povie. Musí aj rozmýšľať co robí!! Uz davno nie je sestra iba asistentka a slúžka lekára. A tá vysoká škola má určite odôvodnenie.

ina2405
Dnes o 14:29

@lienka_anulienka u nás povypadávali na výške ľudia, ktorých by som nepustila ani k zvieratkám.

lienka_anulienka
Dnes o 14:32

@ina2405 a tak to má byť, hoci je sestier málo, riešenim nie je pustiť hocikoho k lôžku pacienta. Ľudia ako keby zabudli, ze to nie je len o uniformách a o tom ze "som sestra".

suge
Dnes o 14:32

Vzdelanie v danom odbore a prax sú spojené nádoby a sú obidve rovnako dôležité. Ktokoľvek glorifikuje jedno na úkor druhého je odtrhnutý od reality a ak ide o zdravotníka, je nebezpečný pre pacientov.

melanta
Dnes o 14:45

Autorka, ak tak veľmi chceš byť praktická alebo zdravotná sestra, školu si urobíš. Aj keby si mala 55 rokov. Inak sú to len kecy, že chceš. Ale pre dobro pacientov dúfam, že sa na to nedáš. Myslieť si, že za sestru sa dá zaučiť v praxi, značí príliš nízku inteligenciu na to, aby bol život človeka v rukách niekoho ako ty.