Ako často má novorodenec piť umelé mlieko?

aschkimka
29. júl 2024

Ahojte, prosím vás, syn má 1 týždeň. Dojčím (zatiaľ nemám veľa mlieka, preto musím dokrmovat aj UM). Syn sa narodil s váhou 4200g, v nemocnici mi doktorka z novorodeneckeho povedala, ze on bude hľados, tým ze je taky väčší. Samozrejme je. A tu ide moja otázka. Ako často mu dávať piť um. V nemocnici to bolo tak, ze sa zobudil, ponúkla som mu prsníky, keď už nemalo čo tiecť išla som po um, najskôr 20ml,potom 30ml, keď sme odchádzali bol cca na 40-50ml. Spinkal cca 3h. Takže papal po 3h a do pol hodky zaspal. Avšak prišli sme domov, par dni prešlo. A fungujeme tiež tak, ze zobudí sa, ponúknem prsia, co to vydá a ak je hladný dám UM (co vždy je). Ale všimla som si ze niekedy je to málo, inokedy ani 40 ml nevypije, AVŠAK, niekedy po polhodine pýta opäť jest. Napr vydrží 45min po zobudení, už ho klati na spánok ale pýta si papať. Neviem koľko mu mam dat, ci to bude dosť, ci malo... Proste mam pocit, ze ten čas medzitým keď sa zobudí a ide opäť spat, nič iné neriešim, len ze pýta alebo nepýta jest. Nepamätám si ako to bolo s dcérou. Keď bola takáto malička. Dá sa vôbec nastaviť nejaký režim? Co sa pitia týka. Viem, ze keď bude väčší, bude už mať prikrmy tak to bude iné a dcére sme napr vtedy um dávali tesne predtým ako šla spat. Ale čo teraz s takým novorodencov? Koľko ako často? Syn pije bebu comfort, tam už 1-2 týždňové bábätká majú piť 90ml, toľko sa mu ešte nepodarilo, raz vypil, ale išlo to potom prúdom. Dakujem

anavixy
29. júl 2024

Nechces ho skusit len dojcit? Sice teraz par tyzdnov kazdu hodinu a mozno aj castejsie, ale len dojcit? Tym sa ti rozbehne laktacia naplno a nikde nie je napisane, ze hladosovi nemoze stacit mm 🤷🏻‍♀️ pokial nechces alebo to nepojde, tak po kazdom dojceni mozes dat dokrm (cca kazde 2-3h) a pokial si pyta aj pomedzi to, tak vtedy ponukaj len prsniky. Nie je ziaden vzorec na toto, ked dieta vyzaduje a aj toleruje (tj nezvracia z prejedenia) castejsie krmenie, tak ho krm castejsie, ked mu staci kazde 3h, tak davaj kazde 3. Pri dojceni je to ine, pretoze laktacia sa zvysuje tym viac, cim viac a castejsie dieta pije z prsnika, to je aj hlavny dovod, preco dokrmovane deti musia byt dokrmovane - lebo im nie je umoznene byt na prsniku tak casto, ako by potrebovali (co samozrejme je kazdeho vec ako mu to vyhovuje), tvroba mlieka sa ustali po cca 4t, dovtedy je fajn ju rozbehnut naplno 🙂

ivangeline
30. júl 2024

Dojčenie je aj na ukľudnenie, ponúkaj prsia. Hlavne keď vieš, že nedávno pil um.

pininka1
30. júl 2024

Mala som to isté, ale syn mal 4650g keď sa narodil. Mal týždeň a vypil 120ml um, takže viem co je to mat doma hladosa, mladší syn v tom istom veku vypil 20ml. Tiež by som viac prekladala a keď to nepôjde, skôr ako častejšie mu dávať by som dala väčšiu dávku. Nemusíš sa báť, že bude veľmi priberať a pod, ten môj priberala úplne podla tabuliek, ukážkovo a dnes je to chudý 17 ročný mladik

zorkahorka
30. júl 2024

Boze, prepac. Som sa zhrozila pri prvom precitani - ze um. Mne nabehol rum 😆
Um som davala kazde tri hodiny, vecer len, ked sa zobudil s placom

aschkimka
autor
30. júl 2024

@pininka1 len keď vypil raz 90 (co je aj na fľaši) sa zgrcal. Preto mu dávam len 60-70cca,alebo toľko vypije sam. Ale vravím, ak nezaspí hneď po UM, tak ak je hore nejaký čas tak zachvíľku pýta znova. Neviem co s týmto, ze potom ešte vypytuje... Ale na prvýkrát nezje

aschkimka
autor
30. júl 2024

@ivangeline prsia ponúkam, len on moc nevydrží sať, jeduje sa, keďže ho moc nemám, pri prvej, dcére mi po týždni odišlo. A aj keď ho mam, tak je niekedy taky hladný, ze je podľa mňa asi preňho jednoduchšie to piť z fľaše, ale vždy pri každom kŕmení alebo hlavne v noci mu ponúkam aj pred aj po dopiti UM aj prsnik

mk1111111111
30. júl 2024

@zorkahorka jemine, aj mna hned napadol rum po novom 🤯 to bude asi tym, ze je este len rano 🤣

aschkimka
autor
30. júl 2024

@anavixy neviem sa dostať z toho kolobehu, ze keď sa zobudí je veľmi hladný, dám mu UM (vtedy sa ani prisat nechce od jedu), a potom ponúknem mm, ale fakt to je máličko. No a tu príde problém, ze niekedy vydrží byt 30min hore, niekedy hodinu dačo a potom prídu kriky, strka si pasticku do úst, je hladný a pýta jest. A mne príde cudne, ze zase a dám mu teda UM a je spokojný. Mne ide o to ci teda veľa toho nedostáva? Vravím, naraz mi viac mlieka nevypije... Moja dcéra keď bola staršia cca 6mesacna vypila po zobudení mlieko a potom neskor pred zaspaním mala mlieko, ale to už vydržala aj 2hodinky dačo hore....

anavixy
30. júl 2024

@aschkimka zaklad je prikladat dieta uz pri prvych znamkach hladu, nie az ked sa uz zobudi s placom, lebo vtedy je to presne ako pises, uz sa nechce prisat ale chce rychlo jest z flase… neviem ci pouzivas zavinovacku, ale ak ano, tak odlozit a sledovat ked dieta zacne otacat hlavu zo strany na stranu, zacne sa mrvit, davat si ruky k ustam.. ak mas ig, najdi si profily vasa laktacna konzultantka a lipireablog, tam najdes vsetko krasne napisane vysvetlene (da sa najst aj ked nemas ig), alebo googli 🙂
No a co sa tyka toho casteho papania, nemozes porovnavat 6m dieta a novorodenca. Novorodenec ma malicky zaludok (aj ten hlados ho ma maly), ten sa rychlo naplni ale aj rychlo vyprazdni a prave preto je pre novorodenca uplne normalne a prirodzene, ze sa dojci aj kazdu pol hodinu ci hodinu, treba si uvedomit, ze to je len obdobie a prejde, trva to par tyzdnov, potom sa ustali aj tvorba mlieka aj to papanie a vtedy uz vydrzi dlhsie. Novorodenecky vek je v tomto velmi divoky a specificky prave tym, ze niekedy je to naozaj intenzivne a nepochybne narocne, ale ma to zmysel, pretoze takto je to pre dieta prirodzene. Takze ja odporucam, pokial to ty budes zvladat a moc, tak dieta primarne dojcit, casto, kolko chce, len musis naozaj vystihnut to ked este nie je zurive od hladu, kludne v polospanku ho nadojci, ked este nie je hore, len sa zacina mrvit, to zarucene pomoze aj tvorbe mm a to je jediny sposob ako sa z toho zacarovaneho kruhu dostat.
A pokial chces krmit prevazne um, tak aj to mozes davat castejsie nez kazde 2-3h, pokial to dieta toleruje. Urcite je pren lepsie a prirodzenejsie vypit castejsie menej mlieka nez raz za 3h sa nastopat po krk 🙂 dieta ma vypit v tomto veku tak 150-180ml tekutin na kg vahy za den, takze skus si vypocitat, ci sa tam zmesti s takymto castejsim papanim a pokial ano a negrcka a je spokojny, tak sa tym vobec netrap. Aj toto sa vekom upravi. 🍀

aschkimka
autor
30. júl 2024

@anavixy práveže ja ho budím, nenechám ho spat napr v noci 4 hodiny (niektoré ma ukamenuju), ale presne viem, ze keď a zobudil po viac ako 3 hodinách určite je už vyhladovely. Takze sa snažím do tých 3 hodín ho zobudiť, pomaličky. Napísala si to úplne zrozumiteľne. Ďakujem veľmi pekne. Snažím sa ho prikladať, hocikedy v podstate, okrem najhlbšieho spánku. Ale to mlieko nie je vo väčšom objeme, ja si ho chcem zachovať aj to málo, aby mal. Úplne som s tým ok, ze bude na UM. Pri dcére som to hrotila a skoro mi z toho vážne preplo. Budem si to zapisovať, koľko papa toho umelého. Inak nie je to zle? Kombinovať mlieka? Lebo včera bol trosku zapečený, dnes som mu musela pomáhať cvikmi. Ale zase som počula, ze u chlapcov je to bežnej sie ako u dievčat.