Prekrmujem svojho novorodenca?

Zodpovedané
14. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možného prekrmovania plne dojčeného novorodenca materským mliekom?

Syn sa narodil s hmotnosťou 3 900 g (50 cm) a po týždňovom prevážení mal + 300 g. Tento týždeň na kontrole po 28. dňoch života mal 5 000 g. Pediatrička ho nemerala, ale my s manželom áno. Má 55 cm (od vrchu hlavičky po pätu). Pediatrička mi povedala, že ho nemám často dojčiť, že stačí každé 2 - 3 hodiny. A mám mu dávať po lyžičkách vodu (max. 100 ml) za deň.

Syna dojčím po spánku (niekedy po 1,5 hodine ,inokedy po 2 - 3 hodinách,) lebo si to žiada. Dáva prsty do rúk, resp. plače, Nemyslím, že ho prekrmujem. Niekedy sa však ukľudní iba na prsníku.

Reakcia pediatričky ma zaskočila a nie som stotožnená s dávaním mu vody. Veď materské mlieko má v sebe cca 80% vody. Tešila som sa, že syn prospieva, ale z ambulancie som odchádzala s pocitom, že mu pestujem obezitu.

Je väčší prírastok váhy u novorodenca bez príkrmov rizikový?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčanie dávať dojčenému dieťaťu vodu už dávno neplatí. Plne dojčené dieťatko nepotrebuje žiadne iné tekutiny okrem materského mliečka.

DOJČENIE nie je iba zasýtenie hladu, ale aj pitie, láska a bezpečie.

Dojčite na požiadanie, avšak myslite na to, že nie každé zamrnkanie znamená potrebu dojčiť sa. Dieťatko sa môže iba nudiť, chcieť sa nosiť, kontakt, plná plienka atď.. Ak však má prejavy hladu aké popisujete, tak dojčite na požiadanie aj každú 1,5 hodinu.

Všetko robíte správne, každé dieťatko je iné. Ak aj bude mať nateraz väčšie váhové prírastky keď začne loziť, 4nožkovať a chodiť hneď sa to vyrovná. Určite mu dojčením na požiadanie nespôsobujete žiadny problém do budúcnosti.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička