Keď dieťa nechce jesť

miriam_nutrilon
Moderátor
12. júl 2016

Dôvodov, prečo dieťa nechce jesť, môže byť hneď niekoľko. Máte doma dieťatko, ktoré odmieta jesť, a neviete si rady? Napíšte mi. Alebo máte sama tipy, ako nechuť k jedlu riešiť? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti. Čo vaše dieťa miluje jesť a čo do seba nedostane?

kittyjuliette
12. júl 2016

Ja mam problem dostat do maleho ovocie.Uz neviem,co s nim,nechiti mu ani cerstve,ani podusene,ani struhane,ani pomixovane,ani s piskotou,ani samotne a ani v cucatku,ani nijako.Este asi tri druhy presnidavky spapa a to je vsetko.Asponze so zeleninkou a maskom nemame problem,lebo toto je cista katastrofa u nas😧

nyusika
12. júl 2016

@kittyjuliette ovocie jest nemusi, zase az tolko zivin v nom nie je.
super, ze mu chuti zelenina.

kittyjuliette
12. júl 2016

@nyusika vazne?nasa doktorka do mna huci,ake je dolezite,aby aspon raz za den papal ovocie a ked som oponovala,ze aspon zeleninky s maskom spapa vela povedala,ze ovocie je velmi dolezite,lebo obsahuje aj take vitaminy,ktore v zelenine niesu

krokodilkajmanka
12. júl 2016

nám nechutí nič okrem mliečka a mliečnej kaše.. ešte tak trošku zeleninovej polievočky do nej dostanem, ale so všetkým ostatným bojujeme, či už je to príkrm mäsový, zeleninový alebo ovocný - max. 4 lyžičky a koniec.... a to sme začali, keď mala 5 mesiacov, teraz máme 8mes. a 2týž. ☹ ☹ ☹

miriam_nutrilon
autorModerátor
12. júl 2016

Dobry den,pani kittyjuliette . Ak malickemu chuti aspon zelenina, tak mu skuste pripravit zeleninovo masove jedlo, do ktoreho zakomponujete aj ovocie, napr. kuriatko s ryzou a s broskynou, to je pre deti velmi oblubena kombinacia. Alebo rozmixujte/postruhajte mrkvu s jablckom, dochutte kvapkou citronu a medom(ak uz ma drobec cez 1 rok), pripadne stipkou skorice. Ak ma malicky rad mlieko, mozete mu pripravit chutny ovocno mliecny kokteil a to tak, ze do mliecka pridate ovocie(napr. banan, jahody, cucoriedky,..) a rozmixujete. Ak vsak drobec papa pestru skalu zeleniny(nielen mrkvu, petrzlen, ale aj karfiol, brokolicu, avokado, kel, spenat, tekvicu, cviklu, paradajky,bataty, hrasok, pazitku,...), plus k tomu rozne druhy masa(aj ryby), strukovin, vajicka, ovsene vlocky, mliecne vyrobky, tak by mu nemalo vo vyzive nic chybat, aj keby ovocie nejedol. Prajem vam pekny den🙂 Miriam
@kittyjuliette

kittyjuliette
12. júl 2016

@miriam_nutrilon dakujem pekne za radu☺skusim zajtra do ranneho mliecka mixnut trosku ovocia,pripadne to kuriatko s broskynou,to by tiez nemuselo byt zle☺krasne dakujem

miriam_nutrilon
autorModerátor
12. júl 2016

@krokodilkajmanka Dobry den, pani krokodilkajmanka , malicka bola skor narodena alebo mala ci ma nejake traviace tazkosti, napr. trpela refluxom, silnymi kolikami ci alergiou? Ked spapa 4 lyzicky, tak potom uz odmieta cokolvek alebo si vypyta este mlieko? Malicka je dojcena alebo na dojcenskom mlieku?

miriam_nutrilon
autorModerátor
12. júl 2016

@kittyjuliette Prosim🙂 Urcite to vyskusajte, verim, ze zachuti.

mima283
12. júl 2016

Ja mam v poslednej dobe problem dostat mliecko. Kedysi pil len taky fukot, teraz vypije 160ml a tvari sa ze mu mam dat pokoj. Nie ale vzdy. Moze to byt aj teplom? V byte mame strasnu horucavu kolko krat. Uz som z toho na prasky, zabavame ho telefonmi, hrackami, televizorom, len nech sa normalne naje 😡

miriam_nutrilon
autorModerátor
12. júl 2016

@mima283 Dobry den pani mima283. Kolko ma vas malicky mesiacov? Papa uz aj ine jedla? Kolko ml mliecka spapa za 24 hodin, prosim vas?

mima283
12. júl 2016

@miriam_nutrilon ma 6 a pol mesiaca, na desiatu ma jablko s bananom cca 150ml na obed zeleninku a masko to mi spapa tak okolo 220ml. Pridavam mu do toho aj ovsene vlocky, alebo cestovinu. A mliecka sa snazim aby mi vypil aspon tych 600ml vratane kase. Ja mu varim normalne krupicu na veceru a zmiesavam s mlieckom. To mliecko je rozne. Niekedy 600ml, niekedy 700ml. Dakujem 😊

mima283
12. júl 2016

@miriam_nutrilon este som sa chcela spytat, ci na to nemoze mat nejaky vplyv aj to, ze sme presli na pokracovacie mlieko. Maly papa nutrilom HA a neviem ci chudia obe tak isto. Ja v tom nejaky rozdiel ale nevidim

miriam_nutrilon
autorModerátor
12. júl 2016

@mima283 Podla toho, co popisujete, ak ste uz nahradili desiatovu a obednajsiu mliecnu davku a vecer ma este aj kasicku, tak 700ml mlieka je tak akurat vzhladom na jeho vek a zaradene prikrmy, z ktorych tiez cerpa dietatko vela zivin. Ak ste prechadzali z HA1 na HA2, tak tam nie je v chuti mlieka velky rozdiel. Mensia chut do jedla moze suvisiet prave s tymito extremnymi horucavami. Pridajte do jedalnicka viac tekutin, ponukajte drobca dojcenskou vodickou kazdu chvilku pocas celeho dna, aspon po troskach. Tiez mozete prikrmy ci mliecko ponukat menej teple, skor izbovej teploty, tak mozno viac zachutia. V tychto horucavach su tieto ovela viac tolerovane. Prajem vam pekny den 🙂

mima283
12. júl 2016

@miriam_nutrilon vodicku mu samozrejme nukam stale. Niekedy mi dokonca tak place pri mliecku a nechce ho pit kym mu nedam napit vodicky. Dakujem za odpoved a za utisenie mojich obav 😊

krokodilkajmanka
12. júl 2016

@miriam_nutrilon dobrý deň, je narodená v termíne, len bola maličká 🙂, ale nemá žiadne problémy, dojčím a večer papá mliečnu kašu, na noc nutrilon, to jej chutí, len inú stravu odmieta... keď aj trošku spapá, potom dokŕmim mliečkom, to nikdy neodmietne 🙂 ale keď aj neskôr opäť dám príkrm, zas len pár lyžičiek a koniec ☹

tatianajulius
12. júl 2016

@miriam_nutrilon synček neje varené jedlo nechutí mu som mu kúpila sirup pediakid podávam mu a vôbec mu nechutí len sladkosti by papal

dadka_bb
12. júl 2016

my problem nemame moja je zrutik od malicka 🙂 jej najoblubenejsia bola od 6 mesiacov (tvrdsia)slivka do rucky a tym si masirovala dasienka . a moja rada tiez ako dostat do deti je napriklad ovsena kasicka, a do toho popucit bananik to je fajnucke, alebo pomixovat jablcko, domace marhulky slivky.. aj ked marhula je doooooost kysla ked sa uvari a pomixuje 😀

sun123
12. júl 2016

mame problem s mliekom /akymkolvek/ a maskom☹to nezje ziadne, ani pomixovane v polievke,so zeleninou,s ovocim,akonahle pridam maso,natiahne ho a vypluva /syn 16,5 mes/

miriam_nutrilon
autorModerátor
12. júl 2016

@krokodilkajmanka Dakujem vam za upresnenie. Materske mliecko je aj v tomto veku pre vasu malu velmi dolezite, ale nemalo by nahradzat pestru stravu. Pisete, ze spapa 4 lyzicky a potom ju dosytite mlieckom. To je idealny postup, ked dietatko zacina s prikrmami prvy mesiac az dva, pokym sa uci papat pevnu stravu. Avsak, po 3 mesiacoch, tolko co uz zaradujete prikrmy, by uz malicka mala spapat celu davku prikrmu(cca 200g). Preto by som vam odporucala, aby ste sa po tych 4 lyzickach nevzdavali a neponukali hned prsnik. Lebo mala to velmi dobre vie, uz je sikovna a mudra 🙂 , ze ked nespapa zeleninku, tak dostane prsnik. Dajte si 15 min prestavku a opat ju po 15min ponuknite prikrmom a potom zas o dalsich 15-20minut. Aby si takto zvykala na pevnu stravu. Kedze bola a asi aj je malicka, mensia ako jej rovesnici, tak ma aj mensi objem zaludka. Preto je vhodnejsie ponukat jej male davky jedla a castejsie. Prajem vam pekny den! Miriam

miriam_nutrilon
autorModerátor
12. júl 2016

@dadka_bb Dakujem vam dadka, ze ste sa zapojili do nasej temy a svojou radou urcite inspirovali niektore nase mamicky 🙂 Majte sa pekne, zelam vam, nech malicka rastie do krasy a k vasej spokojnosti aj nadalej.

8291
12. júl 2016

Tak naša krpatá v 4.mesiaci uplne sekla s mliekom,akékoľvek prikrmy odmietala,nasledovala takmer mesačná hospitalizacia,nezistila sa príčina a teraz má 2.roky a je to večný boj s jedením,vyskušala som uplne všetko,preštudovala.varila na všeliake spôsoby.Ma obdobia,ze papá,ale aj obdobie ze nechce a to trvá niekedy aj dva mesiace.pokiaľ dieťa nechce jesť,tak nebude aj keď sa na hlavu postavíme😐,

llaurita
12. júl 2016

Tak moj dvojrocny najviac oblubuje akekolvek sladkosti (tie mu vsak nechcem davat ja) a vsetky druhy masa aj rybie, mlieko, vajicka... S ovocim sa mi pokazil, minule leto papal vsetko zaradom, teraz uz vybera, ribezle napr.uz nechce :( Najhorsie je vsak natom so surovou zeleninou, aj ked sa ju snazim niekam zakamuflovat, vzdy ju najde a vypluje :( nema rad ani strukoviny, ale s tym viem ako nanho - varim mixovane polievky, tie mu chutia 🙂 a velmi ma tesi ze ma rad kyslu kapustu 🙂

natalym
12. júl 2016

@kittyjuliette Ja nemám rada ovocie. Zjem, ale netrhám sa. Zato zeleninu milujem akúkoľvek, v akejkoľvek úprave a nič mi nechýba. 😉

miriam_nutrilon
autorModerátor
12. júl 2016

@llaurita Dobry den pani llaurita, Je dobre, ze malickemu chutia ryby, mlieko, vajicka aj maso. Vdaka tymto potravinam dostava siroke spektrum vitaminov aj mineralov. Deti mavaju obdobia priebercivosti, najma okolo 1,5-3 rokov. Par tyzdnov chuti jedno a dalsie tyzdne uz vobec a zas zachuti ine. Ak odmieta iste druhy ovocia, tak skusajte ine. Teraz je sezona, tak vyskusajte skoro vsetky druhy, aj marhule, broskyne, cucoriedky, melon, vykostkovane ceresne, hrozno,...Ked bude papat aspon cosi z toho, bude to uspech 🙂 Ak nespapa surovu zeleninu, skuste z nej varit polievocky, v tejto podobe si tiez zachovaju viacere vitaminy, i ked nie vsetky. Ale tie zas drobec "dozenie" cez ovocie(najma vitamin C, ktory sa varom straca). Zo strukovin mozete pripravit napr. natierku z cervenej sosovice alebo detske fazulove/cicerove fasirky pecene v rure(nie vysmazane), ktore si bude namacat do jogurtoveho dresingu, to deti zvykne velmi bavit🙂 To, ze oblubuje kyslu kapustu, je skvele! Lebo ta je bohata na vitamin C , E, vitamíny skupiny B a K , železo, fosfor, flór, horčík či draslík. Okrem toho obsahuje aj dolezite laktobacily. Ale davajte len domacu kapustu, lebo vacsiny tych kupovanych je konzervovana benzoanom sodnym, ktory je v spojitosti s vitaminom C velmi skodlivy(vznika karcinogenny benzen, najma pri vyssich teplotach). Prajem vam pekny den🙂

lyrrya
12. júl 2016

U nas je nechut do jedla najma v case choroby. Vtedy do syna dostanem maximalne tie vyzivy v saciku. Tak mam vzdy doma nejake v zasobe a pocas choroby zo zaciatku existuje na nich. Inak v oblube nema zelene polievky, ta farba mu neladi. Ale napr.zelene halusky mu uz nevadia 😉 Dcera mala obdobie,ze nechcela ciste vyzivy, tak sme jej do nich mrvili piskoty, kukuricne chrumky, vlocky,... Nastastie s mlieckom sme take problemy nemali a to im chuti vzdy 😉

janettan
12. júl 2016

My sme mali dlhšie obdobie problém s tým, že maličký nechcel piť mlieko z fľaše počas dňa a keďže mliečko potreboval pre správny vývin, tak som mu vždy počas spánku dala do úst fľašu s nutrilonom a vtedy celý obsah vypil ... Veľmi mu chutia jogurty, syry ... a všetky mliečne výrobky a som rada, že aj mliečko už začal piť aj počas dňa

spinkacka123
12. júl 2016

Dobry vecer ja s nechutou do jedla bojujem s dcerkou od jedneho roka dovtedy nebol ziadny problem zjedla vsetko co som jej pripravila. Zacala si doslova vyberat maso skoro vobec a polievky taktiez jedine co bolo pre nu tak cestoviny na rozne sposoby teraz ma dva a pol roka a uz sa to trosku zlepsilo no mliecko je u nej top este teraz do roka papala nutrilon a od roka sme uz na obycajnom 3,5 % mliecku vypije krabicu denne ako nic . A s jedlom je to uz lepsie aj polievky zje aj maso ale iba obcas uz som sa zacala bat ze bude vegetarianka 🙂 no myslim si ze mala len take obdobie ze zistila ze si moze vybrat to co ona chce a preto to namna tak skusala treba len vydrzat pokial je zdrave samozrejme

lenka454
12. júl 2016

@miriam_nutrilon Zdravim neviem ci to sem bude patrit moja otazka ale ak mi mozte poradit budem rada. Mam syna (4.mes) bol kojeni no teraz mu davam Nutrilon vypije 120ml mliecka odgrcne sa mu ale za kazkym odgrcnutim sa povraca vsetko mliecko ide z neho von neviem ci je mu tazko na zaludku ale... Mam vyskusat ine susene mlieko alebo zmensovat mu davky a castejsie? Dakujem za Vasu odpoved

miriam_nutrilon
autorModerátor
13. júl 2016

@lenka454 Dobry den pani lenka454, Podla toho, co popisujete, papa na svoj vek dost male davky mliecka a dokonca aj to vygrcka, tak usudzujem, ze malicky trpi refluxom. Urcite zajdite za lekarkou, aby chlapceka vysetrila a predpisala mu specialne antirefluxne mlieko Nutrilon AR 1. Toto mlieko obsahuje prirodnu vlakninu, je vhodne uz od narodenia a pomoze zmiernit grckanie a chlapcek bude ovela spokojnejsi a lepsie prospievat. S pozdravom, Miriam

miriam_nutrilon
autorModerátor
13. júl 2016

@lyrrya Dobry den pani lyrrya, ako citam, tak ste sa vzdy vynasli, to je hlavne🙂 Pri detoch treba mat niekedy velku kreativitu🙂A vy ju urcite mate. A vdaka nej vam urcite drobci krasne prospievaju, len tak dalej. Prajem vam pekny den.