Druhé dieťatko - vekový rozdiel

laura164
17. júl 2022

Ahojte, mám dcéru 5 ročnú a stále básní o sestre alebo bratovi, že by chcela, že sa bude starať, len ja budem prebalovat 😂 Neviem či to nie je už neskoro, s mužom sme nechceli ďalšie dieťa, lebo máme 2 izbak. Ale teraz uvažujem, že naozaj by bol dobre mať aj v budúcnosti súrodenca. Muž stále nechce, ja by som chcela. Žijete v 2 izbovom byte? Ako je to väčší byt a aj tak chceme prerábať aby dcéra mala vlastnú izbu. Ako vychádzajú vaše deti s takým vekovým rozdielom cca 6-7 rokov?

modramacicka
17. júl 2022

ja ti mozem povedat moju skusenost kedze mam surodencov starsich 7-8 rokov a podla mna to je vela, pamatam sa ze malokedy sa so mnou chceli hrat a ked uz boli tinedzeri tak vobec a teraz ked sme uz dospeli, tak tiez su oni v inych fazach zivota ako som ja, ale zas... sestra ma deti s malym rozdielom tak 2-3 roky a tiez sa spolu nechcu hrat :D takze zalezi na tom ake to je dieta :D a... myslim ze nikto sa nechce delit so surodencom o izbu

au1994
17. júl 2022

@laura164 mám o sedem rokov mladšiu sestru, ako som ja bola na začiatku puberty a ona škôlkárks, bol to celkom boj, obdivujem rodičov, že to zvládli, ale dnes máme veľmi pekný vzťah a som rada, že sa našim ,,pritrafila”. 🙂 Už si neviem predstaviť, že by som bola sama.

zmrzlinka2021
17. júl 2022

@laura164
Urcite nemajte dieta preto, ze mala chce surodenca. Ona si poriadi babatko,ked bude dospela, o pripadne nove babatko sa vsak budete vy starat a vy budete mat zodpovednost. Tiez ak manzel nechce, nesla by som proti nemu.
Dalsia vec - 2 izbak je skutocne maly pre 4 osoby, cize jedna izba by bola detska pre dve deti, druha vasa spalen (odmietam spat v obyvacke ako pes, chcem mat tiez vlastnu izbu).

Co sa tyka vztahov medzi surodencami, vzdy je to veeeelmi individualne a zavisi to skor od povahy a od toho ako si sadnu. Su surodenci rok po sebe a nemaju si co povedat, dokonca sa neznasaju, a naopak poznam pripady, ked surodenec je aj o 10 rokov starsi a tie vztahy su velmi pekne.

xxrs6xx
17. júl 2022

Ja som Jedinacik, a veruze mi je velakrat smutno, ze sa nemam s kym poradit, porozpravat, nema kto pomoct. Ako dietatu mi bolo fajn, ale cim je clovek starsi, tym viac by privital niekoho dalsieho do rodiny

zuzkaa1991
17. júl 2022

@laura164 tak zas muz u nas chce druhe dieta ja velmi nie 😁 pretrpiet tehu porod po porode ;) mala som ťažké prve takze toho sa bojím aj ked moze byt uplne vsetko ine...mame doma 4.5r dceru takze tiez ked tak buduci rok by sme skúsili. Takze by mal byt rozdiel 6r. Medzi detmi moja teta ma take rozdiely 7r.(medzi prvym a druhym)a 12r(medzi druhym a tretim dieťaťom) a v pohode vychádza druhy narodeny s tretim narodenym kedze najstarší nezije s nimi uz....takze zalezi od povahe

laura164
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zmrzlinka2021
17. júl 2022

@xxrs6xx Ale aj kebyze mas surodenca, neznamena to automaticky, ze s nim budes mat pekny vztah, ze ti bude chciet pomoct, poradit. Surodenecky vztah je ako akykolvek iny vztah - mozete si super sadnut, a byt si blizki, ale aj mat len cisto bio vztah, pokecat, ale proste nie je to ten clovek, na ktoreho sa mozes ci vobec chce obratit

20erika07
17. júl 2022

@laura164 medzi mojimi je skoro 7r rozdiel, syn 14,5r a dcerka 8r aktualne. Ale synovi velmi liezla na nervy dlho, ona bola narocne dieta do 4rokov to bol boj doma, nemal sancu velmi s nou budovat surodenecky vztah. Teraz cca 2roky co su si dost blizky. Aj ked sa pohadaju, lubia sa, pomozu si, dokonca ju velakrat vyzdvihne zo skoly alebo ide s nou do skoly sam, co som si myslela, ze nikdy neurobi 😁 maju spoločnú izbu ,tiez mame maly byt, z 2i sme spravili mensie 3izby . Ja osobne by som vacsi priestor ani nechcela, mne je to take smutné ked je velky dom napr a kazde dieta sa zavrie do svojej izby a dajte nam vsetci pokoj. Syn ked potrebuje sukromie tak ho má. Zachvilu odide na strednu ,dcerka bude smutna, plakala, ze preco jej to spraví, ze od nej odide ☹ ona je taka citliva, velmi rodinne zalozena . Neviem si predstavit, ze by sme mali len syna a zvlast teraz ked si predstavím ,ze pojde na strednu a doma ticho ...nic...

diamond007
17. júl 2022

@laura164 kamoška má dvoch chlapcov, medzi nimi 6.5roka a chváli si veľmi. Pomáha
Jedna moja kamoška je s mladšou sestrou presne o 7.5roka staršia a rozumejú si dodnes. Jedine nadáva že ju mala vždy na starosti, že keď mala 10 musela vždy malú brat so sebou von a nemala čas len na kamošky ale nám ( kamoškam) to nevadilo. Ja som práveže snívala o mladšom súrodencovi celé detstvo a mám len jednu staršiu o dva roky čo vždy ma mala na haku. Nie je to ono, proste tiež som bola starostlivá o deti a chýbalo mi to vždy

yoxinka
17. júl 2022

@laura164
My máme tri deti a bol nám trojizbák málo, sťahovali sme sa do domu, to k bývaniu. Všetky deti sme chceli ja a muž s plným vedomím toho, čo znamená mať dieťa. S tým, že tie deti sú naše, takže sa staráme obaja, neviem si predstaviť, že ja by som lietala okolo detí a chlap by mal len nervy, lebo on chce/chcel mať kľud. Naše deti vkuse pištia, že by chceli bábo, ale ja teda rozhodne neplánujem im toto želanie plniť, lebo sme s mužom dosiahli náš psychický a fyzický strop, pokiaľ ide o počet detí a vecí, ktoré je nutné okolo nich zabezpečovať. Majú 11, 6 a 3 roky a miestami je to na šľaktrafenie, hlavne keď sa mladší začnú vadiť o také hovadiny, že to len kukáme a nechápeme. Ale inak tá dynamika 3detí je iná ako dvoch, nám sa to páči, sme takto spokojní 😉, neexistuje však pravidlo, že v akom vekovom rozdiely si ako budú deti rozumieť, je to indivindi. A keď má kamoška super deti, ktoré si rozumejú, neznamená, že si budú aj moje, to si treba uvedomiť.

momoftwo
17. júl 2022

Medzi mnou a mojim surodencom je 6 rokov. Odvzdy sme mali top vztah. Ja som ta mladsia z dvojice ale on sa na mna velmi tesil, hrozne chcel surodenca. Ked sme boli mali, nikdy nas nerozdelovali my sme boli vzdy spolu. Malokedy sme sa hadali. V puberte ma vsade vlacil so sebou asi ho to otravovalo ale to bolo mozno len dva tri roky potom uz pohoda. Teraz ako dospeli mame najkrajsi vztah aky surodenci mozu mat. Milujem ho a nikdy nanho nedopustim ani on na mna. Mame deti v podobnom veku takze rovnakych aktivit habadej. Raz mi mama povedala( ona je jedinacik ). Ak sa ti da, nedopust aby tvoje dieta bolo jedinacik. Ona tym dost trpela a aj dodnes povzdychne ze keby tak mala surodenca..
Skor by som riesila tu bytovu otazku a fakt, ci dieta vobec chcete lebo ak nie, mohla by to byt nestastna volba…

vulka
17. júl 2022

@laura164 Máme dvojizbový byt, dve deti, 4 roky rozdiel, žiadnu detskú izbu a žijeme skvele. Svoje priania prispôsobujeme našim možnostiam. Deti sa spolu aj hrajú aj hašteria.

thoughtfulweirdo
17. júl 2022

Ja mám sestru mladšiu o 6 rokov a nebolo to veľa, aj v 15 som sa s ňou rada hrala s bábikami 😄 to, ako spolu budú vychádzať, nezáleží od vekového rozdielu, skôr od pováh.

cimage
17. júl 2022

Medzi mnou a bratom je 5r rozdiel a to boli bitky a hadky na dennom poriadku. Tiez sme zili v 2izbaku a za mna ok. Najskor sme mali pol izby, pol izby bola spalna a ked sme boli starsi, tak nasi sa prestahovali do obyvacky. Poznam viac rodin co tak mali.
Ja mam rozdiel medzi detmi 6r a tiez des. Natahuju sa o kazdu blbost, este aj o palicu na prechadzke. Clovek by si povedal, ze vacsie dieta, tak nebude problem, uz ma rozum, ale v tomto pripade nie. Mensie chce opakovat po starsom samozrejme a tomu to lezie na nervy.
Ak dieta nechcete vy rodicia, tak nie. Urcite by som nedala na dieta. Nie je to babika, ze pohram sa a odlozim ako si to take 5r dieta predstavuje.

andrejka1974
17. júl 2022

Ja mám sestru staršiu o 5 rokov a nikdy sme si nerozumeli a mám deti medzi najstarším a stredným sú 4 roky a medzi stredným a mladším je 2 a pol a aj tak si najviac rozumie najstarší s mladším kde je 6 a pol roka a mám ešte dcéry medzi najmladším synom a staršou dcérou je 8 a pol roka a úplne v pohode a najmladšia je autistka takže to už je niečo iné ale vychádzajú všetci v pohode keď boli mladší bola tam veľká rivalita ale to býva vždy ale nikde nemáš isté že sa súrodenci budú mať radi alebo priam nenavidiet

ropucha6
17. júl 2022

@yoxinka psychicky a fyzicky strop je super vyraz 🙂 niekto dosiahne pri troch, niekto aj pri jednom dietati 🙂

laura164
autor
17. júl 2022

Ďakujem, ja som chcela stále 2-3 deti, ale muž protestuje, tie 4 roky čo bola dcéra mala som si nevedela predstaviť mať druhé ale teraz už áno, má malého bratranca s ktorým sa dosť často hra a má ho rada. Vidím že jej chýba súrodenec, ja som už presvedčená. To len muž má asi už ten psychicky strop 😄 a to väčšinou sa starám ja, občas s malou ide von, aby som mala kľud pri upratovaní bytu 😄

kitycat
17. júl 2022

@laura164 tvoja 5 rocna dcera bude minimalne prvacka kym sa druhe narodi. Potom bude v puberte a na surodenca co len slinta ti maximalne hodi bobek. Moj nazor 🤣🤣

Jasne ze bratranec na 4 hodinky je nieco ine 😉

janickacrazy
17. júl 2022

@kitycat to nemožeš vedieť, moja sestra má dcéru, ked mala 13 sa jej narodil brat a neustále sa onho starala, kočíkovala, prebalovala, uspávala, chodila s ním vonku, sestra ani nevedela, že má dieťa a bavilo ju to dlho, celé roky

kitycat
17. júl 2022

@janickacrazy ano, ale to uz sme zase na dvojnasobku veku zakladatelkynej 5 rocnej dcery. Moze a nemusi, skor by som sa nespoliehala

janickacrazy
17. júl 2022

@kitycat ja mám rozdiel 11 a 5 rokov a vždy sa na súrodenca veľmi tešili a pomáhali s radosťou a to sú chlapci, dievčatá vačšinou bábatká milujú ešte viac

ema2907
17. júl 2022

@xxrs6xx moja rec

terez26
17. júl 2022

@laura164 u nas je presne medzi syncekmi 5 rocny rozdiel a neviem si to vynachvalit;)starai ma teraz 6 a mladsi 1 rok aj 4m... uzila som si ich oboch ako babatka, venovala som sa im aj venujem...zatial sa nebiju neni tam ziadna rivalita...starsi mi od narodenia jeho pomahal aj sa snim hra...je uzasnej povahy tak mozno aj preto...neviem si predatavit mat maly vekovy rozdiel...mladsi ked sa narodil bolo to velmi narocne mal koliky reflux...starsi bol chapavy a vedel sa sam pohrat...ja praveze co sledujem v mojom.okoli a maju male vek.rozdiely su kopky nervov a riesia len bitky o hracky a konflikty..mna zatial nik nepresvedcil o vete ake je to uzasne mat deti po sebe ze sa ,,vyhraju"😂ked tuzis chodte do toho..je to krasne odznova vsetko prezivat nanovo;)

54tinka54
17. júl 2022

@laura164 ja mám o 7 rokov mladšieho brata a áno zo začiatku som bola veľmi rada že mám súrodenca no keď som prišla do puberty, už mi vadilo že som na neho musela veľakrát dohliadať, už som mala svoje vlastné záujmy. Samozrejme teraz v dospelosti som rada že ho mám.

sunshine_18
17. júl 2022

Ja mam medzi sestrou a mnou 15 rokov.. Od malička mi je ako druhá mama a najlepšia kamoška.. ❤️

alexka89
17. júl 2022

Ja mám brata o vyše 2roky staršieho a o vyše 7rokov mladšieho a rozumiem si viac s mladším aj sme sa ako deti vedeli lepšie zahrať jak zo starším bratom....inak ako jedna hore písala že vraj 2izbak malý pre 4och mi bývame v 52m2 a zatiaľ nam tesno není ...iné bude keď budú deti vecssie

zuzanockamt
17. júl 2022

@laura164 mám synov s 9,5 ročným vekovým rozdielom. Super. Všetci sme spokojní. Chcela som len jedno dieťa, no nakoniec som sa dala nahovoriť. Lepšie sme to ani nemohli naplánovať.

zuzanockamt
17. júl 2022

@kitycat mám puberťáka a s bratom vychádza veľmi dobre - zahrá sa, postráži, full servis okolo neho zvláda.

ninusa221
17. júl 2022

@laura164 my mame s bratom 6 ročný rozdiel a vždy sme spolu dobre vychádzali aj teraz aj ked sme boli maličký 😊

basska_b
17. júl 2022

Porod vexom suvisi so zlou rotaciou hlavicky. Ta situacia sa absolutne nemusi zopakovat.
5rocne dievcatka maju taku maniu sa starat o babatko. Prejde ich to s nastupom puberty. Podlz mna to este stihate... len bude tazke najst nejake spolocne aktivitky potom...

ivs97
17. júl 2022

Moje sestri su odomna staršie o 9 a 8 rokov.. A je to úžasné 😊 keď som bola malá vela sa somnou hrali, vela sa naučili (ako pomáhať s bábätkom). Pre mňa ako najmladšiu je to ešte lepšie, mám v nich vzor, oporu, radia mi.. Sme už všetky dospelé ale sme skvelé parťačky, každá uplne iná ale predsa si rozumieme. Myslím ze vekový rozdiel problém nieje nikdy, záleží na rodičoch ako sa budú venovať obom deťom a ako ich "naučia" si spolu vychádzať a pomáhať si 😊