Z trojročného anjela čertisko

12. aug 2021

Dieťa má 3 r a 3 mesiace....všetko by malo byť ok....ale nie je....
Venujem sa mu ak nie aj viac ako na 💯 percent...mám načítane rôzne knihy o rodičovstve ako zvládať situácie....minulú jeseň sme mali vzdor, no dostali sme sa z toho....teraz mám dovolenku už mesiac a keď je so mnou začal sa správať zle-to nie je že len vzdor- posúďte- prosto na vsetko je nie,to beriem, uvediem príklady- ideme von dam mu opalovak už je hodinový rev, no toho na mňa útočí!!, normálne kopne, bije rukou, opakovane, čítala som že to nezvláda hnev, pokojne chytím ruku a vravím že nie, no včera už dostal po zadku jednu plesku, pokračoval aj tak....dnes som ho zobrala na bike, asi po 5km uz domov domov, reku ok, dala som mu na záhrade deku a autíčko, rev že je deka zle, zobrala som ho dnu, opäť útok na mňa, od zlosti hádzal veci prevrátil váhu a odstiepil z dĺazky a vahu zlomil.....teraz našťastie spí....tieto horory trvajú 3 deň, menili sme izby,spálňu do detskej SPi stále s nami, do toho sa v noci pocika, už rok je úplne bez plienky,tak to je jediná zmena ta zmena izby, žijeme stereotypné, žiadne dobrodružstvo.....ak si myslíte že som hlúpana čo si to nechá,a je to za čiarou, tak súhlasím, len doplním že dieťa bolo 3dni do zadu, poslušné, v obchode žiadne hysaky, v spoločnosti má posluchne na slovo, resp.nenam problém s disciplínou, čo sa deje tieto tri dni ma šokuje a som zvedavá na názor, pochopiteľne sa tým nejdem radit s blízkymi, ktorí mi neuveria "veď on je dobrý"...

zabina27
12. aug 2021

uvidis, ako to bude pokracovat, je to chvila, mozno na neho nieco lezie a je nervozny, mozno zle spi a je nervozny. ale ja by som si tie jedy nevsimala, nech sa jeduje, ale bezo mna, ziadne prehovaranie, ustupovanie. nepaci sa deka vonku? fajn, nie si babo, najdi si zabavu po svojom, naco mu vymyslas ty? nech si najde a skus mu len asistovat ked tak, nech sa aj nudi. ked sa chce jedovat, len mrkni, aby si neublizil alebo nieco neznicil, ale nechaj ho tak

chadkroeger
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mishkamishka
12. aug 2021

Aj môj je taký. Všetko je nie. 2 a pol roka. Tiež ma bije, kope, hryzie, hádže veci. Najmä keď sa hnevá, ventiluje si tak hnev. Do toho sa ešte hádže o zem a búcha hlavou o zem od jedu. Biť ma mu nedovolím, zadržím mu ruku či nohu. Ani hlavu búchať, dám mu aspoň ruku pod ňu, aby sa nezranil. Beriem to tak, že je to len obdobie, hoci bude asi dlhšie trvať. Ináč on je zlatíčko, ale keď je nebodaj hladný alebo unavený alebo mu poviem nie... ojoj, výbuch hnevu. Prejde to.

ankare
12. aug 2021

Je to len obdobie. Hlavne ho nebi. Držím palce!

martyzpp
12. aug 2021

@zabina27 nebi ho, lebo takto mu predsa davas priklad ako riesit hnev-niekoho udriet.

gbgb
12. aug 2021

Par dni je kratko na posudenie a ked sa aj pocikal. Mozno ide na neho choroba a citi sa zle, len to nevie pomenovat.

zabina27
12. aug 2021

@martyzpp ja nie som autorka 😀

martyzpp
12. aug 2021

@zabina27 Hups, pomylila som sa 🙂

elizabet173
12. aug 2021

je stále v období vzdoru, niektoré situácie ešte nezvláda, no treba mu vymedziť jasné hranice a nerobiť animátora každú minútu dňa. Takže vôbec sa mu nemusíš venovať na viac ako 100%, trojročný sa prebaví nejakú chvíľu aj sám. Ak na teba útočí, chyť mu ruku, ako ťa môže biť opakovane rukou, keď mu ju držíš? Tu musí byť veľmi dôrazné nie a následne trest. Ale nie telesný, ťažko vysvetľovať, že ťa nemá biť, ale ty jeho udrieš. Treba mu odoprieť to, čo má veľmi rád - ten bicykel, trampolínu, rozprávku pred spaním, víkend u babky....To pocikanie môže byť tiež forma protestu, ak nevieš, či sa to stalo v spánku alebo nie, ale môže to byť aj stres z tej výmeny izby. Ak chce doma niečo hádzať, zabráň mu v tom, s trojročným si hádam poradíš. Toto nie. Neviem, či máte pevný denný režim, ten vnáša do života dieťaťa pokoj. Obmedz sladkosti na úplné minimum, sladké nápoje odstráň úplne, ak nejaké pije. Ak sa hráva na mobile, tablete, to by som zrušila ako prvé a pozerať TV tiež len minimálne.

autor
12. aug 2021

Jooooj ja tak ďakujem za odpovede, priznám sa dnes som sa už hádam aj zrutila, tak som si porevala, čo ja nie som vôbec typ "revky"...cítim sa ako v nejakom zlom sne, malý ma volá aj 10* za minútu " mamička, mamička" chce aby som bola pri ňom, ja sa snažím ho nezrubat ako hada ale poloignorovat no byť v blízkosti ale som úplne ako keď máte mesiac črevnú chrípku plus prvý deň po pôrode aj si spomínate, prosto absolútne vyčerpane....ako výstraja riadne....do toho máme ísť zajtra na chatu cca 20 clennu, s malým dieťaťom tam budem len ja, ostatné budú frajerky synovcov a staršie svagrinne 40+ čo práveže chytili druhý dych, plus naši chlapi, takže paráda vyzerám ako Kate Winslet keď ju našli po havárii Titanicu a do toho tento cirkusant, až mi je nedobre 😨

autor
12. aug 2021

@elizabet173 tablet nemá vôbec, tv pozerá cca hodinu denne Max Max aj to rozdeľujem..sladkosti ma máličko....čiže keď ma bude udierať držať ruky dlhsie, ja mu totiž chytím ruku a poviem nie, to ma bolí a potom opäť bum na mňa, opakovane pokým sa nevzdalim zo meter....snažím sa mať režim dňa od narodenia...pevny bol do 3rokov teraz sa snazim mať pevné body v dní, ale neurcovat program... niekedy sme presne čítali, jedli,išli von ....teraz je pravda že malý otvorí oči a už chce ísť von hoci ja som ešte len v pyžame...moje návrhy neguje : poviem ideme si maľovať, odpoveď nieeeeeee....on chce byť nonstop vonka...msm pocit že sa nudí a od september bude škôlka tak som zvedavá......to s tým odopieranim činnosti ma zaujalo prosím rozpises mi to?
Prosto ked urobí zle mu povedať- tak za toto dnes nepôjdeš na trampolínu?.... ďalej zabránit tomu hádzanie:nuž niečo chuti a zrazu hodí tak to vtedy ťažko, áno pokiaľ vidím že uz chce hodiť a kuka tak áno to chápem povedať: to poloz hádže sa lopta....no tieto psychologické vety sa snažím používať...

mishkamishka
12. aug 2021

a este k tomu hraniu, prvej som sa tiež venovala celý čas a do cca 6 rokov len mama mama. hrala som sa celé roky. nikdy viac. malého nechám, nech sa hrá sám, nezasahujem, pokiaľ to nie je nutné. ono s dvoma sa ani nedá sa v kuse pri jednom sedieť. a on sa mi pekne zahrá sám, nepotrebuje ma k tomu vôbec. len keď sú veci, kde by narobil veľký neporiadok sám - napr. farby a stetce, plastelína, v umývadle keď sa hrá s penou z mydla, tam mu asistujem.

ariannazara
12. aug 2021

@mishkamishka ja mam síce len 1 dieťa ale od mala sa hraje sam, nikdy som pri ňom nemusela byť. Vezme autíčka, knihy a hra sa a ja si robím svoje veci kebyže som s nim vkuse tak nič by som doma nespravila. Ale všetko je len obdobie jedno prejde, pride ine 😂

althejka
12. aug 2021

Zacalo sa to prave rodicovstvo😃😃😃 a strasme dlllllho to bude ako na hojdacke

elizabet173
12. aug 2021

ruku mu drž, ak na teba útočí, kým nepochopí, že to si nesmie nikdy dovoliť. Ten režim je ok, na tú chat by som asi nešla, môže sa to tam vystupňovať, bude sa predvádzať, alebo bude mať pocit, že tam trest nebude, keď je tam toľko ľudí. Môj bol ako vymenený na návšteve u mojej tety, alebo u mojej babky, kým nepochopil, že pravidlá platia aj tam. Nehovor ideme si maľovať, začni sama, alebo sa pridá, alebo nie. Alebo sa ho spýtaj, nechaj ho rozhodnúť medzi dvomi činnosťami - maľovanie, modelovanie a pod. Keď robí cirkus, tak ako dnes, keď hodil tú váhu, v tom amoku mu je asi zbytočné niečo hovoriť, počkaj, kým sa upokojí a potom mu povedz - viem, že si bol nahnevaný, ale hádzať s vecami sa nesmie, nepáčilo sa mi, čo si robil, dnes na trampolínu nejdeš. Vždy to ale musí byť to, čo dokážeš splniť, nie že sa len vyhrozíš a potom ti to príde ľúto, to si skončila. On sa len snaží zistiť, kde sú hranice a ty mu to musíš ukázať.
@althejka môže aj nemusí, dieťa veľmi rýchlo zistí odkiaľ pokiaľ, čo mu skrátka neprejde. Niektoré to skúsi raz, iné viac krát, ale keď pocíti následky svojho správania, tak s tým prestane.

autor
12. aug 2021

@mishkamishka
@ariannazara nuž ja sa s ním hrám, kreslím čítam, zapajam do domácich prác, a vidíte čo mám z toho, ma bude vlastne dieťa bit, paráda som sa dožila 😖

kittykat22
12. aug 2021

nie je mu fyzicky zle? Dieta ked nieco trapi - brucho, neboli ho brucho, zuby - nema kazy? tak nevie poriadne vyjadrit co ho trapi a chova sa takto iracionalne. Mozno niekde nieco videl co ho rozrusilo - a tebe to pride ako banalita. Samozrejme, ze deti sa menia. Ale aby sa zmenil z pondelka na utorok? Zvlastne ... o tom som este nepocula 🤔🤔

A k tomu ako posluchal - dieta nie je stroj. Ci aj nebude problem, ze ty si myslis, ze dieta bude robit co povies na 100%. Ale nebude. Ma vlastnu hlavu, zaujem. Si si ista, ze mu davas dost slobody vyjadrit svoj nazor a postoj? Samozrejme nie aby si robil co chcel, ale aby mal aj on niekedy moznost mat hlavne slovo.

autor
12. aug 2021

@kittykat22 tak asi som to prehnala s tým anjelom, bol skôr pod mojou nekonečnou obetavosťou, všetok môj čas bol smerovany k nemu....prestala som čítať, cvičiť....ked spal tak som buď upratovala ale väčšinou som to popri ňom, alebo doslova dobíjala baterky....ze keď sa zobudí byť stále mama v akcii, také že teraz nie neplatilo, ďalej vonka medzi druhými vždy som si s ním poradila...nerobil problémy že by sa hodil na zem a tak ..

jumama
12. aug 2021

A co keby si ho naucila hnevat sa? Spytas sa ho, ci je nahnevany a nech ti ukaze ako velmi. Ukaz mu to ty, ze ked sa ty hnevas, takto silno by si dupotala nohami, a na mieste bez a dupotaj... proste fyzicky zo seba vydas tu zlost a aj on sa to tak nauci. Je to este malicke dieta, treba ho naucit vyjadrovat pocity a hnev k nim patri, treba ho priznat a usmernit. Alebo vezmite vankus a udierajte do vankusa. Ked to clovek zo seba fyzicky vyda, zrazu uz ani nevie, kde sa to v nom bralo. Mozno to dupotanie bude aj smiesne nakoniec a dobre sa na tom zasmejete.

elizabet173
12. aug 2021

nesmieš zase z toho robiť tragédiu, Urobila si chybu, že si sa mu venovala nonstop, prestala čítať, cvičiť, ukázala si mu, že si tu len pre neho a ty nemáš žiadne potreby, ale ktorá z nás vo výchove chyby nerobila? Veď sa to nikde neučí, každá sa to učí za pochodu a každé dieťa je iné. Je v období, kedy skúša, kam až môže zájsť, skús mu to zrkadliť, keď on bude niečo chcieť, napodobni ho a potom sa ho spýtaj, či sa mu to páči. Nevysvetľuj do nemoty, on veľmi dobre vie čo smie a čo nie, iba skúša, či by to nešlo inak a podľa neho.

domak2
12. aug 2021

Neviem, ale ak mas nacitane rôzne knihy o rodicovstve, tak by ta fakt nemalo rozhadzat, že ta skusa bit. To je tuším rozobrate v každej jednej. A nerobí to z nevdaku, za to ze sa mu venuješ. Podľa mňa ta to tak dostalo, lebo bol doteraz poslušný. Ale tak ako deti začnú inokedy chodiť, rozpravat ci im rastu zuby, tak sa môže stať, že začal skúšať hranice neskor. Teraz je len na tebe ako zareagujes a koľko mu dovolíš. Mňa keď dcéra udrela, síce som povedala nie, ale nie pokojne. Chytila som jej silno ruku, pozrela sa zamracene do očí a povedala rázne NIE! Skusila ešte 2x, potom už prestala, ale to bola o dosť menšia, trojročný už rozumie viac, za udretie by dostal aj nejaký trest.
A na to ze na vsetko hovorí nie, som sa chvíľu bavila tým, že som to hovorila aj ja. 😅 Napr, nejdeme vonku, nedávaj si topanky... ale teda to len keď som mala trpezlivosť a nikde sme sa neponáhlali. A suhlasim s tým ze mu treba dať šancu nech sa prebavi aj sam, potom sa nevie nudiť.

janickacrazy
12. aug 2021

Najvyšší čas ho supnúť do škôlky. Prestaň sa mu non-stop venovať, nech si zvykne hrať sa aj sám trochu. V tomto veku je normálne že skúša, čo si môže dovoliť. Keď ťa bije, tak mu chyt ruky a dôrazne povedz, toto sa nerobí!!! Normálne s ním komunikuj, pýtaj sa ho, či chce ísť von, či chce auto, atď. Nechaj mu trochu na výber. Môj malý má 5 a opaľovací krém neznáša. To veľa detí, každý má dačo, snaž sa ho trochu pochopiť. Skús pozrieť Nevychovu, tam je toho veľa na túto tému.

kittykat22
12. aug 2021

musis si najst cas na seba. Syn coskoro vyrastie a bude mat vlastne zaujmy a ty ho nebudes zaujimat. Coskoro sa zamiluje a teba odsunie na druhu kolaj a jeho jediny zaujem bude aby nebol doma. Je super, ze davas synovi cas a snazis sa robit vsetko doma - ale treba si najst cas aj na vlastne konicky a zaluby. Aby z teba nevyrastla mama posadnuta vlastnym dietatom, ktore ked odide tak ti zo zivota nic nezostane.

laura_222
12. aug 2021

Ak to trva len par dni na sto percent na neho nieco lezie. Nasa mala sa meni na diabla vzdy dva tri dni predtym ako jej vypuke choroba

autor
12. aug 2021

Ďakujem spolumamy že ste ma podržali a nevysmiali ste ma, veľmi ste mi pomohli, vzchopila som sa, cez víkend na tu chatu idem nebudem sa doma utápať, nech sa stará aj tatino a možno aj bude šťastie aj svagrine😉😉😉veď pri troche šťastia toto všetko ako tá Kate prežijem,napokon ju som dala ako prirovnanie😉😉boli to pekelné dni a môžem si za to aj sama, musím byť na seba lepšia, mali ste mnohé pravdu malého nemôžem tak dusiť a ani seba, už sa aj teším že pôjde do škôlky, potrebujeme obaja zmenu....

autor
29. aug 2021

Dievčatá dovolím si ešte otvoriť túto tému, ak ste niektorá zvedavá ako na Tom sme....Asi týždeň už chodím do práce, malý je zatiaľ v opatere starkých, je tam úplne ok, 2.9. Škôlka....počas týchto dní to bolo vo väčšej miere ok, oblečenie a odvoz potom poobede prebehli úplne normálne, takisto keď ideme do mesta, do obchodu bez problémov, no tento víkend 🙈🙈🙈včera sme boli opäť tam kde predtým no dnes dnes som si myslela že pôjdem a zavesím sa ale ani to by som už nevládala......som maximálne vyčerpaná....celý deň od 6;00 dieťa prerevalo a nonstop pre akúkoľvek príčinu hysaky a neuveriteľne silné údery voči mne, pritom sme boli celý deň doma žiadne iné podnety...celý deň som mala preňho pripraveny čas ,snazim sa ho upokojiť, prestane a potom o pár minút opäť, manzelbol tiež doma a videl to aj on je hotový...k nemu si dovoľuje menej je to tým že on mu vrátil okamžite- úder vrátenie úder aj po hlave,som ho požiadala že aspoň po zadku nech mu dá a nie po hlave.....prečo práve ja musím mať tento problém???prečo má moje dieťa bije doslova bez zaváhania až nenávistné, som stále pri ňom mám všetko naštudované od prvých dní od jedla, kojila som mesiac cievkou aby sa mi rozbehlo mlieko, som mu neustále na porudzi, ako som písala snažím sa mať ho na prvom mieste, do roka som mu varila len všetko domáce, výživy som varila aby mal domáce, tv od najskôr 1,5 roka aj to na 10 min, žiadne tablety a mobily....
....a potom všetko má dieťa doslova mláti....

janickacrazy
29. aug 2021

Vracať mu údery? Preboha, čo ste sa zbláznili? Veď tým mu len ukazujete, že bit sa je normálne. Veď som už vyššie napísala že chyt mu ruky silno a divaj sa do očí a povedz rázne NIE, toto sa nerobí! Inak môže tak reagovať, lebo chodíš do práce, to je preňho náročné, zmena, možno ešte nie je pripravený byť tak dlho bez teba. U starkých je v pohode, lebo tam si nedovolí toľko, ako doma. Niektoré deti takto reagujú na škôlku, tam sú dobré a doma katastrofa.

autor
29. aug 2021

@janickacrazy No manžel ti urobil párkrát a má pokoj za to ja som obeť 1. Ako ho mám presvedčiť že nie keď vidí že na mu vysvetľujem a malý ma bije a on mu 2 krát fukol a má pokoj??poviem mu že ho prosím aby sa zdržal....no ja nepreháňaj naše dieťa útočilo celyyyyyyy deň to je už na mňa veľa, prosto keď sa mu čokoľvek nepodarí ja ani tam nie som napr varim príde ku mňa a brucha, chápem že si tým ventilu je zlosť tak mu poviem že maminku nie že to boli že môže vankúšik tak mi povie vankúšik nie ale mamičku áno
....inak ma oneskorený vývin reči malo rozpráva to veľmi zhoršuje situáciu....mrzí ma aj to že keď ho upokojim.a sedí na mne a pozeráme knihu zrazu z ničoho nič rukou vyletí k mojej tvári a bum dnes mi skoro oko vylúpil...len tak spolu sedíme...v noci ide spať ku nám a prebudil sa že mi dá lakťom po nose a potom ma chce pohladiť, je to pre mňa ťažké veľmi....keď ho muž vadí že to sa máme nerobí, tak sa len usmieva ale ako namiesto plaču sa usmieva....

kittykat22
29. aug 2021

ja by som mu tiez capla 😅 nie ho mlatit ale capnut na zadok ked sa uz vlastne dieta nevie vpratat do koze a je nepricetne ... je niekedy posledne riesenie 😅 A z toho ze syn zlosti si nic nerob. Byt matkou je nevdacna uloha. Cely zivot korigujes dieta a hovoris co nechces pocut a este cakas ze ta bude milovat 😂 biedna pozicia veru

henka123123
29. aug 2021

U psychologicky ste boli?