Správanie detí a matiek na ihrisku

1. júl 2024

Mamičky. Musím napísať dnešnú moju skúsenosť na ihrisku. Snažím sa viesť moje dieťa (2,5r) k tomu aby z neho bol dobrý človek. Samozrejme je to dieťa - aj on sa naťahuje o hračky aj on nechce pustiť na hojdačku ak on trha z ruky cudzie veci - je to normálne ale vždy sa otom vieme pekne porozprávať a vysvetliť si to. Dnes sa syn na ihrisku naťahoval o jednu loptičku s jednym dievčatkom a to ho počas toho veľi škaredo pohrýzlo. Malý bol najprv v šoku a potom obrovský rev. Vzala som ho na ruky a on plakal že ho dievča pohrýzlo. Reakcia matky dievčaťa - nič ani pol slova - svojmu dieťatu nič nepovedala úplne to odignorovala. Ja som synovi začala vysvetľovať aké to je škaredé že to sa nerobí že neubližujeme nikomu a dievčatko spravilo zlú vec - reakcia matky? Skoro ma tam prepichla očami ako si dovoľujem nakladať na jej dcéru. Teda! Môj syn kebyže niečo také spraví okamžite mu dohováram a šiel by sa aj ospravedlniť - naťahovať sa o hračku je jedna vec ale vedome ublížiť a nechať to tak druhá. Akože čo chce ta matka vychovať z toho dieťaťa. Ja som z toho naozaj veľmi znechutená.

letfenixa
1. júl 2024

@autorka nedávno pri podobnej téme mi zarezonovala veta v diskusii: ak rodič ublizujuceho dieťaťa nespravi nič, mám právo to dieťa vychovavať ja.

juliacenc
1. júl 2024

Deti sa spravaju rovnako zle ako sa spravaju ich rodicia tak to je a tak to bude

shee11
1. júl 2024

Dnes ho pohrýzlo dievčatko, v škôlke ho otlcie spolužiak, v škole mu možno niekto zoberie desiatu, kopne do tašky, povie škaredo, na druhom stupni ho niekto obviní za niečo čo nespravil, učiteľ mu dá neprávom horšiu známku, na strednej ho nechá dievča kvôli inému... Chápeš kde tým mierim? Toto je nič oproti tomu čo ho čaká, ale niečo ho to mohlo naučiť. A tiež, nie je všetko tak ako sa javí na prvý pohľad.

mamickalisticka
1. júl 2024

Vieš čo, to tu bude vždy. Normálni rodičia, ktorí dohovoria, ospravedlnia sa, rodičia, ktorí sa tvária, že to nie sú ich deti a ešte to otočia, že to je chyba vášho dieťaťa. Dosť som sa nad tym rozčuľovala, ako sú deti väčšie, tak kašlem na to. Ja svojim deťom vysvetľujem a keď už fakt tam je niekto vyslovene zlý, tak ideme preč/ na iné ihrisko. Ale minule som už aj ja zhukla na jedno decko, ktoré hádzalo kamene a mama ktovie kde.

zuzanockamt
1. júl 2024

Len treba myslieť ešte na jedno - to dieťa môže mať diagnózu a niekedy rodič už nemá silu vysvetľovať - rezignuje. Napr. AS na dieťati nevidno, vlastne toho, kto je na spektre neidentifikuješ navonok.
A skús takému dieťaťu zobrať jeho vec, dostať sa do jeho zóny alebo občas stačí len pohľad a spúšťa sa lavína.
Čia bola loptička?

cyberk
1. júl 2024

ta hracka bola toho dievcata vsakze? ked si videla, ze ju chce zobrat a patri jej, mala si mu hned vysvetlit.. co ti poviem. Akcia vyvolava reakciu, ak nechces aby tvoj syncek dostaval nafrak, tak ho vychovaj lepsie ako pozerat sa ako sa tam natahuje o hracku, ktora nie je ani jeho.

wolf_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tiana080
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
1. júl 2024

@cyberk ta hračka bola na pieskovisku kde su pohodené hračky a všetky sú spoločné. Nebola nikoho. Obaja si ju všimli naraz a naťahovali sa oňu. Ale agresivita vyhrala. A o tvojej poznámke o výchove pomlčím lebo by som sa ťa mohla dotknúť.

maminkadeticiek
1. júl 2024

Prosim ta...nemalo by to tak byt,a?Kde veci funguju tak ako by mali?Deti sa sacaju,biju,kopu,hryzu.Je to nafigu,obzvlast pre matky,ktore su vzdy precitlivele na svoje deti,ale co s tym?Proste to nechaj tak a neries.Je to medzi nimi normalna vec,takych situacii este bude.Hlavne nevies aky bude tvoj.Moj bol ako pena v kolektive do 4 rokov,no a potom zacal vystrkovat rozky.Ma 5 a ja na nom denno denne pracujem a vysvetlujem a vysvetlujem a vysvetlujem.Matku neprerobis,dieta tiez.
A stazovat sa tu ma aky zmysel?Ja by som jej povedala aspon "Nehnevajte sa,ale vasa dcera pokusala mojho syn.Verim,ze jej aspon dohovorite."Mozno by sa strhla hadka,ale pani by si to zapamatala pekne dlho.Urcite zmysluplnejsie ako sa ponosovat tu.

monnci2226
1. júl 2024

na ihrisku vzdy riesim len svoje dieta. nevychovavam, nepoucujem cudzie - ten jeden krat co to spravim ja aj tak nema ziadny vychovny vyznam pre to cudzie dieta. cize ak sa nieco take stane mne, vysvetlujem svojmu co a ako, vychovavam si svoje. ty si tam na to aby si vychovavala svoje dieta a ta matka druheho dietata si ma vychovavat svoje. neplytvam svoju energiu na cudzie decka. cize akonahle by sa toto stalo mne utekam k mojmu dietatu, pofukam mu bolacku, vysvetlim co a ako, ze sa to nerobi a ze s takymito detmi sa nemusi kamaratit ak nechce.

janage
1. júl 2024

Nuz obaja ju zbadali naraz a obaja ju chceli. Tak ako sa tvoj syn nevie ešte poriadne ovládať a keď niečo chce bojuje o to, tak isto dievčatko ešte poriadne nevedelo ovládnuť svoju frustráciu, že jej berie vec a reagovalo ako vedelo a bolo to účinné.
Až budeš mat 2 a viac deti toto budú úplne bežné situácie. Že nik nebude chcieť ustúpiť a každý bude mať svoju pravdu. A často silnejší vyhrá, ak nezasiahneš a neponúkne riešenie. Že sa vystriedajú, že jeden si vezme iné niečo, zaujímavejšie,
A ver aj tomu, že často nebudeš stíhať v tú "osudovú" chvíľu vysvetľovať.

dadka1997
1. júl 2024

Ak on trha cudzie veci je to normalne... mam pocit z tvojho prispevku, ze všetko je normálne co spraví tvoje dieta, ale keď niekto druhý sa tiež vie brániť (to dievčatko kusnutim) je zle ..
Viem, že keď sa ťa teraz opytam koho bola hračka povies mi, že vaša... a taktiež samozrejme môže to byt opak, no treba vysvetliť, ze ak si hračku beriem von, tak aj ine deti to zaujima a mal by pozičiať, trebars za vinmenu inej hracky a na druhwj strane ak sa ti syn trhal o hracku, mohla si skočiť skôr do akcie a nemuselo sa to stať..
To si dievcatko nezastavam, tiez nezodpovedna matka, mala jej vysvetlit, že tak aa to nema robit a nesediet ako tĺk

klip0
1. júl 2024

@dadka1997 tak to že dieťa berie von hračku vôbec neznamená že ju má požičať. Prečo aj ? Veď je to jeho hračka ktorú chce on a dievčatko je cudzie, prečo by mu mal požičať svoju hračku.
Tu to vraj ale bola erarna lopta

maminkadeticiek
1. júl 2024

A este jeden postreh.Velmi sa mylite,ked neraz citam vyjadrenia, ze ake su tie matky,co z tych deti vyrastie,aka to je vychova a podobne kecy.Deti sa menia,z mnohych veci naozaj vyrastu a neraz velmi velmi skoro.Nikto nevychovava zo svojho dietata zabijaka.Proste niekedy mozete urobit vsetko spravne a proste dieta je ake je,ale meni sa.Znama ma dievca ktore bolo od 2-4 rokov no des.Zlostna,zachvaty revu kdekolvek,bez zabrany jednu dietatu aj pritankovala a potom zrazu bum.Prisiel kolektiv a ona sa zacala menit,je skolacka a je to jedno poslusne sikovne dievca ktore nema s inymi detmi najmensi problem.Takto by som mohla pokracovat dalsimi prikladmi,ale naco.Proste deti sa menia,rodicia robia najlepsie ako vedia-90% rodicov urcite.A ja stale hovorim neukazujte matky prstom,lebo naozaj neviete ake bude vase dieta.Tak ako sa menia obdobia u babatka,tak aj u predskolakov napriklad.Kym ho mate doma,helikopterujete okolo neho 24/7 to je jeden pribeh.V jasliach,skolke,skole atd moze prist uplne novy pribeh.

candii
1. júl 2024

@zuzanockamt Ježiš to každé rozmaznané dieťa má diagnozu už ? Keby aj malo, minimálne by sa mala tá matka ospravedlniť alebo aspoň nejakú reakciu vyvinúť

dadka1997
1. júl 2024

@klip0 pretože, sa tak učí kolektivnemu chovaniu.. ja som napisala obe reakcie neboli správne..

zuzanockamt
1. júl 2024

@candii Áno, mala by sa ospravedlniť.
A presne to je tá chyba spoločnosti - o každom AS si myslia, že je neprispôsobivé, nevychované, arogantné, atď.

zuzinka888
1. júl 2024

@zuzanockamt prepac, dieta moze mat diagnozu akukolvek- ale matka moze vzdy povedat - prepacte!

doriiis
1. júl 2024

Podľa mňa ani doťahovanie o hračku nie je celkom správne správanie dieťaťa.Obidve strany urobili v tomto probléme chybu.

zuzanockamt
1. júl 2024

@zuzinka888 Áno, môže.
Tu ale je to 50:50. Aj autorka príspevku urobila chybu.

klip0
1. júl 2024

@dadka1997 kolektívne chovanie neznamená požičať cudziemu svoju vec.
Či teba tiež niekto núti, alebo tiež sa len tak podelis o svoje veci s cudzími ľuďmi ?

candii
1. júl 2024

@zuzanockamt nuž keď dieťa nepozná dôsledok svojho správania tak len rozmaznanec a arogantný človek z neho vyrastie

really8
1. júl 2024

Su matky ktore maju nazor, ze si maju deti vyriesit spory medzi sebou a nezasahuju do konfliktov.

mimikarol
1. júl 2024

Tak v prvom rade poviem tej matke "haló, vy nevidíte že vaše dieťa tu hryzie to moje?". Mala si si to vykomunikovat tam s ňou. Čo tu čakáš od nás? Aké reakcie?

whatever1
1. júl 2024

Lopticka na pieskovisku? Ako vies ze nebola jej? Ked vies ze zvykne detom trhat hracky z ruk tak mas zasiahnut okamzite. Ak by mi napr neaky cudzi chlap trhal mobil z ruk tak sama neviem co by som spravila v sebeobrane. Mozno je dobre ze to takto dopadlo a tvoj syn si to zapamata a prestane dievcatkam trhat hracky z ruk.

doriiis
1. júl 2024

Vieš autorka učiť dieťa,že vytrhavat veci z rúk a doťahovať sa o hocičo je úplne to isté ako mlčať pri tom,keď tvoje dieťa hryzie iné dieťa
Nie ste si s druhou mamičkou nič dlžné.Obe máte nie celkom správny pristup

zuzanockamt
1. júl 2024

@candii Škoda strácať čas.

ukgirls
1. júl 2024

preco si nezakrocila,ked sa zacali natahovat o hracku? keby vyhral syn a dievcatko je nestastne tak je to ok? nevies ci ta matka to nevzdala len preto,ze predtym xy deti neublizoo tej jej a tak ju nechala nech sa brani -hold odniesol si to tvoj syn .. povedat,ze dievcatko je zle a on super nunu tiez nieje znak dobrej vychovy .. povedat nabuduce sa o hracku podelte a hrajte sa spolu alebo ani jeden - nebolo by to rozumnejsie ? kazda si myslime,ze vychovavame najlepsie..ale v ociach druhych rodicov predsa len robime chyby a mozn o aj ty si sa tu objavila v nejednej diskusii ako TA matka z ihriska

zuzuliennka1
1. júl 2024

@candii ale prosim ta, zas neprehanajme. Uz na malom 2,5r dietati ides dopredu tvrdit, ake dieta z neho vyrastie?🤣🤦🏼‍♀️
Mam syna autistu, ako 2,5rocny bol vsade, nezastavitelny, s neprimeranymi reakciami,…ziadne dieta sice nikdy nepohryzol, ale teda bola som z ihrisk vystavena a unavena ako po nejakom vystupe na everest. dnes je skolak, ktory pocka, podeli sa, detom veci nebura,… ubehli cca 4 roky.
tak ako samozrejme treba deti vychovavat a viest k slusnemu spravaniu, sa musia aj naucit, ze svet nie je ruzovy a ferovy.
autorkina dcera nastupi do skolky a tam si nevyberie, ani spoluziakov jej dietata, ani ucitelky. chybu tu spravili obe strany