Skoro dvojročná dcérka ciká do nohavičiek a aj všade, kde príde

viki2222
10. júl 2021

Do ty večer mám takýto problém malička bude mať dva roky dva mesiace sa.my pekne pýtala na nočník a zrazu pisa všade kde príde aj do gatiek veľakrát čo s tým mám robiť prečo sa to deje

majamat
10. júl 2021

@viki2222 to sa stava. mne to dcera tiez robila a bola som prekvapena, ine mamicky ma poucili. niekedy sa to proste stava. v takom pripade treba opat zacat pouzivat prienky. moja nastastie za 2m opat zacala chodit an nocnik.

viki2222
autor
10. júl 2021

@majamat plienky?keď jej treba kakať povie aj písať ale sú dni kedy pisa hocikde.a keď začnem s plienka mi opäť neprivikne si NATO

majamat
10. júl 2021

@viki2222 no neviem, alebo vydrzat. asi to bude narocne, ale raz to prejde,

este mozes skusit posadzovat na nocnik, ci wc pravidelne v rovnakom case v kratkych intervaloch. napr, zacnete rano o 7hod, potom o 9hod, o 11 hod a pod. mozno aj toot pomoze. netusim preco to nastava.

ckatka
10. júl 2021

Toto je výsledok, keď maminy predčasne odplienkovavaju deti, ktoré nemajú dozretu nervovú sústavu a dráhy, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie. Kľudne sa vráťte k plienkam. Vaše dieťa zrejme ešte nie je zrelé a neuvedomuje si, resp nedokáže ovládať potrebu. Nechajte zodpovednosť za vylučovanie na vašom dieťati. Nepýtajte sa, či treba cikat/kakat a proste jej verte, že vám pride povedať, keď bude na to pripravená.
Muž je urológ....tvrdí že čokoľvek do 3 rokov je absolútne okej. Tie dráhy dozrievajú okolo 3 rokov, niekomu skôr niekomu neskôr.
Syn sa odplienkoval keď mal niečo cez 2,5 roka...behom 2 dní. NIKDY som sa ho nepytala, ci mu treba, a nikdy som ho neposielala na WC. Ani teraz to nerobím. Mňa sa tiež nikto nepýta, ci mi treba, proste to cítim. Dieťa to cíti tiež. Len musí byť na to už zrelé.
Maminy...netrápte seba aj deti tými plienkami prosím...robíte si zbytočný stres, sebe aj im.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ckatka
10. júl 2021

@beata_k tvoje dieťa ti to povie. U každého je to inak. Ono musí vyvinúť aktivitu...nie ty.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lydiasabolova
10. júl 2021

@ckatka uplne suhlasim, do nas rodina hucala, ze co syn este v plienke (zacali s tym asi ked mal rok a pol), lebo oni posadzali deti na nocnik uz od roka.. som prvomatka, neskusena, ucim sa.. vytrvala som.. pred dvoma tyzdnami sa mi syn naucil naucil na wc prakticky len tak.. ma 2r 9m.. nemame s tym ziadne srarosti,t.j. nemame nehody, nemusim vytierat mlacky, nelamem si hlavu nad tym, ake to bude na vylete/navsteve.. ono by to mohol niekto fakt spisat do clanku a zavesit na kazdu mamickovsku stranku.. lebo presne ako pisete, musi byt dozreta nerv.sustava v danej oblasti a nasledne musi dieta dospiet psychicky na to, ze si uvedomi, ze mu treba.. to,ze sa male dieta okolo roka vymoci do nocnika je skor o nahode.. kazdemu prirodzene rano treba na wc.. a ked si dieta posedi na nocniku, samozrejme, ze sa vymoci (svokra mi toto hovorila, ze rano hned po prebudeni nech posadzam).. a aj pocas dna, ked sa posadi, skor ci neskor sa vymoci, ale nie preto, ze by si to uvedomovalo, ale preto, ze ho kvoli nahote nutka (to spominala sestricka od pediatra).. ja som rada, ze som pockala na ten spravny cas, usetrilo mi to kooopu starosti

majamat
10. júl 2021

moja je asi vynimka, akoze nocnik sme sice skusali uz v 18m, lebo byvala stale zaparena. no nedarilo sa nechcela ani za svet na nom sediet a obzvlast vtedy, ked sa jej chcelo cikat. ed sa jej enchcelo, tak chvilu aj sedela,. parkrat sa mi pocikala na zem a nepekne sa na tom smykla, tak sme sa vratili k plienkam. no dokonca sme mali obdobie, ze behala hola,a le ked chcela cikat, prisla si vypytat plienku. cize vedela kedy a co sa jej chce, len enchcela do nocnika, ani na wc. ked mala 2r+1m, tak sa sama odplienkovala. este som jej na von a na noc plienku davala, lebo bol februar a mala som obavy, ci vydrzi, aby nenachladla. prisli sme domov z vychadzky a dcera utekala sama k nocniku a sadla si nan a vycikala sa. presli 2,m a zrazu sa zacala pocikavat. snad aj 1éx za den. potom asi za 2m to preslo a opat sme zacali s nocnikom.

ckatka
10. júl 2021

@lydiasabolova aaale...keď budem mať čas možno niečo napíšem...😉 len pri dvoch....no...😂😂😂

ivangeline
11. júl 2021

Taketo regresy znamenaju,ze nieco spracuvava...a chce byt chvilu mensia ako je... Neudialo sa nieco doma?

elizabet173
11. júl 2021

@ckatka ale ona sa doteraz pýtala sama, aspoň podľa autorky. Mne to skôr príde ako nejaká forma protestu, alebo len skrátka zistila, že do plienky bolo pohodlnejšie. Viem, že to súvisí s dozrievaním nervovej sústavy, len mi akosi nesedí, že môj syn nemal plienky v 18 mesiacoch, v dvoch rokoch ani na noc, chytal amok, keď som mu ju chcela dať, susedkina dcéra sa pýtala cikať sama od 13 mesiacov (veľmi som tomu neverila, ale videla som na návšteve, plienky nechcela, možno preto, že staršia sestra nemala) a sú deti, ktoré majú plienku ešte v tri a pol roku. To mi príde už ako pohodlnosť a nie nedozretie nervovej sústavy. Inak tiež neznášam, keď sa mamičky snažia dieťa odplienkovať za každú cenu a pýtajú sa ho sto krát denne, pri čom ono si ešte neuvedomuje, kedy sa má pýtať.

heidy222
11. júl 2021

@ckatka 👏presne tak. Casto je to tlak okolia. V Nemecku napr. Sa odplienkovava az okolo 2-2,5 rokov

lydiasabolova
11. júl 2021

@ckatka viem si predstavit, ja mam tri 🙂 tiez som sa pohravala sa myslienkou nieco napisat, ale nemam veru pri nich cas 🙂

sense
11. júl 2021

@elizabet173 nie nemusí to byť vždy pohodlnosť,.... Nie každé dieťa je zrelé.... Napr moja mala plienky na noc do 6r a doteraz dochádza k občasným nehodám... Samozrejme riešime to z nefrologom, fyzioterapeutom keďže u nej je viacero veci a odstraňovať treba jednu po druhej... A riešime to od 4-5r lebo dovtedy ma dieťa čas a nie každé je podľa šablóny...

elizabet173
11. júl 2021

@sense ak má dieťa nejaký zdravotný problém, je to iné. Vychádzala som zo skúseností jednej ženy, ktorá robila opatrovateľku, neskôr si založila súkromnú škôlku a hovorila, že je to veľa krát pohodlnosťou detí aj rodičov, že nie je možné, aby boli obrovské problémy s odplienkovaním a zrazu, keď začali chodiť k nej, alebo teda ona k nim, alebo do tej škôlky, tak to išlo. Pomaly zo dňa na deň to dieťa predsa nedozrelo. Opakujem, že píšem o zdravých deťoch. Nie som za odplienkovávanie za každú cenu v čase, keď dieťa na to nie je pripravené, pred chvíľou som písala do inej diskusie mamičke, nech to odloží, lebo to nemá cenu, dieťa nevníma, či ciká alebo nie, je mu to jedno.

lenka9g
11. júl 2021

@viki2222 ja by som dala skontrolovať moč,či nie je prechladena

sense
11. júl 2021

@elizabet173 no podla lekarov po 3r je estr stale 20-25perc deti kt problem maju resp nie du zrele... takze to nie je az tale zanedbatelne mnozstvo. Lebo vela deti je ze ked sa spytas idu sadnu pustia, su nauceme cikat na povel ale nie vsetky deti povefia musim ist cikat a potom staci ze su zabrane do hry a uz ten signal o plnom mechuri idr do pozadia...rovnako ako posadzanie kazdu hodinu je kontrapeoduktivne, pretoze mechut sa vyvija a zvacsuje, ak ale dieta takto posadzas mechur nema prirodzenu potrebu zvysovat objem ked je pravidelne vyprazdnovany...a ked dieta niw je kvazi nutene obcas aj posrzat tak ani svalstvo panvoveho dna nie je take akoby malo byt..to je info od nefrologa, dalej z uroterapie... a fyzioterapeuta specializovaneho na inkotenciu u deti...

sense
11. júl 2021

@viki2222 ak sa dieta same pytalo a zrazu z nicoho nic sa pocikava, mohla zazit nieco co bol pre nu stres alebo moze mat nejaku infekciu,mozno by nebolo zle dat skontrolovat moc

mogaa
11. júl 2021

No je ešte maličká....iné je to u dieťaťa okolo 2rokov a iné už u 3ročného dieťaťa...jedna vec je že vie povedať že potrebuje cikať, vie reálne dopredu povedať že jej treba cikať a nie len cikať keď ju mama na nnočník/záchod posadí, ďaľšia vec, takéto malé deti sú plne zaujaté hrou, prostredím okolo nich je veľa vnemov a v tomto veku si jednoducho neuvedomí že jej treba cikať a pustí do gatí....každé dieťa je iné, sú deti čo potrebu cikať vnímajú intenzívne a deti čo ich treba dať hne´d v tej minute dať cikať inak to "už tečie" a je neskoro😉neboj, prejde to, len musí "dozrieť"

elizabet173
11. júl 2021

@sense ja to, čo si napísala predsa nespochybňujem, ale tu ide o dieťa, ktoré sa už pýtalo a zrazu prestalo, tak to niečo muselo spôsobiť, alebo na seba týmto upozorňuje, alebo jednoducho zistilo, že pohodlnejšie bolo do plienky, alebo sa niečo doma zmenilo. Veľa detí to robí, keď sa im narodí súrodenec, žiarlia, chcú byť tiež maličkými, ktoré mama prebaľuje, môže to byť psychický problém.

ckatka
11. júl 2021

@elizabet173 kľudne to moze byt forma . protestu samozrejme...stáva sa to často s narodením mladšieho súrodenca.
Ale naozaj každé dieťa je iné...niekomu tie dráhy dozreju v roku niekomu až po troch. Do školy už žiadne zdravé dieťa s plienkami nechodí... 😉 trosku viac tým deťom treba veriť.

ckatka
11. júl 2021

@sense presne tak. Deti netreba "dávať cikat". Proste nechať nech na to prídu. A dovtedy je plienka úplne okej.

elizabet173
11. júl 2021

@ckatka veď ja som mu verila 😎, najmä som ho pozorovala, keď som videla, že sa zarazí, keď ciká, tak som to skúsila. Žiadne pýtanie sa do nemoty každých 15 minút, ani držanie na nočníku pol hodiny, to môže vyvolať jedine tak odpor. Ale na nočník som ho dala vždy po zobudení, vytvoril si návyk, aj keď nevedel prečo, ale tiež nevedel prečo si má umývať ruky pred jedlom a návyk sa vytvoril. Dosiahla som to, že sa po zobudení vykakal a pokakaná plienka mu časom vadila, takže len do nočníka. Mala som len jedno dieťa, nerobila by som drámu z toho, keby mal plienku dlhšie, ani ma nezaujímali názory okolia, či a kedy sa má pýtať a rýchlo by som každého zrušila, keby mi do toho kafral. Ani by som nezobrala plienku dieťaťu, ktoré na to evidentne nie je pripravené, nepotrebovala som mať viac krát denne ocikané všetky podlahy, sedačku a ako bonus nervy v kýbli. Iba som sa riadila mojím dieťaťom.

ckatka
11. júl 2021

@elizabet173 to je úplne okej a v pohode, keď vám to obom vyhovuje.
Ísť na nocnik/záchod nie je návyk ako umývanie rúk.
Je to potreba, ktorú dieťa cíti, a ma ísť cikat až vtedy, keď cíti že potrebuje.
Napríklad môj syn po prebudení niekedy ide cikat hneď, niekedy až po raňajkách, lebo napr v noci bol cikat keď mu bolo treba. Neriešim, reguluje si to sám. Jedine co robím je, že pokiaľ ideme na autobus alebo autom na diaľnicu, upozorňujem štýlom - teraz ideme tam a tam, nejaký čas nebudeme moct zastaviť. Ak chceš, radšej sa chod vycikat teraz, lebo potom budeš musieť vydržať.
To je jedina príležitosť kedy ho na jeho vylučovanie upozorňujem ja. Inak vôbec.

elizabet173
11. júl 2021

@ckatka ešte som chcela dodať, že mi príde smiešne a úbohé, ako sa mamičky na ihrisku predbiehajú, ktorej dieťa sa už pýta ( že za cenu nervozity celej rodiny to nespomenie), ovláda farby, písmená, recituje, kým iné ešte nerozprávajú, chodí na angličtinu, najlepšie od dvoch týždňov....Poznám vynikajúceho detského lekára, ktorý na bedákanie matky, že sa dieťa takmer v troch rokoch ešte nepýta odpovedal - no a čo? Ja som tiež ako trojročný sral do plienky a vyštudoval som dve vysoké školy. Prepáč za výraz, píšem to tak, ako to on povedal.

elizabet173
11. júl 2021

@ckatka no vyhovuje nám to, syn je už dospelý 😎, viem, že ísť na záchod nie je návyk, myslela som to tak, že po prebudení ide človek prirodzene na WC, keď počas noci nebol a zase som si všimla, že po prebudení vždy ráno tlačí, ja som len vychádzala vždy z toho, že som dieťa pozorovala.

ckatka
11. júl 2021

@elizabet173 ale zasa...doplním...ja veľa vecí nechávam na moje dieťa...som ten typ "lenivej matky" ktorá nerieši či je dieťaťu zima alebo teplo...keď je zima, príde si vypýtať mikinu, keď je teplo, sám sa vyzlecie (robím to tak odkedy dokáže komunikovať veci ako teplo zima hlad a pod...)
Na ihrisko som nikdy nebrala jedlo, keď povedal ze je hladný, šlo sa domov najesť.
Chcem aby bol samostatný a vedel sa rozhodovať o sebe sam. Samozrejme návyky ako umyť ruky po WC a pred jedlom to je iné, to musíš naučiť, lebo to nie je potreba ktorú cíti (ako hlad smäd únava vylučovanie...).

martinoocka
11. júl 2021

Akurát riešim to isté ale dcéra má 20mesiacov. Pouzivali sme látkové plienky, veľa bývala aj bez plienky a tak si nejak viac uvedomovala keď kakala/cikala. Na veľkú sa začala pýtať keď nemala ani rok , s tým nemáme problém. No už dva mesiace aj cika do nocnika s 90% úspešnosťou 🙂 na nič ma plienku. Pred dvoma týždňami bola chorá , mala horúčky,brala antibiotiká aj iné lieky, vtedy som jej plienku dávala aj cez deň lebo bola malátna a veľa spala. No odvtedy cika hocikde úplne ako keby zabudla. Či má nohavičky či na holo či vnútri či vonku proste sa postaví, niekedy aj schová niekam a vycika.....už dva týždne len utieram mláčky 😔 neviem čím to je ale asi začnem znova dávať plienku.

nikadomi
11. júl 2021

@ckatka presne. Ja vždy ho nejako oblečiem odhadom, resp. on dá na seba, čo sa mu pozdáva prábe.. a ešte len prídeme von a už susedia boože a nefúka Ti na krk? A nemáš mikinu? A ja sa len za hlavu chytám. Veď má 5rokov panebože, povie mi, keď mu bude nepohodlne 😎 a teda k vylučovaniu a plienkam by som tiež vedela písať elaborát. Ale on na to prišiel, keď mal 2,7 roka.. začal chodiť do súkr. škôlky a tam videl deti, že chodia na nočník/ v tom momente začal aj on. A totál bez nehody, nechápala som. Mohla som mu ukazovať knižky, pesničky, nočníčky- ani za svet 🙃 u neho všakcelkovo zaberá kolektív k učeniu viac ako čokoľvek iné..