Problém s dieťaťom, ktoré k nám chodí na návštevu

kittykat22
1. feb 2020

Baby chodí k nám syn kamarátky 8r. Poznáme sa roky. Beriem ho zo školy so synom 1x týždenne, alebo dnes po korčulovaní, sme prišli k nám. Ja s jeho mamou, kecáme v obývačke, deti sa hrajú v izbe behajú k nám do obývaku a kuchyne ked niečo potrebujú. Problém je, že syn kamarátky ma blbý zvyk chodiť do ostatnych izieb bytu bez dovolenia. Otvorí dvere do spalni, alebo pracovne, a prechádza sa tam. 1x sa hrali na schovávačku, a počujem ako manžel niečo vytoceny do biela nieco hulaka zvýšeným hlasom. Vyšlo z toho, že manžel spal v svojej spalni, a William tam chodil pozerať. Manžel mu rozospatý 2x povedal, že má isť preč, a keď prišiel 3x tak na neho nakričal, čo si to dovoľuje. Som si hovorila, že asi ako doma všade môže, tak to je náhoda, tak sme mu to vysvetlovali. Druhý krát som prisla po nieco do spálne, a on sa prechadza v mojej spálni. Bola som velmi nepríjemna, a zacala som sa ho pytat co tam robi, a nech okamzite odide. Synovi povedal, ze ide na WC, a isiel do mojej spalne. No a dnes zase, syn staval lego v detskej izbe, a ten jeho kamarat uz otvaral dvere do mojej pracovne, aby tam vosiel. Nahodou som ho videla ked som isla na wc, tak som po nom zacala krical co si dovoluje behat do mojej pracovne, nech okamzite vypadne. Jeho mama mala preslov, ale ona vsetko riesi s kludom, a on si vymyslel, ze mi nieco chce povedat- co je samozrejme klamstvo, pretoze vie, ze sme v obyvacke. Co s tym? Syn si s nim velmi rozumie, a je to zlaty chlapec. Ale mne bytostne vadi, ze mi lezie po byte 😠

zuzikak
1. feb 2020

Ten chlapec ma 8 rokov a je rozumny = rozumie, co mu kto hovori. Takze nabuduce, ked k vam pridu, privitat ich, povedat mu, ze si rada, ze prisli ale, ze si prajes aby respektoval pravidlo "zatvorene dvere=zakaz vstupu". Ma 8 rokov, tomuto uz musi rozumiet. Je na navsteve a treba mu povedat, ze hrat sa mozu ale u vas to funguje takto a hotovo. Jeho mama sa na teba hnevat nema preco, pretoze to v klude normalnym hlasom len vysvetlis. Ak ani po upozorneni nebude toto respektovat, potom nastava rozhovor s mamou a zvazenie, ci to prekusnes alebo ich prestanes pozyvat k vam...

osky
1. feb 2020

Pozamykaj vsetko a schovaj kluce.
Najjednoduchsie a najjasnejsie riesenie.
Snad dvere nevyvali.
Lebo vysvetlovanie ocividne neberie vazne,vidi ze mama to riesi velmi benevolentne....

Inak,zarazili ma tie oddelene spalne...ale to uz he mimo temu

evalin88
1. feb 2020

Tiez ma napadlo zamknut dvere, kde nechces aby isiel, moj syn tak stale chodil do kamoskynej pracovne a liezol pod stol, vzdy som ho odtial vyviedla, potom mi doslo ze sa chce hrat s chlapcami na schovavacku... ale moj syn ma 2 roky, tak tazko vysvetlit.

nika3136
1. feb 2020

8r dieta je uz velke, rozumie tomu, co znamena, ze nieco nesmie.
Jemu a aj jeho mame by som este raz zopakovala, ze si to nezelam, inak sa bohuzial nemozte stretavat u vas. Este raz a dost.... nenechala by som nikoho lozit po mojej spalni, v ziadnom pripade.

lintu
1. feb 2020

Zamykať dvere kvôli návšteve? Neviem, ale ten malý by už mal vedieť, kde sú jeho hranice. Nie v každej domácnosti budú hľadať kľúče, aby sa niekam nedostal. Ak nemá voči druhým žiadny rešpekt, má príležitosť /aj s jeho mamou/ na tom popracovať.
Ak naňho nezaberá dohovor/ krik, treba pristúpiť k prísnejším opatreniam. S kamoškou sa nedá dohodnúť, že keď jej syn začne vyvádzať, pôjdu domov? Nemotivovalo by ho to sa trochu upokojiť?

ivca88
1. feb 2020

Ja som názoru že toto ma riešiť matka.
Porozprávajte sa o tom s kamoškou.
Ty jej syna nevieš vychovat.

kittykat22
autor
1. feb 2020

@osky nemame oddelene spalne, mame 2 spalne 🙂 Spi tam len ked pracuje dlho do noci alebo je on call, aby ma v noci nebudili telefonaty. Je to skor preto lebo mame 150m2 byt a mame 4 spalne - tak mame 2 spalne, 2 pracovne 😀 Burzoa

kittykat22
autor
1. feb 2020

@zuzikak skusim po prichode preslov 👍

kittykat22
autor
1. feb 2020

@ivca88 ved ona mu vzdy dohovara, ale on to robi. Mi hovorila ze aj pozeral detom do skriniek v skolke. Vobec nechape co je na tom zle 😕 ze preco by sa nemohol pozriet. To vies, ze sa s nim mama rozprava - ale ten ju ma celkom na salame 🙄

kittykat22
autor
1. feb 2020

@osky ano, tie kluce ma dnes napadli - ako posledne riesenie 😕 ale ako pisu baby, tiez mi to pride ako krajne nestastne riesenie zamykat izby vo vlastnom byte lebo chlapec je nevychovany

kittykat22
autor
1. feb 2020

@lintu povedala som mu, ze nabuduce ho najdem v inej izbe, tak ho vyhodim. Povedala som to aj jeho mame - ta s tym urcite pocita, podla toho, ze som od zlosti bola nepricetna

dejka77
1. feb 2020

Vyzera to tak, ze ma taku uchylku a asi je to silnejsie nez on. Ja by som pozamykala izby ak by som chcela mat klud.

leuchtturm
1. feb 2020

Pride mi divne, ze konflikty riesis krikom...no ale co uz, kazdy je nejaky a o Tom ani nie je tema. Mlady bol viac krat upozorneny na to, ze ma respektovat Vase sukromie a nelozit tam, kam nema. Na tvojom mieste by som mu uz nedovolila prist na navstevu, synovi vysvetlila dovody a dodala, ze v buducnosti ma lepsie dbat na vyber priatelov.

osky
1. feb 2020

@kittykat22

Vdaka za vysvetlenie-vsak to je vasa vec,len ma to prekvapilo.

No ale vies ked si tvoj syn s nim rozumie,ake ine vychodisko mas?
Ked to neriesi jeho matka a nechces kazit vztahy,pravdepodobne asi ine nemas.
Ale tvoj muz ako chlap by to mozno este mohol vyriesit raznym dohovorom.
Mozno chlapa pocuvne...ktovie.

kittykat22
autor
1. feb 2020

@osky prave to je blbe, ze sa pozname roky, s jeho mamou sme velmi dobre kamaratky, synovia su najlepsi kamarati. A toto je pre mna nestastny problem. Skusim radu vyssie vysvetlit hned po prichode - pripomenut, a keby to nefungovalo, prejdem na dalsie rady.

kittykat22
autor
1. feb 2020

@leuchtturm tak tebe nepride v poriadku zvysit hlas na dieta, ale pride ti v poriadku ho vyhodit z naseho zivota? A co myslis vetou, ze si ma moj 8r syn lepsie vyberat priatelov? Ako si myslis ze prebieha take vyberove konanie na priatela v druhom rocniku zakladnej skoly? 😀 Pises jednu hlupost cez druhu - myslim si ze nemas deti, a pises nejake teoreticke somariny co ta prave napadnu.

lija22
1. feb 2020

pocuj a co keby ste si raz urobili okruh po vsetkych izbach nech si pozre co hozaujima a viac tam nesmie chodit a synovi by som ja prikazala nech si kamoska drzi vo svojej izbe. vlastneby som to hodila na zodpovednost synkvi

siska25
1. feb 2020

@kittykat22 ja mozem napisat len za seba, ano aj mne by vadilo, keby v podstate cudzie dieta beha po nasom dome bez dozoru a robi si co chce. Dokonca ani moje vlastne deti sa nemozu hrat doma v pracovni a v nasej spalni. Nie, ze by tam nemohli chodit, to zas nie, ale na hranie maju iny priestor. Na druhej strane mam syna, tiez ked prideme niekde na navstevu, ma potrebu obehnut cely dom, hlavne kuchynu a dokonca skusa aj skrinky, ale my s manzelom vzdy razne zakrocime a nedovolime mu to. V podstate ho vzdy jednym okom skedujeme, aby nevyvadzal. Na jeho obranu musim vsak povedat, ze ms len 5 rokov a ma diagnozu ADHD, takze niektore veci mu dlhsie trva pochopit, pripadne sa sustredit, preto ho viac kontrolujeme my rodicia. Ja osobne si teda myslim, ze v tomto by mala zakrocit razne jeho mama. Porusis zakaz, odchadzame domov. Naozaj, ak je zdravy nemal by byt problem to pochopit.

kittykat22
autor
1. feb 2020

@lija22 viem co myslis tym napadom - ale to nechcem robit. Ja mam pravo na svoje sukromie. Nemoze liezt do cudzych izieb na navsteve, to nejde. On ma 8 rokov a dobre vie, co robi - lebo klame ked sa to riesi. Synovi som povedala, ze mi to ma prist povedat, pretoze ak ho tam najdem este raz, tak ho vyhodim 🙈

tncka
1. feb 2020

@kittykat22 on bude nejaky divny :-/ ja by som to riesila tiez krikom akurat ze ja nemam probem sapohadat s kymkolvek kvoli a aj krikom. Takze ak kamoska nepochopi ze si ma dieta drzat na uzde,asi by skoncili vsetky kamaratstva a viac by k nam nevkrocili. Mame sa radi,ano,ale respektujme sa. Bodka.

leuchtturm
1. feb 2020

@kittykat22 pride mi asocialne hulakat na cudzie decka a tvoja reakcia tu na mna je tiez asocialna. Deti mam a ucim ich, okrem ineho, vyberat si svojich priatelov. Na psychologicke problemy su psychologovia, nie moje deti alebo ja.

kittykat22
autor
1. feb 2020

@tncka nie je divny, je to dieta. Netreba hned riesit vsetko drasticky, su aj ine moznosti. Extremne riesenia si necham na extremne situacie - a toto nie je jedna z nich. Keby som takto ostro riesila problemy tak ostanem sama. Ja chcem aby maly prestal behat po byte, nie prist o dobru kamaratku a moj syn o kamarata.

kittykat22
autor
1. feb 2020

@leuchtturm a ako si tvoje deti vyberali v 8 rokoch kamaratov? To maju dotaznik kde je 28 otazka, ci chodia na navsteve do izieb kam nemaju a potom ten zakaz 3x porusia? 😅 Kedze si taka hrozne zbehla v problemoch s detmi nielen osobne ale aj profesne, tak by si mohla vediet, ze pediatricko psychologicke ordinacie praskaju vo svikoch - pretoze vela deti ma vazne poruchy ucenia, spravania sa, ADHD a milion inych zavaznych problemov, ktore skutocne vyzaduju zdrav. starostlivost. A v porovnani s nimi je uplne banalny problem, ze dieta niekde na navsteve islo 3x do izby aj napriek zakazu. To nie je na psychologa pre dieta, ale matku, ktora ho tam dovedie 😠

tncka
2. feb 2020

@kittykat22 je divny alebo chory. Normalne dieta v tom veku uz musi pochopit. Moja ma 6r.a nikdy teda si nedovolila na navsteve ani skrinku otvorit ,co deti tak rady robia,ani ked mala ovela menej. Vie ze sa to nepatri a robit to nemoze. Maly ma 8r.a zjavne vas ma pekne na haku,vsetkych.

kittykat22
autor
2. feb 2020

@tncka lenze keby mal vsetkych na haku, tak nie je divny ani chory - ale drzy a nevychovany. Samozrejme ze to chape - a keby aj robil to co chape, tak neotvaram diskusiu, pretoze je to vyriesenie po prvom vysvetleni. Je to normalne zdravy chlapec ktory je nezbedny. Nemusis ho hned povazovat za neviem akeho sibnuteho. Deti niekedy zlostia, neposluchaju, odvravaju, nerobia co maju - su to deti.

tncka
2. feb 2020

@kittykat22 tak neries a predychaj ze ti lozi po byte,je to dieta🤣🤣🤦‍♀️

ankaevka
2. feb 2020

Moja 8r dcera, ak niekam prideme na navstevu prvy raz, tak strasne chce vidiet vsetky izby ale nikdy by nesla sama, skor sa bude stale pytat aka je tam a tam izba a zeby ju chcela vidiet, ci sa moze pozriet..ja ju upozornujem, ze nemoze chodit a pozerat len tak po cudzom dome, vacsinou ju stale niekto zoberie a povodi po izbach a ona je spokojna a uz viac nehovori o tom..mozno len sa chce porozhliadnut po izbach, su zakazane, tak asi chce vediet preco, neviem, asi by som ho najblizsie povodila po izbach a povedala, ze nic zaujimave v nich nie je len nechces, aby tam chodil lebo tam mas pracovne veci..ak by aj tak stale chodil, zamkla by som izby a hotovo

nenne9
2. feb 2020

@kittykat22 aj mne to pride zvláštne správanie na 8 rocneho chlapca ..nic v zlom.inak ked je to najlepšia kamarátka tak urcite nemas problem jej to povedať.nechcem sa nikoho dotknúť ale kamaratka nema paky na to aby povedala 8 rocnemu dieťaťu ze do zavretych dveri nema vstupovat?myslim ze toto nie je jediny problém ktorý so synom má...peace

leuchtturm
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kittykat22
autor
2. feb 2020

@nenne9 mas pravdu v tom, ze z mojho pohladu vedie benevolentnu priatelsku vychovu a Willy by mal mat nastavene hranice inak. Lenze to co spravil je jeden problem, ale inak ma vela dobrych vlastnosti - a preto chodi k nam domov, a hra sa so synom. Ale ak si citala vyssie tak on ma tendencie liezt do cudzich veci