Občas nezvládam situáciu ohľadom trojročného dieťaťa

15. máj 2021

Asi to len potrebujem dat zo seba von.. Mam trojročné dieťa. Občas mám pocit, že nezvládam situáciu. Asi som nemala byť mama. Už keď bolo malé, tak som občas nezvládla, že nedspinkalo. Teraz je to ale tak, že dnes napríklad celý deň ok, ale večer začalo byť ako maly čertík a dostalo odomna po ústach. Proste mi vyletela bezmyslienkovite ruka. Začalo ma capat po tvári a dnes to bolo asi 3x.
Aj vaše deti, ktoré rak skoro prestali cez deň spal, sú večer ako naspidovane? Lenže toto je v takom štádiu, že si môže samo ublížiť. Napríklad beha po byte a potkyna sa, keďže je unavené. Snažíme sa ho zastaviť, zamestnať, ale nedá sa to vždy.

Keď sa stane, že ho udriem, najradšej by som potom sama zomrela. Cítim sa príšerne, to sa nedá opísať. Ako to vnímate vy? Ako sa vysporaduvate s výchovou?

janinah
15. máj 2021

Ak ti vyletí ruka,tak nikdy nie po tvári,nasmeruj ju na zadok.každé dieťa vie vytočiť unavenú matku,neobviňuj sa.

marlent
15. máj 2021

Vychivnu na zadok beriem v pohode aj moj 3r obcas schyta ked je na to padny dovod...ale po tvari?? Nikdy to si neviem ani predstavit e tak malemu dam po ustach...ovladni sa odid...ja ked uz citim ze vybuchnem ze fakt mam nervy v r.ti tak mu poviem idem na wc kym sa vratim urob xy alebo idem si umyt ruky alebo idem si pofajcit proste odist aj ked len na par sekund..

nelca84
15. máj 2021

Ja len, ze to znie dost cudne, ked pises o vlastnom dietati v tretej osobe...

sslobodnamama777
15. máj 2021

@nelca84 možno chce autorka chraniť svoju totožnosť, tak nepíše pohlavie.

bluka2
15. máj 2021

Asi si mala podobné detstvo a mala by si si kľudne aj s odbornou pomocou poriešiť traumy z minulosti, keď ti automaticky vyleti ruka

janage
15. máj 2021

Zožeň knihu o detských masazach nastuduj, stlm svetlo, zapni jemnú hudbu, a pomasiruj chrbatik, bruško, nožičky....uvidíš ako krásne sa skľudní. V niektorých mestách sú aj kurzy pre mamky alebo skus online.

euka210
15. máj 2021

To je uz hyperaktivita....cas na spanie sa presvihol a potom su deti take.
Mala by cez den este spat.
Ruka vyleti, nikto nie je dokonaly. Tiez radim odist radsej prec a ukludnit sa. Po tvari nebi, lebo vidis, ze ta napodobnuje. Ani nenechaj, aby ta dieta bilo.

katarina092
15. máj 2021

Aj mne sa to stalo par krat.. a citim sa hrozne.. som cholerik a musim sa ovladat..je pravda, ze som bola tehotna, ale asi by som reagovala tak isto..nie si sama..uz je to lepsie, ale vychovnu si zas dieta niekedy zasluzi zalezi od situacie.. nemyslim ze ked Ta bije je to napodobnovanim. Mne sa to dlhodobo nestalo a zacal ma len tak bit aj moju svokru, manzela, mamu... to je obdobie vzdoru alebo skusa, je za tym viacero veci..treba sa vediet do dietata vcitit, urcit hranice..

dzulli1980
15. máj 2021

Si len človek, každému prdnú nervy ... ja keď už som cítila, že to ďalej nedám, odišla som na chvíľu preč ... po tvári dieťa nebi, ani po rukách, najlepšie je predýchať to, no ak ani to nepomôže a dieťa si ide svoje, capni po zadku.

jeliz59
15. máj 2021

Ja chápem že si vyčerpaná ale raz to prejde...buď rada že máš zdravé dieťa vždy budem na toto apelovať zdravie dieťaťa....prečo bit deti???ja neviem no tak možno capnut po zadku ale nie silno samozrejme že ho prelomi....ale po tvári??veď on sa nevie brániť ty si silnejšia on sa neubráni proti tvojej sile....veď ja si myslím dá sa všetko vychovou....a áno ja viem čo je to nespat ja mám dieťa ktoré mi ak dá spánok 6 hodínneprerusovane tak mám luxus...ja fungujem non stop 18hodin a to mám dieťa také ze som šedivá ....ale ok ja mám nie zdravé ty áno...moja kamoška má zdravé ale certika a už keď nevie vydržať povie si malý hlúpy nevie....a v podstate pravda nie hlúpy ja by som to nazvala on nevie čo robí nemá rozum ako dospelý keby mal tak to nerobí.....
A kamoška bola u mňa na návšteve 1 deň a 1 noc a keď videla mňa a môj život tak povedala ja mám ozaj čerta ale teba nechapem ako to dávaš....takže vás si že máš zdravé dieťa nie je to samozrejmosťou....predýchať a povedz si prejde navždy to nebude....potom sa budeš na tom smiať držím palce 😊

autor
16. máj 2021

Ja viem, po tvári sa mi stalo možno 3x,ked veľmi vrieskalo za niečo a nedalo sa ukludnit. Na ňom však vidno, že to nezaberá... Myslím bitie. Po zadku občas dostane, ale tiež výnimočné, nie je to na dennom poriadku. Mňa to hrozne mrzí, hlavne keď sa rozplače, hneď sa ospravedlnim. Stále to beriem ako svoje zlyhanie, nie jeho.
Áno malo by ešte spať, ale dlho som ho do toho nútila a tiež nič nepomáhalo. Vidím, že je unavené, no niekedy sa nevie ukludnit. Spi možno 2x za týždeň keď sa podarí. Večer ide spať o pol 8 a to už od pol 7 robíme naše večerné rituály.
Viem, dúfam, že bude lepšie, len sa bojím, že ma vníma ako zlu mamu.

tramtada31
16. máj 2021

Moje čerstvo 3r dieťa cez obed nespáva a spat chodi o 22-23tej. Riešila som to so psychologickou, lebo mala by spat viac, ale vraj niektorým detom(zväčša inteligentným) funguje mozog inak a ako v ňom prebiehajú reakcie, nevie sa skludnit. Ani ja som nevedela zaspat ako dieťa do noci. Ak tvoje dieťa nepozerá telku, pocitac, má racionálnu stravu bez zbytočných cukrov, chodite sa von vybehat, tak treba pracovať len na predspánkových utlmovacich rituáloch, aj keď nemusi to mat efekt ako u nas😀 tiež nám potom niekedy dcéra robi zle, vtedy pomaha si ju zobrať individualne a citat jej knihu, alebo rozprávať sa, čo ste v ten deň robili a čo vás caka zajtra a pod.
Pre každé dieťa je tá jeho mama najlepšia, najbližšia osoba. Vidno, že si citlivá a dieťatko ľúbiš, takze určite nie si zla mama, len treba popracovať na tom ovládaní. Keď si predstavíš na synovom/dcérinom mieste seba ako bezbranne dieťa, udrela by si sa? Zrejme nie. Tak skus nabuduce miesto trestu byt autentická. To mi poradila tá psychologická. Pomenovať svoju emociu: “Dosť, som nahnevana, nemozes má búchať, boli to” a pod. U nás to pri čertici zabera, aj keď mame dlhu cestu pred sebou. Držme si všetci palce😀

tramtada31
16. máj 2021

A inak teraz má napadlo, že ako dieťa, ktoré nevedelo zaspat a bolo z toho zúfale, lebo nemalo dovolené vyjst z izby😀 som si nasla spôsob ako sa uspat. Neboli vtedy mobily😀, tak som sa začala modliť a prosila som boha, aby som už zaspala. Aj keď sme boli ateistická rodina, ja som si takto vybudovala spankovu asociaciu, ktorá funguje dodnes. Keď nemôžem spat, začnem sa modliť a ani neodrieknem cely otčenáš a už spím. Plánujem to zaviesť u dcery, možno jej to pomoze.

miadi
16. máj 2021

Bitie nikdy nefunguje. Len sebe skodis. Citis sa hrozne . Dieta Ta vzdy bude milovat. Dokonca aj tyrane deti miluju svojich rodicov, jedna zena svojho 3r syna davala do smetiaka alebo do skrine zamykala. A ked isiel zit k otcovi ked sa to prevalilo tak maly za nou plakal .. ona nanho bola zla lebo sa podobal na svojho otca a sama bola tyrana ako dieta ) to len tak .. ty ho netyras. Musis ho asi zacat davat spat trochu skor. . O pol hodku. A opakuj si ze je male este stale nevie ako sa “‘Mà chovat”. Ked ti ide na nervy tak chod robit nieco ine do inej izby . Daj ho na kurz plavania alebo nejaky sport . Hlavne klud je to len faza. 😃

panelacikova
16. máj 2021

@miadi žartuješ? 3-ročné dieťa nevie ako sa má chovať? no neviem.... asi som mala napriek tomu, že bola náročná, tak výnimočnú dcéru. ona šla v 3 rokoch a 2 mesiacoch do škôlky, preto si veľmi dobre pamätám to obdobie. síce rozprávala strašne zle, ak vôbec, ešte len začala, ale veľmi dobre vedela, čo sa patrí a čo nie.
autorka: faktom je, že moja bola dosť podobná. lietala ako blázon celé dni a zakopávala, lebo únava. u nás pomohlo to, že večer som si ľahla s ňou. áno, spávala pri mne. čo som mala robiť? bojovať s ňou? pri mne zaspala vždy. problém bol, že domácnosť "čakala" a ja som 95% zaspala s ňou a už som spala do rána 😀 takže možno by pomohlo ľahnúť si s ním a uvidíš... nepamätám, dokedy u nás toto trvalo, ale trúfam si povedať, že do cca 4 rokov áno. niekto by sa asi zbláznil, ja som toto pokladala za jediné fungujúce riešenie. biť som ju za toto nebila. po riti dostala občas za iné veci, nie za toto. dodnes je taká, že zaspáva veľmi neskoro, má 11. včera buntošila /cháp - prehadzovala sa v posteli/ do 01:00 🙄 a to som ju pritom ráno budila o 7:30 na lieky.

autor
16. máj 2021

@panelacikova aj moje spáva somnou. Manžel spi v obývačke, lebo by sa nikto nevyspal.On chrape a male sa zase budí občas dosť často. Aj zaspáva s nami odmalička. Ale keď zaspí, tak ešte pozeráme telku, nejdem hneď s nim.

panelacikova
16. máj 2021

no tak potom nevidím problém. veď zaspí. a ešte si môžeš aj TV pozrieť, to je super. ja som nemohla. keď som sa od nej prvú hodinu po zaspatí pohla, tak sa zobudila. preto som väčšinou zaspala aj ja, lebo po hodine ležania a celodennom vyčerpaní sa málokedy nedalo nezaspať...

brendaa
16. máj 2021

Ahoj si unavená, nervózna, nasaď si vitamíny, ak môžes B, alebo magne B6....
Skús režim, rozprávať čo idete robiť, poobede ak nechce spať aspoň ležať, oddychovat a ty s ním. Nastaviť trošku pravidlá, rôzne aktivity, veľa vysvetľovať a objatie.... Objatie nezabúdať, držím palce ešte pri jednom dieťati sa to dá ľahšie zvládnuť.

nikyball
16. máj 2021

Zbytočne bolo teba mat dieťa. Nemám rada, keď matky akoze nezvládajú a vybíjajú si to na deťoch.

jeliz59
16. máj 2021

Ak ešte môžem poradiť melatonin kvapky na vecer od 3 rokov....daj na lizicku počas vecere nebude ani vedieť že zje....a zaspí ani nevies ako kvapky na prírodnej báze...

autor
16. máj 2021

@jeliz59 ach si zlata, dakujem

jeliz59
16. máj 2021

Nám to pomaha a to je čo povedať keď lieky mu nezaberaju čo má predpisane jedine toto volnopredajny liek plakala som od stastia 🤣

miadi
16. máj 2021

@panelacikova nezartujem. 3r dieta ked beha tak sa len hra. Aj ked mu mama povie nebehaj. Chce si robit svoje presadit su svoje . Este nechape ze robi nieco z pohladu dospelrho “zle” tebe pride normalne aby 3r dieta dostalo po ustach Lebo vecer pobehuje?3r dieta vie ze je tma noc ale nevie rozdiel ci je 8h alebo 10h. Nevie ovladnut svoju hyperaktivitu. Zato mamicka vie ovladnut svoj hnev.

miadi
16. máj 2021

@panelacikova radila som acy sla na chvilku prec trebars do kupelne ked mà chut ho udriet. Rozdychat vratit sa spet a ulozit ho k spanku tak som to myslela . Nie ze odide a necha dieta behat do polnoci kym nezaspi same. 🙄len som to tak cele nerozpjsala prislo mi to samozrejme.

autor
16. máj 2021

@miadi ale on nedostal cez ústa lebo behal... My naňho dávame pozor keď beha, aj keď je to ťažké, aby sa nepotkol, nenarazil niekde,kedze je unavený. Večer ma capol po tvári, tak to asi vyvrcholilo všetko a ruka mi úplne bezmyslienkovite vyletela žiaľ. Sama som bola zhrozená z toho.

autor
16. máj 2021

@miadi inak žiaľ to ani nebol hnev. Skôr ta únava, keďže nespava cez obed a potom je úplne ako vymenený.

miadi
16. máj 2021

A chodite snim dost von cez den? Moja mala bola vzdy tornado aj vecer skakala behala aj teraz pomali 6r ale Neviem si to predstavit ze sa potkyna a pada. To mi pride normalne u rocneho co sa len naucil chodit. Mozno mà nejaky problem ? Motoricky? Tak sa netrap ze si mu to vratila . Stalo sa. Uz len zabranit aby sa to opakovalo.

autor
16. máj 2021

@miadi chodíme každý deň, aj doobeda, aj poobede keď sa dá. Keď bol ešte menší, muž ho poobede braval v kočíku von, keď nespal cez deň, lebo keby išiel po svojich, tak sa asi ani nevrátia. Teraz ideme normálne von aj s nim, hoci nespal. Vonku je to ôk, doma je taky, ze naráža občas. Ale to vidno, že z únavy.

panelacikova
16. máj 2021

@miadi nepochopili sme sa. nenarážala som na to, že sa hrá alebo pobehne. ale že vrieskaním si vydupáva svoje. toto by malo mať 3-ročné dieťa správnou výchovou už dávno za sebou.... narážala som na autorkin príspevok o 2:34. taktiež podľa tohto príspevku považujem za absolútne autorkino zlyhanie vo výchove v zmysle, že už keď capne decku na riť a to začne revať, tak sa mu ospravedlňuje... no neviem. dieťa keď už dostane po zadku, má mať aj jasne povedané, že prečo. a má sa na tom trvať. a nie sa hneď ospravedlňovať. absolútne zlyhanie...

basska_b
16. máj 2021

Ale vieš, prečo ta udrel po tvári? Lebo ty si mu to ako prvá urobila po minulé dni. Aj moja 3ročná, keď ju udriem, vracia rovnakou mincou. Ja nie som taký fanatik na nebitie deti, no ale vnímam aj ja, že keď udriem, ide skôr o zlyhanie mojich nervov ako o problém s malou. Daj si večer medovkový čaj, choďte von, tam sa môže vybehať. Obmedzte silné podnety ako mobily, televízor. Počas celého dňa. Kde je otec dieťaťa? Nemôže sa mu on povenovať? Moja tiež cez deň nespí a večer je ako naspidovana veverica, treba ju krotiť. Ja už to vecer nedávam a to mám ešte malú 15 mesačnú ultranaspidovanú vevericu k tomu.