Nemám rada prechádzky s 20 mesačným synom

janapeterjana
21. jan 2021

Maminy, mám taký čudný problém. Ako začať. Syn má 20 mesiacov. Je to taká opatrná povaha (ako ja), do ničoho sa nehrnie, skôr len pozoruje. A keď sme vonku, absolútne neviem, čo s ním, kam ho zobrať, čo s ním robiť. Vždy ma tie prechádzky veľmi unavujú, občas som totálne frustrovaná, prídem odtiaľ ako bez života. Uvediem príklad - vyjdeme z bytu, výťahy, poštové schránky a podobne ho bavia, tam je ešte ako tak akčný. Ale keď vyjdeme von, proste on je zrazu taký zamrznutejší, robí Brm Brm Brm dookola, kuká na autá, sleduje ako idú okolo, ako im svietia svetlá. Snažím sa mu teda rozprávať o autách, ukazovať mu značky a podobne. Ale ak tam napríklad nie sú autá a len tak ideme, on je taký úplne pomalý, zastaví sa, počká, kým ľudia prejdú, dlho si ich prezerá. Potom spraví dva kroky, zase kľud. Ešteže existujú psy a holuby, to ho vie popohnať dopredu. Celkovo je vonku akoby v takom svojom svete (na nič nenarážam, len konštatujem), ide si tak nejako bez života, zamyslene, občas s otvorenými ústami. Keď prídeme na ihrisko, vôbec nie je akčný, že by chcel niečo skúmať, pýtal sa na hojdačku a podobne. On tam len tak chodí, bez záujmu, všetko si prezerá, občas si spomenie na mňa, pozrie. Ak ho aj vezmem na hojdačku, je taký neprítomný akoby, žiadna radosť, skôr niečo v zmysle, že okej, tu ma posadili, pozerám pred seba a o chvíľu začnem plakať. Ak stretneme iné deti, je ako zamrznutý, ostane stáť a vôbec nemá záujem priblížiť sa, nereaguje, ak mu niekto niečo podáva. Viete, on je taký opatrný celkovo, ale doma som zvyknutá, že pobehuje, chodí na odrážadle, stále na niečo ukazuje, listu je v knihách, hráme sa, vyžaduje si pozornosť, komunikuje gestami. A vonku je proste akýsi nemastný neslaný, iné dieťa. Neviem teda, ako tie prechádzky robiť, lebo on toho veľa neprejde, stále ho treba motivovať, aby vôbec išiel a nič ho vonku vyslovene nezaujíma. Viete poradiť alebo pridať svoju skúsenosť? Ďakujem.

katulastraka
21. jan 2021

@janapeterjana syncek je evidentne v strese, skuste s nim chodit kazdy den tou istou trasou na tie iste miesta a uvidite ci zmeni spravanie alebo nie...mozno sa po par dnoch osmeli a ked uz bude poznat dobre tie miesta, tak zacne vystrajat...niektore deti su take ustrachane v novom prostredi

pribinak
21. jan 2021

Pozerám že máš napísané Dúbravka. Však tu mame maličké ihriska, s hracími prvkami pre maličké deti
Nechce si ťahať autíčko na šnúrke?
Alebo nejaké odrazadielko pre maličkých?
Lopta?
Bublifuk?
Však zober auto a chod kŕmiť kačky na Kuchajdu, chod na železnú, ....
v BA máš veľa možnosti, kde je menej deti a on sa mize hrať a pozorovať iné deti a byt v klude
Malé deti najskôr pozorujú druhe deti a potom ich napodobnuju, tak sa začínajú hrať

katulastraka
21. jan 2021

@pribinak ja si nemyslim, ze tu je doslova problem v tom, ze pani nevie kam ho brat...myslim, ze ona ma dost dobrych napadov, tam je problem v syncekovi, ze sa boji a evidentne nie je z chodenia vonku taky nadseny a to ju trapi...

pribinak
21. jan 2021

@katulastraka ja som pochopila. Ale keď pôjde na ihrisko kde je malo deti, bude asi smelší ako keď pôjde na ihrisko kde je kopec deti, ktoré sú hlučne, behajú, kričia a on AA ich bude báť.
Keď pôjde na ihro kde je dokopy 3a pol dieťaťa, bude smelší, má možnosť tie deti pozorovať a odteraz hru.

ibanina
21. jan 2021

mne nikdy neprekazalo, ked sme nasu prechadzku so synom stravili iba na nasej ulici, ze sme sa nikam dalej nedostali, ked ho bavila mlaka alebo listy pred branou, stali sme tam kolko chcel. Moj bol pozorovatel, aj stale je, kludne podisiel k cuzdim ludom a pozeral sa na nich ako sa rozpravaju. Na ihrisku sa kludne do nicoho nezapajal, iba pozoroval. Ma 7 rokov, a je uplne zdravy, spolocensky. Chod tam, kam chce ist syn, ak nechce ihrisko, ja by som z toho problem nerobila. A moj ked mal "20 mesiacov", tak som uz mala dalsie dieta, tak som toto asi neriesila 😉 nemala som cas.

janapeterjana
autor
21. jan 2021

@pribinak @katulastraka chodíme pravidelne rovnakými trasami, vyjdeme z vchodu, prejdeme okolo školy, na ihrisko, okolo áut, na ďalšie ihrisko.. A po ceste stretneme len pár ľudí, detí minimum. Ale on je proste taký, proste kuká, kuká, ide tak nejako bez duše, neviem to vysvetliť.

oblecenie99
21. jan 2021

@janapeterjana Nás má len rok,ale to isté,doma je to neriadená strela,vonku ho väčšinou zaujímajú len psy,auta a potom mi aj zaspí v kočíku. Kamoskyn synček celý čas na prechádzke len chodí okolo zaparkovaných áut,nič iné ho nezaujíma.Ani preliezky,ani deti..a ja si myslím,že je to v pohode.Dnesne deti sú totálne prestimulovane niekedy a my mamky máme pocit,že sa im musíme non stop venovat,učiť ich,rozvíjať,aj na prechadzke.Treba ich niekedy nechať aj "na pokoji".Normálne sa prejdite koľko sa mu chce,netreba to siliť.Mozno že mu je zima,zle sa mu chodí po snehu,šmýka sa,alebo je mu naopak teplo,vadí mu viac oblečenia..ja by som to nijako extra neriešila.A oddýchneš si aj ty na tej prechádzke,nemusíš všetko dookola vysvetľovať 🙂

janapeterjana
autor
21. jan 2021

@ibanina taký je aj on, nezapája sa, pozoruje, ide si, kuká, zastaví sa pri holúbkovi, urobí dva kroky, zase kuká, dôjdeme na ihrisko, tam si to pomaličky prejde.. Ja len že by som čakala viac aktivity, trochu nadšenia.

zooeynka
21. jan 2021

@janapeterjana nemaj ocakavania. Je taky aky je. Moja bola tiez pozorovatel, hodinu bola schopna stat na ihrisku a pozerat ako sa ine deti hraju. Bud rada ze nemas besne dieta za ktorym si musis nohy dolamat....

mikadooo
21. jan 2021

@janapeterjana myslím si že zbytočne to analyzuješ. Môj má už vyše tri roky a chodíme jeho tempom, prípadne ho hodím do kočíka a frčím za staršími deťmi keď chcú ísť na ihrisko alebo čo. Koľko krát len postávam pri bráne a každý niečo iné rieši a nejak sa zabavia... Respektíve sme vonku a dýchame čerstvý vzduch... Malý väčšinou pozoruje okolie, alebo chodí hore dolu po rampe, najstaršia sa potrebuje vybehať, alebo so skejtom alebo kolobežka, čiže tá krúži hore dolu a prostredná celý čas pri mne stojí a sťažuje sa že chce ísť domov, lebo tú nebaví totálne nič vonku... 🤷😄

oblecenie99
21. jan 2021

@janapeterjana Suseda chodí s malým na prechádzku po najbližšiu autobusovú zastávku.A ten kuka len na autobusy. Ma na na háku holuby,preliezky aj iné deti 😃 a je to podľa mňa absolútne v poriadku 🙂

pribinak
21. jan 2021

@janapeterjana ja viem je korona, ale nemáš žiadnu kamosku čo má dieťa v rovnakom veku? Že by ste sa vonku sem tam stretli, aby mal kamosa??

korra
21. jan 2021

netrap sa a neanalyzuj zbytocne...ma svoje tempo, svoje vnimanie 🙂 moj bol taky obdobny "obzerac", velakrat sa nam ani nepodarilo dostat z nasej ulice /lebo vytlk plny vody/, tak sme sa "zabavali" pokial trebars uz nenatieklo do gumakov, alebo uz sa minuli palicky na rypanie......🙂 Neskor sa to zacalo lamat. Teraz je prave az moc akcny...s detmi nema ziaden problem, ani aktivitami. Jednoducho ma tvoj maly svoje tempo aj zaujmu, aj takto sa uci. Po svojom. Chce to len asi vydrzat /pre teba/, nejaka "sparingova mamicka" by bodla...ale kym nie je, vydrzis 😉

marcellka32
21. jan 2021

Keby nás niekto sledoval, keď som mala malé deti, každé deň sme išli na vlakovú stanicu, vyliezli na lavičky a čakali sme na vlak, každý deň, bavilo to syna a baví ho to dodnes, hra sa s vlakmi, má 11 rokov, a chce byť rušňovodič alebo vodič električky 🙂

kiki68
21. jan 2021

Trik je v tom dieta zaujat, cize to musi ist od rodica, ze pozri tunje take auticko a tam dodavka a ked su niekde napr kacky na jazierku alebo nieco zaujimave tak to ist mrknut. A komentovat ten dej okolo. Vziat kriedu a nakreslit nieco, proste aktivne spolupracovat

janapeterjana
autor
21. jan 2021

Ženy, máte pravdu, ja ho asi tlačím do nejakej aktivity a on pritom potrebuje svoj pokoj a priestor.

evkamotka
21. jan 2021

@janapeterjana podla mna je to tou zimou. Proste sa vonku nudi,lebo v podstate nie je do coho pichnut. Nas mar 2r minuly rok a tiez sa takto nudil. Teraz ma 3r a uz je to ovela lepsie, robime si zamienky typu kupit pecivo, aby mal vonku nejaky ciel.
Mozes ho ucit znacky aut (vw, skoda...) nas to ma rad spoznavat tie symboly. Chodit po murikoch je tiez fajn. Podla mna sa to zlepsi ked nebude vonku tak mrtvo a chladno

lienocka2808
21. jan 2021

@janapeterjana ja vam celkom závidim tie kľudné prechádzky, toto sú naše... polyhuje kade tade, ci zima ci sneh, ci blato. panuje, trucuje keď nejdeme tak ako on chce 🙂

solange7
21. jan 2021

@janapeterjana ja by som pokracovala v zabehnutom rezime. On sa osmeli pocase. Raz ta prekvapi.

zooeynka
21. jan 2021

@lienocka2808 peckaaaa :D Ja by som ho vliekla po zemi

janba
21. jan 2021

Moj ma 2 roky 3 mesiace a az teraz sa dostal k tomu,ze mi vonku na ceste neda ruku a ide sam (nemame chodniky). Deti ho absolutne netankuju, boji sa, pozera ako sa hraju. Este toto obdobie, uz tak davno sme neboli na cviceni a v herni,ze aj zabudne, ake je to byt medzi detmi.
Nesilim to, netlacim ho nasilu do hrania s detmi

selest
21. jan 2021

Normalne zavidim. Ja s mojim uz sama ani nemozem ist von co hned bezi prec, neda sa nijak chytit, ak ho chcem vziat trha sa vrieska, hadze o zem... Naj je bezat po ceste kde su auta a valat sa tam po zemi. V pohode by pobehal cele mesto a ani by si nevsimol kebyze tam niesom. Ihrisko nezaujem, park nezaujem. Len uteka prec a chyta a lezie pod auta na smetiaky, ak je niekde potok kanal alebo jama tak tam rovno chce skocit atd.. Taky je odkedy vie chodit. Neda sa s nim nikam pekne ist kazda prechadzka je stres este aj muz ma co robit ho udrzat ked ideme von..

lilke
21. jan 2021

Syn, keď bol malý, tak taktiež to vonku s ním vyzeralo podobne. Chcela som, nech sa vybehá, a on... na odrazadle aj 15 min na rovnakom mieste, iba medzi domami, žiadni ľudia. Obzeral sa, pozeral na čosi, bez komunikácie z jeho strany. Potom posun 1-2 m, opäť. Na ihrisku tiež neprejavoval iniciatívu, sadol si na 1 miesto a buď sa obzeral, alebo v piesku hrabkal. Nenadvazoval kontakty.
Bolo to len obdobie, keď asi viac nasával nejaký typ podnetov. Časom sa nastartoval aspoň pohybovo, robil viac športov. Spoločenský nie je ani teraz, je na gymnáziu, kamaráti si skôr nájdu jeho. No záujmov má až príliš. 🙂

ruzicka603
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamutka
21. jan 2021

@janapeterjana a nebavilo by ho to v lese? Nad Dubravkou je krásny les, neviem v ktorej časti byvate, či ďaleko od lesa. Viem ze teraz je blato, ale tu hore sa ešte aj sneh drží, mohol by mať malých snehulkov, z paliciek niečo postaviť, pozorovať stromy a pod. Nášho staršieho kedysi skôr tiež takéto veci brali, hlavne aby tam bol kľud. Mladší je presný opak, ten potrebuje humbuk a obecenstvo

simca06022011
21. jan 2021

Podla mna iba nie je zvyknuty... treba s nim chodit a neokecavat vsetko, ist sa prejst pretoze treba pohyb, za ruku kludne alebo v sportiaku, jednou trasou, okolo ihriska, ist nieco kupit atd. Ked tam niesu deti vyskusat hojdacku, kolotoc na chvilu, ist domov, ked su vyskusat ci pojde, nepojde.. tak nabuduce. Ked ho nieco zaujme, pockat, vysvetlit... Netreba mu ziadne aktivity, tie vnemy okolo su dost. von sa ma prejst na cersvtom vzduchu. Deti zacne vnimat, ked sa budu spolu hrat, bude zvyknuty na ihrisko, ked stretne deti zvykne si aj na ne. moja bola v JASLIACH od 1,5r, a samostatne sa hrala dlho dlho.. hadam aj do 3r boli kamarati okolo len doplnok, jaslickarske skolkarske aktivity robili spolu, ale potom koniec.. deti cudzie vonku na ihrisku nic... podla mna ak do malicka deti nie su zvyknute na spolocnost inych deti, tak im trva (urcite nie vsetkym) kym si zvyknu. Urcite netreba z toho nervovat stresovat a vymyslat. Normalne funguj, veci rob ako zvycajne, prejdi sa aj kvoli sebe, a maleho ber zo sebou, nenervuj sa lebo "nema zaujem". Ved je este maly... doma mu vymyslaj aktivity, malovanie, kreslenie, auticka, kadeco... teraz v zime, max snehuliaka mozete skusit /ked bude sneh/, nech si vezme mrkvu z domu :DD

viera
21. jan 2021

@lienocka2808 Haha🙂))Nieco podobne.... v starsom prevedeni.... to dava po štvornožky🙂))....

deti95060810
21. jan 2021

jasné že sa ešte obzerá, však nemá ani 2 roky... Syn bol tiež taký troška spomalený, to po čase prejde...

tanisha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tykat
21. jan 2021

@janapeterjana ...len poznamka...zrak ma v poriadku? Synovcovi cca okolo 3r nahodou zistili nejaku ocnu vadu, u deti castu (astigmatizmus?)... tiez bol doma v pohode a vonku zakriknuty, opatrny. Ocna sa cudovala ze vobec nieco videl.