Návrat k dvom denným spánkom

andreatytler
1. máj 2021

Ahojte,
Je tu niekto, kto sa rozhodol prejst spat na dva denne spanky 4 mesiace po tom ako ste zacali s jednym dennym spankom?
Syn ma 17 mesiacov. S jednym dennym spankom sme zacali ked mal 11 mesiacov a trvalo 2 mesiace kym sme uplne skoncili s dvoma dennymi spankami.
Po prechode bol prvy mesiac dost unaveny pred obedom a aj vecer ale potom sa to zlepsilo. Vzdy zaspi do 5 minut (na obed) alebo 15-20 minut (vecer). Nocny spanok aj denny spanok sa nijak nezmenili po prechode na jeden denny spanok.
Rano vstava medzi 6:00-7:00. Posledny mesiac je ale neskutocne unaveny rano o 10:00. Normalne ma cervene oci, ziva a je nervozny. Volam to ze ma desiatoy utlm🙂. Uz som par krat aj bola pripravena, ze ho idem ulozit o tej 10:00 ale neviem ci mu to nerozhadze rezim. Mozno je to nejake vyvojove obdobie, ze vtedy su deti viac spave a treba pockat alebo ho len prilis trapim ked ho nedam spat kedy chce.

miadi
1. máj 2021

@andreatytler Andrejka take male deti by idealne mali mat tie 2spanky cez den. Moja mala ich mala este v 2r. Potom presla na jeden a v 3.r prestala spat cez den ( co je dost skoro ) maly spal ked chodila do skolky doobeda okolo 10-11 a potom este okolo 1-2 alebo okolo 5-6hodku dve denne no ako je online school tak on nevie zaspat Lebo ho vsetko zaujima viac ked je segra doma proste rušiva energia. Ked vidis ze je unaveny nervozny tak ho daj spat. Tym lepsie pre vas oboch

littleslovak
1. máj 2021

@andreatytler a preco ste prechadzali na ten jeden spanok? Trvalo dlho zaspavanie?
U nas to bolo tak ze syn presiel na jeden spanok prirodzene a sam, tzn tak sa to niemtore dni posunulo ze spal len jeden krat za den. Asi mesiac sa to striedalo - dni ledy spal raz, dni kedyspal dva krat. A zrazu uz len raz.
Este nema 3 a stale spava cez den, aj ked denne uspavanie je obcas boj. Davame ho spat lebo potom je vecer velmi unaveny a zaspava vecer este dlhsie (naozaj cim je unavenejsi tym horsie zaspava).
A teda uspavanie asi u nas celkovo trva dlho, teda asi dlhsie ako nejaky pomyselny priemer, ale neriesim to. Skratka tak to je, aj ja zaspavam pomalsie ako muz, syn zaspava dlhsie tiez. Este mi tie casy, lezania spolu pred spanim budu chybat 😊

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sona96
1. máj 2021

@andreatytler podľa mňa si veľmi skoro zrušila ten doobedny spánok. Syn mal už hádam 18m, keď sme prešli na jeden spánok a to preto že večer bol hore aj do jedenástej a potom do desiatej ráno by spal. A pamätám si, že aj preňho to bolo náročné a prvé dva týždne bol cez deň veľmi unavený. Neviem si predstaviť 11m dieťa, aj teraz v 17m je na to ešte maličký, ak ten spánok potrebuje.

vikybotka
1. máj 2021

Povedala by som že ohľadom spánku sa treba prispôsobiť dieťaťu ako to ono cíti. My sme prešli na jeden spánok až vtedy keď som videla že je už problém vôbec zaspať a večer ešte vôbec nebola unavená, celkovo nebola unavená a ani nechcela toľko spat. Taktiež si myslím že je to veľmi individuálne a každé dieťa je iné, za ďalšie záleží aj od aktivít denných či dieťa unavia a či si vyžaduje spánok. My budeme mat 2 roky a dcérka má už dlho jeden spánok a je spokojná 🙂 ak vidíš že je maly unavený tak prehupni daj ho spat o 10 potom zas poobede a večer. Uvidis ako to bude na neho vplývať 🙂 ak to bude zas veľa spánku vždy sa môžeš vrátiť k jednému spánku

ruzasipova
1. máj 2021

@andreatytler Tiez si myslim, ze sa mas riadit dietatom. Syn okolo 16mesiaca striedal dva spanky s jednym a po mesiaci presiel na 1x. Nema vsak obedny ale doobedny spanok. Zaspi uz o 10.00, spi 1-2 hodiny. A podla toho ho davame spat o 18-19stej na nocny spanok.

makova333
1. máj 2021

Treba sa riadit potrebami dietata. Nikdy som nemenila spanky, ale vnimala dieta. Velmi rychlo sa da zistit ci treba spankovy rezim menit alebo nie. Ked ulozim dieta spat a ono zaspat nevie, je cule, aktivne, trva to dlhsie (nie jeden dva dni, lebo to moze byt nahoda), tak dany spanok zrusim. Naco prepana dieta trapis, ked vidis, ze je unavene, tak ho daj spat. Posun obedny spanok a aj potom nocny.

zuvelyn
1. máj 2021

A prečo ho nedas spať o tej 10 ked je unavený? 😳😳😳 Ja teda neviem, mame od narodenia super rezim so synom, ale davala som ho spat vzdy vtedy ked bol on unavený a nie vtedy ked sa mi zdalo ze by uz mal spať. Sam sa ukladal v cca rovnaký cas na spánok. Mame 1 spanok od 10,5mesiaca (teraz ma rok) sam sa tak nastavil. A ked ráno vstane o 6, normlane o 10ked je unavený tak mu dam mlieko a spi do 1 pol 2 obedny spánok. Druhý krát mi spať potom už nechce, ale oddýchne si na prechádzke v kočíku, alebo ked prší tak pol hodinku-45 minút len tak lenosime, žiadne aktivity, nechávam ho samého sa motkat po detskej, listovať v knižkách resp. ho nechávam sameho sa pohrať v postieľke napríklad. Vecer zaspava okolo 7 a rano vstava medzi 6-7. Úprimne si neviem predstaviť držať ho nasilu hore len aby sa vopchal do nejakých časov. A ani nasilu uspavat hodinu len aby mal tabulkove dva spánky denne. Teraz mi zaspava sam do 5 minút vždy zaspí.

fiafia
1. máj 2021

Este je malinký. Vrátila by som sa k dvom spánkom ak to potrebuje. Moja dcérka mala dlho dva spánky. Až po dvoch rokoch sa to začalo meniť. Všetci mi vraveli už je veľká, už jej stačí len jeden a bla a bla. Lenže s ňou sa nedalo vydržať, keď náhodou nespala bola nervózna, mrncala no do večera to bol uzas. Sama si to nastavila aj bolo vidno,že ťa potreba spánku sa zmenila aj keď časovo je to vlastne skoro to isté 😂 len v jednom celku

andreatytler
autor
1. máj 2021

Dakujem za rady... aj ked vidim ze taketo sa nikomu nestalo ze by presli na jeden spanok a potom sa vratili k dvom po dhsej dobe.
Vzdy sa riadim jeho potrebami ohadom spanku. Na jeden spanok sme presli, lebo uspavanie (kazde) trvalo velmi dlho aj viac ako hodinu. Tym padom sa cely rezim posunul a vecierka bola aj neskor ako 21:00. Prechod bol postupny a pozvolny 2 mesiace. Vtedy som ho davala spat bud 2x alebo 1x podla toho ako sa rano zobudil. Ked mal zhruba 13 mesiacov, tak sa to pekne ustalilo na jednom spanku. Bol unaveny az pred spankami a dobre nam to fungovalo 4 mesiace. A teraz prisla ta skora unava o 10:00.... este som zabudla napisat, ze ta unava je vzdy kratkodoba... asi 20 minut je unaveny a umrncany... potom sa zase pekne hra az do 11:30-12:00 kedy zacne byt zase unaveny a vtedy ide spinkat. Poobede napriklad takuto unavu nema a je v pohode byt hore od 14:00 do 19:30. Preto mi to bolo take cudne. Prislo mi to akoby mal len nejaky utlm o 10:00... ako maju niektori dospelaci po obede o 14:00. Ale on ma ranajky o 8:00, takze to by nemalo byt jedlom.
Skusim teda a dam ho spat o 10:00 dnes a uvidime ako sa mu to bude pacit.

andreatytler
autor
1. máj 2021

Teraz vidim ze kedze som zabudla napisat o tom ze unava je docasna, tak to vyzera ze drzim syna hore unaveneho a umrncaneho od 10:00 az do obeda aby sa vtesnal na ten jeden spanok. To urcite nie. Vzdy ta unava prejde po 20-30 minutach a tak som si myslela ze je to v poriadku pockat az do obeda. Vase deticky nemaju takyto utlm a unavu?

marianarem
1. máj 2021

@andreatytler Moj skoro 17m obcas ma utlm a potom ho to prejde. Niekedy si aj tak lahne a polenosi. Podla mna to nemusi byt znak nevhodneho rezimu.

miadi
1. máj 2021

@andreatytler Ta unava prejde akoby ale aj tak treba mu spat. Moj zaspava len na prse a ked niekedy dojde mala alebo mm a vyrusia ho pri zaspavani potom nevie zaspat niekolko hodin a ja sa hnevam 😡ze ho vyrusili Lebo mohol spat. On sa potom hra je akcny ale je to ine ked je vyspany ( a potom odmieta ist spat kym nie je mega unava) je viac na mne nalepeny .. ked je vyspaty je uplne slniecko usmev od ucha k uchu ..nic sa nedeje kludne ho nechaj spat kedy mu treba aj 2x denne ( u nas napriklad Denny spanok nema ziadny efekt na ten nocny..)

zuvelyn
1. máj 2021

@andreatytler podla mna ho ta unava prejde, lebo tak ved co uz ine ma robit ked ho nedas spat :D to nemyslim v zlom. Skus ho ulozit, ako vam to pojde, alebo skus s nim ist v kociku na prehadzku nech si oddychne (ak ti teda este vydrzi sediet), alebo len tak polezat v posteli precitat rozpravku nech ma klud nejaku pol hodinku. Nemusi vyslovene spat, len nech nacerpe energiu ddychom.

andreatytler
autor
1. máj 2021

@zuvelyn Akurat som ho dala spat. Zaspal hned, lebo dnes sa zobudil uz o 5:30. Ranne zaspavanie bolo vzdy najlahsie. Uvidim ako zaspi poobede a vecer. Bojim sa ze ak poobede nezaspi, budem musiet tahat velmi dlhe poobedie. Tak to bolo ked sme prechadzali na jeden spanok.
On nevie co je to kludovy rezim, nenexistuje aby si len tak polezal v postielke. Nikdy to nevedel, ani keby som ho drzala v naruci (tak zaspavame). Proste ak nespi, tak musi objavovat svet. V kociku si posedi ale aj tam je velmi culy a vsetko ho zaujima a musime sa pri vsetkom pristavit a vsetko okomentuje. Takze si sice oddychne fyzicky ale mentalne velmi nie. To iste knihy... maxialne na 15 minut a velmi aktivne sa zapaja do citania (listuje, komentuje, vybera ktore knizky budeme citat).

andreatytler
autor
1. máj 2021

@miadi To poznam tie stavy, ked je preunaveny a nemoze koli tomu zaspat, ale praveze on take nema, ked taham s jednym spankom a ulozim ho o 12:00. Zaspi do 5 minut a potom vecer zase zaspi do 15 minut. Takze zaspavanie je uplne ukazkove. V noci sa budi tak 3-5x ale to mal tak od narodenia a nezmenilo sa nikdy.

andreatytler
autor
1. máj 2021

@marianarem Ako som uz spomenula on si sam nikdy nelahne a nelenosi, ale o tej 10:00 vidim ze spomali, akoby mu dosla energia. Tvari sa unudene a otravene a posledny tyzden uz mal aj zachvaty hnevu a placu par krat, koli veciam, ktore ho inac nenahnevaju.
Kiezby som vedela ako ho naucit si polenosit a oddychnut.

ibrunova
1. máj 2021

@andreatytler neskúšala si mu pustiť nejakú rozprávku? Moju takto pár krát na gauči odvalilo..

marianarem
1. máj 2021

@andreatytler Neskusala si si polenosit s nim? Moj sa niekedy krasne rozvali s ockom, len si tak lezia 🙂 Alebo si zoberie nieco do ruky a studuje si, obzera.

andreatytler
autor
1. máj 2021

@ibrunova TV ho nezaujima a som tomu rada. Skusala som mu pustit pesnicky aj krtka ale vobec nic... Ale neskusala som to ked ma ten utlm (vacsinou som skusala poobede). Muz to ma zapnute po veceroch ale to su dospelacke veci a tak sa nedivim ze ho to nebavi.
Neviem ci mam skusit... chcem aby zil bez TV tak dlho ako sa len da. Ale tiez ma to napadlo...

andreatytler
autor
1. máj 2021

@marianarem Skusala... v nasej manzelskej posteli sa to neda, lebo to bolo odjakziva miesto kde sme sa jasili, takze ked si lahnem tam, tak to vzdy zacne pre neho ta najlepsia zabava.
Skusala som na deke v obyvacke ale malo to taky isty efekt ze zacal po mne skakat. Este tak ak si adnem na gauc, tak si sadne na mna a hrame sa. Cize zase posedi a oddychne si fyzicky ale mentalne je velmi culy.

ibrunova
1. máj 2021

@andreatytler ja si myslím, že keby bol úplne unavený, tak by skrátka zaspal hoc aj pri hre 😃 moja raz zaspala v škôlke v šatni, keď sa obliekali von 😁 keby zaspal o 10,ktovie,či by ešte spal poobede.

ledgerka
1. máj 2021

@andreatytler a co kocik a ist sa na 20 minut prejst, neposedi? Len aby si oddychol.

zuvelyn
1. máj 2021

@andreatytler neviem za ako veľmi je samostatný alebo si vyžaduje tvojj prítomnosť/pozornosť, ale ja dam syna do postieľky, hodim mu tam hračky knižky a odchádzam prec z izby. On si tam sedí,hraje sa sam,nema sa kde hýbať a jasit.sem tam ľahne na minútku potom vstane zase sa hraje, blaboce si, je tam sam tak hi nic nerozptyluje, tak 30-45minut potom idem za nim a pokračujeme v dni.

lujza123
1. máj 2021

@andreatytler nuž keď ho už máš naučeneho na režim že na obed o 12 aj večer pred 8 hneď zaspi tak by som sa toho drzala, počkala ešte 2 - 3 týždne a zatial nemenila. Keď chytí svoju desiatou únavu pusti mu pesnicku/rozprávku a nechaj ho chvíľku oddýchnuť, ak by bol mega unavený zaspí aj sam od seba. Ale častokrat 5-10 min bez pohybu stačí na dobytie bateriek.
Deti majú radi rovnaky spankovy režim a zvyknú si naň, aj keď občas s menšími protestmi . Ja som mojej zrušila 2 spanky tiež v 1,5 roku, lebo buntosila do 22.00. Radšej 1 spanok a pred 8 už v posteli a spať do rána.

andreatytler
autor
1. máj 2021

@ibrunova Jaj veruze nezaspal☹. Mam to odskusane. Za tych 17 mesiacov sa to stalo len 2x co sam od seba zaspal. Sedela som na gauci a on sa po mne liepal (vtedy mal asi 5-6 mesiacov), potom zrazu prestal a okamzite spal. Ale inac ked pride skutocna unava, este viac prida na aktivite (zacne tak zbesilo behat) a potom kratko na to mrncanie a plac ale zastavit sa nevie.
Mali sme take obdobie (tesne po tom ako zacal stvornozkovat) ze odmietal vecer zaspat. Bol uz z toho nesmierne unaveny a vieli sme ze chcel spat ale on len v mojom naruci skakal a plakal aj 2-3 hodiny. A az potom totalne vycerpany zaspal. To bolo hrozne.
Asi tie deticky co su naucene same zaspat v postielke, to tak maju ze same zaspia, vzdy ked sa citia unavene.

andreatytler
autor
1. máj 2021

@ledgerka Ano... pisala som vyzsie... v kociku si posedi aj ked si oddychne len fyzicky, lebo ho vsetko strasne zaujima. Chodine niekedy do obchodu prave o tej 10:00 a je to taka dlha prechadzka, lebo obchod je pol hodinu pesi od nas. Niekedy v tom kociku zaspi po ceste domov ale to je uz okolo 11:30 a to je jeho cas na spanok.
Ale pred 2 dnami zaspal v aute (kde on nikdy nechce spat). Bolo to prave o 10:00 a cesta bola kratka, takze musel zaspat hned. To ma velmi zaskocilo a tak som zacala uvazovat ze s tym nieco musim urobit.

basska23
1. máj 2021

U nás vydržal 1 spánok denne 3 týždne. Vrátili sme sa k 2 spánkom.rano cca o 7:00 vstáva 1spanok ma o 10:00 to spí do 12:30 cca potom dali cca o 15:30-16:00 a stáva okolo 18:00 a ide spať večer o 21:00
To ranné vstavanie je ako kedy niekedy o 7:00 niekedy o 8:00 .....
Mam 20 mesačnú slečnu.
Nič nesílte. Sama uvidíte na dieťaťu kedy je unavene

andreatytler
autor
1. máj 2021

@zuvelyn Praveze je ako moj tien. Zahra sa aj sam ale musim byt v tej istej miestnosti. Aj na WC mi robi doprovod. Skusala som ho naucit zaspavat sameho v postielke, tak z som sedela vedla neho, ale postavil sa a plakal a pytal sa na ruky.
Ale teraz nad tym uvazujem, ze mozem skusit ho dat do tej postielky, dat mu tam hracky a zostat sediet vedla. Mozno ak to urobim presne vtedy ked pride ten utlm, tak bude reagovt inac a bude sa tam tisko hrat a oddychovat.

andreatytler
autor
1. máj 2021

@lujza123 Ano aj pre mna velmi dolezita vecierka pred 20:00. Jednak to potrebujeme my s muzom, ale najma je to zdravy spanok pred polnocou. Ta skora vecierka je jedinne na com trvam a co nechcem menit.
Tiez pevna vecierka sa nam osvedcila... denne spanky aj ranne vstavanie sa meni ako rastie ale ta pevna vecierka mu prospieva. Odkedy sme ju zaviedli, tak je vecerne zaspavanie bez problemov.