Materská pri reťazovom pôrode

vieroska
24. sep 2018

Ahojte. Viete mi poradiť? Som na rodicovskej dovolenke s prvým dieťaťom a čochvíľa pribudne druhé bábo, čiže plynule prejdem z rodicovskej na matersku. Ako je to s materskou? Som zamestnaná na dobu neurčitú, výšku prvej materskej som mala cca 800€.Budem mať nárok aj teraz na materskú a v akej cca výške?
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem 🙂

ukulela
24. sep 2018

materska sa zvysovala, tak by to malo byt o cosi viac. a este zalezi, ci ti zamestnavatel potvrdi prijem rovnaky, alebo navysi o nejaku predpokladanu valorizaciu a pod.

9lf9
24. sep 2018

@vieroska narok budes mat, vyska bude podla toho kolko ti zamestnavetel potvrdi predpokladany prijem

vieroska
autor
24. sep 2018

Tak to je super. Ďakujem za odpovede🙂

domiborovska
24. sep 2018

ano, ak je nastup na matersku pred 3.rokom dietata, mala by si mat rovnaku matersku, aspon mne tak vyplacali (deti mam narodene 2012 a 2014) a potom medzi materskou a rodicovskou si nezabudni vybrat (dat preplatit) dovolenku

majusqa77
24. sep 2018

@domiborovska to, ze tak vyplacali tebe neznamena, ze to bude aj u zadavatelky. a uz vobec by som si dovolenku nevyberala....

ako pise @9lf9 zalezi od potvrdenia z prace. mozes mat menej, rovnako, ale aj viac, ako si mala....

luliu
24. sep 2018

@domiborovska vyberať si dovolenku medzi materskou a rodičovskou je zla rada

ukulela
24. sep 2018

@majusqa77 ahoj, ja len - su pripady, ked zamestnavatel moze potvrdit nizsiu mzdu, ako pred prvou MD? ked pocas MD nepodpisovala ziadnu zmenu pracovnej zmluvy, ani nic podobne ... myslela som, ze moze potvrdit rovnaku, pripadne vyssiu (s valorizaciou) ... a ak by potvrdil aj rovnaku, tak sa za 3 roky menilo to percento z vymeriavacieho zakladu, ktore urcuje vysku materskej - od januara 75 percent tusim, tak by aj pri rovnakom prijme mala dostat viac, nie?
a este - ked ta tu mam v diskusii, prosim ta, ked poberam materske od septembra - podla stareho vzorca - v januari mi ju prerataju podla noveho, alebo to doberiem v starej vyske? Vdaka.

majusqa77
24. sep 2018

@ukulela su.. ...lebo nikde nieje napisane, ci to ma byt iba zakladny plat, alebo priemerny.
a poznam mzdarky, ktore proste povedia, ze ale predpokladany je podla nej iba zakladny, lebo na bonusy by nemala po nastupe do prace narok. a bum, pokles aj o niekolko sto eur...

..aky vzorec myslis? lebo teraz - na prelome 2018/2019 sa percenta nemenia

ukulela
24. sep 2018

@majusqa77 prepac - zle som si precitala clanok - https://www.cas.sk/clanok/733704/maximalne-nemo... - nemesili sa percenta, sorry za matucu otazku 🙂

majusqa77
24. sep 2018

@ukulela to je kazdorocne zvysenie maximalneho vz o valorizaciu. ale veru neviem, ci sa prepocitavaju stare davky, alebo nie. ked sa zvysovalo percento, tak preratavali 🙂

lulu_71
2. okt 2018

Ahojte, prosim o radu, s prvym babom som bola najprv pn od 10/16 do nastupu na matersku 4/17, od 11/17 som na rodicovskej, planujeme druhe babo(moznost otehotnenia este do konca roka) a je pravdepodobne ze opat pojdem na pn z rodicovskej a tak na matersku. Moja otazka znie, z coho mi budu pocitat matersku ak pojdem na pn, je dolezite ci budem pn este teraz v 2018, alebo az 1/19 a tym padom budem mat cely rok 2018 len rodicovsky. Alebo co by ste mi poradili, aby som nesla dole s materskou? Ak schvalia novu matersku od 1/19 pri retazovom porode by zena nemala ist nizsie s materskou ako bola pri prvom dietati, plati to aj pri pn? Dakujem

sash37
2. okt 2018

Ahojte, nieje to tak, ze na to aby som mala.narok na materske musim byt platitelka nemocenskeho po dobu minimalne 9 mesiacov za posledne dva roky? Som doma s 19 mesacnym.syncekom, materska.mi zacala 12/17 a teraz som tehotna, dalsie dietatko sa ma.narodit 5/19. Ja som teda neratala uz s materskou nakolko som dlhsie.nepracovala....mozno som pocula zle info, ako to.vlastne je? Dakujem

evittam
3. okt 2018

@sash37 Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Si na RD, tvoj PP trva, ak nie kedy skoncil?

sash37
3. okt 2018

@evittam stale trva, mam.zmluvu na dobu neurcitu, stale.som oficialne zamestnana

sash37
3. okt 2018

@evittam porod bude v 5/19, lenze v 5/17 som uz bola.na.materskej cize nemam za.posledne dva roky.platene nemocenske...cize by som.nemala mat narok,.tak tomu chapem ja...

sash37
3. okt 2018

@sash37 zle som sa vyjadrila.vo svojom prvom prispevku,.materska pri.terajsiom dietati mi zacala 12/16

luliu
3. okt 2018

@sash37 máš nárok na matersku

evittam
3. okt 2018

@sash37 Tak zle chápeš. Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270 dni NP! Nemusia byť platene. Tebe PP trva a aj NP.

sash37
3. okt 2018

@evittam dobre tak som potom dostala zle info od kamosiek :D vdaka 🙂

ninka30
3. okt 2018

@evittam ahoj trošku by som sa vám votrela do témy no mám takýto problém. Aktuálne som na RD a pracovný pomer trvá. No mám možnosť ísť pracovať na pár mesiacov maximálne 6 na iný pracovný pomer, ktorý bude nižší než ten pôvodný. Plánujeme druhé dieťa a ja neviem či si týmito pár mesiacmi nepokazím prípadnú druhú materskú. Nevedela by si mi poradiť?

evittam
3. okt 2018

@ninka30 Aby si mala nárok na MD z viacerých PP tak z oboch musíš splnit hlavnu podmienku nároku na MD.

ninka30
3. okt 2018

@evittam nie je mojím cieľom mať MD z oboch, nakoľko tento druhý by už pri prípadnej MD bol dávno ukončený. Len sa bojím aby mi neznízil pripadnu materskú. Resp. neviem či by tento príjem nejako ovplyvnil výpočet.

evittam
4. okt 2018

@ninka30 Jasne som ti odpovedala.

veronika_ch
7. nov 2018

@evittam mozem sa opytat jednu otazku? Som na rodicovskej dovolenke, ale v tomto roku som si od februara zacala privyrabat u svojho zamestnavatela na skrateny uvazok. Kedze planujeme druhe dieta, uz viem ze som neurobila dobre a keby som isla na matersku v 2019, vysla by mi nizka. Preto planujeme este pockat, aby som nastupila az v 2020 s tym ze ten skrateny uvazok ktory je formou dodatku k zmluve zrusime. Teda aj je uzavrety do 31.12.2018. Moja otazka je ci ho netreba zrusit uz na konci novembra, pretoze inak by som este v januari 2019 dostala vyplatu za december. Ci to by pri vypocte tej materskej nevadilo, ked je to prijem este za rok 2018? Dakujem za odpoved.

evittam
7. nov 2018

@veronika_ch Je to príjem za r.2018

veronika_ch
7. nov 2018

@evittam dakujem pekne

lianka123
7. nov 2018

@veronika_ch ahoj. Ja len otazocka. Preco by to mal byt problem ten skrateny uvazok?

veronika_ch
7. nov 2018

@lianka123 pretoze za skrateny uvazok dostavam nizsi plat akoby som dostavala normalne za plny uvazok a materska by sa pocitala z realneho prijmu ktory mam a vysla by nizka :/

lianka123
7. nov 2018

@veronika_ch ok, uz rozumiem. ja som tiez na skratenom a idem na matersku buduci rok, tak som zvedava ako to vyjde.

zuzanajadeit
27. nov 2018

@evittam Dobry den, mala by som na Vas otazku, lebo ako vidim mate v tejto oblasti znacne znalosti.
Som cely tento rok 2018 na RD. Ale zamestnávateľ ma poprosil aby som v decembri prisla zaucit novu kolegynu. S tym ze mi da plat brutto 100€, otvori mi povodnu pracovnu zmluvu na tento jeden den. Predbezne som mu to odsuhlasila...Ale buduci rok idem na MD. Z coho sa mi bude pocitat DVZ? Nepokazila by som si tymto krokom celu povodnu vysku materskeho? Vopred dakujem za odpoved.