Má moja trojročná dcéra autizmus?

9. jún 2020

ahojte...ide mi o moju takmer 3 rocnu dcerku..v auguste mame tri roky a stale malo rozpravame..resp. rozprava vela ale skor tou svojou hatlaninkou.vie pomenovat veci..sem tam zlozi aj nejaku vetu ale velmi nam neodpoveda ked sa jej nieco pytame len pozera..(napriklad chces cajik?)..neodpovie len mi poda flasku a ukaze ..dalej co ma znepokojuje je to jej mavanie ruckami akoby chcela uletiet vzdy ked sa tesi..ma to odmalicka..no a posledna vec ..pozerava rada rozpravky a casto akoby opakovala sceny z tych rozpravok..napr. sa hrá ze je Máša a zahra nejaky monolog/uryvk z tej rozpravky..len tak sama pre seba..neviem ci je toto normlane alebo to nieco znaci..ideme onedlho na poradnu uz teraz mam strach co nam povie doktor

pribinak
9. jún 2020

Prečo hneď autizmus? Niektoré maminy proste neustále hľadajú dgn.
Boli ste u Logopedicky,

autor
9. jún 2020

neviem preco..proste ked vidim deti co su aj o pol roka mladsie od nej ako krasne komunikuju s rodicmi tak mi je do placu..ked sa jej daco spytam a len na mna pozera a nechape..

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danielina30
9. jún 2020

Porozprávaj sa s lekárom, maminy väčšinou vycítia keď niečo nie je v poriadku. Verím, že sa mýliš a dcérka je ok 🙏🏻

00ivi00
9. jún 2020

No podľa mňa to až tak normálne nie je, ale autizmus sa ževraj dá diagnostikovať s istotou až v neskoršom veku.. Určite neuškodí riešiť to s odborníkom. Snáď bude všetko v poriadku ✊🏻

eliska13
9. jún 2020

Nič nevidím také zvláštne, rukami rozhadzujú emotívne deti tešia sa, a to je super, že si sama sebe rozpráva scénky.vie pomenovať, veci snaží sa o vety...niektoré deti rozprávajú neskôr, ale pre istotu sa porad

dzina007
9. jún 2020

Ja som sa toho obavala ked mal moj syn tri roky... lekraka povedala ze mam pockat ako to bude v kolektive lebo inak sa jej zdal ok... a v kolektive postupne sa rozrozpraval.

Syn v troch rokoch pouzival slova ako DENEN, TONONO, NTAN a podobne.. nevedel rozporavat.... slovnu zasobu pochytil az v skolke...

doteraz mam podozrenie ze mal zalahnute usi lebo ich mal aj v minulosti ako dieta, vtedy nam dali lieky, ale po prelieceni nam kontrolu nik nedal a ja som tomu v tej dobe fakt nerozumela... a rok na to ako chodil do skolky mu vybrali nosovu mandlu lebo mal stale usi zalahnute a odvtedy naberal slovnu zasobu urychlene... ale ci to bolo sposobene tym sa nikdy nedozvieme... ale myslim si ze slabo pocul lebo velakrat ucitelku ignoroval a tiez mala podozrenie ze slabsie moze pocut...

co sa tyka hrania sa na nejaku postavu.. moji chalani maju 5 a 6 a stale sa hraju na to o com rozpravku pozeraju a rozpravaju cele dialogy z filmu.. mali sme obdobie kedy starsi chcel aby sme ho oslovovali Peter Parker aby bol ako ozajstny spiderman,

Skor skus odpozorovat take veci aj ci ked jej povies ze ti ma nieco podat tak to poda. vyskusaj jej sepkat za chrbtom ci ta naozaj pocuje. a celkovo sledovat porozumenie reci,

autor
9. jún 2020

@dzina007 ona rozumie..niekedy aj odpovie napr ideme spinkat? tak odpovie ze : Nie..ked poviem ideme umyt zubky hned bezi do kupelne..ked poviem ideme von hned si ide obut topanky..ked poviem aby mi nieco doniesla alebo podala tak rozumie..vie pomenovat zvieratka aj predmety, vie naratat uz do 15 ..pozna cisla aj vizualne..

pribinak
9. jún 2020

Kľudne to môže byt dysfszia, porucha komunikácie, ... kopec iných dgn. Nie hneď autizmus

Čím skôr vyhľadaj Logopedicku. A ešte by som dala vyšetriť sluch. Nemusí dobre počuť

autor
9. jún 2020

ani neviem ci je normalne to ze ak zbada nieco v televizi alebo vonku popripade v knizke stale sa pyta : co je toto?..ukaze prstom a spyta sa..

dzina007
9. jún 2020

no podla mna je normalne ze sa pyta co to je... ze sa zaujima... preco by nemalo byt normalne?

sara07
9. jún 2020

vôbec to nemusí byt autizmus NKS alebo opozdeny vyvin reči, dysfázia,
trepanie ruk v 3 rokoch ešte byva, na autizmus musí byt yx vela inych sprievodných javov
každopádne smer klinicka logopedka nutne , ona zhodnotí či pedopsychiater na dalšiu diagnostiku alebo nie

lucyluv
9. jún 2020

Moja ma skoro 3r a stale dookola opakuje sceny s rozpravok alebo knizky prerozpravava. Ako posadnuta.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasesoe
9. jún 2020

Ahoj, urcite odporucam navstivit logopedicku. Ale skus si vsimnut 2 veci - ci udrzi s tebou ocny kontakt, ked jej nieco hovoris (a si na jej urovni, idealne cupnut si k nej). A druha, ci Ti ukaze nieco co urobila alebo co si ona vsimla a upozorni Ta, aby si si to tiez vsimla - tomu sa hovori zdielana pozornost. Napr, aha mami, lietadlo leti a pod. Pokial ano, tak to autizmus vysokopravdepodobne nebude. No logopedicky by som navstivila aj tak. Mozno to bude oneskoreny vyvin reci a mozno len potrebuje trosku casu a ak zacne skolku al len trosku podrastie, tak vsetko rychlo dobehne a rozhovori sa. Na nete je volne dostupna kniha v pdf O detskej reci, odporucam stiahnut, precitat a aplikovat. Drzim palce

dollyzv
9. jún 2020

Ja som tiež rozprávala len hatlaninou v takom veku..vôbec nikto mi nerozumel,len mama aj to nie vždy..že keď som nedostala čo som chcela(hoci som to nevedela pomenovať tak som spustila strašný rev), ako som nastúpila do škôlky tak som sa úplne v pohode rozhovorila,bez akehokolvek odborníka.a žiadny autizmus ani inú diagnózu nemám ;)

autor
9. jún 2020

@sasesoe ano oboje veci robi

marca12
9. jún 2020

Samozrejme,ze je to normalne. Deti objavuju a bude sa pytat stale viac a viac. Co je toto a preco a ako. Neboj asi ju prilis pozorujes. Niektore deti zacnu rozpravat po 3.roku niekedy okolo 4 roku zacnu hovorit dlhsie vety.

deti95060810
9. jún 2020

pozri možno nájdeš - spoznáš viac príznakov...https://www.sposaturiec.sk/co-je-autizmus/

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
9. jún 2020

@tanapeta pardon ale nerozumiem tomuto vasmu komentaru..

evka_s
9. jún 2020

@tanapeta naše dítě má PAS a na otázky ve 3 letech odpovídal bez problémů

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinka13
9. jún 2020

Náš syn bol podobný. V škôlke sa rozrozpraval. Teraz chodí do triedy pre nadané deti. Práve tieto mávajú podobné "problemy" ako opisujes. V 5 rokoch začal hrať šach a naučil sa sám citat a malú nasobilku. Tiež som sa najprv o neho bála, ked som videla neter, ako krásne komunikuje.....Ale je to OK. Držím palce.

biankalea
9. jún 2020

Ako keby si písala o našom synovi, len on má už v auguste 4 roky, ale je predčasne narodeny v 29.tt. Tiež sa teší ako malý vtáčik, skoro lieta 😂. Rozprávať začal asi pred 3 mesiacmi zatiaľ veľmi čisto ale sú to zatiaľ slová žiadne vety. Čísla vie prečítať všetky od 0 po 10...sme sledovaný v ambulancii pre nedonosene deti, u neurológa a aj detskej psychologičky. Podľa všetkých odborníkov máme byť trpezliví...robí pokroky aj keď pomaly. A na vetu čo je toto? Odpovedám 100 krát denne...niekedy si odpovie aj sám. 🤭. Dr

nikpa
9. jún 2020

Ak máš pochybnosti v 3 rokoch ta odborník uvedie na správnu mieru. Dostaneš odporúčania ako sa ďalej uberať, kde hľadať pomoc, ako s ňou pracovať, rozvíjať ju. Moc si toho z jej spravania neopísala, môže to byt NKS, alebo ina porucha reči, tiež su pri nich znaky podobne ako pri autizme. Držím palce ☺️

anez30
9. jún 2020

@tanapeta prosím vás a keď nevie napr dieťatko 25 mesačne rozprávať ale nosi mi zvieratká alebo v knižke ukáže na niečo prstom a pozrie sa na mna aby som mu to pomenovala , berie sa to ako komunikácia? Či takto môžu komunikovať aj autisticke detickY? Tam ide asi o to rozprávanie však?

anez30
9. jún 2020

@martinka13 prosím vás ako sa vás synček prejavoval? Mal aj nejaké auti črty?

nikpa
9. jún 2020

@anez30 vás syn s vami komunikuje neverbálne, zdieľa s vami, očny kontakt ma tiež podla toho čo píšete. U autistu chyba zdielanie, očny kontakt, prejavy radosti a kopec iných veci ktorými sa odlišujú. Nejde len o hovorenu reč.