"Dobré rady" okolia ohľadom výchovy dieťatka

laylag
7. jan 2015

Po narodení dcérky nám každý koho sme stretli dal nejakú "dobrú radu" ako sa o ňu starať. Už mi z toho pomaly začína šibať. Počúvam len, ako ju nosením rozmaznam, že jej mám dávať cumlík, nastaviť trojhodinovy režim, nenechať zaspať pri kojeni alebo hojdani, mám ju nechať vyplakať,dať jej vodu alebo čaj keď plače, lebo je "hladná " atď. Už sa mi aj sniva,že jej svokra dáva čaj z fľaše. Mali ste niečo také aj vy a nejaké ďalšie "osvedčené" rady? Dostala som sa k stránke mamila a po troche štúdia som sa trochu upokojila,že nerobím všetko zle.

michaelkanr
7. jan 2015

Podobne zmyslajucich je nas viac🙂 pridaj sa k skupine Vztahova vychova, tam najdes pochopenie🙂

ivetlo
7. jan 2015

Ách jo. Tým si asi prejdeme všetky. Netreba to ale brať tak tragicky, veď oni nám nechcú zle. Jedným uchom dnu, druhým von. A všetky rady nemusia byť predsa až také zlé. 🙂

vlockasnehu
7. jan 2015

Nic nerobis zle. Najlepsie je, ak clovek dostava take uzasne rady od manzelovej babky, ktora mala deti pred 55 rokmi a nedojcila... Tiez mi to hrozne vadi, tazko sa od toho odosobnuje, ja na temu tychto "uzasnych rad" hundrem pred manzelom :D

siska53
7. jan 2015

@laylag nastastie nie. Nechali to na mna,dokonca aj mama a svokra sa vzdy pytali,ci a co mozu deti jest. Akurat mi mama porozpravala,ako to bolo za ich cias. Do vychovy sa tiez nestaraju,akurat,ked sa ja pytam na radu,ale nie nejake vycitanie..jedine muz a moj otec maju na urcitu vec ohladom syna svoj nazor..ci spravny neviem,to ukaze cas,ci mala pravdu psychologicka,ci oni. No to uz maly ma 4,9r.
V dojceni a noseni ma nikto nebrzdil,aj pri prvych prikrmoch a nasledne do 2r.sa respektovali vseobecne nariadenia pediatrov.

lubiduch
7. jan 2015

za rady pekne podakovat a odignorovat...

danieli
7. jan 2015

Zabiť málo 😀 je skvelé, že každý najlepšie vie, čo robiť s tvojím dieťaťom, na mňa to skúšal aj manžel, povedala som mu, nech sa páči, tvoj syn, pekne sa oňho postaraj a ja prídem večer, všetky dobré rady ho hneď prešli, ty si mama, poznáš svoje dieťa najlepšie a aj keď sa to iným možno nezdá lebo oni to robili inak, ty jediná vieš ako je to najlepšie a ako ti to funguje, ja sama si hryžem do jazyka, aby som nedávala "dobré" rady, jedine keď sa ma niekto opýta a aj to len štýlom u nás toto fungovalo, ale u teba nemusí, najlepšie su rady od bezdetných ľudí, to sú úplne perličky

bosoriak
7. jan 2015

@laylag Dobra rada: pri vychove dietata sa riad svojim zdravym rozumom, nie radami ostatnych, usetris si mnoho nervov. Nikto iny, NIKTO INY, nie je zodpovedny za vychovu vasho dietata, len ty a partner. Nasledky vychovy ponesiete znovu len vy, takze ostatnych do toho nic.
Inak ja osobne pokladam za vrcholne neslusne niekomu radit o vychove, ak o radu neziadal.

maribell
7. jan 2015

@laylag boze co som sa ja npocuvala ked som kojila prveho syna a nedavala mu ani vodu ani caj ... a akurat sme boli na oslave a tam sa do mna vsetci pustili pretoze maly plakal a vsetci na mna hucali ze place pretoze mu nedam napit a je vraj strasne smedny 😀 ..

tomiholjubavi
7. jan 2015

nam zas tak davaju osvedcene rady ako otehotniet... 😠 moja najoblubenejsia: "pride to, ked to najmenej cakate" ...alebo "este na to nie ste zrejme pripraveni" 😠 😠 😠

kakajkova
7. jan 2015

Ano ano, place lebo je smadny. Mlieko je len od hladu a po jedle sa predsa kazdy napije :D taku radu som dostala aj ja 🙂

katarinamarkova
7. jan 2015

@laylag najlepsia dobra rada, ktoru som kedy dostala bola:
,,pocuvaj vsetky tie dobre rady, mozno sa ti skutocne v nejakej chvili jedna z nich zide, podakuj teda za ne a sprav aj tak to, co ti v tej chvili hovori tvoj materinsky instinkt - ten totiz presne vie co tvoje dieta potrebuje.,,

terezka1947
7. jan 2015

@laylag vies,ja som tiez zastancom=vypocut si nazory skusenych zien a prisposobit si ich mojej situacii a mojmu dietatu...uz viackrat mi to pomohlo
ziadna mamicka sa nenarodi s patentom na rozum a starostlivost...potrebuje aj nieco obkukat 😉 iba intuicia nestaci
a nepacia sa mi mamicky,kt.odrazu vsetko vedia najlepsie a samozrejme,ze uz po prvom mesiaci svoje dieta tak dokonale poznaju,ze nepotrebuju nic od nikoho pocut=noooo...minimalne im neverim 😀skor to povazujem za jesitnost a hrdost dat si kecat do cohokolvek.
takze ja radim vypocuj si vsetko,porozmyslaj....aaaaa....uvidis,ci sa to da uplatnit u tvojho dietatka,mozno ano...a mozno nie...

laylag
autor
7. jan 2015

Naposledy už prešli do nového levelu - neradia,ale komentujú štýlom - mamka ti nechce dať cumlík, tak si papas rúčku alebo budete to mať ťažké, keď ju naučíte na ruky...snažila som sa vysvetliť, čo si myslím a chcem a prečo, no po desiatykrát už som na to nemala nervy a dosť nepríjemne som im na to odsekla.dokonca kamarátova mama nám poslala zopár rád. Aj to niekedy skončí alebo sa s tým mám zmieriť?

terezka1947
7. jan 2015

@laylag myslim,ze sa to neskonci 😀
a mam vazne podozrenie,ze aj ty budes davat dobre mienene rady raz v buducnosti 😀 😀
samozrejme asi aj ja 😀 😀

hradnapani
7. jan 2015

@laylag prveho pol roka som sa desila kazdej navstevy, lebo kazdy komentoval a radil. Mala som z toho taky gulas v hlave a hlavne som si chcela robit po svojom. Najprv som reagovala dost podrazdene a potom som presla do fazy, kedy som len sucho odpovedala "Dobre" a nechala to tak a nic to som mnou uz nerobilo. Druha strana sa upokojila, ze to beriem na vedomie a ja som si aj tak urobila po svojom a som s tym doteraz spokojna.

alaguema
7. jan 2015

@laylag nepočúvaj nikoho, riaď sa bábom a sebou, tam je spojenie, komunikácia, žiadne rady nepotrebuješ . Všetky reči jedným uchom dnu, druhým von. Totálna ignorácia. Nikoho do toho nič nie je. Ak to presiahne rámec, ktorý si schopná odignorovať, tak treba okolie jasne usmerniť v zmysle - dajte nám pokoj. Ja som tak urobila a lepšie som nemohla 😉

janinah
7. jan 2015

ako tu na MK čítam niektoré príspevky,tak stretnúc matku s malým dieťaťom by som mala pozdraviť dobrý deň,maximálne usmiať sa a odísť...každá otázka,poznámka či nedajbože rada je braná ako dotieravosť a vlezlosť 😒 ...ale potom tu budete písať,že sa o vaše dieťa nik nezaujíma,či?

hradnapani
7. jan 2015

@laylag a na to vydieranie s tou ruckou a tak podobne som zvykla raznejsie povedat, ze si to vyprosim. Ti ludia sa potrebuju aj spamatat, ze prekrocili istu hranicu a treba to dat jasne najavo. Lebo za tri roky ked bude dieta viac chapat narozpravaju take bludy, ze dieta bude mat pocit, ze ma sibnutu matku. Takze tieto reci zastav. Pokojne, ale razne.

hradnapani
7. jan 2015

@janinah idealne by bolo: pozdravit sa, usmiat sa, opytat sa ako sa mate, pochvalit mamicku, ze dieta pekne pribera a vyzera spokojne, porozpravat sa o pocasi a pekne sa rozlucit. V pripade, ze si mamicka bude pytat radu, tak je ju udelit 😉
je totiz nocnou morou kazdej prvomatky cerstveho dietata, ak jej desat ludi povie svoj nazor (s charakterom vnucujucej sa a nevyziadanej rady) na kojenie ci nosenie, po ktorej sa dotycna citi ako neschopny tvor.

zitaje
7. jan 2015

@laylag skonci sa, neboj, u nas sa to skoncilo pri tretom dietati 😀 konecne, nalezite si to uzivam, ze uz som dost otukana, a nenecham si skakat po hlave, ani nepocuvam nevyziadane rady. 😉

terezka1947
7. jan 2015

@janinah tiez som sa nad tym pozastavila 😀
lebo kazda vsetko vieme a od realnych ludi nic pocut nechceme,aaaale potom na MK od " cudzich" hladame navody na to,co a ako poriesit 😉
takze,ja sa normalne a bezbolestne priznavam,ze ja si vsetko rada vypocujem...a aj si necham poradit na MK a aj som vdacna kazdej zene,kt.mi povedala svoj "nazor"...cely zivot sa ucime 😉
nebudme zbytocne hrde a neberme sa velmi vazne 😉
no bohuzial,nemozme si klamat,ze vsetko vieme 😀
hoci ja si tiez niekedy myslim,ze mudrejsej niet...aaale ono mi to vzdy niekto vyvrati 😀

danieli
7. jan 2015

@laylag potom príde bonusový level: Maminka ti nedá, ale my áno, lebo vieme, ze čokoládku v 10-tich mesiacoch potrebuješ k rastu 😀 to uz samozrejme na tajnaka, ja som sa vela pýtala, co a ako veď to bolo moje prvé dieta, ale su rady, o ktoré človek fakt nestoji, napr. ved uz nemusíš kojiť je dost veľký atd.

me_to_you
7. jan 2015

dievčatá, a preto našej malej doniesol ježiško (alebo skorej maminke doniesol ježiško a malá to bude len nosiť? 🙂 ) tričko s nápisom...

danieli
7. jan 2015

@me_to_you to je bohovskeeeee

kiristinka1
7. jan 2015

Ja len na pobavenie..známa ma stretla s mojim vtedy 11 mesačným synom..otázka..uz chodí?..hovorím nie..odpoved..nebojsa on bude chodiť,niektorým deťom to trvá dlhšie.

me_to_you
7. jan 2015

a áno, pár perličiek z tohtoročných sviatkov (naša dcéra má 18mesiacov)
"daj si perníček"
ja: "nedávajte jej perník, dnes už mala sladkého dosť"
"ale nooo ty jej nedopraješ"
"daj si maličká perníček, neboj, maminka sa nebude hnevať"
"daj si perníček, maminke to nepovieme"
ja na dieťa "podaj maminke ten perník"
"ty si taká zlá, ty si ješ čo chceš a malej nedopraješ"
- podotýkam, že zrovna na koláče fakt nie som :D
výsledok tejto "debaty"? zmatené plačúce dieťa odovzdáva svojej krkafčej matke (mne) ten stupídny perník!

myslím si, že toto už sa opakovať nebude.. a keď bude, prítomní su majiterlia psov - okamžite ich začnem kŕmiť koláčmi od stola! :D
a veci ako "penu z piva ste jej už dali?" "oškrabkám jej šlahačku z koláča?" - akože by moje dieťa dostalo zblajznúť prve tu pochybnú šlahačku v reštaurácii 🙂 celkom sa mi mozog pozastavoval...

a kludne založím hnutie "moje dieťa je bez cumla, zmierte sa s tým a dajte nám pokoj" 🙂

zitaje
7. jan 2015

No ono jedna vec je poradit sa, ked clovek o radu ci nejaku informaciu stoji, a druha vec je musiet pocuvat a znasat kadejake nazory a reci ludi, ktori ziju uplne iny zivot...

zitaje
7. jan 2015

@kiristinka1 mam jednu znamu, ktora preventivne na vsetky otazky tohto typu od neznamych ci malo znamych ludi odpovedala: Ano, jasne, uz davno 😀 bez ohladu na skutocnost 😎

danieli
7. jan 2015

Mne sa az rozum zastavuje, co chcú napchať drobcom do pusy, pričom sami by to niekedy nezjedli, šľahačka je skutočná perlicka u nas kraľuje spolu so zuzlanim slaninky (daaaaj to je dobre na dasienka)

me_to_you
7. jan 2015

@danieli až ma z tej slaniny striaslo 🙂 ale keď sa mi nabudúce ozve moja rastúca osmička, určite to vyskúšam! 😉