Cestovanie s novorodencom

1991michaela1991
11. jan 2022

Ahojte, chcela by som sa spytat na vase skusenosti s cestovanim s novorodeniatkom. Chcela by som ist po narodeni synceka na cca tyzden k svokrovcom, kedze ako prvorodicka by som sa potrebovala trochu ,,zaucit,, v starostlivosti o babatko. Svokrovci byvaju cca 2 hodiny autom(200km) od nasho bydliska, co nie je az tak daleko. Zvladali ste prosim v pohode takuto cestu po porode vy a vase babatko? A dalsia otazka myslite ze to nebude pre maleho stresujuce byt najskor v porodnici potom hned tyzden v inom prostredi a potom po navrate domov zase v inej postielke atd...? Kedze mi hrozi predcasny porod a mam aj tehu cukrovku atd je mozne, ze to bude predcasniatko a mozno mat nejake komplikacie.Dakujem za vase rady🙂

evica17
11. jan 2022

@1991michaela1991 babo cestu zvladne. Take male ju asi aj tak vascinou prespi. Ty podla toho, ako budes na tom po porode. Ak bude komplikovany, tak taka cesta bude pre teba utrpenie. Nedalo by sa skor, ze by svokra prisla k tebe ti pomoct ? Asi by to bolo lepsie aj pre teba a aj pre babo, ked budete doma.

veronikaszabova
11. jan 2022

@1991michaela1991 preco nepride svokra k vam? Ja osobne by som Sa s novorodencom netrmacala hore dole

evica17
11. jan 2022

@1991michaela1991 ale co sa tyka tpho, ze bude babo najprv dva tyzdne tam a potom az.doma, to si myslim ze bude v pohode. Pokial.bude mat svoj klud a nebude okolo neho moc ludi a moc ruchu, ale ze aj u svokry bude mat pokoj a aj ty.

enoula
11. jan 2022

Babo určite bude v pohode, skor ako ty... Ja som bola rada, ze som doma a ešte aj ideal nech vsetci aj počkajú s navstevami 😃 akurát chlap nech pomoze.. ak by bolo na vyber, tak určite radsej nech pride niekto k nam nez ja niekam ist . Doma bolo dost casu na samozaucanie

dadada8388
11. jan 2022

@1991michaela1991 súhlasím s tym co píšu baby. Bábätko bude ok, ale ja som napr ledva dala po pôrode 10 min cestu z nemocnice a nie to 200km. A celkovo by som nikam nešla kvôli týždňu. Nech pride svokra k vam alebo sa naučíš sama. Za mna je lepšie ak si mama všetko nastaví ako pokladá za dobré a nie aby mi svokra hovorila co ako robiť.

gionella
11. jan 2022

Neboj v nemocnici ta zaucia. Ale ak by si teda išla tak Idealne ak babo bude v autovanicke nie vo vajíčku - pre take male dieťa byt vo vajíčku dve hodiny skrcene nie je idealne

7lenka11
11. jan 2022

Mojej kolegyni neodporucali cestovat aspon prvy mesiac, aby sa ona dala dokopy a tiez vzhladom na aktualnu dobu (milion virusov vo vzduchu) jej odporucili eliminovat navstevy a zmeny prostredia.. nemoze tvoj muz dozviezt svokru na par dni k vam?

pinkgirl
11. jan 2022

Ťahať sa hore-dole s novorodencom nie je kto vie čo😉 - kľudne sa môže stať že počas jazdy sa vyskytnú na ceste prekážky a predĺži sa čas dojazdu, budeš hladná, dieťatko bude treba prebaliť...v aute je to nepohodlné a navyše ty unavená po pôrode. Určite bude pre všetkých lepšie ak príde svokra k tebe domov na pomoc po príchode z pôrodnice. Ale je možné, že ešte v pôrodnici zistíš, že tú pomoc ani nepotrebuješ🙂.

mima1
11. jan 2022

Radsej by som sa ucila sama s muzom doma ako s mamou ci svokrou. Ver ze doma to das lava zadna.

stanzi
11. jan 2022

Urcite by som sa netrmacala hned po porode niekde 200km s dietatom kvoli “zaucaniu sa”. Mam niekolko mesacne babatko, s manzelom sme sa zaucali sami. Da sa to 🙂 Ak mas muza, ktory je ochotny ti pomahat, nemusis nikam ist…

evica17
11. jan 2022

@stanzi myslim ze by to aj sama zvladla, ak by aj muz bol nahodou niekde v zahranici v praci na turnusy. V nemocnici vysvetlia vsetko a potom doma si uz nastavi system ako jej bude vyhovovat.
@dadada8388 s tym suhlasim s tebou. Bola som rada ze som.na to sama, rady mamy a svokry by mi liezli (a aj lezu ) na nervy....ja by som bola rada sama.doma, vsak take male babatko vela nepotrebuje a materinsky instinkt ti napovie co robit

1991michaela1991
autor
11. jan 2022

Dakujem vam velmi pekne🙂 povodne sme mali v plane, ze svokra pride k nam, avsak kolaudacia noveho byvania sa nam posunula kvoli kovidu a stale byvame v dvojizbovom byte a kedze ma manzel home office a zial to vyslo tak, ze si nebude asi moct nejaky cas vziat dovolenku lebo momentalne v praci riesia dolezity projekt, takze ma online stretnutia od rana do noci, tak si nevieme moc predstavit tu tak traja fungovat plus babatko. U svokrovcov na dome by sa mohol odseparovat v zvlast izbe a my by sme teda tiez mali volnost v pohybe medzi kuchynou spalnou atd..Preto padol tento napad. Ale ako pisete bude asi vsetko zavisiet aj od toho aky bude porod a ako na tom bude aj maly zdravotne🙂

1991michaela1991
autor
11. jan 2022

Inak som sa chcela este spytat, asi zalozim aj novu diskusiu, ak mate niektora podobny pripad, ze ste v malom byte a manzel na home office, tak ako to riesite s dennym spankom babatka? Mate zvlast postielku aj v obyvacke? Rozmyslame ako to zariadit, ci bude lepsie, aby manzel pracoval v obyvacke a ja s malym v spalni pocas dna a pokial budem v kuchyni varit atd tak budem mat monitor alebo je lepsie mat novorodeniatko stale radsej pod dohladom a teda manzel, nech pracuje zo spalne a kupime este kolisku, ktoru budem mat v obyvacke/ kuchyni?

eeffka
11. jan 2022

@1991michaela1991 manzel nech sa do HO prace odstahuje 8-16do neskolaudovaneho objektu a ty pekne doma, to co je za hlupost sa trepat 200km rozbita po porode. A nech si stanovi priority, co je dolezite? Projekt 1.2. 180ty? Alebo narodenie dietata.

barbie1981
11. jan 2022

Ahoj, ja by som po pôrode tiež radšej ostala doma. Nemala som ťažké pôrody, ale aj tak som 2 tyzdne pobehovala v župane smer sprcha, odsávanie mlieka, kuchyňa a spálňa ( snažila som sa s bábätkom trocha oddýchnuť) a na tieto úkony potrebuješ súkromie. Za mňa radšej vo svojom sama ako u svokrovcov. Neboj sa to zvládneš, žena má vrodený inštinkt sa postarať o dieťa. Ja na tvojom mieste by som dala postieľku aj do spálne aj do obývačky, ráno nech je muž v spálni a ty s bábätkom v obývačke a kuchyni a večer nech už babetko spí v spálni . Stravu prvé dni objednávaj a budeš mať čas pre seba aj babetko.

srferreira
11. jan 2022

Ojoj. Doma ti bude lepsie. Ja si neviem predstavit, ze by som bola niekde mimo s novorodencom ako doma. A naco ti ma ako pomoct? S cim zaucit? Ono to pride naturalne od teba ako od matky a zeny. Nepotrebujes k tomu druhu osobu aby ti ukazovala co a ako. Sama si najdes styl a vychovu ako ti to vyhovuje. A chlap ako co tvoj? Jemu je projekt dolezitejsi ako narodenie babatka? Radsej manzelku vysackuje z bytu 200km od seba len aby mal pokoj?
Vratane zariadenia. Ty si zariad ako bude tebe a babatku najlepsie a manzel nech sa prispobi.

sono2
11. jan 2022

@1991michaela1991 jeej ak budeš mať dobre dieťa bude ti spať aj štyri hodiny. Ja som posteľ ale moje obe deti boli v manželskej od narodenia.
Ono to sa ti zdá ale to vam prevrátil režim.
Ak budú koliky bude náročné. Neviem či chceš dojčiť ďalšia vec. Ak hej a bude babo kontaktné ako moja prvá tak cicik stále druhý deň som zase o nej nevedela potom koliky do 7 týždňa do jednej v noci na rukách. Druhá nemala ani ťuk brucho. Tá sa napila a spala štyri hodiny. Na 4 deň z pôrodnice som kukala film akože pri prvej scifi to som zaspavala posediačky s malou na rukách, naučena si zaspinkať o pol desiatej nerušene do ôsmej rána. Takže strašne skoro hovoriť.
My máme 300 domov a šli sme až v 2 mesiacoch.
Nešla by som skôr presne pre tieto riziká. Ale tak ak sa tam cítiš ako doma prečo nie.
Plus ja som mala depresie pri prvej. Fakt neviem prečo to začalo.
Ale ako začalo skončilo. Takže fakt by som to takto dopredu.
Zvládneš. Ja som v živote nedržala dieťa v rukách a bola som absolútne suverénna
Muž mi chod o pol ôsmej z roboty. Všetko na mne. Bez vodičského/teraz už mám/ za zimy, úrady, malá nenávidela kočík. Katastrofa

1991michaela1991
autor
11. jan 2022

@eeffka Musim uz skoro pol roka iba lezat kvoli krcku a manzel sa o mna a celu domacnost na 100% stara, hoci sa sam nestiha za cely den ani normalne najest. Dava mi stale najavo, ze najvacsou prioritou sme pre neho ja a syncek, je si vsak aj vedomy, ze zial, ucty sa same nezaplatia, takze sme vdacni, ze ma pracu a aj ked by si velmi rad dovolenku vzal a stale verime, ze to nakoniec bude mozne, sme zmiereni s tym, ze nie vzdy vsetko vyjde tak, ako by sme si predstavovali a zelali. A viem, ze ked sa mu co i len na chvilu bude dat, tak mi pomoze. Mimochodom, tento navrh prisiel od svokrovcov, nie od muza a to tiez s umyslom, nech zvazime, ci to pre nas nebude mozno komfortnejsie.

sono2
11. jan 2022

@1991michaela1991 wow tak to máš bomba. O takomto môže každá žena snívať

1991michaela1991
autor
11. jan 2022

@srferreira manzel by tam bol s nami. Ja uz zial maminu nemam, preto ked mi svokra navrhla, ze ona mi rada pomoze, kym naberiem trochu istoty, tak ma to potesilo. Ale mate asi pravdu, ze na to pridem aj sama a ked si v niecom nebudem ista, mozem zatelefonovat...

nairia
11. jan 2022

@1991michaela1991 pokial bude babo dobre, sama s muzom doma to zvladnes lavou zadnou+ ak budes relativne ok po porode. ja som bola prvorodicka, porod v podstate malina, z porodnice som sla nebolava, ale presne ze este doma casto sprcha, luftovala som si spodok, na to je najlepsie doma byt. muz bol so mnou doma prve 3 dni a potom siel do prace a teda mne nikto nepomahal, ani som nechcela. najlepsie si urobis sama a cim skor sa s babom zzijes a najdes si svoj rezim, tym lepsie. nepotrebujes nic zaucat, potrebne veci ti ukazu v porodnici a potom to uz len bude o cviku a do toho sa naj dostanes sama. lebo co? pojdes na tyzden k svokre-full servis, a potom sama doma aj tak to budes musiet zvladat, tymto si to len odlozis o tyzden. nepochybujem, ze s tak skvelym muzom by ste to nezvladli. a tiez by som s cerstvym novorodencom nesla taku streku (do 3m sa neodporuca detom byt v autosedacke dlhsie ako 30min)
postielku urcite aj v obyvacke a tam maj dieta cez den, ak bude vsetko ok, prespi ti cely den, budit budes len na kojenie/prebalovanie. ja som mala a stale mam v obyvacke vanicku z kocika, kde dieta spi cez den.

srferreira
11. jan 2022

@1991michaela1991 neboj sa zvladnete to. Ja mam mamu aj svokru daleko. S muzom sme to dali 💪💪 date to aj vy. Budete mat viacej pokoj. Drzim palce 🍀 a vela stastia s babatkom.

baxira
12. jan 2022

@1991michaela1991
Všetko samozrejme závisí od toho, aký bude pôrod a bábätko, ale tiež zdieľam názor, že lepšie ti bude doma ;). V pôrodnici ti sestričky ukážu ako prebaliť, nakŕmiť, okúpať, odpovedia ti na otázky. Aspoň u nás to tak bolo. Čo bolo treba, som si neskôr zistila sama, prípadne som sa opýtala maminy, pediatričky, prečítala som si v knihe a pod. A veľa vecí žena robí intuitívne.
Sama sa musíš tzv. "napojiť" na bábätko. Mne pomáhala mamina, ale s domácnosťou a nosila mi prvé dni aj obedy. Manžel takisto riešil domácnosť, nákupy, taktiež prebalil, pomáhal pri kúpaní.
Kúpania malého bábätka som sa bála najviac, ale zvládla som to 🙂 napriek tomu, že malý strašne plakal. Neskôr som sa naučila, čo potrebuje k tomu, aby bol spokojný a teraz už sa mu kúpanie páči.

baxira
12. jan 2022

@1991michaela1991 A čo sa týka denného spánku bábätka, my sme kúpili hniezdo, ktoré vyzerá ako vanička z kočíka (ale nie je také hlboké, je tam strieška, sieťka, vankúšik, ktorý však nepoužívame) a tam je malý od rána do večera so mnou v obývačke. V noci je v postieľke v spálni. Máme dvojizbový byt a na ďalšiu postieľku nie je miesto; hniezdo vyhovuje bábätku a aj mne 😄. Môžem ho preniesť, kde je treba a mať ho na očiach.

andreatytler
12. jan 2022

@1991michaela1991 Ak by som nemala pomoc od muza, tak by som isla. Ale nie koli tomu aby som sa zaucila, ale koli tomu aby mi niekto pomohol. Prve 3 dni doma som sa ledva postavila a isla na zachod (mala som sekciu). Co sa zaucenia tyka, tak ja som nevedela ani ako dietatko zobrat na ruky, ale spolu s muzom sme to nejako dali. Ak tam uz pojdes a bude sa ti tam pacit, zostan aj dlhsie ako tyzden. Je to pekne od svokry ze sa takto ponukla.
Co sa tyka toho ze kde mat dieta a kde mat homeoffice. To uvidite ked sa maly narodi. Budete riesit situaciu na kolene. Pripravila by som muza na to ze sa bude musiet byt flexibilny. Odporuca sa mat dietatko po narodeni pri sebe v kuchyni pocas dna a to preto aby sa naucilo rozoznavat den a noc. Pocas dna je svetlo a bezny hluk z varenia a upratovania a to by malo dietatko zazit. Ono bude spat aj pri tom hluku a svetle ale telo sa mu nauci ze to znamena den a vtedy sa spi kratsie a ked je tma a ticho tak je noc a vtedy sa spi dlhsie.

nevenka
12. jan 2022

@1991michaela1991 no...nase 3 deti prve mesiace aj tak najradsej spavali v kociku. Kde som bola ja, bol aj kocik. Najcastejsie kuchyna a obyvacka. Tretie mi prespalo naozaj 3/4 dna, ukazkovy novorodenec. Ale on mal dlho aj zltacku. Toto je teda velmi individualne, ako to bude...to nevies dopredu.

enoula
12. jan 2022

@1991michaela1991 A s babom sa da v pohode v byte byt aj v takom prípade.. spal v spalni, cez den, v obývačke na sedacke, ak prave manzel nebude meetingovat. Kupte si video pestunku a kym bude babo spat v spalni, v klude môžeš oddychovať alebo v kuchyni cosi varit

mimikarol
12. jan 2022

Ja by som nikde s novorodencom necestovala. Čomu sa chces priučiť? Také maličké potrebuje čistu plienku, plne bruško a maminu náruč. Okupes aj sama, aj to netreba každý deň. Budeš mať rozhádzané hormóny a jediné čo budeš potrebovať je kľud.

vero96
12. jan 2022

@eeffka takéto správy si strč vieš kam. Nezvyknem sa takto vyjadrovať ale toto bolo náramne cez... akože manžel sa má vykašľať na cely džob, firmu etc etc etc lebo sa narodi dieťa hej? a učty prídeš zaplatiť Ty, neviem či vieš ako to v daných spoločnostiach funguje ale ked sa niečo planuje tyzdne/mesiace/ občas aj roky, tak to ma nadprioritu a teda všetko ostatné je vedlajšie, ale rozumiem, že chápenie určitých ľudí nesiaha až tak ďaleko. No keď niečomu nerozumiem nezvyknem sa vyjadrovať....

eeffka
12. jan 2022

@vero96 ahaaa takze ja nerozumiem tomu ze to co sa planuje mesiace je zrazu problem...hmm ? pouc ma. Ocividne maju este nieco neskolaudovane, a co? ludia ziju roky v neskolaudovanych budovach, si tam nevie zriadit HO? svokrovci im navrhnu byvanie u nich, vsetky starsie vieme, ze je to cesta do pekla ...... no ale vies co... nech idu 🙂 mas pravdu, takato skusenost je podla mna jednoducho neprenosna. nech si to uziju, rozbita rodicka, male dieta a sukromie nula. Mas pravdu smelo do toho. 👍