Ako vychovávate svoje deti?

bubinko83
9. nov 2011

Chcem sa spytat ako vychovavate svoje deti,myslim tym či ich vediete k upratovaniu si posebe a tak? POznam mamičky chlacov ktore po nich upratuju všetko a pride mi to divne.Aspon ja chcem svoje dieta pripravit dieta do života tak aby bolo schopne sa o seba postarat aj ked nas tu nebude. Robim to zle? Ved niektory ludia si ani len taniere zo stola neodložia.

ivkapon
9. nov 2011

U nás je samozrejmé, že si deti po sebe od mala upratujú hračky, oblečenie, tanier zo stola. Musia si sami pripraviť veci do školy, poposteľať posteľ. Výnimočne aj umyjú riad, povysávajú, alebo vynesú smetie - ale toto je už pre nich práca naviac a ja ich o to musím poprosiť. 🙂

katecameron
9. nov 2011

no to by som chcela navod bo u nas sa nedarí

ktore
9. nov 2011

no ano dieta treba od malicka k tomu viest.aj aj odkladam po malej a ma 9 rokov.az teraz sa zavcina ucit po sebe odlozit tanier,lebo ja som z radostou oklo nej obskavat,ale uz bolo toho dost.niektore deti uz v jej veku,utieraju prach a vysavaju.tak jej uz kazem uprat izbycku asi rok ale bolo to tazke od zaciatku.teraz uz to urobi aj ked ako kedy ma naladu ale niekedy hned.su deti ktore na to ucia od troch rokov.ja som ju ucila v tom veku na ulozeniu siat po sebe ale nebola som dost prisna tak teraz sa viac nervacim lebo sa jej nechce.ale musi a si zvyka.ako nastupia do skvolky tam sa im zacina zodpovednost a to je aj zbadat.treba ich k tomu viest od skoreho veku lebo potom budeme sluzky cely zivot.

katkaajurko
9. nov 2011

moj plan je rovnaky...chlapec,nechlapec-zakladne veci musi vediet robit..v rodine mam dve ukazky totalneho obskakovania a teda takto to ja neplanujem ...chcem vychovat citliveho slusneho spolahliveho gentlemana co vie co sa patri 😀 uvidim ako sa mi to podari

ktore
9. nov 2011

keby nebola sama tak je to urcite inak a mam aj k tomu iny pristup.

katecameron
9. nov 2011

ved to je najhorsie aj u nas mm cely zivot ho mater obskakovala a teraz je pincnuty ze ja nieeeeeeeeee

katka226
9. nov 2011

@bubinko83 hoci moj syn je ešte malý, snažím sa ho privykať na poriadok... napr. po papaní si pekne odnesie tanierik na drez, keď sa povyzlieka, vecičky si odloží do skrine, večer spolu upratujeme hračky atď. Jasné, že to na svoj vek robí tak "neohrabane", ale snaha sa cení, a ja mám z toho obrovskú radosť 😀 Snažím sa, aby bol v budúcnosti čo sa týka takýchto vecí použiteľný, aby vedel, čo sa patrí. Nechcem ho totiž donekonečna obskakovať, aby si nezvykol, že maminka všetko po ňom uprace...

irriss
9. nov 2011

@bubinko83
Myslim si, ze je zbytecne ptat se"robim to zle?"...Vzdyt odpoved je jasna, myslim si, ze neni treba Te chvalit za to, jak to delas, protoze moc dobre sama vis, ze je to spravne.. 😉
U nas kazda vec ma sve misto, kazdy ma svou "roli"..a aby mohla rodina fungovat klidne a spokojene, je treba, aby si kazdy clen domacnosti uvedomil, ze to, co dela, neni jeho povinnosti, ale jeho prirozenou "roli"...
Nikoho neprosim, aby dosel s kosem, protoze kos se musi odnest, kazdy do neho necim prispel 😉
Nikoho neprosim, aby umyl nadobi, nadobi se umyt musi a zalezi na rodinnem rozpolozeni, aby jakykoliv clen rodiny pochopil, ze ten a ten nadobi umyt nemuze, protoze zrovna dela to a to..cili nadobi umyje ten, kdo uzna za vhodne, splnit tuto "roli", protoze ostatni jsou zamestnani...
Nemusim nikoho nutit, aby vysal..drobky jsou videt a neni NIKOMU prijemne pohled na ne ci brouzdani v nich..
Nikomu jsem nikdy nepripravovala skolni tasku, kazdy si nese zodpovednost za svou roli - v tomto pripade "praci=skola" sam...
Nikomu nerikam a nepripravuju obleceni, muzu poradit, doporucit, ale vyber je na nem...a kde jsou skrine je kazdemu znamo... 😉
Vareni - to je u nas "restaurace" - aby byl kazdy spokojeny, vyhovim kazdemu,...kazdy den i nekolikrat denne...spokojeny a klidny clovek, musi byt cisty, napapany, v uklizenem a prijemnem prostredi, ale na tomto prostredi se musi podilet vsichni a spolupracovat vzajemne...
Pokud jim neni "vtlacen" smysl pro krasu, barvy, tezko pochopi, kde je treba neco vyrovnat...harmonie je jako barvy - pokud neladi, je to cmaranice...nebo-li neporadek...
😉

bubinko83
autor
9. nov 2011

@katecameron presne aj mm vždy mamička obskakovala a vlastne do dnes ked tam prideme na navštevu to robi a mna to vytača a ked poviem niečo synčekovi nech si posebe uprace tak ona hned skoči nechaj tak ja to upracem .Ešte že sme tam neni často ,lebo by ma piclo. Nepači sa mi to a my sme tak vychovavany nikdy neboli vždy sme robili bežne domace prace samozrejme staršie okolo 9 rokov a nikdy mi to neprišlo ako nejake zdieranie deti. Dnes som vdačna za to že som tak vychovana a viem sa postarat sama o seba.

katecameron
9. nov 2011

@bubinko83 podlsa mna je to najhorsie ked takto vychovany chlap ide do manzelstva moj si nevie po sebe ani tanier odlozit ja potom zurim ze co si o sebe myslí ved ja niesom jehop sluzka ani ponoizky vsetko sa povaluje po byte a potom to deti vidia a ako ich to mam n aucit aby to nerobili ked vidia otecka ze to robí

tinki
9. nov 2011

@bubinko83 robíš dobre, obzvlášť keď máš chlapca. Ja svoju dcéru tiež vediem k tomu, aby si večer ako sa ideme pripravovať na spanie, tak si musí upratať hračky. Ak má toho veľa, tak jej pomôžem. Ale väčšina je na nej. Takisto keď sa povyzlieka pred sprchou, tak už vie, že špinavé veci patria do koša na prádlo. Obalčeky po nejakom jedle do koša na smetie. Dokonca odnáša aj pohár alebo tanier do drezu.
Môj manžel je super, ale nevie udržiavať poriadok. Jednoducho ho to nikto nenaučil. Uprace keď mu poviem, ale keby vedel udržiavať poriadok, bolo by potom menej roboty. Ale svokra keď príde, tak ide vo veľkom učiť moju malú, že musí upratovať. A to ma vie tak rozhodiť..moju malú, ktorá vie toho viac ako jej syn... Preto si myslím, že robíš dobre, chlap, či žena, po sebe musí predsa každý upratať. Budúca nevesta ti bude vďačná.. 😉

dena
9. nov 2011

ja som nerobila a ani nebudem robiť rozdiel medzi deťmi (syn - dcéra) v tom kto čo uprace...od malička sú navyknutí upratať si po sebe riad zo stola, uložiť veci alebo svoju izbičku...pomáhajú, ale robia veci, ktoré sú primerané ich veku...syn už aj navaril. Sú to síce iba špagety, alebo pečené kurča, ale spravil, bez toho aby sme mu to kázali, proste chcel nás prekvapiť 🙂

katecameron
9. nov 2011

@bubinko83 a este jedna na grc vec moja svokra este po svojom druhom syncekovi aj kondomy zahadzovala ked si kurvy vlacil domov ani len to si po sebe nedokazal odhodit a ona jeho mater sa s tym chvalila ze aka je dobra mater ze po syncekovi spod postelke vymeta pouzite condomy dobre nie?

tinki
9. nov 2011

@katecameron och bože, ty máš asi tak "inteligentú" svokru ako ja..nevyhadzovala síce kondomy (aspoň o tom neviem) ale vždy keď manželovi bratia chceli mať byt na ...., tak im ho uvolnila. hocikedy si zmysleli, ona sa obliekla a vypadla z bytu. A tiež zvykla vyhlasovať, aká je ona dobrá matka..No škoda reči..Ešteže manžel vôbec neni po nej.. 🙂

irriss
9. nov 2011

@katecameron 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

zuzikkaa
9. nov 2011

@bubinko83 tak moj krpec ma sice nieco cez 2 roky ale uz donho "hucim" aby si po sebe upratoval aspon hracky 🙂 nechcem mat z neho nesamostatne nemehlo!! upratuje so mnou postele,,pomaha davat pradlo do pracky,,vysavame,,utierame prach,,hadze spinave veci do kosa na pranie,,atd a take pracicky kde nic nevyvedie 😅
najnovsie sa velmi rad mota v kuchyni a stale ma stolicku pri linke a asistuje,,teda skor zavadzia 😀 ale miesa,,utiera dosku a najradsej by "umyval" riad 😅
nastastie ja mam manzela,ktory bol so sestrou od malicka rovnako vedeny k upratovaniu aj k vareniu- co mi veeeelmi vyhovuje kedze ja varenie moc nemusim...nezniesla by som chlapa ktoreho treba obskakovat a neznesiem aby bol taky moj syn...takze urcite som za to aby sa aj chlapci ucili upratovat ved na tom nieje nic zenske!!! 😉

tea333
9. nov 2011

Mame v rodine oba priklady- dobry, aj zly. Moja mama ma sestru. Jej 3 deti (2 dospely chlapci a 1 dospievajuce dievca) su otrasne nesamostatne. Ich mama aj nasa babka im stale chodili upratovat izbu, nikdy nic nemuseli.Doma mali otrasny bordel, nam to bolo az hnusne, neupratali ani koly nam ked sme prisli. chalani nechavali spinave riady zhnit, ked boli ich rodicia na dovolenke, musela prist babka pustit umyvacku a oprat.Bolo im jedno ze ich izba ani nebola izba - kusky jedla, spinave oblecenie, smrad, to vsetko v suvslej vrstve asi pol metra vsade na zemi. Chalani su dospeli, ten starsi si nasiel frajerku, ktora za neho vsetko robi.V 25 rokoch ma 2 zacate a nedokoncene vysky, zije z rodicov a nechava za sebou rovnaky bordel. ale frajerka za nim uprace.Ona je z toho nestastna asi tiez.To dospievajuce dievca nema absolutne dobre hygienicke navyky..

U nas to bolo inak. odkedy sme vedeli pouzivat ruky, museli sme upratovat. sme traja.Detske izby museli byt upratane stale, umyvali sme riad (davali do umyvacky) starali sa o psika a vsetko co bolo treba.V sobotu sme my traja upratali cely dom, a kym nebolo upratane, nemohli sme robit nic ine.Nehovorim, ze to treba az tak, ale v kazdom pripade treba deti k upratovaniu viest, aby to pre ne bola uplna samozrejmost a aby vedeli, ze poriadok je normalny stav.Je hlupost nechavat to na detoch.
A ziarivy pripad schopnych muzov- moji dvaja 20 rocni bratia!!
Ziju sami v byte.Vedia hospodarit, prat, upratuju uplne stale, varia! Kazda zena by chcela takeho muza 🙂

Tie mamicky co si vychovavaju neschopnych synacikov som uz videla. V jednej rodine dokonca rozvedena matka vsetku lasku a starostlivost prenasala na syna tak, ze starsia dcera musela utekat z mesta, aby 13 rocnemu chalanovi osupala varene vajce.a to ako naozaj.
Nikdy nebudem v tychto veciach robit rozdiely.Podla mna je hlupost ucit varit len dcerku, a syna ucit ja neviem, napriklad iba "majstrovat" na zahrade.My by sme chceli muzov, co vedia vsetko a chvalime takych, co vedia varit, upratovat (ja mam absolutne uzasneho muza) a robia to sami od seba.
Tak neviem preco vychovavat neschopakov.Nevesty sa nam nepodakuju 😀

zuzikkaa
9. nov 2011

@katecameron hehe,,skor chore 😀 😀 😀

katecameron
9. nov 2011

@tinki no vdís takych nas je asi viac co maju intelig.svokry

irriss
9. nov 2011

@tinki 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 🤐 🤐 🤐 🤐 😉

bubinko83
autor
9. nov 2011

Dakujem ja toto nepochopim ten dovod tych mamičiek ktore deti a zvlašt chlacov k tomu nevedu,ved to len pre ich dobro a ide o to aby sa nestratil ked bude na seba odkazany v živote.Ja sa snažim mm trošku prevychovat a nema stym problem ale určite si syna vychovam inak.Nechcem zo syna služku ale velmi sa mi pači ked vie chlap navarit čo i len jednoduche jedla alebo aspon ma o to zaujem.

@katecameron tak toto je sila stymi kondomami,nerozumiem čo je tam na chvalenie z jej strany. A kondom je hnusny čisty nieto ešte použity.Fuj 😖

katecameron
9. nov 2011

@zuzikkaa tak to ti poviem ze chore chlap ma 30rokov -svagor a ked chce pit tak blací ako ovca od dverí mamíííííííííííííí dones mi pit sam si nezoberie a keby si aspon na svvoju zenu ziapal ale na mater furt len dookola

bubinko83
autor
9. nov 2011

@katecameron nemame rovnakeho švagra??? 😀 Presne toto poznam,hroza.A ona leti aj by si nohy polamala.

zuzikkaa
9. nov 2011

to ze si matka este neznamena ze musis robit sluzku...iba ze by si sa na to dobrovolne odsudila 😒 😒 😒
je dobre ked su decka co najskor samostatne a ty sa mozes venovat sama sebe a nie stale niekomu behat okolo zadku,,no nie?? 🙂

irriss
9. nov 2011

@tinki
@katecameron

Tak to vam teda devcata nezavidim, protoze jestli je pravdou,
ze syn je stejny jako jeho matka nebo ze si vybira i devce po vzoru matky....,
mate co delat, abyste zpretrhaly tento podivny a spinavy retezec...protoze vetsinou muzi vyzaduji to, na co byli zvykli, vyzaduji podobnou vychovu pro sve deti...jen v pripade, kdy oni sami prisli na to, ze je to nespravne, budou ochotni spolupracovat..jinak to vidim jako na celozivotni dilo v podobe stresu... ☹

katecameron
9. nov 2011

@bubinko83 jo tak to asi mame rovnakeho a ja som raz svokre povedala ze booooooooooze a to si nevie sam zobrat v takom veku? ona mi skoro vynadala ze ONA TO TAK NEBERIE AKO JA ZE ONA S RADOSTOU to urobi za neho brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

bubinko83
autor
9. nov 2011

@irriss až tak s tebou nesuhlasim lebo napr. moj muž presne tak "zle" vychovavany ale teraz sa snaži robit to inak a kopu veci si urobi sam,kdežto doma to za neho robila mama.Ide o to či ma ten chlap zaujem o to zmenit to alebo mu to vyhovuje. Mojmu mužovi sa pači ako vychovavam syna a nikdy nenamietal ked mu kažem niečo po sebe spratat.A teraz nam v tom pomaha aj školka,lebo tam nebude učitelka upratovat po 20 detoch len preto lebo su zle naučene.

katecameron
9. nov 2011

@irriss to neviem ale ja so svokrou nemam absolutne nic spolocne a deti vychovavam uplne rozdielne ale raz mi muz zapotil ze by som mala byt stastna ze za ním mozem upratovat a to ti poviem vted ysom vybuchla ako atomova bomba skor ten stres celozivotny 😠 😒 ☹

irriss
9. nov 2011

@katecameron

Vubec nechapu , jaky muze byt vztah mezi takovou matkou a synem....
tady nedavno byla ukazka z noveho filmu:

Dcera je se svym milencem v posteli a neumi nasadit kondom..
Nastve se, vzda to a zacne kricet mammaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.....

Mamma pribehne v pyzamu z loznice od vedle a automaticky odhrne perinu , rekne s dovolenim, milenec nema sanci reagovat, jak je cely prekvapeny...mamma nasadi, je videt dlouholeta praxe a v klidu zas odejde..........

katecameron
9. nov 2011

@bubinko83 moj sa zialbohu nechce prevychovat a ja neviem ako nato