Ako riešiť špecifický problém pri zaspávaní 8 mesačnej?

bezradny11
12. aug 2012

Zdravim vsetkych statocne bojujucich so svojimi ratolestami.

Mame specificky problem, nasa dcerka bude mat o tyzden 8 mesiacov a asi pred tyzdnom sa zacala stavat v postielke, odvtedy mame problem so zaspavanim.
Pred tym sme mali zauzivany rezim, ktory fungoval perfektne. Nemuseli sme ju nijako uspavat, lebo jej biohodiny boli nastavene na rezim a len sme ju dali do postielky, tak schytila macka, prevratila sa na druhy bok a spala.
Teraz je to peklo, preplo jej koliesko a zakazdym jak ju dame do postielky, tak sa postavi a kedze si este nevie sama sadnut, tak stoji a krici co to da. Znie to akoby sme ju rezali.
Skusali sme metodu utisit na rukach a potom polozit do postielky. Zopakovali sme to asi 20 krat a nic sa nemenilo. Zaspala az od vycerpania.. cca po dvoch hodinach.
Skusali sme ju nechat zaspat na rukach a potom az do postielky, po 15min sa preberie a zacne to znovu.
Skusali sme ju dat medzi nas na postele, hoci nechceme aby si na take nieco zvykla, stavia sa o celo postele a zas sa to opakuje.
Skusali sme metodu nechat plakat 3min, 5min, 7min, 7min,... zaspi az od vycerpania.
Skusam ju naucit sadnut si zo stoja, zatial bezvysledne, stale sa boji.

Nejake navrhy? Vopred dakujem.

luciferkax
12. aug 2012

Dávam tomu ešte tak max. týžden, potom sa určite naučí sadnúť si a ľahnúť, skús s nou trenovať počas dna 🙂 Môj má 18 mesaicov a bežne s v noci aj teraz postaví, sadne si, ale obvykle zaspí dalej :D :D
Iný návrh nemáááám

katren
12. aug 2012

ako mozes napisat, ze jej preplo koliesko????? nepreplo nahodou tebe??? ved je to normalne, ked si nevie sadnut, ze bude plakat....ked sa nauci sadnut si, aj prestane plakat a bude zaspavat tak ako predtym....
nas robil presne to iste, ale NIKDY by som nenapisala, ze mu preplo 🙄

iviatko
12. aug 2012

mozno sa niecoho zlakla, ved je este malinka, ja som milovala tie uspavania, kedy som usiaka hladkala po hlavicke a hmkala, alebo suskala nieco 🙂zaspavala som skor ako on :D ale ved o tom to je, rychlo vyrastu , uspavat ich nebudeme do 18tky 🙂

janaalzbeta
12. aug 2012

no skús hladiť chrbátik a skús spievať. Nejakú detskú pesničku môj toto síce nerobil,ale ako sme sa presťahovali odmieta postielku tak spáva s nami. A kričal akoby sme ho rezali no toto nám dosť pomohlo. Teraz sa sám zoberie a ľahne aj sám a uloží sa. Dlho sme mali postielku pri posteli a bočnicu sme dali dole a tak som ho presúvala no po pol noci bol medzi nami. Teraz sme mu objednali posteľ tak dúfam,že to víde................prajem veľa šťastia..............daj znať či zabralo

janano
12. aug 2012

Alebo akurat nastala u nej separacna uzkost a dcerka vas preto vola.

mahmulienka
12. aug 2012

boze, no podme chudaka tatina ukamenovat kvoli slovnemu zvratu, ktory si dovolil v suvislosti s dietatom pouzit. no a? tak asi je fakt bezradny a citi to tak.
kazdopadne k otazke - zial, mily @bezradny11, budes si musiet pockat, kym sa dietko nenauci same sadnut. viem, ze ste obaja, resp. obitraja z toho frustrovany, ale je to zatial 'iba' tyzden. naozaj tomu treba dat cas. a treba skusat rozne metody. a aj ked je babusko malicke, skuste sa nejako prekonat a nebyt pri nej nervozni, ale pokojne jej povedat, co sa s nou snazite urobit a pomalicky skusat. ako pisala vyssie janaalzbeta, skuste spievat a hladit chrbatik.
my mame podobny problem s malickou (7 mesiacov) - pri zaspavani sa otoci na brusko a potom reve, ako by ju na noze brali, az kym ju neotocim naspat. a jednoducho to robim, dokym nezaspi. niekedy sa s nou rozpravam, niekedy spievam, niekedy iba hladkam hlavku, chrbatik. niekedy si ju musim zobrat do postele k sebe. a ked uz mi ide prepinat z toho a zacinam byt nervon, nabehne muzik a pokracuje, kym sa neukludnim. treba naozaj skusat. zaruceny recept ti nenapise nik, na to budete musiet prist vy traja. a tiez nemusi fungovat zakazdym.
skusajte, urcite nieco z toho zaberie a bude lepsie. len pevne nervy. a drzim palce 🙂

ladytt
12. aug 2012

Podľa mňa je to úplne normálne a vychádza to z toho, že dosiahla ďalší stupienok vo vývoji. Proste objavila, že dokáže stáť, ešte sa musí naučiť aj sadnúť si. Treba len trpezlivosť teraz, prešli sme si tým tiež. Ono to prejde, vážne, keď to už pre ňu nebude taká novinka, a nebude to chcieť stále opakovať, dostanete sa naspäť do svojich "kolají".
Žiadny univerzálny návod na zaspanie podľa mňa neexistuje, ale tak skús trpezlivo a láskavo. Nám pomáhalo položiť ho na bruško a hladkať mu chrbátik. Má to od malička rád a upokojuje ho to. Dlho sme zaspávali, tak že som ho hladkala, teraz už dlhšiu domu zaspáva pekne sám.

sendy182
12. aug 2012

to ako každé uvedomenie si dieťatka je zlééé??????.......dieťa skúša čo môže aj vie ako to dosiahnuť.......musíš ju upokojiť......neaká knižka, hudba a hlavne pokoj určite nemala by zaspať vyčerpaná.........možno zavinutie do detskej deky jej vráti pocit bezpečia a zaspí......musí ešte veľa vecí spracovať a určite sa vráti do normálu........len pokoj......dieťa v tomto veku sa vie už aj báť a prežíva prvý strach.....

anjelicek26
12. aug 2012

Suhlasim doslova a do pismena s @mahmulienka proste musite vydrzat, kym sa nauci sadnut, inakadial cesta nevedie, dcerka nam to robila vyse tri tyzdne, stala ze pomaly spala opreta o tycky a nevedela sa ulozit.... unavena na odpadnutie, ale lahnut si nevedela..

Ak chces radu, ktora pomoze - dajte jej fusak/uzky pucksack,, ano nauci sa stat aj v tom, ale je to podstatne tazsie ;) Hadam sa nauci skor sadnut, ako stat vo fusaku ;)

Na metodu kontrolovaneho placu je podla mna este velmi mala. Vseobecne ta metoda - je desna :(

terina25
12. aug 2012

akurát som išla písať to,čo napísala @katren..ako možeš napísať,že tvojej dcérke PREPLO KOLIESKO?☹ mamičky tu riešia problémy typu - moje dieťa ešte nesedí,nestojí,nechodí a pod. a boja sa o svoje deti,či sú v poriadku,čo sa týka vývoja.Ale ty napíšeš,že jej preplo koliesko,pretože sa stavia sama v postieľke?Nie aby si bola rada,že máš zdravé dieťa,ktoré napreduje a robí pokroky,ale ty napíšeš toto?to by si radšej riešila problém - že nevie stáť?Ako nehnevaj sa,ale nepreplo náhodou tebe?

Ak sa ti dcérka stavia sama,tak sa čoskoro naučí aj sama si sadnúť.Moje obe deti ,keď sa naučili stáť,tak sa naučili aj si sadnúť.a v postieľke je tá výhoda,že keď si bude sadať a náhodou aj ,,spadne,,tak spadne na matrac a nie na tvrdú zem.Takže ja by som to riešila tak,že ak sa postaví ,tak ju nechám stáť a keď začne plakať,tak jej pomožem si sadnúť prípadne ľahnúť.A ak sa zase postaví a bude plakať,tak jej znovu pomožem sadnúť,ľahnúť.A budem to opakovať dovtedy, dokým ju to bude baviť - čo si myslím,že asi tak dlho vstávať a sadať si ju baviť nebude.A nakoniec zaspí od toľkého vstávania.alebo keď sa postaví,tak jej daj na matrac nejakú novú hračku,kt. ju zaujme,aby si sadla sama príp.ak ju ty sama posadíš,aby neplakala,ale hrala sa s hračkou.

maslenka47
12. aug 2012

@karten @terina25 a nepreplo nahodou vam, ked mate za kazdu cenu potrebu interpretovat text urazlivo a zranujuco voci tomu dietatu? Zacala sa spravat inak ako predtym (tj preplo jej) ... je to objetivne pomenovanie faktu, tak nechapem preco musite do chudaka cloveka skakat zato, ze si dovolil tento fakt pomenovat obrazne. Nemam z toho prispevku pocit, zeby to myslel ZLE.

k teme: nas maly ked zacal sediet, tiez to bolo, par dni ani lezat, ani plazit sa, ani spat, ani prebalit.. len sediet, sediet a sediet. Nepomohlo nic, len pockat, kym ho to prestane bavit.

qtinka29
12. aug 2012

toto robia skoro všetky deti,keď sa naučia stáť,alebo sadnúť....moje obe to robili a tiež to bolo ťažšie obdobie,keďže dovtedy pekne zaspali samé.Ja som to riešila tak,že som niekedy musela držať paplon,aby sa nedokázali odtiaľ vymotať a popritom som im spievala,alebo hladkala po chrbátiku...je to náročné na čas,ale ono to po čase prejde ,dieťatko zrazu objavilo niečo nové,tak skúša a plače možno preto,že si nevie sadnúť,alebo vás len tak volá.....Treba to len prežiť...potom príde obdobie vyliezania z postieľky 😉 a podobné vymýšľance...tak si to užite,držím palce 😉

nikolka2
12. aug 2012

Som sokovana ,,,urcite to nemyslel zle ,,chcel len poradit ,,preto sa obratil s otazkou na Vas ,,,chcela by som Vas vidiet ci ste na svoje dieta niekedy nenakricali a neboj dali jednu po zadku ,,,to by sme vsetky boli prepnute 😀
myslim , ze to coskoro prejde treba trpezlivost ,,,u nas ked sa dcerka postavila v postielke prestala nam spavat ako predtym ked nestala ,,,ale ona len vykrikovala mama pod sem a ked som prisla si lahla a spala ,,,alebo niekedy som stala pri postielke az dovtedy kym znova pekne nezaspala ,,,treba vela trpezlivosti , ale si myslim , ze tento problemík onedlho pominie 😉

abbie
12. aug 2012

boze zeny, ake ste trapne ... rieste otazku a nie to ako a co napisal ... mam strach, ze vy nekricite na svoje deti, alebo si nieco o nich nepomyslite ... zasa sa tu zisli same svatice!!!
k otazke - skuste na spanie spaci vak 😉 my sme toto vdaka nemu nepoznali a kamoska ho nemala a dieta jej robilo presne to, co pises

zuzuj
12. aug 2012

tak je jasne že plače pretože objavila že sa da postaviť...chce to stale opakovať a plače lebo potom nevie čo zrazu s tym.. do istej miery sekundarne už aj sa nabaľuje že sa učí že keď plače tak pridete, vlastne Vas tak vola aby ste jej prišli pomocť...ale zase keď ju posadite tak to skuša znovu....no však pekne....rozhodla sa učiť sa to večer: 😀
Nie nesmejem sa naozaj viem že je to na nerv....moja dcera mala všetky vyvinove kroky a to ešte bol čas kedy sa naučila davať si dole plienku ...som si trieskala aj hlavu načo som ju to naučila...lebo zakaždim sa vytešovala kym sme odišli ešte nam aj zamavala a potom šup ho rozpla cupliky na pyžame a šup plienk von z postielky a rev mamaaaaa 🙂
No tak podla mna je potrebne pre nas ako aby sme ti poradili vedieť či sa naozaj boji alebo len je to pre nu zabava. Ak sa boji, tak treba prist a pripadne si s nou aj lahnut a opakovane ak sa postavi ju uložiť...ak je to zabava tak jej treba aj v ramci veku dohovoriť...aj raznejšie...ja som za ....lebo aspon s mojou by sme sa takto aj do 1 hod. v noci zabavali....
No a cez den kedze postielka je celkom fajn na učenie by som jej dovolila skušať to s tym že ju učiť aj sa zošuchnuť pridržiavajuc sa o zabradlie do sedu, či do drepu...neviem či sa už udrži sedieť bez podpory. Lebo niektore deti najskor lozia a stoja a až potom sedia ( moja tak bola) Ak sa ešte neudrži v sede sama....tak nech ide do tej polohy z ktorej sa do stoja dostala....tak sa nauči že sa nič nedeje...vyvinove stupne zas nemožeš preskočiť a pokial nema ešte spevnene chrbtovr svalstvo tak ak nema sedieť tak ju to zas tyžden nenaučiš....ale to aby sa bezpečne zošuchla ju v postielke naučiš...a koniec koncov ak to ešte nerobi tak to bude aj cez deň sa stavať okolo nabytka a tak zgegnut na tvrdu podlahu bude horšie....
Inak ako pišu baby všetko prejde...a najskor ju to aj omrzi...ak jej to samorejme ,,nebudete sppríjemnovať" divadielkom okolo toho 😀

paris3
12. aug 2012

takze uvodom... nemyslim si, ze otecko to myslel zle s tym 'prepnutym kolieskom' 🙂 ja som to sem-tam tiez povedala o malej, ale to je len moje vyjadrovanie, nic urazlive v tom nehladajte...
my sme si s malou preskakali vselijake stadia a problemy ohladne zaspavania a spanku... tento problem bol jednym z nich... ja sa uz nad tym velmi nevzrusujem 🙂 nehovorim, ze ma to netrapi, ale viem, ze treba zatat zuby, skusat vsetko mozne a vydrzat... ono to prejde, len trpezlivost 😉 hlavne si nemyslite, ze je to nieco extra, nejaky ojedinely problem... vela babatiek a deticiek ma problemy so zaspavanim, takze to berte tak, ze mate uplne normalne dieta...
moj nazor je, ze sa mohlo spojit niekolko faktorov. ak dovtedy zaspavala bez problemov, moze to suvisiet s vyvinovovou zmenou, ktoru mala prekonala = naucila sa stat (a nevie si este sadnut). nasa mala tiez mala najvacsie problemy so zaspavanim vtedy, ked bola v tychto prelomovych stadiach (napr. naucila sa sadnut si, postavit sa, lozit, chodit, atd.) deti si to samozrejme radi skusaju aj v postielke 🙂
druhy problem moze byt v tom, ze prekonava stadium tzv. separacnej uzkosti (to byva od tych cca 8 mesiacov). takze to berte vazne a budte pri nej, hlavne by som ju nenechavala vyplakat a nepokusala by som podobne (podla mna) drasticke metody... je malicka a nevidite do jej hlavicky, co sa jej tam odohrava 😒
ak ste aj skusali spominanu metodu 3-5-7-7, tak to mohlo aj zhorsit jej zaspavanie.... my sme to raz skusili a velmi sa nam to vypomstilo 😔
moja rada je (ako sme to robili my) treba sa obrnit trpezlivostou, psychicky sa pripravit na dlhsie uspavanie (aby ste z toho neboli nervozni, ze nespi za chvilku), proste jej venovat ten vecerny cas, brat to ako investiciu do malej...
ja som sa snazila byt pri malej, kym nezaspala, pokladat ju znovu a znovu, ked si sadla, vstala, nasla som si taky ritual (ta ista hudba, spev, hojdanie, hladkanie, treba vyskusat) a vydrzala som, kym nezaspala... narocne na psychiku, ale skratky podla mna v tomto nie su 😖
u nas to trvalo tak do roka.... potom zistila, ze zaspi ovela lepsie, ked sa v postielke naklonim tak, ze si pritisnem hlavu o jej hlavu (trochu akrobaticky vykon 😀 ).... ale teraz uz vacsinou zaspi hned, bez sadanie, vstavania a behania po postielke...
drzim palce 😉

kimmie
12. aug 2012

Mne nas krasne zaspi v ergo nosici, potom ho iba supnem do postielky a spi dalej. Ak sa nahodou zobudi, zasa ho vlozim do erga, tochu pochodujem a opat zaspi. Presne sa to vola ergo baby carrier, je to pohodlne pre babatko a nezatazuje to ani chrbat rodica. Tak ho uspavam aj pocas dna a potom ho prelozim do postielky alebo do vozicka. Pripadne ked som vonku so starsim synom, mozem si ho tak dat aj na chrbat a on spi aj dve hodinky. Pouziva to aj moja sestra, ona ma 10 mesacnu dceru a obe sme s tym spokojne. Inak maju ich aj pouzite v bazari na konikovi.

mandarinkadarinka
13. aug 2012

ahoj, mala som podobny problem... tiez som bola na nervy, ale nie z toho, ze si nevie sadnut ale z toho, ze sa tam bez obav a strachu hadzal kade tade 🙂)) vzdy to vsak dopadlo tak, ze si udrel hlavicku o tycky postielky, aj ked tam bolo hniezdo, ktore vsak nebolo dost vysoke. s tymto som mala problemy aj potom, lebo maly sa zacal v noci budit a este v polosne sa snazil vystverat po tyckach a vzdy si chudacik obuchal hlavicku.... tak som to vyriesila tak, ze som mu na cas kupila cestovnu postielku a tam sa uz nidy nebuchol a dodnes v nej spinka bez problemov 🙂

no, ale k tomu uspavaniu - ked zacal tento plac, vzdy som ho vzala ku mne do postele, capkala po ritke, hladkala po chrbatiku, spievala a ked zaspal, prelozila som ho do posietielky. zo zaciatku sa tiez v nej budil znova a znova. ked ma to uz omrzelo, nechala som ho az do rana u mna v posteli. aj ked som bola nevyspata, nevadi 🙂 preslo to asi po 2 tyzdnoc a dnes ma maly 13 mesiacov a celu noc cca 13 hodin spinka u seba v postielke 🙂 a ked vidi, ze ja este spi, necha ma tak pol hodku dospat - asi vie, ze mama je unavena 🙂))))))))))))))))

sasrnka
13. aug 2012
traktor
13. aug 2012

..zas vytrhnute s celeho len to, co chcem korenisto okomentovat a cloveka zadupem...bolo to urcite myslene inak..ale sme len ludia, ..clovek ma pravo byt unaveny, nervozny, nestastny..tak sa potrebuje aj vypisat, potrebuje dostat radu a hoc len povzbudenie, ze to nebude trvat vecne....nenapisal to nijak skaredo, len uz nevie ako dalej..zvlast mozno ak je to prve dieta a nevie kde ma hladat radu ako dalej..no tu ju u niektorych aj nasiel 😖 ..tak ako vzdy..poslednu dobu su otazky len o vysmechu a urazkach , o odpovediach kde su same ??? !!!, .keby som tu dnes prisla ako nova a precitam si par diskusii a otazok ani to tu viac nezapnem...mala by som strach, ze ma niekto niekam posle, len preto, ze sa pytam 😕 ..a k otazke...suhlasim, co pise @mahmulienka jemne hladkat po chrbatiku, potichu sa prihovarat, spievat..skusit dat do postielky napr. tvoje tricko , aby ta dieta citilo, ..presny navod na zaspavanie nenajdes..kazde dieta ma ine potreby....ale skôr ci neskôr to zvladnete ..tak len pevne nervy, prekonate to 😉

zuzana581
13. aug 2012

@bezradny11 vôbec nebuď bezradný, bude aj horšie 😀 Skúste sa so ženou udržať v pokoji a v pohode, lebo čím viac dcérka cíti, že ste nervozni, tým viac bude nervozna aj ona.. Teraz je proste blbé obdobie, tak ho prekonajte ako najlepšie viete, ale hlavne do ničoho dcérku nenúťte a hlavne už nikdy nerobte také, že ju necháte zaspať od vyčerpania, alebo ju necháte plakať. Môžete si tým privodiť nakoniec aj celkovo problémy so spánkom. Kúpte si nejaký ten nosič, alebo šatku a noste ju.. Majte ju čo najviac pri sebe. Skúste ju napríklad aj v postielke, alebo počas dňa, keď sa hrá podoprieť vankúšami do takého polosedu a možno sa jej to zapáči rýchlejšie.. Ja som tak moje deti dávala už od 4 mesiacov, lebo nechceli ani za nič ležať a potrebovali pozerať okolo seba a v šiestich sami sedeli.. Chrbtice majú v poriadku a nemajú žiadny problém.. Prejde to... všetko prejde a keď bude mať 15 a príde domov s prvým frajerom, tak si povieš, že škoda, že nemáš 8 mesiacov a nerobíš problémy v postielke 😀

liave
13. aug 2012

podobne ako @mahmulienka suhlasim s tym ze radu vam neda nik...musite skusat co to da.navyse ako pozeram tak je mala vo veku ked sa uz predieraju zubky co moze byt tiez dovodom nepokojnosti a potreba citit maminu a tatina.skuste ju na nejaky cas zobrat k sebe dopostele az do zaspatia a po dobrej polhodine ju prelozit do postielky.nebojte sa ze si zvykne na to spavat s vami to je nieco co si este v tomto veku deti neuvedomuju,proste potrebuju nasu blizkost spekulovanie pride az okolo 2 roku takze nebojte sa nezvykne si s vami spavat 😉 co s atyka metody vyplakania nieje az taka drasticka pokial to robite podla presneho navodu no je to nieco co sa ma robit dlhsie minimalne tyzden az pride nejaka naprava no neodporuca s arobit ju pokial ma dieta nejaky problem(chore,zuby,horucka,bolenie bruska a pod..) co podla mna malicka ma nieco co ju trapi 😉 nemyslim si ze jej "preplo" koliecko 🙂 navyse deti prechadzaju roznymi rastovymi obdobiami a vtedy s avzyknu hovat takto divne...pretoze oni sami si uvedomuju urcite zmeny a su z toho frustrovane ...skuste si vsimnut ci nahodou malinka nema nejaky vacsi pokrok...ci zrazu nerobi nieco co doteraz nerobievala...priklad zacala sa stavat 😉 dokaze naskladat kocky na seba,pribudli "slovicka" a pod...z vlastnej skusenosti viem ze vzdy ked deti maju "rastove " obdobia tak su nepokojnejsie ...pre nich je vsekto nove rovnako narocne ako pre nas tiez s as tym ucia narabat 🙂 a zvykaju si na novu situaciu a niekedy to proste nieje lahke... 🙂 vela stastia a neboj sa urcite to nebude trvat na veky 🙂

lenka.s
13. aug 2012

viem, ze kazdy prelomove obdobia vo vyvoji deti preziva po svojom, no toto nepovazujem za "specificky" problem, opisane to je ako nejaka rarita hraniciaca s abnormalitou, 90% rodicov riesi v tomto vyvojovom obdobi ten isty problem ... jedina ucinna rada v tom je trpezlivost ... nie dietatu preplo, ale vam sa zacala faza zvysenej rodicovskej aktivity, trpezlivost, trpezlivost, trpezlivost a nic ine, dietatko sa nauci aj sadat, aj zaspavat, len mu dajte troska casu ...

andy.v
13. aug 2012

Ahojte maminky, prihodím aj náš problém so spánkom. Malý má 10 mesiacov, od narodenia zaspával krásne, sem tam nejaký plač, potom hladkanie, občas fitlopta, ale v podstate bez našej pomoci. Teraz máme obdobie, už druhý krát, že tak cca do polnoci, spí krásne, potom sa zobudí, skáče v postielke, veľké oči, krik. Skúšali sme ho uspávať na fit lopte, ale akonáhle vie, že ideme k nej, začne plakať. Ak ho dáme k sebe do postele, moce sa tam, zatvára oči, skláňa hlavičku, ale vždy sa preberie a cestuje aj u nás. Trvá to noc čo noc cca 2 hodiny. Prežívali sme to už pred mesiacov, trvalo to 3 týždne, potom sme pridali viac pohybu a prešlo to. Ale už neviem čo mám pridať, ubrať ...
Poradíte mi?

lemurko
13. aug 2012

V prvom rade napisem, ze budte radi za obdobie, ked zaspavala sama a dokonca v postielke. Su aj deticky a ich rodicia, ktori s niecim takym jednoduchym ako zaspavanie bojuju a bojuju dennodenne. Konkretne u nas 1 rok, kazdy jeden vecer. To, ze sa postavi a place mame doteraz vzdy, ked ma nejaky horsi dnik a nevie zaspinkat. U nas to robim tak, ze trpezlivo polozim a hladkam po hlavicke po brusku. Moj maly ma obcas problem s ukludnenim, takze mava rucickami a kope este aj pri zaspavani, tak ho niekedy po tom lahnuti treba aj jemne pridrzat. Maly uz chodi, sedi, drepuje, proste pohybovo nema absolutne problem, ale ked sa postavi v postielke, sam si nelahne, ani nesadne. Od toho sme tam my, aby sme ho utisili a ulozili.
Nam pomohlo na zaspavanie:
- v prvom rade dostatocny vek a taka nejaka vyzrelost (neviem ako to napisat, ale to coho je schopny teraz, este pred mesiacov nebol, aj ked postup a vsetko ine bolo rovnake)
- samostatna izbicka na spanie, ale s vedomim, ze ked zaplace, tak sme hned pri nom.
- odstavenie a naucenie na flasku (zaspava s mlieckom vo flaske a pije aj v noci a nad ranom - predtym byval hore aj 8-9 krat na noc a kojil sa)
- taky ten detsky projektor na postielke, ktory hra kazdy vecer rovnaku melodiu a premieta hore pomale obrazky, toto bolo zaklad, ked sme ho zacinali ucit spinkat.
- postupne obmedzovanie spania cez den (uz teraz spi vacsinou cez den iba raz, takze je vecer a v noci viac unaveni).
- viacej casu traveneho bez maminky (babka a jaslicky).

A ucili sme ho spinkat postupne:
-najskor vo velkej posteli vedla mna alebo manzela, ale bez kojenia (trvalo asi 3 tyzdne)
-potom v postielke v spalni ("prispat" na posteli a potom prelozil, hladkat atd)
- potom sme postielku preniesli do jeho izbicky a tam uz so zaspavanim problem nebyva.

Osvedcila sa mi este jedna vec, ked poskakoval ako opicka, jasil sa a nechcel o spinkani ani pocut, tak som ho dala do postielky a nechala ho na par minut (1-3 minuty podla kriku) sameho. Ked som potom prisla a ukludnil sa, zvycajne bol ochotnejsi spinkat.

Mozno si z toho nieco vyberiete. Ale rozhodne nebudte zufali uz po tyzdni. Ked som si precitala vasu otazku, tak som vam najskor v dobrom zazavidela, ten bezproblemovy cas. A este niekto dobre pisal, ze vyhradte si na vecery cas a trpezlivost. Mne to velmi pomohlo, ked som si konecne prestala mysliet, ze maleho ulozim do pol hodinky. A prestala som si planovat veci, ze co vsetko spravim vecer, ked maly zaspi. Bola som kludnejsia, lebo som podvedome vedela, ze nic mi neujde (nie ako predtym, ked som dobre ze nemala na minuty zoznam veci, co chcem stihnut, ked maly zaspi predtym ako pojdem spat ja. U nas je to teda uz o dost lepsie, tak verim, ze aj vasa malicka postupne pride na to, ze ako znova zaspinkat

cerez
13. aug 2012

U nás fungovala práve minútová metóda. 2 dni bojoval, až prehral. Prišli sme ku postieľke, dali mu pusu, dali ho ľahnúť a odišli. O pár minút sme to zopakovali a tak dookola. Nebojte sa, za chvíľu sa naučí sadnúť si a uľaví sa vám aj jej. Skúša dosiahnuť svoje a získať pozornosť. U nás tento boj bol hlavne vtedy, keď som ho dala spinkať ešte keď nebol úplne unavený.

lujza123
13. aug 2012

Hlavne ju NIKDY !! posadzujte ked sa uz sama postavila...ako sa nauci postavit rovnako rychlo sa nauci aj sadnut si..mozno jej to potrva den maximalne dva. Akonahle ju posadite bude len pistat a cakt kto ju posadi zakazdym ked sa postavi a cele sa to pretiahne na dlho
@terina25 @katren no sa nezblaznite koli jednemu slovicku, podla mna to napisal celkom vtipne

zajaciq
13. aug 2012

"bojoval" prehral" - ako mozete pouzit taketo slovesa, ved sa jedna o nase deti a nie o nejakych zlocincov !!!!!

... a co tak keby preplo koliesko tebe v hlave a prestal si od svojho dietata vyzadovat svoj ideal o tom, ake by dieta malo byt? ako by sa tebe pacilo, s tym rozumom co mas teraz, ze ta privedu na svet a vyzaduju od teba, aby si sa neustale prisposoboval tym druhym a tvoje tuzby a potreby by neboli respektovane ?

ja mam sice len jedno dieta vo veku 28 mesiacov, ale za seba mozem povedat, ze spankovy rezim a ritualy pri zaspavani sa nam uz aspon 7x zmenili a sme stale v procese 🙂 od uspavania na prsniku, v satke, skakajuc na lopte, v kociku, neskor samostatne v postielke, potom obdobie kedy dieta samo utekalo do postielky...sme momentalne v stadiu, kedy si vyzaduje moju pritomnost pri zaspavani. vsetko je OK pokial dieta pri tom neplace, neciti sa opustene a nie je frustrovane. zakladom dobreho spanku je spokojne babatko, ktore sa NEBOJI

veronicka1901
13. aug 2012

Osmy mesiac je taky prelomovy. Nasa mala zvykla cez den spat v kociku, vecer v postielka. Ako udrel osmy mesiac, znenavidela kocik a odvtedy spi len v postielke. Skuste vydrzat, zlepsi sa to samo. A ako pise zajaciq, spankovy rezim a ritualy pri zaspavani sa u deticiek viackrat zmenia.
Inak, podla mna tatino nemyslel zle, ze jej preplo koliesko. Pouziva sa to aj vo vyzname, ze sa nieco prudko zmenilo. To len pre vysvetlenie zienkam, ktore to nehorazne rozculilo 😀.

euka210
14. aug 2012

nas si furt sada a potom sa postavi...my to riesime tak ,ze zakazdym ho dame naspet lahnut na brucho, aj ked napr. nechce, lebo on si sam nelahne (az na par vynimiek)aj ked vie, len chodi po postielke a hlada do coho by supal a stahoval dolu 🙂 Je to pre nu nieco nove a tesi sa a stale skusa....dat ju stale naspet do postielky lahnut je moja rada a mat ten ritual co ste mali, nic nedavat nove ani neskusat kazdy den nieco ine, dieta ma rado stereotyp a vela zmien ho zmetie. Vy rodicia mate byt pre dieta stabilitou.