6 mesačné dieťa nebľaboce

silvus138
17. okt 2021

Ahojte, môj 6 mes.synček ešte stále nebľaboce mamamama, tatatata, babababa, dadadada atd.
Sme len na “Ne, Nie, Hej...” Ráta sa to za blabotanie? Ako “hovorili” tie vaše v 6mes? Ďakujem. Mám sa znepokojovať? Motoricky - pretáčanie od konca 3mes., pivotuje, lietadlo, zatiaľ nelezie.

zojazoja
17. okt 2021

6 mesacne dieta ma "hovorit" mama baba tata? To asi nie, ze?

janci05
17. okt 2021

Ja som ani nesledovala v synovych 6. mesiacoch čo robí. Nestvornozkoval, neliezol. Rovno sa postavil a učil sa chodiť keď mal rok. Takmer do troch rokov nepovedal takmer nič súvislé, až v škôlke. Je úplne normálny. Teraz je zavcasu takéto niečo riešiť. Chodíš na poradne, tam ti dr. povie či nie je niečo OK.

ceklis
17. okt 2021

To máš asi prvé dieťa, že? 🙈 prosím ta, nerieš blbosti a užívaj to že je take malé a neni s ním toľko roboty 👍🏻

pribinak
17. okt 2021

Mama tata baba neblabotal syn ani v 20tich mesiacoch a nie že 6tich
Teraz je to normálne decko, trochu sa treba dat do reality

ladybug138
17. okt 2021

Haha, no v 6m je uplne bezne, ze nehovori mama, tata a podobne..moja dcera mala myslim 7.5m, ked zacala taketo slabiky, potom stichla a teraz ma viac ako 2 a vo dne v noci pocujem len mamiii, pod seem, takze bud rada, ze este nerozprava 😂😂

klarissa25
17. okt 2021

Toto tu je nejaká recesia, to je snáď všetkým jasné...

hlubik
17. okt 2021

@silvus138 🤦‍♀️

nikpa
17. okt 2021

@silvus138 v roku budeš čo od neho chciet, rozvite vety? 🤦

tosomja
17. okt 2021

Môj 19 mesačný syn má slovník z dvoch slov 😄😄 mama kaka 🤣🤣 nepreháňaj. V 6 mesiacoch si tak začal objavovať nohy a zistil že hlava nie je až taká ťažká aby ju nezdvihol. 🤷
5 mesačná dcéra vrieska a blabota a kričí neeee 😄 tiež je normálna.

nikpa
17. okt 2021

@tosomja asi kakaš často keď sa akurát toto naučil 😂😂🤣 prepáč ale pobavila som sa na tom dobre 😅😃

miadi
18. okt 2021

Obe deti vedeli v 6m mama dada baba a maly aj nana ( skratka pre Natalie) a este tym ze bola u nas baba tak vela pocul slovencinu a hovoril da -daj a ne namiesto no. Aj tie dve slova co vie tvoj sa rataju a je to fajn. Jedna kamoska ma genialne ukecane dieta ktore v 2r vedelo rozvite vety. Na urovni 4r. Ale Neviem ci to bol dar ci prekliatie.😀sa pytala preco mà jezisko bradavky ci koji. Alebo stale frflala ze ju bolia nozicky ze sa jej nechce ist .. a stale ako radio furt jej nieco vadilo. Hlava by ti explodovala. Vsetko kritizovala 😆to by si viac ocenila tie minimalne 3slova a klud. Okolo 3-4r su na tom skoro vsetky deticky rovnako. A su aj deti ktore do 3r povedia maximalne mama a potom bum roztrhne sa vrece prud slov. Netreba hladat problem kde nie je.

andreatytler
18. okt 2021

@silvus138
Nas syn v 6 mesicoch hovorij, hai, eh, hej, yeah. Dookoloa stale to iste slovo alebo dve. To podla mnie je blabotanie, len precvicuje jazyk a hlasivky. U nas blabotanie prislo o mesiac neskor a uplne ze zo dna na den. Zacal si sam pre seba rozpravat a znie to ako monolog v nejakom cudzom jazyku... Howe, Adade, Bwa, Awa, Haji. Mam to aj na videu... je to rozkosne.
otoricky bol na tom tiez pozadu a do 6 mesiaca sa ani nepretacal. Potom o mesiac zacal stvornozkovat.
Deti zacnu blabotat okolo 4-6 mesiaca a teda nas zacal neskor a teraz ma 22 mesiacov a ma opozdenu rec. Takze je dobre ze to sledujes.

silvus138
autor
18. okt 2021

@andreatytler a len opozdena reč?

silvus138
autor
18. okt 2021

@nikpa sama máš syna s problémom s rečou, asi viem prečo to sledujem.

silvus138
autor
18. okt 2021

@zojazoja áno do konca 6 mes by mal začať hovoriť hlásky b,m,p,g... nerozpráva. Pýtala sa ma na to aj doktorka.

mogaa
18. okt 2021

@silvus138 a čo by si chcela? vôbec nerieš tabuľky, podstatné je že dieťa napreduje....veľa detí začne rozprávať okolo 3roku , takže od 6-mesačného nečakaj zázraky....naša aj v roku len vydávala zvuky, pišťala a teraz sa jej ústa nezatvoria....štvornoškovanie - na to má tiež čas ešte neikoľko mesiacov, veľa detí začne okolo 10-11mesiaca....vôbec tabuľky nerieš, každé dieťa ide svojim tempom.....sú deti čo v roku už rozprávajú, sú odlienkované alebo chodia, ale u dnešných detí je veľa činností posunutých napr.na chodenie má čas do 18mesiacov, odplienkované by malo byť do 3rokov....bežne sa rozrozrávajú medzi 2-3rokmi....ono okolo tých 4rokov sa to všetko potom vyrovnáva, takže nestresuj - so všetkým má čas.....

silvus138
autor
18. okt 2021

@andreatytler ja si myslím, že keby sa posunul motoricky išla by aj ta reč dopredu.

kulumulu123
18. okt 2021

@silvus138 a jadrovú fyziku už ovláda??? Lebo ak nie tak je asi seriózne pozadu mala by si to urýchlene riešiť a nájsť diagnózu 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

andreatytler
18. okt 2021

@silvus138 Myslim ze ma aj nabeh na hyperaktivitu ale to je prilis skoro diagnostikovat. Ta opozdena rec je najokatejsia. Len asi pred 2 tyzdnami zacal opatrne opakovat slova. Nepouziva slova na komunikaciu ale velmi dobre komunikuje gestami a ukazovanim a zvukmi (mnam, mnam znamena jest). Ma velmi dobre chapanie reci a to v slovencine aj anglictine (sme dvojjazycna rodina), ale rec (slova) nepouziva. Boli sme aj na vysetreni na autizmus alebo nejake ine vyvojove opozdenia koli tej reci ale doktorka skonstatovala ze inak je v poriadku a je to len opozdena rec.
Praveze ja viem tak ze hruba motorika akoby konkurovala reci. Ak je dieta popredu v hrubej motorike, tak je pozadu s recou alebo naopak. U nas to teda plati na 100% Ako som vravela zacal stvornozkovat a sediet ked mal 6 mesiacov o 1-2 mesiace neskor uz stal a chodil okolo nabytku. Jemna motorika naopak ide ruka v ruke s recou a to doslova. Existuje priame spojenie medzi rukami a ustami a ked si dietatko trenuje rucky, tak si automaticky trenuje aj usta.
Ako ste na tom s ruckami? Nedrzi si ich nahodou casto v pastickach? Chyta a manipuluje hracky? Nas syn mal casto rucky v past az do 6 mesiacov a hry kde je nutna jemna motorika ako vkladacky alebo puzle mu vobec nejdu.

silvus138
autor
18. okt 2021

@andreatytler práve má krásne úchopy, vôbec nedrží ruky v päsť, málo. Veľmi pekne prechytáva hračky, ukazovákom zvláda už chytiť (pinzetovy uchop) nejaké hračky, keď majú dierku. Tak neviem. V hrubej stojíme vyše mesiaca, v 5 mes lietadlo a z toho snaha o 2 vzpriamenie, ale ako nič poslednú dobu.. len si začal chytat nohy a dával do úst a pivotuje (okolo osi obe strany). Mame na rehabky len kontroly vývoja od 6 týždňa, ale prereval to naposledy komplet celé, ani ho nevidela. Na štyri sa dať nevie a vidím, že ruky ma slabé, tie cviky čo mi dala sú bieda, rozmýšľam, že jej zavolám, či nemá niečo volne nech skúsime ešte raz. Doktorka pediatrička sa ma pýtala na kontrole a odvtedy mi to leží v hlave. Čo sa vypĺňa dotazník vývoja.

andreatytler
18. okt 2021

Baby, co si tu znej robite srandu a urazate ju. Blabotanie je dolezity vyvojovy krok a je prospesne sledovat ci sa to deje v urcitom casovom ramci, lebo ked je opozdene blabotanie, je pravdepodobne ze bude opozdena aj rec a pri opozdenej reci je sanca ze su urcite vyvojove problemy, ktore je dolezite podchytit co najskor.
Ved tie tabulky existuju z nejakeho dovodu. Kolko som tu uz citala prispevkov od mamicky, ktoru kazdy v okoli ukudnoval ze vsak kazde dieta je ine alebo ze ma este cas a potom mamicka stresuje v 2 rokoch ze dieta este nerobi to co malo robit podla tabuliek v 6 mesiacoch ale v tych 2 rokoch je uz sakra tazke pracovat na naprave.
Autorka robi dobre ze to sleduje. Nestresuje, len sleduje a pyta sa. Tak ju nechajte na pokoji. Ak neviete odpovedat slusne, kusnite si do jazyka.

marzuz89
18. okt 2021

Nic si nerozb z tych s prepacenim hlupych vysmechov. Vacsina mamiciek totiz ani netusi, ze v 6m veku babatko ma dzavotat, ma naozaj slabikovat, teda ano, ma skusat spajat slabiky mama, baba, dada a podobne.

Je len logicke, ze tym ma-ma nemysli mamu ako teba, a baba nemysli babku, ale to ty vies. Len to nevedia tie vysmecharky 🙄

Daj mu este mesiac, a ak nic, za opytanie u pediatricky nic nedas. Ale tabulky sa nemusis drzat az tak striktne, pokial mas celkovy dojem dobry 😉 rezervy su povolene 🙃

andreatytler
18. okt 2021

@silvus138 wow, pinzetovy uchop v 6 mesicoch... to mate dobre. To nas zvladol az ovela neskor. Kludne pokracuj v tom trenovani ruciciek. Davaj vela na brusko aby si trenoval silu tych rucicierk, Lezat na chrbte pod hrazdickou a priviaz hracky na stuzky a aj na gumicky aby to bolo zaujimave a ine. Ked je v polosede podavat hracky. A to blabotanie zatial len sleduj. Dolezite je ze sa snazi rozpravat... ze nie je uplne ticho a ze si trenuje jazyk a hlasivky. Mali ste vysetrenie sluchu?
Ako vravi @marzuz89, netreba sa prilis velmi drzat tabuliek ale je dobre to sledovat.
Este ma napadlo... rozpravas sa s nim? Ak povie nejaky zvuk, tak to zopakuj a dodaj nejake slovo (naprikla MAMA) a potom stichni a cakaj ci on nieco povie. Takto sa on nauci ako funguje konverzacia... povedat, pomlcat, povedat, pomlcat....

marianarem
18. okt 2021

@silvus138 Moj zacal v 4m, ale kamoskina az v 8m. Dnes, o rok a pol neskor, je medzi nimi velky rozdiel v reci, moj uz naozaj tvori zlozite vety a jej mala hovori par slov. Ale normalne sa jej slovna zasoba rozsiruje, napreduje. A vo vela inych veciach je sikovnejsia ako moj a ma vyborne vyvinutu mimiku a neverbalnu komunikaciu. Tiez vsetko rozumie, takze u nich to nebol ziadny problem, ze zacala tak neskor. Len proste bude neskor hovorit tie rozvite vety 🙂

nikpa
18. okt 2021

@silvus138 ale ty zbytočne stresujes seba a časom aj to dieťa keď budeš mať taketo nároky. Zameriavaj sa na reálne veci ktoré majú byť v jeho veku bežné... V 6 mesiaci určite nezistís či bude mať poruchu reči

nevenka
18. okt 2021

Tak nas prvy syn aj blabotal, vsetko bolo ok, aj hruba, jemna motorika...a aj tak v 2 rokoch sa vyjadroval stylom "noo, nooo, toto..."...az okolo 2,5 roka zacal rozpravat. Abpotom sa mu uz usta nezavreli. Ako nasledok bllo obtizne ho naucit v 5 rokoch hlasku "R", prisla korona a my sme to doma nacvicovali s nim dokolecka. A zrazu bum. Teraz je druhak, bude mat 8 rokov, a vychovavatelka mi hovori, ze ma pocit, ze sa rozprava s 15 rocnym, ze tie vety a logika a vyrazy, ktore pouziva, nie su na prvacika, druhacika. Matematika mu ide lepsie nez slovencina. Cita pekne, ale pisanie nie je jeho silna stranka. A ked kresli, skoro technicka kresba. To dcerka, ta rozpravala v 12 mesiacoch a ked mala 2 roky, riadne rozvite vety. Ale aj uplne ina povaha, temperament,...Uvidime, ake bude tretie.
Samozrejme, vsimat si treba, malo by dieta v urcitom veku iste veci uz ovladat, ale mame v rodine teraz 4 babatka v rozpati par mesiacov a kazde je ine...

silvus138
autor
18. okt 2021

@andreatytler konverzujem s ním vlastne od narodenia - on, my , on, my, čítam mu riekanky, pre intonáciu a spev. Hovorím tie slova mamama, dedede, milión x za deň, na nervy mi to ide. No uvidíme. Mame tu jednu úžasnú terapeutku, ktorá by to vedela podchytiť skôr, venuje sa deťom s NKS, OVR, podľa mna čím skôr sa začne, tým je to najlepšie a nie tu v 3 rokoch potom vypisovať dieťa mi hovorí 3 slova čo mám robiť 🤦‍♀️. Hlavne u rizikových deti - rizikové tehu, pôrod, predčasne narodené, nízka hmotnosť by to mala byt alfa omega a my mame to rizikové tehu.

andreatytler
19. okt 2021

@silvus138 Dobre robis. Kludne zajdi za terapeutkou. Nas pediater zacal rec riesit v 15 mesiacoch, kedy syn nepovedal ani slovo a som rada lebo to odborne vysetrenie ma ukludnilo a zarovem som sa zapisala na rozne programy co tu maju na podporu reci a myslim ze prave vdaka koli tomu zacal pred par tyzdnami konecne opakovat slova. Tiez som na neho rozpravala od narodenia v jednom kuse ale nerobila som to uplne spravne. Odkedy som urcite veci pozmenila, vidim zmenu.

silvus138
autor
19. okt 2021

@andreatytler ako naňho hovoríš? Jednoslovne? Krátke vety?

andreatytler
20. okt 2021

@silvus138 Od narodnia som na neho rozpravala tak akoby som rozpravala s dospelym clovekom. Rychlost reci a skladbu viet... iba ked som mala s nim dialog pocas toho blabotania, tak to som opakovala co blabotal on a pridavala som jednoduche slova. Potom ale 7-9 mesiaci zacal stvornozkovata chodit a to uz so mnou neobsedel tvarou v tvar. To som mu vacsinou opisovala co sa deje a co robime ale zase ako keby bol dospely. Stale to robim doteraz ale odkedy som mala to skolenie tak som zacala tiez vela pouzivat:
- jedno slovo Napriklad obuvam topanku tak namiesto toho aby som povedala: "Tak a teraz ti obujem tuto topanku na nozku" poviem len "Topanka"
- prikladam veci k ustam alebo k tvari aby si spajal slova a rec s vecami - napriklad tu topanku zodvihnem k tvari a poviem velmi artikulovane a pomalsie "topanka" a poviem to 2-3x
- snazim sa co najviac byt na jeho urovni... vela rozpravam aj tak ze stojim a on je na zemi ked nieco robim alebo sme na prechadzke ale snazim sa viac cupnut alebo klaknut na zem aby sme boli tvarou v tvar. Velmi uzitocna je uciaca veza... lebo v tej je dost vysoko a tak mozem varit a len sa k nemu trochu sklonim ked tam stoji.
- pomlcim. Toto je pre mna najtazsie... ja vela nerozpravam, ale pri nom som sa naucila ist ako verklik a tak sa musim nutit aby som zmlka po tom ako nieco poviem... aj na 5-10 sekund, lebo tak malym detom dlho trva kym sa k niecomu dopracuju a konecne povedia slovo.
- pouzivam obrazky - tie ma velmi rad... on sam mi ukazuje a ja musim povedat co to je a na tie co uz pozna, on sam hovori co to je.
- nepytam sa ho ak je zjavne ze poznam odpoved. On uz vie ze je to hlupa otazka a neodpovie
- nenutim opakovat slova po mne... toto nikdy nefungovalo a zevraj to ani nie je dobre... iba ak je to v ramci hry... on povie nejake slovo a ja ho zopakujem tak teatralne alebo inym tonom a zasmejem sa a potom on zopakuje inym tonom a striedame sa.
- chvalim... ked nieco povie, tak oslavujem a chvalim aj ked to neznie vobec ako ma... hlavne ze skusa.

Lenze mam dojem ze toto vsetko je skor pre starsie dieta, ktore uz chce komunikovat... neviem ako rozbehnut to blabotanie. Lebo blabotanie nie je ani ze snaha o konverzaciu... je to skor trening ust a jazyka a objavovanie toho ze dokaze vydavat zvuky. Aspon teda u nasho syna to tak bolo. S konverzaciou zacal az okolo 12 mesiaca.

Ak pojdes k tej terapeutke, napis co poradila... zaujima ma to.