20 mesačné dieťa nerozpráva a neukazuje prstom

19. sep 2020

Ahojte dievčatá, chcem sa opýtať tu keďže nemám svoje dieťa s kým porovnávať. Je v poriadku že nerozpráva a neukazuje prstom ? Opisem:
Na meno reaguje, ale niekedy na druhý tretí raz a keď je niečim zaujatý že pozera telku je to bez šance. Neposedí chvíľu pri jednej hre, aktuálne ho zaujíma skladať kocky na seba do vezicky ale nevie rozlíšiť ktoré sú mensie väčšie tak to tak aj vyzerá potom ich zvali a tešíme sa spolu. Vie aj vkladať vkladacky ale niekedy to prepcha tak hocijako. Číta knižky rad ale len tie kde sa zvieratká ako keby otvárajú a dokonca vie ich aj napodobniť ale len pár ( had,sova,zajko...)
Čo sa mi ale nepáči je že nehovorí cielene že mama alebo tak, jedinú cielenú vec ktorú vie povedať je na mačku že “mamama” aj v knižke vždy len “mamama”
Neukazuje prstekom ale keď niečo chce tak má k tomu dotiahne a pozera sa na vec ktorú chce aby som mu ju podala a keď vidí že sa nacahujem tak sa teší
Nerozumie všetkým veciam ktoré od neho chcem ale rozumie vetam ako “aha kto to prišiel “ “pozri čo maaam” “napi sa vody “ ideme papať” a tieto jednoduché frázy
Vie zatlieskať, ukázať aký bude veľký (aj sa pri tom vždy teší keď ukáže ), aj vie ukázať a povedať pekne papa a vie aj amen
Sám ráno zje chlebik a vie aj zjesť polievku lyžičkou( ale len pár lyžíc )
Často doma chodí/behá okolo stola a skúša aké ostré rohy na stole sú a to je pre neho zaujímavá činnosť ale keď mu dám autíčko alebo ked si ho vezme sám tak s ním jazdi všade
Keď sme na ihrisku tak si ostatne deti (je ich tam fakt veľa ) veľmi nevšíma ale keď začnú kričať v jeho blízkosti tak si ich všimne a chce sa s nimi naháňať ale inak si chodí chce pochyta si preliezky a keď si všimne že tam niesom vždy kontroluje či sedím na lavičke
Keď mu poviem nesmieš tak mu to musím riadne zdôrazniť aby to neurobil a aj tak niekedy urobí a ešte sa pozrie že aha urobil to
Vonku keď ideme na prechádzku uteká aj 4 metre od nás a až tak sa pozrie kde sme aj po volaní na neho že kam to ide ale potom keď zisti že je ďaleko vráti sa
A keď sme na cyklochodniku tak vždy behá po tých ciarach tak po strede to sa mu páči
Čo si o tom myslite ? Je to flegmos alebo mám niečo riešiť s pediatrickou ?NIESOM TABUĽKOVÁ MAMKA ale mám celkom tak starosti či je všetko čo robí ok lebo v okoli mám len dievčatka v jeho veku a keď vidím aké sú múdre a ako všetkému rozumejú a ešte aj odpovedajú nie áno tak, ... ale zas viem že chlapci sú spomalenejsi
Manžel je strašný flegmos a keď pozera televízor neodlepí oci a môžem aj 7krat zavolať

pribinak
19. sep 2020

Koľko má toto dieťa mesiacov či rokov?

autor
19. sep 2020

@pribinak 20 mesiacov

viikkki
19. sep 2020

Nedocitala som to cele, ale to rozprávanie je úplne normálne aj to ze je dieťa zaujate, keď tak skocte k logopedicke a homeopaticke ☺️

pribinak
19. sep 2020

Podľa mna normálny 20 mes. chlapček.

Ako čo od neho chceš?

leniel
19. sep 2020

mne to príde úplne štandardné, vôbec by som sa netrápila. Dcéra má o mesiac viac a áno, už sa rozkecáva, ale čo máme kamošov a kamošky na ihrisku, sú na tom podobne. venuj sa mu ako doteraz, on to všetko krásne dobehne 😉

cookie29
20. sep 2020

Deti v tomto veku nepoznajú negáciu. Keď povieš nesmieš chytiť mydlo, tak on nepočuje to nie ale to chytiť mydlo. Takze sa treba vyjadrovať v kladných vetách. Mydlo musí zostať na umývadle. Je to otázka zvyku. A inak mi to pripadá ako normálne dieťa. Teda až na to že v jeho veku by telku pozerať nemalo.

rubinka
20. sep 2020

Nestresuj je to normálne dieťa, nie všetky sú ako cvičené opičky že budú ukazovať na povel. Aj to rozprávanie je ok, zvlášť chlapci zvyknú menej a neskôr rozprávať. Tiež mám podobný exemplár doma 😂

makova333
20. sep 2020

Uplne v standardne vyvijajuce sa dieta 🙂

adrestia
20. sep 2020

Dieťa v takom veku by rozhodne nemalo pozerať televíziu.

anastazia93
20. sep 2020

Tiež som to úplne celé neprečítalaale z logopedickeho hľadiska má vyrušila informácia že dieťa neukazuje. Gestá sa rodia od 8 mesiaca, samozrejme individualne, ale do roku deti, a to je úplne jedno v akej kultúre,používajú ukazovanie prstom, ukazovanie predmetu, podávanie predmetu a očakávanie predmetu ( že vy mu podáte natiahne ruku).
Ďalšia oblasť je hra,nazvyme to tak, resp pohybové rutiny - baran Búc,varila myšička kašičku a taketo.. skusate to? Vie zareagovať?
To že nerozpráva by som nebrala ako katastrofu. 😊

Ja by som ale asi vyhľadala nejakú mladu logopedicku ktorá sa venuje aj takým malým deťom.
Nie je pravda že na logopediu treba ísť keď má dieťa 3roky alebo keď rozpráva. Je to hlúposť.
Držím palce 😊

lienockak
20. sep 2020

Náš začal ukazovať ako 21-mesačný a reagoval na meno až tak na 2-3 zavolanie v tom čase a tiež bol veľmi neposedný. Plus časom pribúdali alebo aj mizli iné príznaky. Len prednedávnom, ako 7r. mu diagnostikovali PAS - Aspergera aj ADHD. Nie je dobre, že Ťa dovedie k miestu, ktoré ho zaujme a neukazuje na to sám v tomto veku.... Sama vycítiš najlepšie, či niečo je alebo nie je v poriadku, vidíš, či Ti rozumie alebo nie, či sa hrá funkčne alebo nie. Mňa tiež všetci naokolo presviedčali, že malému nič nie je, veď sa hrá aj rozpráva... Ja by som to spomenula pediatričke. Ale možu aj nemusia tie príznaky niečo znamenať, na samotné potvrdenie nejakej diagnózy je ešte skoro. Len by sa to podchytilo a sledovalo, napr. u psychológa alebo neurológa.

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
20. sep 2020

@anastazia93 on proste vyslovene neukazuje ..iba má tam dotiahne a pozera alebo naťahuje ruku lebo to čo si vie zobrať sám si vezme a bud sa s tým hra alebo mi to prinesie ale načo nedociahne tak proste príde pre mna
A áno veľmi rad sa hráme na varila myšička kasicku alebo kolo kolo mlynské .. strašne rad má keď sa naháňame alebo keď sa schovávam tak má chodí hľadať ..a ďakujem za odpoved

autor
20. sep 2020

A ďakujem krásne aj za ostatne odpovede a názory 🙂

rubinka
20. sep 2020

Môj syn neukazuje vôbec nič buď má s revom zavolá a naťahuje sa alebo má dovlečie čo chce. Také že ukáž mi kde je toto alebo hento to absolútne nerobí, v knihách tiež nič. Tie kukne narýchlo a ide sa hrať inak. Každé dieťa je iné.

anastazia93
20. sep 2020

No výborne, tak niečo z gest tam bude 😊
Ale ako už spominali niektorí vyššie, radšej pre pokoj v srdci by možno psychologické / neuro vyšetrenie neskôr v rámci včasnej internevcie aj logo nebolo odveci. Treba sa popytat pediatricky čo by navrhovala. 😊

anez30
20. sep 2020

@zuzudrnda prosím vás kedy asi po druhom roku zlom? Ja riešim podobné so synom

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anez30
20. sep 2020

@zuzudrnda ďakujem že ste mi odpísali 🙏

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
noemi125
20. júl 2021

Môžem sa spýtať ako dopadol malý? Kedy začal ukazovať? A či bolo ,je všetko s ním v poriadku?

autor
21. júl 2021

@noemi125 no teraz má dva a pol a asi v dvoch začal ukazovať na všetko čo chce “totooooo”
S rečou pokročil tak že zopakuje všetko čo mu poviem (jednoslovne pomenovania ) ale sám ich nepouziva zatiaľ ale vie oveľa viac veci čo znamenajú aj teda porozumenie išlo o dosť hore .
Pediatrička nám vtedy povedala že zatiaľ to je ok že chlapci sú celkovo pomalší tak do tretieho roku ho vôbec netreba nejak riešiť

noemi125
22. júl 2021

Super,držím palce 🙂

noemi125
23. okt 2021

@zuzudrnda mozem sa spytat ani vase dieta neukazovalo prstekom,len vas dotiahol k tomu co chcel? Vopred dakujem za odpoved

zuzudrnda
23. okt 2021

@noemi125 jasne. V 2r ma tahal za vsetkym, co chcel. Urob papa, vobec. Ale nebazirovala som na tom. Prenho bola cesta presne dotiahnut k veci. Prip.nech sa ja s nou hram. Casom zacal aj ukazovat, ale doteraz je rad ak urobim ja nieco za neho. Bude mat 4r.

noemi125
23. okt 2021

@zuzudrnda dakujem krasne za odpoved, mam velke obavy o synceka ma.dve roky a neukazuje , rozumie vela veciam ale niektorim este nie co by uz asi mal , nerozpráva,nema ani slovo,tlieska robi papa , vie ako robi indian, a tiez ma dovedie k tomu co chce a len pozera ,neukazuje , inac je vesele zvedave dieta, troska ma ukludnilo vas odpoved, dufam ze ani u nas nebude ziaden problem a chce to len cas.

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
noemi125
23. okt 2021

@zuzudrnda dakujem krasne 🙂

noemi125
21. jan 2022

Dobry den a od tej doby ako ste na tom ? Pisali sme naposledy v juli

autor
22. jan 2022

@noemi125 dobrý deň, malý mal nedávno tri, už . vieme sa pekne dorozumieť, naozaj ale hovorí jednoslovne .. . niektoré slová krásne začal používať.. . rozumie veľa veciam.. nerozumie iba takým veciam do budúcna napríklad keby mu poviem ze vianoce budú aj o rok a príde Ježiško tiež ... navštívili sme aj psychologicku, ktorá teda zhodnotila na druhom sedení ze ma problém sa sústrediť na niečo a tam to vlastne "viazne". Trosku mam pocit ze je to po manželovi pretože on je rovnaký, keď napr.pozera telku môžem mu hovoriť kadečo on tam duchom není prítomný 😆😆u malého je ťažšie získať niečím pozornosť a zaujať ho-tak toto trénujeme takymi kartickami..a ešte povedala ze je neskutocne živé, kontaktné dieťa a vôbec sa nemám stresovať
Inak ešte doplním, na záchod sa chodí pekne pýtať od dvoch a pol ... takže plienku ma len v noci ale ani to nemá celkom rad