Tehotenstvo v 17?

lenka_the_winner
2. apr 2020

Dobrý deň,
mám 17 rokov a už týždeň mi mešká menštruácia. Robila som si asi 4 tehotenské testy a všetky vyšli pozitívne. Takže som zrejme tehotná. Mám priateľa (18), ktorého nadovšetko ľúbim a sme spolu 5 mesiacov, no nevedela som, na koho sa mám obrátiť s tak chúlostivou situáciou. Bojím sa jeho reakcie a neviem ako na rodičov, nakoľko moji rodičia sú dosť prísni. Uvedomujem si vážnosť situácie, no musím priznať, že netuším, čo mám robiť.Chodím na gymnázium a veľká otázka je, čo a ako ďalej. Ak by ste mi vedeli poradiť, bola by som nesmierne vďačná.
Ďakujem.

juhseverzapad
2. apr 2020

@lenka_the_winner Školu si môžeš dorobiť, to nie je problém. S tým priateľom, je to málo 5 mesiacov. Rodičom to povedz až po tom ako otcovi dieťaťa

lenka_the_winner
autor
2. apr 2020

@juhseverzapad ďakujem za radu

juhseverzapad
2. apr 2020

Niet za čo, tiež som bola tehotná v 17 😊

bibg
2. apr 2020

@lenka_the_winner no v prvom rade to oznámiť rodicom a jemu. Dôležité je ako to vnímaš ja keby zistím že som v 18 tehotná, za nič na svete by som si to nedala zobrať. Coz tvoj priateľ to môže chcieť keďže ste spolu 5 mesiacov. Školu si môžeš dorobiť buď popri babu slebo neskôr. Ja osobne mám 3 kamošky ktoré boli tehotné na strednej. Ja sama mám 24 a čakám už druhé babatko a nieje nič lepšie ako byt mladou maminou aj za cenu že stratim kohokoľvek.

denden77
2. apr 2020

@lenka_the_winner cas oznamit to rodicom.. drzim palce 🍀

krisbar
2. apr 2020

Nebudes ani prva ani posledna, teda ak si dieta chces nechat. Rodicia budu nahnevani, ale casom ich to prejde.

saskia_98
2. apr 2020

Oznam to rodicom, skolu si kazdopadne dorob teraz kym budes tehu a babo male, no a drzim palce 😊
A neboj, rodicia budu mozno zurit zo zaciatku ale to mamka zurila aj pri mne (mala som 19 a maturovala som akurat) ale časom ju to prešlo a dnes si drobca nedaju. 😊

jaskolka
2. apr 2020

Povedz to rodičom, budeš potrebovať ich pomoc, aj v tehotenstve, aj po pôrode, v škole individuálny plán si zabezpeč. Potom povedz všetko priateľovi a závisí, ako sa on zachová, pretože tiež je potrebné, aby on to povedal svojim rodičom.Asi nadšení nebudú, uprimne, zodpovedne veľmi to od vás nebolo, keď už sex, tak antikoncepciu si poriadne zaobstarať, ale čo už, stalo sa. . 5 mesiacov vzťahu je malo vo vasom veku, dúfať treba, že je to zodpovedný mladý muž, ktorý sa k tomu postaví ako pravý chlap.

modrykoniicek
2. apr 2020

Všetko sa dá zvládnuť s pomocou.Ale obávam sa reakcie priateľa.Aspoň teraz zistíš, že či to má s ním vôbec budúcnosť.

Držím palce 🙂

kitycat
2. apr 2020

Postav sa k tomu celom.... Prisni rodicia budu sokovani ale to ich prejde.... Priatel bude asi vo vacsim soku,ze "ako sa to mohlo stat" ☺️

sandrika1986
2. apr 2020

Zvladnes to, neboj sa ... 🙂

vikybotka
2. apr 2020

Moja mama ma porodila v 17, mne sa dcérka narodila minulý rok mala som 21. V prvom rade popremýšľaj či si na to ty pripravena. Je to tvoj život. A samozrejme o tom,povedz aj priatelovi aj rodicom. Je to aj jeho pricinenie. Ale život je to tvoj a aj tvoje telo musíš si byť ty istá čo chceš.

supucka
2. apr 2020

@saskia_98 ja tak isto 19... Maturovala som tehotná.. Teraz by vnučky nedali za nič na svete

saskia_98
2. apr 2020

@supucka ta vieš šok to je, pritom ja som si babo planovala a aj mamke hovorila ze bude babka zachvilu len si myslela ze si z nej robim srandu 😂 no ale ona sa ani nehnevala len bola šokovana lebo nechcela byt mlada babka (mala 43, necelych 44 ked sa maly narodil) 😄 No teraz to je jej chlapec. Vsetok cas travi s nim. 😊

slavia213
2. apr 2020

@lenka_the_winner ahoj viem ako sa cítiš a nevieš čo máš robiť. Ja mám 19 a študujem na hotelke takže 5 ročná škola, momentálne som v poslednom ročníku a mám mesačné bábo. Študujem externe popri malému. Ak si bola dobra študentka a snažila si sa učiť tak učitelia bude k tebe zohvievaví a pomožu ti a uľahčia ti študium. Ja som otehotnela koncom mája a najprv som to povedala už manželovi a on bol nadšený. Jeho rodičia tiež, moj otec bol zaskočený ale prijal to a teraz je hrdý dedko. Neľutujem svoje rozhodnutie stať sa matkou a ani by som sa ho nedokázala vzdať. Držím ti silno palce nech to všetko zvládneš a dotiahneš to do šťastného konca a na ešte šťastnejší nový začiatok života. Hlavne mysli pozitívne a neboj nebudeš to ľutovať že si sa stala matkou tak skoro, to pochopíš keď ten uzlík šťastia budeš držať v naruči 🥰❤️🤞🏻

ayanamirei
2. apr 2020

@lenka_the_winner ja budem asi za najhorsiu, ale nemas zazemie - ked sa to bojis povedat frajerovi, tak ani poriadny vztah, nemas skolu - gymnazium bez VS ti je pomaly nanic. Cisto z pragmatickeho hladiska, znicis si zivot, znicis ho aj rodicom, lebo sa zas budu musiet starat aj o teba aj o male, ak to vztah ustoji tak za par rokov sa aj tak rozidete (sorry statistika nepusti) . Je to na tebe ako chces zit a co od zivota chces ... poznam baby co to absolvovali a dnes maju rodiny a deti - ale nezakopali sa hned na samom zaciatku.

saskia_98
2. apr 2020

@ayanamirei zazemie nie je vsetko 😉 ja ked som otehotnela som byvala u mamky este, skola nedokoncena a fungujes. Teraz mam dom vystaveny, som vydata, maly ma vsetko, skolu mam dokoncenu a robim popri rodicaku. Keby som pozerala na zazemie, nikdy nemam deti, pretoze toto moje vymodlene je v podstate navždy jediné... A nikdy nevies co sa kedy stane.

ayanamirei
2. apr 2020

@saskia_98 Nebulikajte dievca co nema NIC (ani stabilny vztah) rozpravkami! Mas skolu dokoncenu, vdaka komu? Asi vdaka mamke, alebo muzovi (keby ti nepomohli nemas) Mas postaveny dom, no Ty si ho asi nepostavila a ani nezaplatila kedze si bola tehotna a potom na MD... to VSETKO co hovoris ti musel niekto dat, najskor muz alebo mama...

saskia_98
2. apr 2020

@ayanamirei nikto mi nepomohol 😉 školu mám dokončenú vďaka sebe. Predstav si ze aj zaplatila aj postavila. 😉 ale stalo to kopu kopu namahy a usilia a nesedela som doma na riti a neplakala čo dalej. Dieta som si naplanovala, vymodlila. Čiže ja som bola na všetko pripravená a všetko ide keď sa chce.

ayanamirei
2. apr 2020

@saskia_98 jasneeee lebo bezne mavaju studenti bez prace peniaze na zaplatenie niecoho ... a pockaj, dieta sa vlastne strazilo same kym ty si chodila na skusky , vsak ? A urcite si si v 19 postavila dom, prepac, ale ani ako luxusna spolocnicka by si tolko nezarobila ...

saskia_98
2. apr 2020

@ayanamirei a ty z kadial vies ze som nerobila ? 😂 ach, nebudem ti tu vesat na nos moj sukromny život ale napisem ti len tolko, skola externe, partner stály, ja v práci, maleho mi mamka strážila všeho všudy možno 5 krat. 😉 ale všetko je o tom ako si to zariadiš. Hold, ja som sa zariadila.

vevesh
2. apr 2020

@saskia_98 si svetla vynimka. Suhlasim, je potrebne ukazat, ze sa do aj takto. Ale bohuzial drviva vacsina dievcat v tomto veku skonci bez partnera a vela krat aj bez dorobenej skoly, ktoru potom dorabaju o 10 rokov. A toto treba tiez obzrejmit, aby autorka vedela, ze taketo rozhodnutie ma aj temne stranky. Bez pomoci to tazko zvlane...

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ayanamirei
2. apr 2020

@saskia_98 pretoze na strednej nerobis na plny uvezok - nikto ta nezamestna, ak ti povolili externe tak len kvoli tehotenstvu - to si moc mesiacov neodrobila kym si rodila a zakladny tvoj kamen na com si to vsetko postavila bol a je partner ! Co autorka nema zjavne, kedze sa mu boji povedat aj o tehotenstve ...

saskia_98
2. apr 2020

@vevesh ale vsetko je o prioritách. Ja som si dieta naplanovala. Ja som šla do toho že to zvládnem a nič ine pre mňa neprichadzalo do úvahy. No a dala som to. Ano, je super ukazat jej aj to ako sa bude trapit a ze vsetko nie je take ružove ale vidiš aj podla toho ako to autorka napísala, že je niekde inde .. A nie ako drviva vacsina.

saskia_98
2. apr 2020

@ayanamirei zlata moja, externe som chodila od 18 lebo ma škola nebavila a v robote ma to viac bavilo. Školu som davala s prehladom a kedze som v nej viac nebola ako bola, riaditel mi navrhol kedze som bola stale vyznamenana aby som sla externe kedze 200 hodin za pol rok vymeskat, no robila som mu zly priemer. 🤷🏻

vevesh
2. apr 2020

@saskia_98 praveze nie je. Zaskocilo ju to a este to nikto z okolia nevie. Nechcem brat iluzie- ale ako uz bolo hore napisane, take super by to nebolo, ak by ta rodicia vyhodili z domu a partner odpinkal, ze to nie je jeho zodpovednost- aj tu na mk je dost takychto tem...

saskia_98
2. apr 2020

@taskataska jake zadarmo ? Vies citat ? Zjavne vies, tak citaj.

saskia_98
2. apr 2020

@vevesh keby ma partner odpinkal, fajn, viac si dieta neuvidi. Ja som bola na dieta financne pripravena.

lusi96
2. apr 2020

@lenka_the_winner kamarátka bola čerstvá štvrtáčka na strednej škole v tom čase zistila, že je tehotná a ukončila štúdium. S priateľom boli spolu 4 mesiace, dnes sú tomu 3 roky a plánujú konečne svadbu, školu si dokončila keď mal malý niečo cez rok 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?mesiace tehotenstva
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre