Samoživiteľky, ako ste zvládli výchovu deti?

11. jún 2024

Mamičky samozivitelky, ako ste zvládli výchovu detí? Mám jednu dcéru, sme samé od jej roka a pol, bývame same, žijeme skromne,ale nie biedne, ma všetko čo potrebuje, aj oblečenia,výlety,myslím že sa má celkom dobre. Ma 12 rokov. Neviem či je to puberta a či to prejde. v škole je skôr tichšia, ale doma je veľmi papulnata, furt odvrava, nič sa jej nechce pomôcť, nič si neulozi po sebe, môžem to stokrát opakovať. Vždy posledné slovo, drzá, nevďačná. Učí sa na 1-2, učí sa sama, občas niečo dovysvetlim alebo pomôžem s projektom. Ale to správanie je strašné, dnes už som si poplakala, máme len jedna druhú, myslela som si že budeme najlepšie kamošky, keď vidím iné dievčatá v hej veku,pochybujem že sa k matke tsk správajú, zvlášť k matke čo je na všetko sama. Viem že to je moja chyba,nie jej, ale proste ma sa lepšie ako niektoré spolužiačky čo majú aj oboch rodičov,robím čo môžem vo všetkých smeroch. Tak dnes som už plakala normálne pred ňou a u nej žiadna ľútosť,ani štipka ľútosti. Mali ste to aj vy také a nakoniec sa nejako vzťahy upravili? Áno aj sa rozprávame,mame psa,takže každý večer hodinová prechádzka len my dve a pes. Ona mi povravi čo bolo v škole, čo kto povedal,ako sa dievčatá správajú...správajú sa strašné a podľa mňa ona keď je v škole tichá,tak to napadobnuje doma a keďže Nemá súrodenca, som jej terčom drzého správania ja. Poraďte mi čo vám zabralo ak ste mali podobne trapenie...

syslik81
11. jún 2024

nic- musis vydrzat ..hormony s nou lomcuju a chuda iste sama s tym bojuje.... keby si mna videla v puberte 😀 moja ma sic elen 10 ale uz teraz chyta predpubertu ..ale este to mame pod kontrolou ...

danusskaaa
11. jún 2024

Ja mám už nového partnera (bola som po rozvode sama), ale moja 12 ročná je úplne rovnaká ako opisuješ ty... učí sa tiež na 1, ale to spravanie doma (v škole je ako anjelik) je otrasné!!! Veľa pripisujem puberte a ešte viac PC a mobilu. Obmedzujem jej to. Hundre, nervačí aká som zlá mama... ale prežije to 😂 neporadím, len pevné nervy prajem. Ja si sem-tam dám víno na ukludnenie 😂

saraxyz
11. jún 2024

Ber to pozitívne. Ukazuje ti, na čom máš "popracovat". Napr. "robím čo môžem vo všetkých smeroch.." kvôli komu to robíš?

mane01
11. jún 2024

Je to normalne, nerob paniku, prosim ta! Moja je tiez niekedy drza, a potom mi aj povie v dobrej chvili, ze to ona ani tak nemysli, ze jej to len tak vyleti a potom uz sa to neda vziat spat. Ja sa nad tym len zasmejem… patri to k veku. Bud nad vecou, neber to osobne. Obcas jej nastav zrkadlo, postazuj sa, ze ti to zle padne - ked ma dobru chvilku.

marhulka13
11. jún 2024

Moj sym ma 13, žijeme spolu s manzelom a niekedy mame co robiť obaja. Ja ho vždy pošlem do izby, snažím sa vyhnúť konfliktu, tam počujem ako zúri, búcha a ved ma čas. Manžel sa s nim hada a to je ešte horšie. Neskutocne provokuje a keď počujem to jeho Jeziiiiiis, tak sa ho iba spýtam, či chce ísť do kostola keď sa modli

autor
11. jún 2024

Baby odpíšem takto hromadne. Tak to ste ma ukludnili,že to nie je tsk len u nás. Ja som nejaká nejakú extra divokú pubertu a doma som musela dosť pomáhať v záhrade,okolo domu. My sme v byte,takže fakt stačí vyniesť kôš a utrieť riad a ani to nikdy sama nevidí. A kedy sa to tak ukľudní? Ja už som fakt na prášky z nej. Každé ráno vstanem s tým že budem kľudná no často má vytočí hneď ráno alebo keď prídem z prace. To chcem tak veľa aby doma nebolo ako keď padne bomba?
@saraxyz myslím že robím čo môžem v tom smere, že som sa postavila na vlastné nohy, mám byť, prácu, neexistuje aby sa musela hanbiť že niečo nemá zaplatené ako niektoré deti,že nemá moderné oblečenie, že celé leto nesedela ba byte, nie som z tých čo striedajú chlapov, som celý čas sama,mne to takto vyhovuje. Ako žijeme normálne ako keď sú dvaja,len ja som sama na všetko. K moru síce nechodíme,ale výlety po Slovensku máme.
Baby ja už som jej aj facku dala, fakt už to niekedy nechápem,pritom nám môže byť super, keď dne von do psom,tak pohoda aké ináč fakt nechápem kde sa to v nej berie. Ma už menzes,tak chápem že hormóny robia svoje,len sa bojim že ak to obidve prežijeme pri duševnom zdraví,či si nepokazíne dovtedy vzťah. Veď ona bola úplne zlaté dievčatko keď bola malá,teraz furt kričí,zduva sa,odvrava... To v akom veku dostane rozum? Či kým ja on neprídem?🙈🤣🙊

saraxyz
11. jún 2024

Ja toto zažívam tiež. Som s malou 14 r. Sama od jej 2 rokov. Je to husté, ale pekne mi vyplavuje to, na čom mam popracovať . Kde, na akom mieste si ty a tvoje potreby ?

autor
11. jún 2024

@saraxyz na čom myslís že máš popracovať? Alebo ja? No moje potreby...ani žiadne nemám...práca, domácnosť, dookola, priateľa nemá,ani žiadne extra záľuby, takže taký nudný život,ale ako ja sa nesťažujem...

saraxyz
11. jún 2024

Co tým myslím? Ze ty máš začať žiť a nie úplne obetovať všetko pre ňu. Ale tiež sa to učím. Všetko okolo dcér. Jedna už je dospelá a odsťahovala sa. A druha ma trénuje len taky fukot . Keď si uvedomím kde som roky robila chybu, tak ona skončí a vytiahne niečo iné...no mam toho tiez dost🤣 je síce pekne, ze si samostatná, sebestacna, ako klobúk dolu...ale ty máš byť šťastná a ja Ti to prajem 😉 zisti si, kde ta to najviac zasahuje a pochopíš

autor
11. jún 2024

@saraxyz no máš pravdu, ja som tiež taká obetava, či vo vzťahoch to bolo, aj v rodine voči rodičom napr, voči dcére, v práci, všade... A nakoniec si to nik neváži... Ja ani neviem ako začať žiť? Fakt neviem...😔

sense
11. jún 2024

Nerob pre ňu všetko. A nechci byt jej kamoška, ty si jej matka...
Mam 11rocnu a tiež občas papuluje žeby som jej jednu z pakruky vrazila. Pritom pri otcovi taka nie je lebo vie ze k nemu si to dovoliť nemôže a u mňa skúša, ale zas vie kedy prestreli vieš ze to na aj dosledok
Ale to je puberta a deti kde sú obaja rodicia nie sú oveľa lepšie na tom, aspoň čo počúvam kamošky co majú "kompletnú" rodinu

saraxyz
11. jún 2024

Vitaj v klube.. ja sa ani na ex nehnevám. Len vďaka nemu viem, kde som robila chyby...len on , deti, mama, ostatní a tam niekde úplne na konci ja a aj to s vycitkami. Varila, prala, starala sa o deti, o vsetkych a vsetko... No pani dokonala doma, v praci a vnutri totalna troska...Lebo som sa bála aby ma neopustil, aby ma nehovorili a bla bla bla...na a také rany na prebratie som dostala ze az. No povedz mi, kto ťa kedy pochválil za to co si urobila. Nevážia si ta, lebo ty si samu seba nevazis.😉 ale dobre je, že si to uvedomujes.

luccija
11. jún 2024

To je len začiatok🙂a nespravila si chybu to je puberta bude sa búriť a búriť.Budete sa aj smiať aj plakať a raz na tú prechadzku budeš chodiť aj sama do psom🙂to je ich hobby v tomto veku vytočiť Ta, všetko znegovat atď...prejde to o pár rokov

vler
11. jún 2024

Skusa hranice co jej dovolis a ci jej chovanie bude mat nejake nasledky okrem tvojho placu

sante81
11. jún 2024

Mám doma to isté. 12ročna, ktorá má trénuje denne už skoro 2 roky. Zduta huba, v kuse bordel všade, keď ma niečo urobiť, milión poznámok, výhovoriek, gulanie očami, majsterka sveta vo vzdychani a takto by som mohla pokračovať.
Teší ma že v tom nie som sama, už ma niekedy nebaví jej vysvetlovat, dohovárať, ..

eeffka
11. jún 2024

Tiez som v klube 12r, starsia ma 19, zlepsilo sa to okolo 15-16

rivini
11. jún 2024

Verim, ze to je narocne…zial, hormony 🙈😊. To, ze je mimo domu bezproblemova a doma hadky, je dobry znak-ma k tebe dostatocnu doveru na to, aby „vypustila“ vsetko. Musi to byt niekedy na prasky….ty nemusis byt dcerina naj kamoska, si jej mama, stanovuj jej hranice. Ale ferove a nedavaj jej facky (aj ked clovek by fakt najradsej prefackal). Drzim palce!

autor
11. jún 2024

Baby ďakujem za povzbudenie, už som si fakt myslela,že je to tým,že sme len samé dve... No neviem ako to zvládnuť, ako stanoviť tie hranice, aj keď viem že som mäkká, že dám trest a zmiernime ho..musím fakt na sebe popracovať. A ako ste písali, aj na seba viac myslieť a nie ju stále obskakovať. Dnes som šla von sama so psom,ani dom ju nebola,tak prídem domov a ona si v kľude pozerá telku a kuchyňa bordel,lebo som predtým varila a nechala riad tak. No jasne že ju nenapadlo ju upratať. Ako ani mne sa nechcelo v jej veku,ale jej môžem denne hovoriť,odloz si aspoň po sebe veci,už aj tí by stačilo...nie ona nič nedá na svoje miesto a potom to hľadá s ešte príde za mnou,že kde dom jej dala to a to,že to nevie nájsť...

autor
11. jún 2024

Ďakujem baby,trochu sa mi uľavilo,keď som sa vypísala

matkahelka
11. jún 2024

mam 15 rocnu, zije v usporiadanej rodine, v skole jednotkarka celych 9 rokov, vzdy ju vsetci ucitelia chvalili aj chvalia, aktivna je aj mimo vyucovacieho procesu (upratuje kabinety,atd.) do puberty jedno zlate decko, posluchala na prve slovo, ani hlas som nikdy nemusela zvysovat. odkedy prisla puberta, katastrofa. zduta, trieska dverami, uraza sa, place viac ako jej 2a pol rocna sestra. ja som prisna, funguju u nas pravidla, cize upratovat musi, ale tych reci okolo toho ma tolko, no na porazenie. ona je sluzka, otrokyna, ju nikto nema rad, atd. inak mame super vztah, je taka mojkosko, ale ked ju chyti amok, dovidenia zdravy rozum. ja vtedy vypinam sluch a zrak, lebo inak by som sa uz zblaznila. muz uz neraz povedal, ze by mal niekto vybudovat zariadenie, kde by sa dali umiestnit pubertiaci na tych par rokov. zariadenie by praskalo vo svikoch a ten clovek by bol milionar.

saraxyz
11. jún 2024

Co presne ta na tom vytáča? Vieš to pomenovať? Ďalšia vec. Predstav si ju, že to nie je Tvoja dcéra. Zmenila by si postoj ku nej?

ivangeline
11. jún 2024

Prosím ta, nechci byt kamoska! Nemáš byt kamoska. Tých ma habadej. Matku iba jednu. Pomyslí viac na to, ako jej byt dobrou mamou.

eeffka
12. jún 2024

@matkahelka preto maju briti internatne skoly 🤣

zazka666
12. jún 2024

@matkahelka angličania to už poriesili, narvu decká v desiatich r. do intraku

autor
12. jún 2024

@zazka666
@eeffka ale ani sa nečudujem, bola som 4 mesiace aupair v Anglicku, takže tých rodičov aj chápem 🤣🤣🤣

kristiii
12. jún 2024

Keby nepíšeš o dcére, myslím si, že to píšem ja 😅. Môj má 14 a je to o tom istom. Ale viem, že to nie je tým, že sme sami, u brata majú presne to isté s dvomi synovcami a žijú v úplnej rodine.

subartic
12. jún 2024

14,5 ročná dcéra puberta v plnom prúde a teda je to riadne náročné . Každé 10 slovo je Ježííš čo zas máš ? Ježííš čo je ? Ježííš no tak mám bordel v izbe ....a mohla by som pokračovať do rána. Štýl obliekania ala bezdomovec - potrhané rifle, mikina o dve čísla väčšia , ani prsty jej na rukách často nevidieť, vlasy do tváre, šnúrky rozviazané . Chichoce sa ako taká tupka všetkému , verneovky vymenila za teen literatúru , sluchátka na ušiach , na trištvrte otázok je odpoveď neviem alebo nič . Jednoducho si to užívame riadne tieto krásy pubertálneho veku . Ja som prísna , nie som jej kamarátka ale mám aj pochopenie , mozog zaplavený hormónmi asi ani nevie inak , iba takto pre nás dospelých hlúpo a nepochopiteľne . Pre teba autorka iba vydržať a prežiť to . Raz sa to zmení .

autor
12. jún 2024

@kristiii
@subartic baby veď ale prečo si nedajú v kľude vysvetliť? Napr jej poviem, tvojou úlohou bude utierať riad. Nech tam nikdy nie je mokrý. Samozrejme ona nikdy nebudú ten riad. Tak vcera ma tak vytočila, šla som sama so psom von, ani som sa s ňou do večera nerozprávala, riad som nechala tak. Samozrejme ju ani ráno nenapadlo to utrieť. A to bohviečo iné nerobí v domácnosti, utiera prach v sobotu a kúpeľňu aké to len tento rok začala. No ja nechápem,nieže by sa trochu uvedomila,aha idem upratať,utrieť riad nech mama zas neziape,nie. Ako fakt neviem. Pritom samozrejme čistí si okuliare vlhcenym obrúskom,nechá to na gauči v obývačke. Ako to je problém ist s tým do koša? Veď už aspoň keby si všetko po sebe upratala, nie vezme v obývačke,nechá to v kuchyni.
Tak to ste ma nepotešili,že ešte pár rokov. Minulý týždeň som si našla tri šedivé vlasy, to už nám asi z jej🤣🤣🙈 mám len 40 a už šediny? 🙊🙈

autor
12. jún 2024

@saraxyz vytáča ma,že jej x krát hovorím to isté. Odloz si to po sebe, ulož si tie veci. Do tašky to pcha tak že vzadu pri chrbte malé zošity,vpredu veľké hala bala. Potom sa jej taška nedá zavrieť,vravím ukladaj to od najvacsieho zošita,pokazis zips na taske. Baby vravím jej to už dva roky. A každý deň to robí inak. Potom aj tie zošity vyzerajú strašné,ja sa čudujem že sa z toho salatu dokáže aj niečo naučiť.

autor
12. jún 2024

@saraxyz keby nebola moja dcéra, možno by som pokrutila hlavou,že veď to je puberta,to prejde. Ale keď to žijem,je to ťažké. Prídem domov a byt ako po výbuchu.