Práca a choré dieťa

mitta1436
6. jan 2016

Chcela by som poradiť od mamičiek ktoré vychovávajú dieťa/-ti samé. Konkrétne potrebujem radu pre môju priateľku. Vychováva sama 3,5 ročného synčeka , priateľ sa zľakol povinnosti a ušiel nevedno kam(asi zahraničie). Je na dieťa sama, dostáva náhradné výživné ( rodičia uz umreli a nemá súrodencov). Ma jedine maly byt bez hypotéky -🙂 a teraz k problému: kamarátka začala pracovať pred pól rokom, malého jej zobrali do škôlky a odvtedy uz bol viackrát chorý ( bežne škôlkarské veci) a kamarátka musela zostať doma, zamestnávatel jej to toleroval 1-2x ale naposledy sa uz zmienil, že to takto ďalej nepojde, no a maly je opäť chorý ( kiahne). Vypada to tak, že o tu prácu príde. Ako to riešite vy, keď su/boli vaše deti choré, z čoho žijete, co ma robiť ? Kamarátka je zúfalá, a ja neviem co jej mam poradiť.
Ďakujem

pribinak
6. jan 2016

@mitta1436 najst si dochodkynu na zaskoky k dietatu a brigadu, aby to financne utiahla

mimikas
6. jan 2016

Ja to riesim opatrovatelkou

cecil36
6. jan 2016

...tak toto aj mna zaujima 🙂
@mimikas kolko ta vychadza opatrovatelka?

mimikas
6. jan 2016

@cecil36 platila som 20eur na den a chodila ku nam domov

evittam
6. jan 2016

@mimikas Pekne drahé - tak to pri takej 3-týždňovej chrípke pri dnešných niektorých platoch sa tej mamičke ani neoplatí chodiť do práce, nakoľko tú výplatu dá pomaly celú tej opatrovateľke..... 😉

mimikas
6. jan 2016

@evittam zas az take drahe to nie je ked si vezmes ze je u nas 9 hod denne to ma cca 2,10 na hod, ale suhlasim je to chore a led je jesen a jar velmi to ide do rozpoctu ☹

pribinak
6. jan 2016

@cecil36 tak urcite ina sums bude v BA a ina napr v Martine, Poprade ci Presove alebo v Krtisi ci Skalici

evittam
6. jan 2016

@mimikas No ja som kedysi kamarátke platila cca pred 5 rokmi 5,-Eur na deň a to tam bol syn od rána od 6.30 do cca 16.00.....

sofinka12345
6. jan 2016

My mame uplne ten isty problem, v dnesnej dobe je to bohuzial tak, musite chodit nonstop do prace, ci ste Vy alebo dieta chore. Ja chodim do prace stale, aj ked som chora, a vela mojich dalsich kolegyn aj s antibiotikami. Ked je dieta chore, co je skoro stale, tak to riesime bud 1.svokra, 2.opatrovatelka, 3.snazime sa vymenit pracovne smeny a striedat sa, ale co v tvojom pripade nejde. Takze by som tiez riesila dochodkynu, ktorej je dobre kazde euro.

mimikas
6. jan 2016

@evittam no tak to si mala dost dobre stastie

evittam
6. jan 2016

@sofinka12345 Hmm, trošku mimo tému - síce viem, že situácia je s prácou ťažká - ale chodiť do práce chorá, nebodaj na antibiotikách?! Vieš, že pekne ohrozuješ svoje zdravie a život? Môže sa vám to pekne vypomstiť a vrátiť tak, že jedného pekného dňa zostane ležať v posteli aj 3 mesiace - možno viac.....Ale presne ako vo všetkom - ak si ľudia stále nechajú so seba robiť "handry" či už v práci alebo hocikde tak sa vždy nájde ten čo to bude využívať a ak človek spraví inak a pre seba, tak sa mu pohrozí, že čaká na jeho miesto ďalších pár ľudí....Lenže toto je o tom - kým sa ľudia nezmenia a "nedupnú si" tak to tak bude. Ja som nikdy do práce nešla chorá s teplotou a podobne - ak som bola naozaj vážne chorá tak som zostala doma v posteli - a ani v budúcnosti nemienim hazardovať so svojim zdravím a životom len preto lebo sa nájde "kretén", ktorý si myslí, že ma zastraší a bude ma využívať....

mima4
6. jan 2016

@evittam
mas pravdu, ze nie je spravne chodit chora do prace, ale ja som napr. nikdy nebola este na PN za sedem rokov a je pre mna to take zvlastne..hlavne ked viem, ze musim toto dokoncit, hento... mam take stretnutie, som za toto zodpovedna... treba nieco odovzdat, skontrolovat, ..doriesit... proste citila by som taky vnutorny nepokoj..ze si lezim doma ... 😀

co sa tyka mamky a toho, ze kopec prachov da opatrovatelke..no je to lepsie, ako o tu pracu prist a vieme, ako "rychlo" si opustena matka maleho dietata najde dalsiu pracu...takze lepsie to nejako takto "prekusnut a pozliepat:

evittam
6. jan 2016

@mima4 Ja ťa plne chápem a tiež mám podobnú prácu, ale radšej budem doma ležať 3-5 dní ak bude treba ako potom pár týždňov.... 😉 Svet sa nezrúti.

mima4
6. jan 2016

@evittam no napr. teraz som bola chora...a som vedela, ze stvrtok je uz stedry den..tak som sa zaprela..a tri dni chodila do prace ... som sa skoro zadusila... uff ☹
ako mas v tom pravdu...len ja ked mam nejaku ulohu v praci... chcem si ju dotiahnut...

pribinak
6. jan 2016

@mima4 suhlasim s 2 odstavcom!

evittam
6. jan 2016

@mima4 Pozri je to tvoja vec, tvoj hazard,zdravie,život......Každý chce všetko v svojej práci dotiahnuť,spraviť a podobne ale ak sa nedá tak sa nedá - nie si nenahraditeľná. 🙂

pribinak
6. jan 2016

@mima4 no Ja byt tvoje sefka tak ta pisem domov, tvoje kolegyne nakazit nemusis, resp oni tu infekciu zvládnu, ale donesú to domov a doma maju mozno male dieta a to bude chore aj 2 tyzdne

mima4
6. jan 2016

@evittam heh... to je fakt 🙂

mima4
6. jan 2016

@pribinak
budem uprimna - v praci to robime vsetci takto...vratane sefstva... a ked sa to fakt neda..bere sa uz dovolenka...

pribinak
6. jan 2016

@mima4 hm, ja mam zdravie pred prácou v hodnotovom rebríčku
Nehovorím, ze 2-3kychnem a raz zasoplim s uz som doma, ale odtiaľ-potiaľ

evittam
6. jan 2016

@mima4 A ešte jedna vec - ak by mne do práce prišla takáto chorá kolegyňa alebo aj šéfka-šéf, tak ich na to upozorním a požiadam aby sa nezdržovali minimálne v miestnosti kde som ja alebo najlepšie nech sa idú liečiť - ak nie, tak odchádzam - prečo by som mala niesť následky ich nezodpovednosti voči ostatným?! Lebo sú všetci taký super a obetaví, že chodia do práce chorí - hm, sú chorí ale už aj na hlavu....

sue
6. jan 2016

Mitka, no jedine nájsť si "adoptívnu" starú mamu alebo kamošku s deťmi... ale lepšie je tá adoptívna stará mama, keďže kamoška s deťmi sa o chorúšikov asi nepostará 😔
Osamelé maminy to majú nesmierne ťažké...

A Mimka, ono je to tak, že keď má niekto "naložené"a je vyčerpaný (čo osamelé maminy zvyknú byť) tak aj imunita je riadne oslabená a človeka choroba skolí skôr ako človeka v pohode 😔

sense
6. jan 2016

ja budem asi divna na tuto dobu ale ziaden zamestnavatel by mi nestal za to aby som sla chora do prace , nemam na mysli prechladnutie ale teplotu alebo tak...

mima4
6. jan 2016

@sense no s teplotou som ani ja nebola v praci...vtedy si vezmem dovcu

sofinka12345
6. jan 2016

@evittam bohuzial, u nas je to tak, je to nasim vedenim. Mame take pozicie, ze si nemozeme dovolit ostat doma na pn, samozrejme ked je teplota, je to uz o inom. Ale take nachladnutia sa ani neriesia.

hradnapani
6. jan 2016

@evittam ja som si spomenula na jednu absurdnu situaciu u nas z prace. Bola som tehotna v druhom mesiaci, ale nechcela som to este vesat kolegom na nos. Moji drahi kolegovci tiez patria do kategorie nepodstradatelnych, takze namiesto toho, aby si zobrali jeden-dva dni dovolenky a vylezali aspon to najhorsie, tak som si dovolenku brala ja! lebo o chripku som fakt nestala a minimalne jeden ju mal zarucene.

sense
6. jan 2016

Tak liecene prechladnutie trva tyzden a neliecene 7 dni...tak to pre mna ani choroba nie je, chripka, angin ci rozne zapaly dychacieho ustrojenstva uz ano...a clovek s tepkotou patri do postele a nie do prace...zijem v zahranici a prve tri dni nie je ani nutne ist k lekarovi

mima4
6. jan 2016

@evittam no ja som nieco take nezazila..jedine co mame pravidlo..ze ked sme chori tak sa na pracovisku nebozkavame 😀

hradnapani
6. jan 2016

@evittam ja som si spomenula na jednu absurdnu situaciu u nas z prace. Bola som tehotna v druhom mesiaci, ale nechcela som to este vesat kolegom na nos. Moji drahi kolegovci tiez patria do kategorie nepodstradatelnych, takze namiesto toho, aby si zobrali jeden-dva dni dovolenky a vylezali aspon to najhorsie, tak som si dovolenku brala ja! lebo o chripku som fakt nestala a minimalne jeden ju mal zarucene. Apelovanie na sirenie choroby na druhych nemalo ziadny ucinok.
@mitta1436 ja som to musela riesit znizenym uvazkom, takze do roboty som chodila co najviac ked bolo dieta zdrave a ked ochorelo,tak som zostala beztrestne doma. Ale u nas sa to dalo takto zariadit.

sofinka12345
6. jan 2016