Učiteľka nie je objektívna k dcére - tretiačke

babulik3
13. jan 2013

Mojej dcére sa zmenila v treťom ročníku učiteľka, no a s touto výmenou nastali aj problémy, ktoré by som vôbec nepredpokladala, pretože sme sa v podstate na ňu tešili spolu s dcérou. Minulý rok mala dcéra fantasticku učiteľku, ktorá sa našla pre povolanie učiteľa, bola maximálne spravodlivá, deti ju zbožňovali, mi ju aj dnes spomíname možno aj stokrát denne. Naša nová pani učiteľka, neviem prečo má v triede priestor len pár vyvolených, ktorý sú vo všetkom na prvom mieste a ostatné deti, menovite moja dcéra sa môže hlásiť(už ju aj ruka bolí) aj pol hodinu aj tak ju nevyvolá, aj keď už ostatní idú k tabuly po druhý raz. Vždy sa všetko začína len od pani učiteľkyných vyvolencov, či už čítanie, počítanie, písanie na tabuľu, moja dcéra toto všetko dosť ťažko nesie, nebola zvyknutá na takéto protežanstvo. Minulý rok patrila medzi najlepších žiakov v triede, teraz má síce jednotky, ale táto pani učiteľka jej absolutne nedáva priestor, úplne ju podceňuje. Dcére je z toho dosť zdeptaná, nechce ani chodiť do školy, pritom sa učí veľmi rada. Ona je dosť utiahnutá, nevie sa brániť, je nepriebojná. No je očividné, že učiteľke nesadla, že ju nemusí, vyslovene dcéru nemá v láske. Všetky dievčatá v triede učiteľka vola špecialnymi zdobnelinami, samozrejme len moju dcéru nie. Keď číta tak len ju upozorňuje na čiarky a bodky, pri ostatných na to kašle, inak dcéra číta veľmi dobre.Takýchto vecí je dosť veľa. Neviem, či mám učiteľku slušne upozorniť, na takéto jej správanie, že dcéra psychicky trpí a ja ako zákonný zástupca som zodpovedná aj za psychický stav mojej dcéry. Alebo to mám nechať tak, pretože si na ňu zasadne ešte viac.?

trish31
13. jan 2013

@babulik3 urcite sa treba s ucitekou porozpravat a ak nie ste spokojni,skuste dcerku preradit do inej triedy.Pokial viem,je to mozne,staci sa stretnut s riaditelom skoly.Ak teda je tretiakov viac a viac tried.

mirkakab
13. jan 2013

@babulik3 Ja by som sa jej osobne slušne opýtala. Treba komunikovať ak sa Ti niečo nezdá. Toto nemám rada, učitelka by nemala robiť rozdiely. Moja dcera je prváčka a ja som zistila, že jej učitelka už viackrát povedala že je najlepšia z triedy, mne sa to osobne tiež nepáči, aj ked sama ako mama si myslím že je šikovná, tiež ju pochválim, každý je šikovný v niečom inom a nechcem v nej vypestovať to, že ona je múdra a ostatný sú hlúpy. A ked to ešte raz budem počuť tak pôjdem si aj ja podebatovať. s kludom a slušne 🙂

dais
13. jan 2013

@babulik3 Rozhodne by som to riešila. Ale obávam sa, že keď ju raz nemá v láske, tak to po rozhovore nebude zrazu lepšie, naopak. Pokiaľ by to bolo možné, preložila by som ju do inej triedy. Aj keď to znie možno banálne, viem si predstaviť ako zle sa tvoja dcérka cíti, môže ju to poznačiť do budúcnosti. Druhá možnosť je pracovať s dcérkou na tom aby ju správanie učiteľky nezraňovalo, dodať jej odvahu, vysvetliť že sa stane, že nás niekto bezdôvodne nemá rád a niekedy to proste musíme nechať tak a nevšímať si. Ale to by šlo skôr u staršej, pre tretiačku je to podľa mňa takmer nemožné, hlavne ak má povahu akú opisuješ. Ja som na svoje deti citlivá a riešila by som to zmenou triedy, pokiaľ by s tým dieťa súhlasilo. Prípadne by ste mohli navštíviť aj psychologičku, možno je tam aj školská psychologička, tá by mohla poradiť ako to riešiť. Držím dcérke palce!

pemotore
13. jan 2013

urcite treba s ucitelkou hovorit-taktne aby sa neurazila....ze citis ako sa nieco deje,nechces dramatizovat...ale je to tvoje dieta a ak sa jej nezastanes ty....inym na tom nezalezi-zmeny prinasaju nove zmeny...citlivost,strach,ziarlivost...samozrejme aj kladne radost,prekvapenie...drzim palce / ucitelom sa musi clovek narodit,to sa neda naucit..../

babulik3
autor
13. jan 2013

Ďakujem veľmi pekne za odpovede a rady, no zmena triedy by asi nič neriešila, pretože máme dve tretiacke triedy a pani učiteľky sú kamošky, no takže ak aj nie je ešte zaujatá pani učiteľlka, tak presunom do jej triedy by hneď aj bola. Plánujem sa porozprávať s pani učiteľkou a uvidím.

babulik3
autor
13. jan 2013

@pemotore máš úplnú pravdu, u dcéry sa začína prejavovať už aj priveľký strach, budí sa v noci, začína to má vplyv na psychiku

sisaha
13. jan 2013

@babulik3 dohodni sa s ucitelkou na stretnuti s tym, ze by si rada prekonzultovala jej vysledky. Pri rozhovore mozes nadniest temu ako dcera trpi, ze sa hlasi a ma pocit ze je malo vyvolavana.. a podla situacie rozvinies rozhovor...Snaz sa co najvic pocuvat co ti o dcere bude hovorit..a podla toho reaguj.

lea641981
13. jan 2013

@babulik3 treba sa ucitelky spytat a upozornit ju na to ze dieta das do inej triedy 🙂 co ine sa da robit?posli na nu muza 😀

lea641981
13. jan 2013

@babulik3 neznamena ze ked su ucitelky kamosky maju aj rovnake povahy 🙂

saska.t
13. jan 2013

v prvom rade by som sa porozpravala s pani ucitelkou a vysvetlila jej situaciu a pocity tvoje a tvojej malej, ak to nezaberie sla by som za riaditelom, ktory musi situaciu riesit, inak by si musela poodat staznost vyssie,ide predsa o tvoje dieta a jeho vyvoj, tato skusenost jej moze ublizit na cely zivot 😉

anjelicek26
13. jan 2013

@babulik3 - je nepriebojna, utiahnuta a ty jej veris, ze sa na hodinach hlasi az jej ruka ide odpadnut? No nad tymto tvrdenim by som sa silno zamyslela. Dievca ma stale jednotky, tak si nemyslim, ze by ju nejako podcenovala, deptala, nedavala jej priestor... tym padom predsa patri stale medzi najlepsich ziakov. Co chces viac? Teraz skutocne...

Chapem, ze asi nie kazde z deti v triede moze byt milacik ucitelky, ale proti tomu dieta skus skor obrnit, ako ist k ucitelke a vydupavat si nieco, ako aby jej hovorila zdrobneninami ako nejakym inym dievcatam 😕 Predovsetkym nauc svoje dieta cez taketo veci sa preniest. Myslim to v dobrom. Lebo cely celucicky zivot za nou nebudes moct stat, ale proste budu prichadzat novi ucitelia, spoluziaci, sefovia a nie kazdy jej sadne. To je ZIVOT. Ak je utiahnuta a tym trpi, ano rozhovor z ucitelkou je mozne riesenie, ale predovsetkym dcera a psycholog a pracovat na vlastnom sebavedomi. Ty ju urcite doma stale neutisuj a nepodporuj v tom, ze aka je ucitelka zla a nespravodliva, ked mas doma cistu jednotkarku 🤐 Ono ten jej pocit moze byt aj strasne subjektivny.

heni79
13. jan 2013

@babulik3
Ty si na tých hodinách bola? 😕 Lebo ono to môže byť tak, že je to veľmi subjektívny pocit tvojej dcéry, ktorá tomu tak celkom nemusí rozumieť, alebo to berie príliš citlivo.
Ak idú iné deti 2x za hodinu k tabuli - aké známky napr. majú tie deti? Lebo píšeš, že tvoja dcéra je jednotkárka. Nemôže to byť tak, že učiteľka zámerne vyvoláva k tabuli slabších žiakov, o ktorých vie, že s nimi musí učivo viac cvičiť a tým lepším, o.i. i tvojej dcére, stačí menej a i tak budú mať učivo zvládnuté ľavou zadnou? A čo ak je to tak i pri hlásení sa? Že pokladá tvoju dcéru za tak šikovnú, že vie, že malá vie správnu odpoveď. No potrebuje si overiť u slabších žiakov, či to vedia aj oni? Z tejto strany si nad tým nepremýšľala? 😉
Ak pôjdeš slušne sa spýtať učiteľky, myslím, že tým nič nepokazíš. Možno to naozaj berie úplne inak, ako to vníma tvoja dcéra a nedorozumenie sa vysvetlí. 😉

heni79
13. jan 2013

@babulik3
A ešte mi napadá, ak by učiteľka nebola k dcére objektívna, tak by napriek vedomostiam nemala jednotky. Takže v tom problém iste nebude. 😅

babulik3
autor
14. jan 2013

@heni79 vyvolení žiaci pani učiteľky sú práve tý najlepší žiaci v triede, teda tý čo dosahujú najlepšie výsledky v triede. Aj, keď dcéra napíše diktát bez chyby a učiteľka vymenuje kto mal bez chyby ju nemenuje nikdy len tých svojich obľúbencov, no tých prípadov je omnoho viac.

babulik3
autor
14. jan 2013

@anjelicek26 čo sa týka hlásenia na hodinách, tak v tom hlásení má odvahu. Utiahnutá a nepriebojná je v tom, keď sa má sama niekomu prihovoriť alebo brániť samu seba. Ai máš pravdu, mala by sa cez to všetko moja dcéra preniesť, ale ako to vysvetliť takej malej citlivej dušičke, že nič neurobila zle a aj tak ju učiteľka nemá rada? Nemala by práve tá učiteľka byť príkladom nejakej spravodlivosti a objektívnosti pre deti? Veď si toto povolanie vybrala dobrovoľne nikto ju nenútil.

babulik3
autor
14. jan 2013

@heni79 učiteľka sa slabšími žiakmi pramálo zaoberá, ju zaujímajú len žiaci, ktorých rodičia robia na nejakých vyšších postoch, mi sme malé mesto a tu vládne dosť malomeštiactvo.

zuzkat1
14. jan 2013

@babulik3 ja by som sa s nou porozpravala aby som pocula aj jej verziu.kazdy ucitel ma svojich milacikov ale kazdy-vacsina to vie aj maskovat. Ma same 1ky takze podla mna na nej nesedi. Suhlasim s @anjelicek26 ze by si mala hlavne dcere vysvetlit ze zivot je o tom ze nie vzdy bude ona ten favorit.preradenim do inej triedy ju naucis akurat utekat pred problemom.

kaja73
14. jan 2013

@babulik3 objektivny obraz neziskas nikdy-ledaze by si sa skryla v triede 😝 a to asi nepojde.
takze ozaj prvorade je dcerke vysvetlit ze doma je sice pre teba jedina,ale v skole a v zivote to tak vzdy nemusi byt-to je zaklad. 😉
Dalej sa urcite porozpravj s ucitllkou,ale uplne v klude,nech nie si za hystericku maminu. 😲
Inak k pocitu tvojej dcerky uplne staci,ak ju ta prva ucitelka proste mala ozaj rada,bola jej milacik,casto ju vyvolavala a teraz ma len ucielku pre ktoru je "jedna z mnohych"-proste nie je k nej tak mila ako ta prva-co vsak neznamena ze ju nema rada,ze si ju nevsima....len to proste robi menej a tvoja mala ma z toho uz traumu. ☹
Pritom sa o nic nejedna,len je to proste ina zena,s inym pristupom-od 5 rocnika bude mala mat kopec ucitelov-musi si na rozne pristupy proste zvyknut-ozaj by som na prvom mieste riesila dceru -jej citlivost -a az potom ucitelku.

kacena4
14. jan 2013

@babulik3 nechcem ta "obvinovat" ale moc veris svojej dcere a protirecis si vo svojej reci @anjelicek26 @heni79 nepodcenuj svoju dceru, vysvetluj jej, ze nie vsetci sme oblubenci, ani ona urcite nema rovnako rada vsetkych spoluziakov v triede a ucitelka hodnoti aj snahu hlasit sa nie len odpovedat 😉 a ked je jednotkarka tak co viac chces ucenie jej ide o 1,5 roka ju bude ucit na kazdu hodinu iny ucitel co spravis potom??? treba ju na to pripravit 5.rocnik je neskutocne tazky prave v tomto, co ked jej nesadnu viaceri ucitelia, vymenit, budees sa stazovat??? treba pracovat s dcerkou viac ju postavit pred realitu a s pani ucitelkou sa na rodicku porozpravat ako sa citi dcera ze ci by ti nepmohla dvihnut jej sebadoveru 😉 😉 viac ju chvalit, ze to potrebuje hlavne neodsudzuj ucitelku len preto,ze ju "ohovara" tvoja dcera, porozrpavaj sa s inymi rodicmi a nie len o negativach ucitelky ale aj v com ju iny vidia ako dobru ucitelku a takto ju predstavuj dcerke. zivot je tazky tak nenosme deti na rukach ked uz vedia chodit 😵 😵

babulik3
autor
14. jan 2013

@kaja73 minuloročná učiteľka vyvolávala všetkých žiakov rovnako, nie vždy len svojich vyvolencov a obľúbencov, pretože nijakých nemala, moja dcéra mala rovnaké postavenie ako ostatné deti v triede, rozhodne nebola jej miláčokom, keď niekto niečo nevedel aj slabší žiak vysvetľovala, dokeda to nepochopili. Tu ide v podstate o nejakú formu rovnakého postavenia všetkých detí v triede, prečo má mať v triede pár jedincov privilegované postavenie vďaka učiteľke? No budeme sa musieť s tým zmieriť, pretože to tak funguje. Ďakujem za odpovede.

kaja73
14. jan 2013

@babulik3 ale ani to o tej prvej ucitelke nevies isto-to bol asi tiez len pohlad tvojej malej-ved si tam s nou nesedela-mozno ine dieta by povedalo ine. 😲a teraz by zas ine hovorili tie deti co su podla tvojej malej "vyvolene"
Ale o to teraz nejde 😉 -prvorada je pre teba tvoja dcera a tak to ma byt-preto ries jej pristup,jej postoj-aby ona neocakavala od ucitelov zazraky,bezhranicnu lasku....lebo tak to nebude.
Moj syn je uz v tercii na gympli-presli sme si mnohymi ucitelmi,roznymi pristupmi-viem o com pisem 😉
Kolkokrat sme riesili rozne veci a kazde dieta malo na ten isty problem,situaciu iny nazor. 😝 a to ich bolo v triede len 15 -na ZS.
S kym bol syn spokojny,iny jeho kamos nebol a naopak-proste nikdy nevyhovies kazdemu .

betka22betka
14. jan 2013

deti niekedy vymýšlajú, preto im netreba všetko uveriť. Treba chodiť na rodičovské stretnutia, či tam aj ostatní rodičia nemajú rovnaké skúsenosti. A v žiadnom prípade pred dcérkou nenadávaj na učiteľku, lebo tým len všetko sťažuješ a pokazíš. Dieťa musí mať rešpekt pred učiteľom, a tiež si musí zvyknúť na to, že nebude vždy v stredobode záujmu ....

babulik3
autor
14. jan 2013

@betka22betka na učiteľku pred dcérou nenadávam, dcéra tiež nepoužíva vo svojom slovníku vôbec nadávky, u nás takáto forma komunikácie nefunguje.

zuzana581
14. jan 2013

Ahoj @babulik3. Ja osobne by som učitelku zatial nekontaktovala. Moja dcéra je tiež tretiačka. Prvé dva roky mali velmi milú učitelku, takú jemnú, dobrú, príjemnú... Tento rok im dali pani učitelku, ktorá je podla mňa perfektná. Dokonca si myslím, že chovaním k deťom ovela lepšia, ako tá prvá. Je prísna, síce kričí, čo by nemusela možno, ale na jej hodinách som nebola a tak neviem posúdiť.. a to je presne to, čo chcem povedať aj tebe! Moja dcéra bola nešťastná, lebo že učitelka je zlá a kričí a ona sa jej laká.. Vraj dala spolužiakovi facku.. Zostala som najprv zhrozená a tak som sa pýtala ďalej. Akú facku? Videla si to? Čo ten spolužiak robil? atď... nakoniec sme sa dopracovali k tomu, že to nebola facka, ale otočila mu tvár, tak jedným prstom a kričala na chalanov, ktorí sa bavili. Dcéra bola proste smutná z toho, že už nema predošlú učitelku a tak všetko, čo urobila táto jej prišlo ovela horšie, ako v skutočnosti bolo. Deti majú fantáziu. Niekedy zveličujú. Niekedy skúšajú, čo môžu... Ja som si zisťovala aj u rodičov, ako ich deti učitelku hodnotia, ako sú spokojné. Väčšina rodičov mi odpísala, že je učitelka ok, čo som si myslela aj ja. Dcére som vysvetlila, že učitelka má vela detí. Ak ich chce niečo naučit a oni ju nepočúvajú, tak ich musí utíšiť.. Ak nekričí na ňu a bezdvôvodne, tak nech sa tým nezaobera. Ona nech sa len učí a chová slušne, podla pravidiel na hodine a nemá sa čoho báť. Druhá vec je tá, že ak tvoja dcéra je jednotkárka, dobre sa učí, tak učitelka vie, že je dobrá a vie to. Vyvolá ju z 10 prihlásení raz, lebo potrebuje zistiť aj od ostatných žiakov, čo vedia a tak vyvoláva iných.. Ak má v triede 20 detí, tak tvoju dcéru môže vyvolať tak maximálne raz za týždeň, ak chce vyvolaváť každého. Majú s ňou kolko, 3 vyučovacie hodiny denne? Viac iste nie.. tak vieš.. nemôže stále vyvolávať len tvoju dcérku. Podla mňa by si mala dcére vysvetliť, presne niečo takéto. Že pani učitelka vie, že ona to vie dobre a preto potrebuje vyvolávať niekoho o kom si myslí, že to vie horšie, alebo počuť aj niekoho iného ako ju. Ona nech sa naďalej hlási a nech neni smutná, ak ju nevyvolá. To s tým zdrobnením mien je tiež také diskutabilné.. Ak chceš vedieť pravdu aj od niekoho iného, tak sa opýtaj dcériných spolužiačiek.. Isť za učitelkou by som považovala za úplne poslednú možnosť, až by som si bola na 100% istá, že jej chovanie voči mojej dcére nie je správne..

babulik3
autor
14. jan 2013

@kaja73 spomínanú učiteľku zbožňovala nielen moja dcéra, ale všetky deti v triede, ešte aj teraz, keď ju stretnú v škole, tak ju vždy objímajú a veľmi sa z nej tešia, videla som to, keď sa k nej nahrnula tlupa detí z dcérynej triedy a skoro ju prevrhli, tak ju objímali

babulik3
autor
14. jan 2013

Ďakujem všetkým veľmi pekne za názory a rady.

kaja73
14. jan 2013

@babulik3 tak potom to je "jasne" tvoja mala vychytila hned na uvod ozaj super ucitelku a v porovnani s nou bude kazda uz asi len horsia-ale to neznamena ze je ta druha zla-ale nie je to proste ta prva 🙂
Aj moja prva ucitelka bola ta PRVA proste super ucitelka a vsetky dalsie boli uz len uctileky-ta prva bola bola super .....
Ale dnes viem ze boli aj ine fajn-len ako dieta som to vnimala inak.
Ale zas na druhej strane moze byt ozaj tato ucitelka zamerana len na niekotre deti-to asi nejlepsie zistis v komunkacii s inymi rodicmi-ale kym na malej nesdi a nedepta ju cielene, tak treba zachovat pokoj.
Havne aj ty sa zmier s tym ze tvoj pklad nemusi byt uzasny pre kazdeho 😔 -aj mne to dlho trvalo priznat si,ze moj pre mna uzasny syn nie je pre kazdeho uzasny-aj ked ma dodnes ciste jednotky,je fakt sikovny,nikdy sa nepobil s nikym,poznamku nepriniesol uz 4 roky -ma uz 14 rokov,netula sa.....aj tak ho nema kazdy rad-rodica to boli,ale zivot je taky.

sendy182
14. jan 2013

@babulik3 áno.....ja by som sa porozprávala s učiteľkou..........mali ste už rodičko?........čo vravela na tvoju dcérku......? jemne by som naznačila ale iba jemne...........ako je aktívna moja dcéra na vyučovaní.........ono je to že učiteľku nezmeníš no jej postoj k tvojmu dieťaťu sa dá skorigovať...........mala by jej dať šancu.......s radosťou chodiť do školy...........

jolinka
14. jan 2013

@babulik3 AHOJ chcela by som ti nieco napisat.

pocity tvojej dcery o neoblubenosti u ucitelky su mozno subjektivne, z pohladu dietata...napriek tomu su realne. Tak ako verime malemu dietatu ze jeho strach zo strasidiel je realny aj ked strasidla realne neexistuju 😉 😒 ... v takomto pripade treba pracovat s tym REALNYM strachom alebo s tym REALNYM pocitom nedocenenia a neoblubenosti.

Mala by si svoju dceru naucit ze>

1. skutocnu nicim nepodmienenu lasku a oblubenost ma len od svojich rodicov. ty ju lubis bez ohladu na vyzor, schopnosti ci povahu. Toto ale nemoze cakat od inych osob. Ucitelka, spoluziacky...si ju oblubia ci neoblubia...pre svoje vlastne kriteria, ktore ona nemoze ovplyvnit.

2. aby svoju hodnotu, svoje sebavedomie cerpala z toho co ona SAMA dokaze. Byt zavisly na mienke, oblubenosti, ci nazoroch inych je velmi neiste a skodlive. Dava to druhym ludom moc manipulovat so mnou.

3. cim viac sa bude snazit o oblubenost u niekoho, doslova sa mu pchat...tym viac bude nesympatickejsia. Nech to necha tak... Ak ucitelka ma ehm slabsi charakter 😖 😖 a vytvara si oblubencov z deti ktore su bohatsie, krajsie , mudrejsie...tak o oblubenost u takej osoby niet co stat..

4. Premenene na drobne...dcera robi co moze na 100 percent...tak nech je s tym spokojna. Ak nieco dobre precita, ci vyriesi priklad...nech len s usmevom pozrie ucitelke do oci ... 😅 TO STACI...
ak nieco vie...staci sa ze sa prihlasi raz ci 2x...a DOST. Ucitelka velmi dobre vie, ze sa ona hlasi, nemusi rukou trepotat do vysilenia, ak ju ucitelka nevyvola, je to jej vec. Dcera pre to urobila dost.
S detmi nech sa bavi primerane ako doteraz...s tymi s ktorymi ma chut...nie pre ziskanie obluby.

Proste prestat sa pchat kde ma nechcu a byt spokojna sama so sebou...nech sa nesnazi zmenit druhych nema to zmysel a zbytocne vysiluje 😝 😝 😝 😝 Toto je jediny recept aby sa dcera citila dobre. 🙂 🙂 🙂

betka22betka
14. jan 2013

@jolinka krásne a pravdivo si to napísala- taká je realita