Súkromná základná škola pre intelektovo nadaných žiakov

kikina84
18. nov 2016

Ahojte, dočítala som sa o tejto škole na internete,nakoľko si pomaličky robím prehlad,že kam dcéru prihlásime do školy .
Dcera má poruchu pozornosti- ADHD ,ale inak je veľmi šikovná na svoj vek je veľmi popredu.Rada by som ju prihlásila na školu kde sa takýmto deťom individuálne venujú. No a táto škola mi padla hneď do oka..Poprosím kohokoľvek kto s nou má či už osobnú skúsenosť,prípadne z okolia, nech mi sem hodí nejaké info ako to tam chodí,či už s platením,prístupom,aktivitami a celkovým dojmom..
Budem veľmi vdačná.Ďakujem pekne 🙂

mummy01
19. nov 2016

@kikina84 a mas potvrdene od psychologa nadpriemerne IQ? Myslim ze musi byt nad 130 aby ju vzaly. Ja som tak pred rokom hladala skoly ale nakoniec som syna do ziadnej skoly pre nadane deti nedala. Zistuj si hlavne aky ma skola pristup k ADHD detom.

m_
19. nov 2016

@kikina84 mummy01 ma pravdu v prvom rade potrebujes mat z cpppap alebo csp potvrdene nadpriemerne iq teda aspon nad 130🙂
uprimne mne sa nepaci segregovanie nadanych do specialnych skol. podla mna by sa skor mali naucit fungovat v kolektive ostatnych deti a tak isto aj tvoja dcera ci uz je nadana alebo nie je. ak ma adhd chod s nou do poradne nech ju zdiagnostikuju a daju odporucania pre skolu. vacsina skol v ramci ba respektuje odporucania poradni🙂 a co sa tyka skoly volila by som skor skolu s mensim poctom deti a taku co ma skolskeho psychologa a specialneho pedagoga pretoze ti si tych ucitelov "postrazia" aby deti mali to na co maju narok 🙂 pripadnym bonusom by bol asistent ucitela🙂

evica01
19. nov 2016

Na nasej skole je spec pedagog, ku ktoremu si chodia integrovane deti obcas "posediet" 🙂 Tam si napisu previerocku, precitaju clanky, potozpravaju sa, precvicia logop a pod.
Navyse od tohto sk. roka u nas funguju "doucka" pre velmi sikovne deti. Tam preberaju latku hlbsie. Na tieto deti sa akoby zabuda. Oni chcu viac.

mummy01
19. nov 2016

@m_ ono to nieje o segregovani ,tieto deti potrebuju uplne iny pristup a ten sa im dostane v maloktorej skole ci uz beznej alebo specialnej. Mam nadane dieta doma a viem o com to je,jednoducho tieto deti casto uplne inak uvazuju,potrebuju ine podnety aby rastli so svojim darom a nie sa zaradit do priemeru a splynut s davom. Mozno to znie tvrdo ale ako sa v beznej skole nauci nadane dieta vyuzit svoj potencial ak je neustale nutene k priemernosti? A zial skoly sa vecsinou neriadia odporucanim z poradni a dokonca ani ked ma dieta stanovenu diagnozu. Casto to zial nefunguje ani s asistentom ak sa vobec nejakym zazrakom podari asistent vybavit. Takze zelam @kikina84 hlavne pevne nervy,treba si vyhladat komunitu s rovnakymi detmi a cerpat so skusenosti rodicov co to uz so svojimi detmi zazili. Ruzove to nebude.

m_
19. nov 2016

@mummy01 pises ako keby si v danom odbore pracovala niekolko rokov s roznymi skolami... a v roznych skolach. prepac ze som chcela poradit uzi si to v com si bahnis🙂 good luck.

zuzitko74
19. nov 2016

@m_ Niektoré nadané deti by bežnú základku úplne v pohode zvládli aj bez špeciálneho prístupu. Tieto špeciálne školy však vznikajú práve kvôli deťom, ktoré to na bežnej ZŠ nezvládali. Príčiny bývajú rôzne - najčastejšie je to neprijatie, až šikana od väčšinovej populácie. S týmto sa tie detičky stretnú, žiaľ, už v škôlkach, takže pre rodičov je voľba jasná. Potom sú tu deti s IQ okolo 150, čo je už naozaj dosť veľký rozdiel oproti priemeru. Predstav si, že by si dala svoje zdravé dieťa do osobitnej školy, bola by si šťastná, že sa prispôsobilo spolužiakom? Nechápem, prečo už spoločnosť nepochopí, že je normálne podporovať nadanie - nielen športové, či umelecké, ale aj intelektové. Veď nadanie týchto detí môže byť raz pre spoločnosť ohromným ziskom ak sa podporí a rozvinie. A keď už sme pri tom, ak si prečítaš životopis akéhokoľvek génia tak zistíš, že takmer nikdy sa im nepodarilo prispôsobiť väčšinovej spoločnosti, lebo je to pre nich vyslovene nemožné.

mummy01
19. nov 2016

@m_ napisala som svoj nazor ktory vychadza z mojich vlastnych skusenosti...v com sa bahnim? Ani som neutocila ani ta nejako neurazala,neviem o co Ti ide. Neviem ci mas doma nadane dieta ktore ma este inu diagnozu ale ja ano a tiez bola doba ked som si myslela ze to tak pekne funguje ako si napisala. No ale nefunguje...to je real ☹

mummy01
19. nov 2016

@zuzitko74 pekne si to napisala

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kikina84
autor
19. nov 2016

@mummy01
@m_ tak na úvod,na toto som sa vobec nepytala,ale ked uz ideme polemizovat tak nech sa paci. Dcera ma vyse 120 IQ potvrdene lekarom,dvoma nezavislými od seba.Ako predškoláčka dokáže vypracovať učivo pre druhákov na ZŚ už teraz a to by mala nastúpiť do školy až od septebra 2017.čo je skoro o rok. V troch rokoch vedela brusliť,korčulovať, bicyklovať bez pomocných,puzzle poskladá rýchlejšie ako ja...atd..Nechápem prečo si niekto myslí,že automaticky ked sa otvorí nejaká téma, potrebuje niekto načúvať aj rady ostatných absolútne nezainteresovaných ludí,ked si danou vecou vôbec neprešli,hold ale beriem to ako vyjadrenie názoru,to vám nikto neberie. Ja sama trpím poruchou pozornosti a bolo somnou veľmi zle nakladané ako s dietatom,mala som otrasný prístup či už v škole,alebo doma,lebo som bola braná za debila a pritom som dokázala v 6 rokoch kresliť portrety ludí a postavicky z disney rozpravok boli nakreslene krajsie ako v ilustrovanej knihe, nehovoriac aj o iných pozitívach,čo iné deti obchádzali v mojom veku.Jediné čo som potrebovala,aby sa mi niekto venoval tou správnou cestou a mohla som byť úplne niekde inde. Žiaľ vtedy také možnosti neboli ako sú teraz,prípadne nebol záujem moju situáciu riešiť. Preto sa snažím robiť veci inak a nájsť dcére školu,ktorá by jej bola prospešná a nechcem ju posadiť do obyčajnej triedy kde je menej žiakov,nakoľko prevažne sú tam spomalené deti celkovo, samozrejme na výnimky! Preto som sa rozhodla skúsiť školu s individuálnym prístupom a táto mi padla do oka ako druhá ,tak si o nej zistujem čo sa dá,žial zatial sú tu reakcie len mimo tému ktorú som zadala !
@zuzitko74
@evica01 baby dakujem za podporu 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikina84
autor
19. nov 2016

@hettinka mozem sa spytat na aku skolu chodite,? dakujem

kikina84
autor
19. nov 2016

@fidka79 presne o tom som pisala vyssie 🙂

katarina644
19. nov 2016

@kikina84 drzim vam palce. tu dievcata len komentuju a rozoberaju somariny. uz mam niekedy pocit, ze sa mamicky doma nudia. preto uz to dnes druhy krat pisem, nie tebe, ale aj druhej. zbytocne sa tu pytat, lebo kazdy sa do toho obuva a chce byt najmudrejsi. drzim velmi palce.

kikina84
autor
19. nov 2016

@katarina644 dakujem aj tebe vsetko dobre 🙂

kikina84
autor
19. nov 2016

@hettinka mozes mi prosim o nej povedat viac? o tej skole? lebo ja budem sukromu skolu riesit len v pripade nudze,nakoľko tie financie nepustia,ale rada si vypocujem aj o inych skolach,aspom si spravim prehlad..A ano som z BA 🙂 ..dakujem

mummy01
19. nov 2016

@kikina84 a preco sa hnevas? Ved ja som Ti v dobrom chcela poradit...presla som si tym so synom a ver ze viem o com to je. Preto pisem ze nech sa nakontaktujes na rodicov rovnakych deti lebo ich skusenosti su velmi cenne. Nechapem preco si sa rozculila.

kikina84
autor
19. nov 2016

@mummy01 nerozculila..len som zle dala e mail do konverz .,🙂 snorim tu..je tu toho viac..len som chcela nieco konkretne o tejto skole

mummy01
19. nov 2016

@kikina84 je tu niekde aj tema o nadanych detoch a skolach...len si uz nespomeniem na nazov. Ja som ti riesila pred rokom so synom tiez v Ba.

kikina84
autor
19. nov 2016

@mummy01 a ako sa vam zatial dari? kde ste nakoniec zakotvili ak sa smiem spytat? dakujem

mummy01
19. nov 2016

@kikina84 ja ucim syna doma. Okrem nadania ma aj Aspergerov syndrom a nam ani jedna skola nevyhovovala. Niesme priamo z Ba. Syn je zatial velmi spokojny ze je to takto.

vejapa76
19. nov 2016

@kikina84 v "obyčajnej" triede sú "spomalene deti"? - prepáč ale na toto mi nedalo nezareagovat. Môj syn vedel pri nástupe do školy čítať počítať príklady na plus a mínus. Ale toto vie už väčšina prvákov. Z geografie a histórie ma lepšie vedomosti ako ja. Sama sa čudujem odkiaľ to všetko vie. .no...hodne číta encyklopédie a pozerá dokumenty. V prvom ročníku vedel narobiť, deliť, riešiť jednoduché príklady na percentá a zlomky... A nemám pocit že by v škole niečím vynikal. Zvláda ju ľavou zadnou to je pravda ale nie je jediný šikovný v triede. V dnešnej dobe sú proste deti vyspelejšie ako sme boli my. Majú nekonečné možnosti nasávať informácie - teda ti ktorí majú záujem.

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzitko74
19. nov 2016

@vejapa76 Autorka píše o triedach s menším počtom detí, v ktorých častokrát naozaj sú hlavne detičky, ktorým to z nejakého dôvodu ide pomalšie. Nie o bežných triedach na bežných základkách.
K tej vyspelosti - dlhoroční pedagógovia ti práveže povedia, že takých tridsať rokov dozadu boli deti samostatnejšie, zručnejšie, zodpovednejšie a aj rozumnejšie.

zuzitko74
19. nov 2016

@kikina84 V Bratislave je týchto škôl viac. Súkromná na Znievskej, Cenada na Dlhých dieloch a ŠPMNDaG na Teplickej. Cenada je určená najmä pre deti s Aspergerovým syndrómom, Znievska sa špecializuje na deti s ADHD.

klara1328
19. nov 2016

@kikina84 syn nastúpil do klasickej základnej školy. vôbec sme si neuvedomovali, že by mal patriť niekde inde, nakoľko sme sa zaoberali tým, že mu neide písanie, že sa po ňom nedá čítať, atď... pani učiteľka miesto toho aby mu pomohla, tak ho ešte viac "udupávala" v tom čo mu neišlo. zo školy chodil nešťastný, my sme boli takí istí, nakoľko sme domáce úlohy prepisovali nespočetne krát. keď sme sa to rozhodli riešiť u špeciálneho pedagóga v cppp urobili mu iq testy, podľa ich vyjadrení mu vyšli veľmi vysoké hodnoty. navrhli preradenie do projektu, samozrejme s tým nesúhlasil, vyskúšali sme na jeden deň, úžasná pani učiteľka, úplne iný prístup, preložili sme ho v polovici tretieho ročníka a hľa... chodil zo školy spokojný, vyrovnaný, predtým bol uzavretý, naučil sa komunikovať s ľuďmi, vystupovať pred "publikom". netvrdím, že tam je všetko ideálne, ale vedia ako k takýmto deťom pristupovať a ako s nimi pracovať 🙂 dnes môžem povedať, že som neoľutovala ani na chvíľu, že sme ho tam dali.

kikina84
autor
19. nov 2016

@vejapa76 napisala som cest vynimkan pokial si citala dalej..nakolko u nas je na okoli skol vela a moment si robim prehlad o skolach,viem aj podla riaditeliek s ktorymi som uz hovorila ze v triedach su deti rozne,ale nie len nadane..ale aj spomalene..co je nevýhoda pre obe strany..preto sa chcem skor zamerat na skolu ktorá ma specialne len jeden typ deti a nie je z nich mix..aby nebol v pozadi jeden ani druhy..asi tolko..Nespajaj ma prosim s urovnou urazania deti,lebo tato tema tymto smerom vobec nema smerovat..

dadulko1
19. nov 2016

@hettinka presne tak, ako píšeš, to nie je len o šikovnosti, môj syn je tiež taký, aj ked v klasickej triede mali aj šikovné deti, on bol proste iný, úplne iné myslenie, on potreboval iný prístup, iné informácie, iný kolektív, aby sa niekam pohol, teraz je v nadanej triede a je to o úplne niečom inom, aj ked v tej klasickej triede vynikal, a bol najlepší, najšikovnejší, tak nebol spokojný, potreboval niečo viac

kikina84
autor
19. nov 2016

@dadulko1 a aku skolu ste nakoniec uprednostnili, ak sa smiem spytat? 🙂 dakujem