Školská legislatíva - španielská dedina pre rodičov

vreckova
26. jún 2016

Ahojte mamičky. Nie som učiteľ, ale pre učiteľov som ... ehm... no dajme tomu že zvedavý rodič. 😉 Uvedomujem si, že toto nie je taká tá populárna "mamičkovská téma", ale po niekoľkoročných skúsenostiach (nie práve najlepších) som si uvedomila, že veľmi veľa nás - rodičov má minimálne poznatky z oblasti školskej legislatívy (zákony, financovanie, možnosti zriaďovateľa, práva a povinnosti rodičov aj žiakov, fungovanie školskej samosprávy, napr. rady školy a pod. ). Viem, že popri našich každodenných povinnostiach šprtať sa ešte v nejakých zákonoch nie je asi bohviečo a vieme si predstaviť aj inak využitý čas. V praxi som ale zistila, že práve táto neznalosť bola v rámci školy príčinou rôznych dohadov, výmyslov, poloprávd a pod. Chcela by som trošku rozprúdiť diskusiu v tomto smere. Je koniec roka, máme možnosť teda hodnotiť aj túto stránku. Takže zaujímali by ma odpovede a vaše postrehy či skúsenosti s touto témou. Zaujíma vás ako rodičov aj legislatívne fungovanie školstva? (viď. vyššie v zátvorke) Mali by ste ako rodičia záujem "byť doma" aj v tejto oblasti? Ako by sa k nám rodičom mali tieto informácie dostávať? Snaží sa niečo v tomto smere robiť vaša škola? Máte info o fungovaní rady školy na vašej škole? ..... Ďakujem.

kenzom
26. jún 2016

Oceňujem~ si prvá čo sa zaujíma. ..

gir
27. jún 2016

Na každej škole máš Školský poriadok a Prevádzkový poriadok,presne vypracovaný touto školou. Je tam celá legislatíva, práva a povinnosti od detí cez učiteľov až po zriaďovateľa. Je to na verejnom mieste v škole alebo na web stránke školy. A každý rok v októbri sa zverejňuje Správa o výchovno - vzdelávacej činnosti za uplynulý školský rok. Tak príjemné študovanie ... 😉

vreckova
autor
27. jún 2016

@gir ale mne je to jasne, ja som sa tym uz za tie roky, ako mi zacala chodit najstarsia dcera do skolky (teraz uz do skoly) preluskala 🙂 ... len ma zaujimaju SKUSENOSTI rodicov, ci ich take veci vobec zaujimaju, ci sa snazia k tomu dostat, ci maju info aj zo strany skoly a pod. .. nam sa napr. stalo, že sa v škole zvysili poplatky za jedalen, klub, skolku...a nastal cirkus...prečo sa zvysili, kto ich zvysil, preco sa o tom nediskutovalo a pod. .... a tam som v priamom prenose videla, ze prevazna cast rodicov nema ani paaaaru, "ako to chodi"...a takych situacii bolo niekoľko...

ivett1
27. jún 2016

no, my sa zaujímame dosť... a dokonca mm je (síce len vééééľmi krátko- cca mesiac ) aj v Rade školy - vždy som sa zaujímala, čo škola robí, aj aké má plány v šk. roku - akcie pre svojich žiakov ... a ak mi niečo nesedí , resp. neviem, nerozumiem - spýtam sa ... kontakty mám a komunikácia mi problém nerobí 😉
a čo sa týka priamo vedenia a práce v kolektíve - mám kamarátky stredoškolské učiteľky (jedna je zástupkyňa riaditeľa), takže o ich povinnostiach viem spostredkovane a nie je to bohviečo ... ale, aj keď sa sťažujú, tak vidím, že ich to stále ešte baví ( 20 rokov...) ... len niekedy im chýba také realistické vnímanie sveta ... ani sa im nečudujem, práca s malými alebo aj veľkými "luďmi" je dosť ťažká ... 😉

vreckova
autor
27. jún 2016

@ivett1 super 🙂 ... no ja som predsada rady skoly, preto ten zaujem. Ako som uz vyssie spominala, naozaj som zistila, ze my - rodicia, zial vela veci nevieme. Mne samostudium vela veci objasnilo, dovolim si povedat, ze som sa uz akosi "udomacnila". Na kazdom zasadnuti rady sa snazim informovat aj o zmenach v legislative, ci ozrejmit niektore pojmy (napr. malo rodicov viem, co znamenaju prenesene a originalne kompetencie, ze napr. poplatky nemeni riaditel, ale ma to pod palcom zriadovatel a pod.) Osvedcilo sa mi to. Myslim, ze clenovia rady skoly ba mali aj taketo veci ovladat. A priznam sa, ze velmi zvazujem, ze by bolo fajn niečo pripravit pre rodicov, "prelozit" im urcite veci do "ludskej - rodicovskej reci", len skratka neviem, ci maju rodicia o taketo veci zaujem. Ked vybehne problem, vtedy si myslim, ze uz je aj dost neskoro. A...priznajme si, koho byvi zobrat do ruky skolsky poriadok ci spravu o vychovno - vzdelavacej cinnosti a studovat to?

kenzom
27. jún 2016

@vreckova Áno rodičov zaujíma len väčšinou len to aby sa dieťa dostalo na školu/ keď má platiť tak nevníma že peniaze idú zriaďovateľom/ a tak. ..ale akokoľvek sa škola snaží~ rodičov to nezaujíma. ..

vreckova
autor
27. jún 2016

@kenzom idem trosku sťuchnut 😉 ...zaujimal by ma aj vas nazor, lebo mam pocit, ze mozno mate k tejto teme tiez blizko (mozno aspon nazorovo).

vreckova
autor
27. jún 2016

@kenzom jeeeej, preplietli sa nam prispevky...pisala som vam a vy ste medzicasom uz reagovala 🙂

kenzom
27. jún 2016

Na jednej strane rozumiem/prečo by to rodičov malo zaujímať~ na strane druhej keď nastane problém rodičia sa veľmi agresívne a nekompetentne chovajú čo je na škodu veci. ..hlavne teraz keď sa učitelia snažia o zmenu~ nik nevie v čom je problém~ všetci vidia len platy. ..akokeby boli leniví prečítať viac ako jeden riadok. ..

gir
27. jún 2016

@vreckova Ja učím v škôlke a rodičia sa o legislatívu nezaujímajú. Ako si spomenula poplatky alebo pod. riešime to na rodičovskom, tam je vysvetlené všetko a rodičia sa pýtajú. Oznam o veciach napr. ideme na nejakú akciu a je potrebné prispieť riešime nástenkou na chodbe a taktiež máme zverejnenú tabuľku s poplatkom za "školné" a tam sa vyškrtáva kto zaplatil a kto sa trocha omeškal, takže rodičia majú prehľad.

zuzana76
5. júl 2016

@vreckova mnoho rodicov sa nezucastnuje ani na rodicovskom zdruzeni, ucast 50- 30 percent je asi tak bezne, ak sa nieco deje, napr. v maturistnom rocniku, alebo na prvom rodicovskom zdruzeni je to 90 mozno percent

zuzana76
5. júl 2016

@vreckova a poznatky moze ziskat jedine tak, ze si dane dokumenty prestuduju, ale ako vravis, pre rodicov skoda casu, takze ako sa vravi, nevedomost zakona neospravedlnuje, ja si napr. nemyslim, ze pedagog je tu od toho, aby rodicov nahanal, aby boli znali problematiky, je to predovsetkym v ich zaujme

lucica
13. sep 2016

Aj u nas by sme chceli nejake zmeny v skolke spravit, chceme ako rodicia aby sa viac zacali robit rozne akcie pre deti...skolka zrekonstruovana, tam peniaze netreba, a nevieme kam peniaze ktore davame idu, nemam absolutne prehlad a preto je nacase aby sa tomu zacal niekto venovat. Aj zamestnanci ziadaju zmenu, tak dufam, ze sa nam to podari a zacneme od zaciatku. Nasa skolka kedysi patrila k jednym z naj,no ide to dole vodou a aj na reakciach rodicov a zamestnancov to vidno.

danaholanova
13. sep 2016

Tak super ja som tiez z takych zvedavych rodicov. Myslim si ze nie je problem si nastudovat co potrebuje. Rodicia u nas su celko dobre oboznameny na rodicovskom zdruzeni a samozrejme vsetky dokumenty na ociach k nahliadnutiu aj pre rodicov. Aj ked sa musim priznat ze u nas takych zvedavych rodicov moc v laske nemaju.

vreckova
autor
13. sep 2016

@lucica pisala som spravu, ale ešte toto si mrknite:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=...

Len pozor, niektore veci sú tam už neaktuálne, medzi tým vyšla novela, tie zmeny su napr. tu:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=...

a HLAVNE TOTO: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-596

vreckova
autor
13. sep 2016

@danaholanova heh, vitajte v klube ... takych je nas viac, dnes sa mi to opat potvrdilo 😀
jaaaaaj, ale to je nadlho.

danaholanova
13. sep 2016

@vreckova Vsak mame cas 😀 moze byt aj nadlho.

vreckova
autor
13. sep 2016

no, dnes sme riesili taku blbost v skolke ... informovanost rodicov.... na rade skoly sme sa o tom bavili, ze akym sposobom, ci stacia iba oznamy na dverach, ale ze niekedy, hlavne stari rodicia necitaju, tak sme, tada skor ja som tlacila na to, preco, ked je oficialna web stranka skoly, sa oznamy nezverejnuju aj tam. Skola to tak robi, skolka ani za drahy svet. Brania sa zubami - nechtami. Argumentovala som, ze niektore maminy sa do skolky dostanu sem-tam a je pre nich preto problem sledovat aj informacie. A keby to mali aj na webe, tak si kliknu a su v obraze. Na rade skoly pani zástupkyňa s úsmevom že teda dobre. Bola tam aj riaditeľlka celej skoly, a ta sa tiez cudovala, preco maju s tym taky problem. totiz zo skoly nam dokonca posiela p. uc. v pripade potreby aj sms, daju oznam aj na web a este aj do slovnicka. teda nikto nemoze povedat, ze sa k nemu info nedostalo. Tak som z rady skoly odchadzala s tym, ze fajn, sme dohodnuti. A na rodicku ma skoro vykotilo, ked sa zastupkina nadychla a normalne si az zgustla na tom, ze ideme odsuhlasovat, to akoze my, rodicia, akym sposobom bude s nami skolka komunikovat. Som myslela, ze ma porazi. Tak som sa postavila a na plnu hubu povedala, ze si nemyslim, ze by takuto vec mali schvalovat rodicia, ze je to vnutorna vec skoly, ze sme sa predsa o tom bavili v uzsom kruhu aj s vedenim a ze v skole po nas nikto nechcel ziadne odsuhlasovanie toho, ci nam maju lepit oznam na dvere, alebo ho davat na web, tak ze neviem, o co jej teraz ide. No, mala som pocit, ze my chcela nieco dokazat, resp. ze sa chce opat skryt za rodicov, aby mala arument, že predsa rodicia to chceli, resp. nechceli takto. A bola v miernych rozpakoch, ked jej mlade mamicky povedali, ze to chcu na facebooku. Mi aj smiesne bolo, ked som videla, ako sa tvari. Tak som zase vstala a navrhla oznam klasicky na dverach ako doteraz a oznam na OFICIALNEJ web stranke skoly. Vsak naco tu stranku potom mame?????

No, a nechcem vediet, co zase budu o mne skolkarky rozpravat. No, blbost a otlko rozruchu okolo nej 😀 😀 😀

vreckova
autor
13. sep 2016

@danaholanova jej, zabudla som vas oznacim, odpisla som

vreckova
autor
13. sep 2016

@danaholanova ale ako vravim, to je blbost, ktoru sme riesili, ale minule som bola velmi udivena pri schvalovani poplatkov za skolku. Robilo sa nove VZN. A zistila som, ze pani zastupkyna zo skolky ma uplne mylne info o maximálnej a minimalnej vyske poplatkov. Tak som jej napisala vycuc zo zakonov a... nemala som pocit, ze sa jej to velmi pacilo. A to uz nehovorim o tom, ze p. uc., ktora bola aj poslankynou v OcZ dodnes dobre nevie rozdiel v prenesenych a originalnych kompetenciach. Tak co potom rodicia? Ja sa na rade školy snazim napr clenom vzdy podat nejake info aj z legislativy.

lucica
13. sep 2016

Ja chcem tiez tlacit na aktualizovanie webu naco nam je a tiez chcem zalozit facebook.kludne sa ponuknem ze ho budem spravovat.kazdy je tam denne

danaholanova
14. sep 2016

@vreckova Tak som sa na rano dobre zasmiala, no ono je to tak normalny ucitel by mal ovladat PC, ale nie je to tak. Ja by som tiez ocenila ked mam chore dieta, nemusiet behat za ulohamy ale zapnut stranku skoly a najst to tam ☹ . Mna caka rodicko dnes v skolke tak sa urcite dobre pobavim 🙂

babulina
14. sep 2016

ulohy este zvlada nasa skola zverejnovat v ramci elektronickej ziackej knizky, s cim ma riaditel a primarne zastupkyne problem a to viest elektronicku triednu knihu, v zakone som zatial nenasla ze by nesmeli viest elektronicku triednu knihu takymto sposobom, mate niekto skusenost alebo priamo viete odcitovat zakon, ktory to upravuje?

zuzana76
14. sep 2016

@babulina čiže nevedú elektronicku triednu knihu?

zuzana76
14. sep 2016

@babulina lebo nechápem čo konkrétne chceš, aby viedli elektronickú triednu knihu? V zákone som našla že smú viesť aj v elektronickej podobe, ale potom aj vytlačiť, čiže je to na dobrovoľnosti

babulina
14. sep 2016

Nevedu,ale mne by to vyhovovalo,lebo pokial je dieta chore takto by bolo lahsie zistit co preberali, a viest dokumentaciu v papierovej podobe mi pride zbytocne v dnesnej dobe,ale mozno som len pokazena vlastnou pracou (IT sektor) 🙂

zuzana76
14. sep 2016

@babulina ani u nas sa nevedie elektronicka triedna kniha, ono vies co, pre ucitela ziadna elektronicka vychytavka nie je menej roboty, ale prave naopak, lebo aj ked je elektronicka ziacka kniha, tak to treba znacit aj do klasifikacneho a aj do ziackej knizky, cize len pribudlo nieco navyse a asi tak isto by to bolo aj s triednou knihou.

zuzana76
14. sep 2016

@babulina navyse neviem ci by sa to zverejnovalo rodicom, co preberali a podobne, alebo napr. chybajuci ziaci a podobne

babulina
14. sep 2016

@zuzana76 pokial viem tak edupage je na to prichystana,sevtovska apka zas nie,ine nepoznam,ale asi fakt chcem privela

kenzom
15. sep 2016

Elektronická ziacka u nás funguje~ zapisujem známky/ úlohy/ poznámky~ mám pocit že úplne zbytočne~ pretože vždy keď je problém tak zistím že 95%ľudí to nečítalo/ a ani maily. ...je problém kohokoľvek z rodičov nahovoriť za člena rady rodičov~ rodičia len somru keď treba platiť~ vôbec ich nezaujíma za čo. ...to že chcú všetko schvaľovať~ nečudujem sa~ rodicia majú hodne protichodné požiadavky