Školák a večierka. Kedy chodia vaše ratolesti spať?

daniela1978
14. sep 2010

Ahojte, chcela by som sa popýtať, hlavne mamičiek, ktoré majú doma prváčika, kedy chodia vaše ratolesti spať. Môj chodí tak okolo tej pol desiatej. Možno sa teraz niektorá mamička chztila za hlavu, ale jednoducho ho skôr do postele nedostanem.

renab
14. sep 2010

@daniela1978 Vôbec sa nechytám za hlavu, u nás je to podobne. Navyše aj s tým, že v noci je ešte niekoľkokrát hore. Ráno vstáva bez problémov 😵 😵 😵 , tak to neriešim.

daniela1978
autor
14. sep 2010

@renab to som rada 🙂 , lebo niekedy na mňa pozerajú, ako keby som bola krkavčia nezodpovedná matka, ktorá nevie svoje dieťa uložiť spať. On to jednoducho nepotrebuje vyspávať. Cez víkend, to ťahá dlhšie, ide spať aj okolo 12-tej a ráno je hore okolo pol osmej.

janahugo
14. sep 2010

Ahoj Daniela, my sme teda s prichodom skolskeho roka poriadne pritvrdili. Moj syn chodi do postele o osmej. Je to po prazdninach poriadna zmena, ale myslim, ze je prospesna. Vysvelili sme si o com skola je a ako potrebuje energiu, ktora sa dostava aj spankom 🙂 .Kupili sme mu budik a aj ked hodiny este celkom nepozna vie, ze ked je rucicka 15ˇ pred dvanastkou, musi sa umyt a prichystat do postele. Celkom to zatial funguje. Je pravda, ze rano uz buntosi skoro, ale vyspaty urcite je dobre. Skusite? 😉

traktor
14. sep 2010

u nas je to tak, ze sa snazim, aby vsetky deti boli v posteli do tej pol ôsmej, patko si este môze pozerat knizku, baby maju povolenu telku...ale okolo osmej uz u nas aj tak vsetko spi..ale je to aj preto, ze deti rano vstavaju o 6tej aby sa stihli vypravit na autobus , ktorý im ide o 7mej, cez den su do tej tretej v skole..takze maju toho dost, tak su aj unavene...cez prazdniny je to inak...to sme aj vonku dlho..ale mam kamosky, co im deti chodia spat aj okolo polnoci..toto velmi neuznavam..teda travenie toho casu, pretoze to je väcsinou o tom,ze deti pozeraju telku a v tom case tam podla mna pre ne nie je co pozerat...ale je to na kazdom rodicovi...ale myslím aj na dietati..nie kazde dieta potrebuje tolko spat, ale da sa mu najst cinnost, ktora je lepsia ako nepristupne filmy...vsak teraz to je vsetko len o vrazdeni, nadavkach...

traktor
14. sep 2010

@daniela1978 krkavcia matka...no to urcite nie....keby sa radsej kazdy staral co ma a ako to ma doma...vies, tie ktore na to takto pozeraju, tak tie väcsinou potom maju najväcsie problemy doma...u nas je bezne vidiet takych prckov aj o polnoci vonku...a to mi uz nepride normalne...

renab
14. sep 2010

@daniela1978 Darmo by som ho dávala spať o ôsmej, aj tak by nezaspal. Mali by sme nervy obaja aj on aj ja. Takže ho naženiem po deviatej a dovolím mu ešte v posteli si čítať. Už som to tu v niektorej téme písala, že aj starší syn chodí spať o jednej, druhej ráno a ráno uteká na siedmu do školy, hoci nemajú nultú hodinu. Aj doktorka mi povedala, že každý človek má individuálnu potrebu spánku. Keď od mala nespával, od 10. mesiacov nespal cez deň vôbec, teraz by som ho nedonútila.

renab
14. sep 2010

@traktor ticho ti závidím, že aj vo veku 13 rokov ti dieťa o ôsmej zaspí. U nás to nehrozilo ani v jednom prípade.

traktor
14. sep 2010

@renab urcite netreba nutit..vtedy si v strese ty aj dieta...ako som pisala..kazdy ma inu potrebu spanku..dôlezite je len, ako mu ten cas vyplnis 😉

traktor
14. sep 2010

@renab ja mam deti spachtosov, ale to bolo tak od malinka/ ale aj sa dobijú, lebo pridu zo skoly a idu bud na korcule alebo bicyklovať, potom az sa ucia ..takze su riadne unavený /...zato ja nespim skoro vôbec...mne stacia 2hodinky a je po spanku...jednoducho neviem spat..aj ked citim , ze som unavena.. 😅

renab
14. sep 2010

@traktor Veď ja už po skúsenostiach so staršími ani nenútim, len by sa mi žiadal aj nejaký voľný večer. Len tak, sama pre seba. Keď konečne skončí s nekonečnými otázkami a zaspí, aj ja mŕtva padám do postele. A v noci niekedy vstane aj 2-3 krát, lebo je už vyspatý a znovu sa vypytuje. (Ale čím je starší, tak je to s tým nočným vstávaním lepšie. Len neviem, či spí, alebo je hore a mňa nechá spať) A kde je potom nejaký manželský život? 😀

renab
14. sep 2010

@traktor Nás neunaví asi nič. 3 krát do týždňa futbalové tréningy, potom úlohy a večer bicykel alebo korčule. Raz do týždňa plávanie. Únava žiadna, iba hlad. 😀

traktor
14. sep 2010

@renab 😀 😀 😀 ..neboj...este pride puberta, ..potom...svadba..a potom vnucata..a potom...zeby sa uz nasiel cas na manzelsky zivot?...budes mat este chut?: 😉 😀 😀 😀

traktor
14. sep 2010

@renab hlad to poznam..u nas to vyzera ako v zavodnej jedalni..len deti na to nevyzeraju...uz len cakam, kedy ma ludia zacnu ohovarat, ze im nedavam jest 😀 😀 😀

renab
14. sep 2010

@traktor Puberta už je (dcéra 19, syn 17), nespavosť pretrváva ☹ , ešteže zatiaľ žiadny priatelia či priateľky a dúfam, že to tak pôjde ešte aspoň niekoľko rokov. 😀

renab
14. sep 2010

@traktor U nás to je podobne. Čo naládujem do chladničky poobede, to tam ráno už nenájdem. Žeby bol na vine nočný život? 😀

traktor
14. sep 2010

@renab 😀 😀 😀 😀 u nas nie je nocny zivot a chladnicka tiez vecne prazdna...len sa otocim a nic v nej nie je... 😀

daniela1978
autor
14. sep 2010

@janahugo ďakujem za radu, ale takéto niečo sme skúšali ešte keď bol menší. Dala som ho spať asi tak o pol deviatej, pekne zaspal, tak sme sa tešili, ale ráno o piatej hore s tým, že je vyspatý 🙂

daniela1978
autor
14. sep 2010

@traktor náš jednoducho nepotrebuje spať, aj doktorka povedala, že je typ, ktorý nemusí toľko spať. Večerný tv program to nepozerá, to mu nedovolíme pozerať veci ako CSI, Kosti......, to si buď pozerá rozprávku, alebo si číta, alebo kreslí, alebo všetko naraz 🙂

daniela1978
autor
14. sep 2010

@renab to jep resne to, že buď by nezaspal, alebo zaspal, ale ráno by bol hore už neviem kedy. tak radšej ponocuje, ale vstáva o pol siedmej, a stačí mu to.

renab
14. sep 2010

@daniela1978 Keď ráno vstane v pohode, tak je všetko OK. 😀 A na názory druhých sa vykašli.

daniela1978
autor
14. sep 2010

@renab názory druhých neriešim, len som chcela vedieť, či som neni nejako moc benevolentná 🙂

janahugo
14. sep 2010

@daniela1978 Asi je to naozaj velmi individualne. Skratka asi fakt nepotrebuje dlhy spanok, aj ked odbornici tvrdia nieco ine. Nas maly tiez zo zaciatku protestoval a frflal, ze on sa bude pozerat do stropu a pocitat asi ovecky... Ved cez prazdniny chodil spat naozaj neskoro. My sa este pred spanim v posteli s nim porozpravame( vselico z neho vylezie),
nieco mu "nakreslim" na chrbat...Ved uvidis, ako bude zvladat skolu s pribudajucimi povinnostami. Ak to bude o.k., tak je to o.k. 🙂

renab
14. sep 2010

@daniela1978 Benevolentná? Z môjho pohľadu určite nie. Ja by som musela Maťa priviazať, zalepiť mu oči aj ústa, aby zostal v posteli okolo ôsmej. To už by však bolo asi týranie. 😵

traktor
14. sep 2010

@daniela1978 tak to neries...hlavne, ze je spokojny...pokial mu tolko spanku staci..tak s tym nic neurobis...a na reci sa vykaslat...vzdy sa najde dôvod, preco do cloveka vrtat...

daniela1978
autor
14. sep 2010

@traktor tak na reči ostatných ja naozaj nedávam (pokiaľ to nie sú rodičia....), ja viem, že moje dieťa netrpí nedostatkom spánku a hotovo, len som bola zvedavá, ako to je v ostatných rodinách. 🙂

prvapomoc
14. sep 2010

daniela1978,u nás je presne to iste.malý je už druhám ale tak to bolo aj v prvom.skôr ako o 21,15-21,30 sme ho do postele nedostali a ak aj ano,aj tak nezaspal.už to neriešim,malý zvlada školu super,asi mu to fakt stačí.
mimichodom to aj ma mať po kom.moj muž robí aj nočné a ten veru v nočnej nespí a potom celý den funguje uplne normalne a niekedy aj po dvoch nočných 😎

dianka2374
3. jan 2013

My chodíme spať tak o 22:00 pravidelne tak o 20:00 pozerame ja manžel a dcéra (11) panelák syn (17) je niekedy vonku alebo na PC cez prázdniny sme hore každý ako aj do druhého dňa ale to sa netýka letných prázdnin vtedy sme vyčerpaný takže buntošenie do druhého dňa nehrozí 😀

ivankaalenka
19. sep 2013

no a to som sa bala, ze co to moje dieta nechce spavat...nie je sama 🙂 dam ju do postele o 20 a nejake drobne a zaspi o 21...22...neskor...ako kedy. Od malicka mi zaspavala po 22. Ja s manzelom odpadnuti v posteli a ona veselo pokracovala...a to vstava o 6 rano, pred siedmou je uz v druzine, chodime po nu po 17 z druziny, este kruzok, naucit sa...a ona nie je unavena....nechapem. Proste nechce spat, nema rada noc a stale rozmysla, ako to spravit, aby sa nemuselo spat.

yukki
19. sep 2013

U nás o siedmej sa ide spať, a do 10 minút spia......ale ako intenzívne žijú, tak intenzívne spia....čiže večer nie zaspia, ale odpadnú, aby potom ráno vstali.....a na 100% začali žiť. Napriek diagnostikovanej hyperaktivite sa aspoň takýto zvyk podarilo vypestovať....

akrim1311
19. sep 2013

mne chodí druhák okolo 19:30 a zaspí cca do 30min.V piatky býva hore dlhšie.Na Foor bývajú o 20.10 rozprávky ,tak tie sleduje a v sobotu je tiež dlhšie hore,tak do 21.30 .V nedeľu zasa ide o 19.30...