Rozdiel v osnovách matematiky Hejny verzus klasika

kittykat22
8. feb 2023

Ahoj, je tu niekto kto uci na ZS alebo ma skusenosti s porovnanim matematik? Moj syn je v triede kde sa uci matematika podla prof. Hejneho. Ziadny problem - vsetko ide super. Do 5 rocnika maju Hejneho, potom klasicku mat. Ale porovnavala som osnovy matematiky 3 rocnika hejny vs klasika a takmer polovica vzdelavacieho programu chyba. Nie je tam napriklad ziadna geometria, ziadne prevody jednotiek. Neviete kedy sa tieto veci "dobiehaju"?

aurelia2000
8. feb 2023

To, čo voláš osnovy, to je štátny vzdelávací program, ktorý obsahuje štandardy pre každý predmet a povinnú časovú dotáciu vo forme rámcového učebného plánu. Na tomto povinnom základe si škola vytvára školský vzdelávací program a podľa neho si každý učiteľ tvorí casovo-tematicky plán. Nesmie v ňom chýbať to, čo je zadefinované v štátnom vzdelávacom programe. Neexistuje Hejného matematika, ale Hejného metóda vyučovania matematiky. Ide o metódu, nie o iný obsah. Ake dokumenty vlastne porovnávas? Štátny vzdelávací program a časový plán nejakej učiteľky? Čítaš si len názvy tém, alebo aj obsahovy a výkonový štandard, ktorý dana téma má za cieľ? Alebo porovnávas nejakú učebnicu so štátnym vzdelávacím programom?

kittykat22
autor
8. feb 2023

@aurelia2000 porovnala som ucebnice matematiky - klasika vs nasa ktora uci podla Hejneho. V nasich matematikach nie je ziadna geometria ani prevod jednotiek tento rok. Ideme normalne podla knih. Nechapem preco pises tak arogantnu odpoved.
Samozrejme, ze si nasa pani ucitelka nevycucala z prsta co zajtra budu brat. Idu normalne podla knih - matematika pre 3 rocnik zakladnej skoly. Ale chyba tam polovica veci ktore je v matematikach ktore idu po starom.

aurelia2000
9. feb 2023

Tak možno na vyučovanie toho obsahového a vykonoveho štandardu, ktorý vo "vašej" učebnici chýba, použije p. učiteľka ine materiály. Alebo to preberie v inom ročníku. Pre ňu je záväzné, čo má prebrať v rámci 1. stupňa, rozvrhnutie učiva do ročníkov si robí každá škola sama.

aurelia2000
9. feb 2023

Nepíšem ti ani arogantnu ani blbu odpoveď. Chcela som ti pomôcť.

aurelia2000
9. feb 2023

Musela by si porovnať celú sadu učebníc matematiky, ktorú použije počas celého 1. stupňa so štátnym vzdelávacím programom. A to so myslím, že nebude nič chýbať, keď sú tie učebnice schválené ministerstvom školstva. Autori učebníc určite dodržali obsahovy a výkonový štandard.

atika11
9. feb 2023

Syn tak mal prvý stupeň matematiku Hejneho metódou, teraz je piatak a tiež majú učiteľku,ktorá má na to školenie,takže pokračujú.No na našej škole to funguje tsk,že kombinujú Hejneho aj klasickú matiku,majú učebnice aj aj.Napr. dva dni v tyzdni Hejneho,zbytok klasika.

canany
9. feb 2023

Syn je tiez tretiak a ma tu klasicku metodu. Co pises tie prevody jednotiek a geometria, to detom podla mna extra chybat nebude. To co prebrali na par hodinach doteraz a napisali si previerocku, aby mali nejake znamky, nepovazujem za extra dieru do sveta. Napr teraz sa ucia na matematike hodiny, syn to nechape od mala, jednoducho jeho logika na to este nedorastla a mal 3 z previerky, on je jednotkar. Ja osobne si myslim, ze ked sa detom vyvinie mozog a logika neskor, tak to co prebrali teraz klasickou metodou na 3 hodinach navyse voci Hejneho, dokazu neskor prebrat a pochopit za pol hodiny.
K tym prevodom jednotiek, detto. Ucitelka vysvetlovala, ja som znova doma vysvetlovala, ale jednoducho nie je to jeho oblast zaujmu, tak sa to len na pisomku nabiflil, ale o tyzden to uz znova nevedel. Takze by som si z toho hlavu nerobila. Urcite budu mat nejaky prevodovy mostik, ked budu prechadzat na klasiku.
Dcera ma napr v 1 triede comenia script pismo a v 2hej sa budu ucit klasicke pisane. Takze museli prisposobit osnovy a navyse tam natrepat aj aj, aby vedeli obidve pisma.
Mna skor desia ich anglictiny. Nelogicke usporiadanie, cely system knih. Ja som sa z rocneho kurzu z knih new headway naucila take zaklady, ze staviam na tom doteraz. Tie knihy co maju v skole su nelogicke, preberu A, ale nepreberu B a syn sa v tom straca, lebo mu chyba ta logika toho jazyka. Nepreberu naraz ja, ty, on, ona, ono, my, vy, oni. Ale jazdu lekciu jednu a on si to nevie spojit a pletie to. Uz som pozerala, ze kupim knihy headway a zacnem deti ucit sama doma. Len keby neboli take drahe 😔

0silvia0
9. feb 2023

@canany z Headway sa uz tolko neuci ako kedysi, my sme v kniznici vsetky vyradili. Tu na bazari ich najdes na par eur, dokonca aj na darovanie som videla.

canany
9. feb 2023

@0silvia0 pozriem, dakujem za info

behulka
9. feb 2023

@kittykat22 ahoj, ja som porovnávala ŠVP s TVVP od Indície priamo k učebnici. Je tam všetko + pár vecí naviac z vyšších ročníkov. Nájdeš ich tu:
https://www.indicia.sk/aktualne-skolenia/hejneh...
Ale môže byť, že oproti učebniciam od slovenských autorov sú tam rozdiely.
Tretiaci majú z geometrie číselnú os, zaokrúhľovanie, premeny jednotiek dĺžky, kružnicu, celú kapitolu venovanú konštrukciám, zo stereometrie kocku, kváder - sieť, model, objem.
Akú knihu si má tvoj syn - oranžovú alebo staršiu červenú ?

kittykat22
autor
9. feb 2023

@canany dakujem za odpoved 🙂 velmi mi pomohla ak chces aby deti vedeli anglictinu pust im youtube kids na ipade. Nastavis vek a uz svistia. Mozes v pohode dat hodinu denne limit a cau. Moj syn takto vie anglicky - rozumie na C1. Boli sme v londyne (mal 9) a rozumel co sa ho pytali, rozumie dokumentom televizii. Ale neodpoveda zlozenymi vetami - boji sa. V skole odpoveda na vsetky slovicka a dokaze bez chyby zlozit jednoduchu vetu aj s premenami do does - cisto z toho, ze to ma napocuvane. Nevie, ze je tam prechod.

Este co robime je - neviem ci to ma tvoja kniha. Nasa ma interaktivny kod na zaciatku knihy. Stiahla som aplikaciu, zadala kod a v knihe sa normalne listuje. Da sa kliknut na vsetky clanky a slovicka. Synovi som kupila sluchatka - tak si klika na slovicka a nahlas si ich vyslovuje sam. AKo sa nepocuje, tak sa nehanbi a ide mu to fajn 🙂

A najlepsie spravis, ked vezmes deti na 2 tyzdenny jazykovy pobyt v lete napriklad na maltu. Uvidis ako do toho skocia.

kittykat22
autor
9. feb 2023

@behulka "číselnú os, zaokrúhľovanie, premeny jednotiek dĺžky, kružnicu, celú kapitolu venovanú konštrukciám, zo stereometrie kocku, kváder - sieť, model, objem." no tak z toho bola 1 hodina objemu/obsahu.
https://www.h-mat.cz/sites/default/files/kestaz... inak tu je zhrnutie uciva. Pani triedna ucitelka je velmi mlada - je prvy rok po skole, nechce davat zle znamky, snazi sa vsetko pekne robit ... a tak ide ucenie podla najhorsich ziakov 😕 nestihaju prebrat ani to, co je v knihach. Je pozadu v kazdom predmete - teraz dotahovala matiku a cestinu cca 14 stran behom jedneho tyzdna 🙈 aby vobec stihla prvu cast knih. Nedokazem si predstavit, ze by nieco vzala nad ramec. Nezvlada ani zakladny plan.

kittykat22
autor
9. feb 2023

@behulka prakticky co robia od septembra je, ze nasobia - isli malu nasobilku od zaciatku, pocitanie prevodom cez stovky, zaokruhlovanie, autobus - klasika, zvieratka sa tam objavili a bilan. Delenie zatial 0 bodov 😕 ale to nasobenie + delenie mali uz minuly rok. Mali inu pani ucitelku - starsiu a skusenejsiu a tam to svistalo. Pride mi, ze sa nic nove neucia. Prakticky opakuju druhy rocnik z 80% a 20% je nove ucivo. Vidim co robia a vnimam rozdiel - syn sa pravidelne musi ucit lebo ma dysfaziu.

Moje otazka smeruje hlavne k tomu, ze ked sa v 5 rocniku prejde na klasicku matiku, tak aby to nebol nejaky pruser, kde sa bude dobiehat obrovske mnozstvo uciva v cuku letu aby sa stihli osnovy.

aurelia2000
9. feb 2023

Hmm...ak preberajú učivo tak, ako píšeš, tak to nevyzerá dobre. Na Hejného metódu je treba viac dispozicnych hodín, pretože deti sa učia skúmaním a objavovanim. Nepredkladaju sa im hotové poznatky. No a na to treba viac času. Ak učiteľka nesplní vzdelávací štandard za 1. stupeň, tak učiteľ na 2. stupni bude mať veľký problém a závisí od neho, ako to vyrieši. Či spraví nejaké doučovanie cez krúžok, alebo zväčší záťaž a tempo, hodí problém na rodičov...Tvoj pohľad je správny, bude to "prúser", len sa ešte nevie, aký veľký. Nemozu mať vo 4. ročníku inú učiteľku, skusenejsiu?

behulka
9. feb 2023

@kittykat22 podľa toho čo píšeš sa tvoje obavy týkajú skôr učiteľky než metódy. Skúšala si sa s ňou o tom porozprávať ? Ako to majú iní rodičia v triede ?

kittykat22
autor
9. feb 2023

@behulka ano bola som za ucitelkou aj za riaditelkou. Ale podla mna slecna, je tam po znamosti. Pretoze minuly rok prisla z vysokej skoly a ucila len vytvarnu + anglictinu, a tento rok ma nasu - najvacsiu triedu na starosti. Je triedna a uci vsetko. V triede je 30 deti a jedno ma papierovo ADHD, 3 deti maju dys a 2 dievcata maju psychicke problemy + chlapcek sikanuje zvysok triedy a extra pridali ukrajinske dievcatko ktore nevie ani zatat. Tiez cert maly - ich tam masti. Asistenta nemaju a mat nebudu povedala riaditelka na stretnuti. Ako tazka trieda. Najvacsia v skole. Bohuzial vela deti a neboli triedy. Ostatne triedy maju 18-20 deti.
Problem napriklad je, ze deti nemali ulohy - ziadne. Znalost nasobilky cisla 2 je vymenovanie cisel za sebou: 2,4,6,8 ... vobec neriesi ze to maju vediet z hlavy. Ziadne pisanie pisanky. Test z nasobilky o 5 prikladoch a medzi nimi dva priklady 1x4 a 4x1. Diktaty sa zasadne nepisu, len sa doplnuje i/y. Vcera napriklad povedala "zajtra bude test a kto spravi ulohu 38/B bude mat vyhodu. Samozrejme test 38/B na teste doplnit 6 y/i. Necitaju nic - prvy a druhy rocnik mali citatelske denniky. Bola pisomna na pol roka a deti zle skorovali pretoze samozrejme nic nerobia. Jedna mamicka volala ze jej dcera ma trojku a ze sa jej zhorsi priemer - a ucitelka? Drb znizila hodnotu znamky zo 7 na 3 🤦🏻‍♀️ Pomaha niekorym detom pri testoch. Cele ucivo ide podla najslabsich ziakov. Nonstop sa neucia - tyden pred prazdninami "deti sa nevedia sustredit" tyzden po "deti su rozjasene". Chodia do kniznice, do mlynice a neviem kde do tramtarie stale. Ale skola ma kazdu stredu vychadzku v druzine a tam sa vsetky tieto veci riesia. Detom povedala, ze ona nerada dava zle znamky a tak im stale pomaha. Niektori rodicia boli v skole, lebo si davaju zalezat aby deti poznali ucivo - a riaditelka stale stoji za ucitelkou. Ale 90% rodicov nema ani pojem co sa deje. Deti nemaju moc ulohy, 90& mali ciste jednotky na vysvedceni - pricom v druhaku mala viac ako polovica deti uz dvojky. Lenze ako rodicia vidia dobre znamky, deti dostavaju dobre znamky tak to nechcu riesit. Su spokojni ako vsetko svisti .. Ale ked otvorim knihu a poviem, nech cita tak slabikuje - pretoze necitaju, ked sa spytam kolko je 7x7 tak mi zacne dieta pocitat na prstoch a ked diktujem diktat z pisanky kde doplnuju veci ma tam 20 chyb. Nielen to y/i ale Kde napise s G, a take zakladne chyby lebo diktat vo forme pisaneho pisma nebol od septembra ani jeden.
Riaditelka koriguje ucitelku ale to je stale to iste. Obhajoba na 200 sposobov. Takze ucim doma sama :( ja a dalsich 5-6 rodicov. Ostatni vidia jednotky a su happy.

kittykat22
autor
9. feb 2023

Po mojej debate s riaditelkou sa zacalo pridavat online co prebrali kazdy den, zacala sa vo velkom pisat pisanka - ale doma. V skole sa nestiha takze kazdy den domov a pol strany. V novembri sme pisali ktore slova su v kalendari na september - tak sme boli pozadu. Inak ziadna zmena. Boli za nou co viem 2 rodiny ktore poznam a jedna povedala, ze riaditelka tvrdo stoji za ucitelkou a este oznamili, ze vsetky problemy hodila na pani ucitelku kt. triedu viedla. Uprimne - to je excelentny kantor s 30 rocnou praxou. Ano hucala po detoch a to bolo jej velke minus. Fakt za hranou. Ale riesenie problemov, vzdelavanie na 1*. Ale ona je celkovo marna - riesi veci za hranicami svojich kompetencii. Napriklad psycholog je v triede prisaham 2x do mesiaca. Nonstop riesi pocity a hadky a debiliny a vseeeetko sa riesi pol dna cez vyuku. A riaditelka jej to prisaham vsetko kvituje.
Teraz na konci polroka bolo treba dobrat ucebnice tak behom 5 dni presla na skakacku 14 stran a behom 2 dni prebrali ohebne/neohebne tvary, jednoduche vety a suvetie + ich oznacenie, do toho vybranne slova po M a este hladanie spojek v texte 🤦🏻‍♀️ no dieta domov s revom ze nicomu nerozumie. Tak som mu len povedala, nech nie je smutny, ze to je strasne moc informacii, ze to doladime. Takze sme 2 tyzdne doladovali toto a potom presla asi 3 nove latky z matiky - to sme tiez doladovali. Teraz oznamila ze maju dokoncit pracaky tak normalne robime asi 50 cviceni z kazdeho zosita 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

behulka
9. feb 2023

@kittykat22 nad inou triedou/školou ste neuvažovali ? Viem, že je to krajné riešenie, no ak bude dieťa učiť ešte 2,5 roka, je to dosť. Piaty ročník je ešte prvý stupeň.

kittykat22
autor
9. feb 2023

@behulka prave trieda je len jedna. Preto tych 30 deti. Uz ked nastupoval syn tak vobec dosatat sa do spadovej skoly bolo velmi tazke. Pomer 2:1 dieta:miesto. Po prijati ukrajinskych deti do skol - bez sance. kompletne bez sance prelozit dieta. Kamaratka teraz preklada z logopedickej triedy do klasickej a odmietli ju vsetky skoly v nasej mestskej casti. Bohuzial, situacia je na presup je velmi zla diky vojne na Ukrajine. A najdolezitejsie je, ze syn je tam spokojny a mam obavu z prelozenia na inu skolu. Keby nezapadol. Zatial to riesim tym, ze dieta denne doucujem 😕

kittykat22
autor
9. feb 2023

@behulka preto som aj zistovala co maju/nemaju. Dnes som nasla na zaciatku pracovneho zosita obsah/obvod a je to preskocene. Ako vsetky priklady na tuto tematiku. Dnes som zo zvedavosti spocitala kolko preskocili cviceni z 1 casti matematiky prac. zosit- a teda napocitala som 57 😕 nespravili 57 cviceni. co mi pride vela.

kristinalas
9. feb 2023

@kittykat22 moj maly je na sukromnej skole kde maju hejneho matematiku. Geometria a prevody jednotiek su v 6 rocniku

kittykat22
autor
9. feb 2023

@kristinalas Dik. Nasa skola od 5 rocnika prechadza plosne na klasicku matematiku. Takze neviem - asi budu robit rozdielove mesiace aby to dobehli

portret7
10. feb 2023

@kittykat22 ahoj, boli ste na pobyte na Malte cez agentúru? Môžem ta popriať o detaily? Dakujem

kittykat22
autor
10. feb 2023

@portret7 ahoj, ano bola som. ALe davno. Normalne si najdi agentury na pobyt na malte. Ubytko som mala vedla skoly - nesla som do rodiny. Bolo to velmi fajn. Pozri si co je online, porovnaj ceny a vyraz 🙂

aurora33
10. feb 2023

@kittykat22 môžem sa opytat na tu angličtinu na YouTube? Ako ju nájdem? Dakujem

amima
10. feb 2023

@canany inak, to je teraz taká novinka, ja učím nemčinu, tam sa tiež preferuje prebrať mnohé veci po častiach. Z môjho pozorovania súdim, že v tom majú akurát tak chaos, takže dobrý nápad to nebole

amima
10. feb 2023

@kristinalas aj náš rovnako

lauraaaaaa
10. feb 2023

@kittykat22 😃že arogantnu.myslim že odpovedala adekvátne.vysvetkenie bolo asertivne.neuraza nezosobnuje . pekný deň

kittykat22
autor
10. feb 2023

@lauraaaaaa a mas nieco k teme? alebo ani nie?

euka210
10. feb 2023

@canany no praveze prevody jednotiek su dolezite aj pre bezny zivot, ale ano, realita je napr.u syna v 5.r taka, ze tiez vela ziakov tomu proste nechape a nevedia to, co mi hovoril uz v 4.r.
Tiez mam aj tretiaka.