Prváci, ktorí všetko vedia

zdenka2784
9. okt 2024

Dobré ránko, mám tu nejaké kolegynky, pani učiteľky, ktoré sa pasujú s podobným problémom ako ja? Som triedna prvákov. Mám v triede dve deti, ktoré chodili na numicon a stále navštevujú nejaké inovatívne krúžky matematiky. Vedia písať všetky čísla, rozklad čísel no proste všetko učivo prvého ročníka, dávala som im aj úlohy navyše ale to nezaberá, stále sa nudia, ležia na lavici. Ten istý problém máme s kolegynkami aj so slovenčinou, deti mi prichádzajú a vedia čítať, písať. Keď sa učíme nové písmena či čítať tak sa nudia lebo to už vedia. Stretávate sa s tým? Ak áno ako to riešite?

bluka2
9. okt 2024

Reklama na numicon? 😁

kofa77
9. okt 2024

som zvedava, co ti napisu tvoje kolegyne, ako to riesia, lebo u syna davala ucitelka tiez osobitne ulohy a aj tak sa prenudil cely 1 rocnik...

ibrunova
9. okt 2024

Učiteľka sa pýta na koňovi, čo má robiť so šikovnými žiakmi, navyše už začalo vyučovanie, neverím.

katica06
9. okt 2024

@ibrunova ďalšia téma na rozdúchavanie, ďalši novozaložený profil. Fakt nuda

inulienka29
9. okt 2024

Tak tu som zvedavá na diskusiu… akurát mi včera jedna kamarátka naznačila že podľa nej dieťa ma nastúpiť do školy a vsetko vedieť už 🙂 ale môj názor je absolútne opačný…. V škole sa majú naučiť pisat citat pocitat atd

kofa77
9. okt 2024

preco by nie?
mozno je to mllda ucitelka, ktora s tym nema skusenosti, mne sa zda, ze na VS sa neucia, ako pristupovat k takym detom, tak hlada inspiraciu.
ja teda netusim, co je numicon

veronikavaneska
9. okt 2024

@zdenka2784 naša učiteľka dávala pracovné listy a syn si pochvaľoval. Aspoň sa nenudil na hodine a robil si svoje. Keď už ovládal to čo mali prebrať na hodine. Vždy mala pripravené pracovné listy deťom ktoré boli popredu.

kofa77
9. okt 2024

@inulienka29 ale su deti, ktore to vedia, naucili sa to same, tak co s nimi? tried pre deti s IQ nadanim vela nie je.

inulienka29
9. okt 2024

@kofa77 samé… takze otvorili knihu a naučilo sa samé čítať 🙂
Moje deti tiež poznali písmenká ale čítať rozhodne nevedeli…

ibrunova
9. okt 2024

@kofa77 a potrebuje to písať na koňa počas prebiehajúcej prvej hodiny, hej?

slavomira236
9. okt 2024

@inulienka29 moji vedeli vsetci traja citat..dcerka poznala velke tlacene vsetky ked mala 2,5 ...

kofa77
9. okt 2024

@inulienka29 ano, same.. normalne cital knihy, uz v skolke cital detom
o masinke Tomasovi napr. tie boli jeho najoblubenejsie.
normalne sa naucil pismenka, v 2 rokoch a potom s anaucil ich spajat do slov..
a vedel aj ine veci, ale to pisat nebudem.
ale take deti su

kofa77
9. okt 2024

@ibrunova noo, to je divny cas, to je pravda😀
ale idem pozreit, co je to teda ten numicon😀

katkaseiner
9. okt 2024

synovec v prvom rocniku tiez chodil na nejaku matematiku mimo skoly a v skole sa tym padom nudil - jemu poradili na konci roka aby preskocil 2.rocnik. Teda v juni nejak im podali tuto info a v auguste spravil rozdielove skusky z ostatnych predmetov a isiel rovno do 3. rocnika. Neviem ako velmi je to realne tu v SR (on je HU) kedze sama viem ze prvy -druhy rocnik nie je len o matematike...

vmatuscinova
9. okt 2024

mali sme doma sikovneho prvacika a nasa pani ucitelka si z neho spravila asistenta, detom predcitaval nove pismenka, aj mu obcas zverila, aby si pre ne pripravil hrave ulohy na precvicovanie, nasla si k nemu cestu a aj on bol spokojny, nikdy sa nestazoval na nudu

ptvw
9. okt 2024

@kofa77 akože sam od seba kukol na písmeno a vedel ze toto je T toto A toto K? Však asi si ho to ty musela naučiť nie?

inulienka29
9. okt 2024

@kofa77 takze teda súhlasíte s tým že majú to vedieť 😂 a nie je vporiadku keď to nevedia… lebo môj prvý komentár bol čisto len o tom…

kavasmliekom
9. okt 2024

Čiže v prvom ročníku už máte prebraté učivo z matematiky a celú abecedu aj s tým, aby dieťa vedelo správne ťahy, ako držať ceruzku, veď niektoré deti sa učia ešte len vlnky a rovné čiary 😄 skus im dať rovno diktát.

inulienka29
9. okt 2024

@kavasmliekom alebo výstupný test z prveho rocnika rovno… tiež pozerám že tie moje chudence sa prvé čiary učili a niekoho deti sa nudia v škole už na začiatku. To je taký zlý štart že až…

simca06022011
9. okt 2024

@zdenka2784 u nas v skole sme mali takychto chlapcov tiez (spoluziaci dceriny) a proste vypracovali co bolo treba a potom si mohli citat knihy alebo vypracovavat ine ulohy (doniesli si z domu, bola dohoda s rodicmi, ze im kludne pribalia nieco). Jednak aby sa nenudili a nezabavali okolie, ale aby aj nieco mali z toho dna.
Moja poznala cisla, vedela aj zratavat, aj pismena tlacene... (ziadne terno, vela deti to vie aj na zapise ich skuasli z citania pismen niektorych, napisat mali meno, dokonca slovica z AJ sa ich ucitelka pytala:D - mala co robit v prvej triede), ale napr. ked som bola pozriet lokalnu malotriedku, tak ucitelka mala kopu materialov prave pre deti popredu, ukazovala mi , ze ak ma dieta zdatne v niektorom tom predmete, tak ma nachystane tazsie veci pre nich. Okrem toho ju neskutocne znechutili a nudili predmety tie "prvovka a pod", lebo nic nove sa tam nedozvedela, to bolo asi najhorsie... Kopa deti ma prehlad o vsetkom co sa tam uci este zo skolky... a nie je to nove= nie je to zaujimave. Ale to je teda ina tema uz.

zuzinka888
9. okt 2024

Moj ma 2,5 r. Vie naratat do 20 a pozna velke pismena abecedy po slovensky aj anglicky. Naucil sa sam- pomocou tabletu pre deti z lidla za 20€. Dokonca vie identifikovat kratke slova npr. PES, MAMA, MATEO....- Netvrdim ze ich cita skoe to vnima ako znaky a jed to vidi tak vie co to znamena. Pozna dopravne znacky. Neviem co dokaze kym bude prvak ale tiez ma to trochu "desi". Nechcem aby sa v skole nudil a tiez mu nechcem branit v uceni

slavomira236
9. okt 2024

@kofa77 moj tiez ako predskolak cital detom pred spanim. Ucitelka mu vzdy dala precitat kedze nechcel spat

simca06022011
9. okt 2024

@zuzinka888 dufajme, ze skolstvo sa niekam posunie za tie rocky, trochu, lebo tych deti je dost co sa v skole nudi..

moonlight1210
9. okt 2024

@zdenka2784 tak im daj kreativne ulohy navyse. Zaberu viac casu, nebudu sa nudit, uplatnia vedomisti, co uz maju.
Ked prelezies internet, urcite ich najdes kopec.

basulaak
9. okt 2024

@ptvw aj moj syn (3.5r) akekolvek pismeno abecedy ci cislo do 20 mu ukazes ti povie. Nie poporade. Ma to z videi pre deti, nikdy sme ho to neucili. Naucil sa sam.

earlgrey
9. okt 2024

Ja som do 1 ročníka nastúpila s tým, že som vedela písať a aj čítať...a to som do materskej školy nikdy nechodila...ale mala som starších súrodencov, pri ktorých som bola, keď sa učili, tak som sa naučila aj ja....ale v škole som nikdy, nikdy nevyrušovala a nenudila sa...proste mi mamina zdôrazňovala, že vyrušovať sa nesmie...takže to, že deti niečo vedia, na škodu veľmi nie je, aspoň ja si myslím, pokiaľ rodičia deťom doma vysvetlia ako sa slušne správať...

inulienka29
9. okt 2024

@earlgrey ja som tiez šla do prveho rocnika takto… lenže man to naozaj niekto doma učil, moja mama si to po rokoch aj prizná, no a čo sa stalo? Vyrusovala som, nudila som sa, otáčala, kecala do všetkého, mudrovala, nedávala pozor… raz dva ma všetci dobehli aj predbehli a ešte som aj nemala návyk chystať sa do školy a dávať pozor na hodine…. Ťahalo sa to so mnou cele roky.

zuzanaete
9. okt 2024

@inulienka29 Mladsie deti sa naucia citat tak, ze sa rodicov pytaju, co je tam a tam napisane. Rodicia odpovedaju. Ak to dieta je sikovne a ho to zaujima, tak je nezastavitelne. Znamej dcera sa takto naucila citat, ked mala 3 roky. Proste sa pytala a pytala, az jej to v hlave docvaklo a vedela citat. Tieto deti sa neucia klasickym sposobom, ako v skole. Pokial dieta v skorom veku nema o citanie zaujem, tak sa rodic moze aj na hlavu postavit a nenauci ho to. Proste tie deti pridu na to same. V tom je ta sikovnost.

earlgrey
9. okt 2024

@inulienka29 Tak to je zase aj o povahe človeka podľa mňa 😃 možno by si vyrušovala a nedávala pozor aj keby si všetko nevedela 😃

zuzanaete
9. okt 2024

U nas si deti mozu citat svoju knihu. Alebo napr. nasa ucitelka si zo syna na matematike robila asistenta, ze jej s niecim pomohol. Teraz je uz druhak a nosi si svoju knihu matematiky a rata si, ked ma urobene, co treba v skole.