Problém v prvom ročníku

19. okt 2023

ahojte mamičky, píšem Vám pretože viem že tu je kopec skúsených mamičiek. Trápime sa s dcérkou prváčkou. Akurát som prišla zo školky, kde si má triedna učiteľka zavolala. kde riešila so mnou problém dcéry s písaním diktátu a čítaním.
Proste včera písali diktát, diktovala im vety a slová, no dcéra sa pri prvom slove zasekla pomýlila sa a kým dopísala tak už nevedela pokračovať ďalej. Písmenka jej idú ako ktoré, niektoré krásne, niektoré je to problém, ale mala som pocit že sa do toho dostáva len pomalšie. Ako viem, že je pomalšia ale učiteľka mi naznačila či nemá náhodou dyslexiu a dysgrafiu. Neviem nechápem či to môže takto usúdiť po mesiaci a pol čo chodia do školy.
V angličtine ju pochválila, je šikovná, snaží sa, hlási sa a vraj je jedna z najlepších, na hudobnej si pesničky zapamätá, básničky tiež, výtvarná jej ide, je pozorná, nevyrušuje. ale vraj má problém preísť mozočkom čo ona rozpráva aby to preniesla do písania. Viete mi poradiť? nechcem ju deptať nejakými špeciálnymi testami ale zase si hovorím čím skôr to učiteľka posúdila tak aby som to riešila aby sa zbytočne netrápila, ak tam je problém.
viem minulý rok som sa jej málo venovala, bola som tehotná, viac v nemocnici ako doma, teraz si to beriem za vinu, mam doma 4 mesačné bábo je to makačka, ale chcem to zvlátnuť, nepotrebujem aby dcéra bola jednotkárka, teraz tu sedím s plačom a píšem. Fakt neviem či potrebujem pozbudivé slová, že spoločným trénovaním to spolu zvládneme alebo fakt sa mám vybrať na testovanie.

anjelicek26
19. okt 2023

To dieta je 6 tyzdnov v skole... ked sa pomyli sa zasekne, to je povaha, nie nevedomost. Ak jej to doma ide, tak to vie...

Prosim povzbud si dieta, nech si doveruje, doma cvicte, na diagnostiku akejkolvek poruchy mate cas este par mesiacov.. moja si mylila pismena este v marci 🙄 Citat nevedela do leta, az vtedy to "prasklo" a cita krasne plynule... Poruchu nema ziadnu...Mas skvele dieta, ma na seba vyssie naroky a sekne sa, lebo jej nieco nevyslo a nepokracuje...

Takze tak, budovat sebavedomie, cvicit, ak bude problem aj druhy polrok, zvaz navstevu a diagnostiku centra, ale po 6 tyzdnoch je to predcasne...

zuzanaete
19. okt 2023

To uz pisu vety, slova v diktate? Nejak rychle tempo. Ved kolko vedia pismen? Nas maju na diktat iba slabiky. Este su v skole malo, aby kazde dieta vsetko ukazkovo zvladalo. Chce to trpezlivost.

sella38
19. okt 2023

Pani ucitelka je velmi odvazna a vyslovuje zbrklo vazne sudy... Neexistuje, aby sa dala takto skoro zdiagnostikovat nejaka dys...

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
19. okt 2023

Inak toto vznika prave v pripadoch, kde v triede pri nastupe "vdaka" premotivovanym rodicom (nebrat osobne, viem, ze deti sa to niektore naucia aj same) polka deti vie pisat, citat, pocitat uz pri nastupe a ucitelka ma potom "pocit", ze ma uroven triedy uplne niekde inde a ide mega rychlym tempom a deti s normalnym tempom, co to "vidia" prvy krat berie ako "pozadu"..

sella38
19. okt 2023

@anjelicek26 zase nerobme z ucitelov blbcov... ja som tiez mala v triede plno deti, ktore vedeli citat, to ale neznamena, ze ja ako pedagog neviem, co ma dieta v septembri ovladat a co je ulohou prveho rocnika ZS. Mozem mat v triede aj 15 deti, co vedia citat, ale tych 5 s nimi nemozem porovnavat...

isis234
19. okt 2023

Je to veľmi rýchlo, aby deti v 1. ročníku v oktobri písali diktát so slovami. Učiteľka by mala opakovať slovo viac krát. Pomaly diktovať. Nie sú roboty. Neporovnávať deti, Jeden vie viac, ako píše @anjelicek26 , niekto menej, Nie je to porucha. Existujú školy s veľmi nadanými deťmi, čo sa rýchlo učia. Čo už všetko vedia.

anjelicek26
19. okt 2023

@sella38 nerobim s ucitelky debila, ale uprimne po 6 tyzdnoch rodicovi naznacovat, ze ma nejake poruchy, ked prebrali kolko, 8 pismen? S toho uz vie vyvodit zaver? Ani odbornik by to po tak kratkej dobe neurobil.

autor
19. okt 2023

@anjelicek26 presne toto si povedala tak ako to ja cítim, vkuse sa ohrádzala ze 5 sú šikovný a ona nemože čakať na tých ktorý nestíhajú a dáva im to dorobiť doma.
potom my doma píšeme aj 3 hodiny úlohy lebo dorábame to čo nestihla v škole, ale učtielka tvrdí že nemôžu čakať na tých pomalých lebo tí šikovný sa nudia a vyrušujú. tí pomalší ano mame pocit ze ide rýchlo do týzdna 3 písmenka, v podctate dcéra už píšu písmeno l, v matematike musia vedieť počítať príklady do 5 sčítať, odčítať, porovnavanie. písalí tento diktát, na písmeno M. mýslím že len zobár slov, slabík a 2 vety. stále len porovnáva tých šíkovných ktoré sú top a tých slabších vkuse rieši. dnes začala na mňa s vetou, musíte mi pomôcť, lebo ja to sama nezvládnem. ako halo? ja sa snažím, myslím ze dotoho učenia dávame s dcérou 150% len zjavne jej je málo a ma svojích vyvolených.

venikaa
19. okt 2023

Na diktat je este velmi skoro. Ved sa len zacinaju ucit pismenka. To ma pani ucitelka este pomylene a vety uz toboz nie. To je chore.

anjelicek26
19. okt 2023

Sikovnym ma davat ulohy navyse, ak sa nudia a nie naopak👎 Toto vravim poznam velmi dobre, navalanych uloh do aleluja, lebo niektore super sikovne deti to maju za pol hodinu hotove a zvysok triedy (s rodicom) v slzach potom kazdy den dve hodiny nad tym sedi, lebo je toho strasne vela... u nas toto tiez eskalovalo, kym sme sa nespojili tri maminy a nedupli si na rodicovskom a az potom povedali ostatni rodicia, ze problem rovnaky a ze je to katastrofalne vela a rychle tempo... a potom ucitelka (ona je inak super) - ale to mi musite povedat, ze to nestihate, odkial to mam vediet? Ked to druhy den vsetci donesu hotove, tak to beriem, ze je to idealne tempo... zvolnila potom o dost, ulohy maximalne jedna strana na predmet... dovtedy to boli aj 3-4 strany pisania na doma, hruza des.

adusha1167
19. okt 2023

Tiež mám dcéru prváčku a su este len na písmene E, včera dokonca učiteľka písala že ostávajú na písmene E nič nové nebrali a aby si to deti poriadne zopakovali, včera dostali karticky take ako si dala obrázok vyssie nech deti čítajú, inac mojej konecne cez vikend docvakol rozdiel medzi znamienkami +a- …podľa mna s nimi ide veľmi rýchlo.

anna_anicka83
19. okt 2023

Ja ako učiteľka prvého stupňa som dosť prekvapená, že si niekto trúfa diagnostikovať dys v 1. ročníku a dokonca v októbri. My sme detičky na takéto vyšetrenia posielali najskôr v 2. ročníku. Písať diktát so slov v októbri, tak to tiež nie. Hlavu hore, nemusíš plakať nad dcérou, má celý rok, aby sa do toho dostala. Pani učiteľke milo a asertívne povedz, že sa doma snažíte, ale diagnostikovať takto skoro ju nikto nebude. A skús aj prezistit koľko žiakov musí doma dorábať. Lebo áno, nájdu sa aj takí, čo výrazne zaostávajú, čiže nejaký riadok - dva im ostane aj na doma. Ale určite sa v škole nejde tempom najrýchlejších.

kacena4
19. okt 2023

poruchy ucenia v tomto obdobi nik 1kovi nezisti. treba viac trenovst aby sa to dietatu utvrdilo v tom je asi problem, ma pomake tempo a kym si spomenie na pismenko uz su inde. doma trenujte, diktuj jej kazdy den 5 slov/slabik ale v tempe, nie kym si ona spomenie.daj pred nu abecedu casom sa to utvrdi. nic si nezanedbala, len ta ucitelka upoziornila ze ma problém tak sa k nemu postav celom a trenujte. drzim palceky

maria1678
19. okt 2023

toto je na polovicu októbra strašne veľa, chybu je v tempe učitelky a nie v dieťati, rieš to, lebo jej môže školu sprotiviť.

martinka13
19. okt 2023

Fúha diktát v Októbri v prvom ročníku? Tak to je sila. Učiteľka sa musí prispôsobiť aj deťom, ktorým dlhšie trvá kým sa dostanú do školského tempa. Je to zvláštny prístup. Moja dcéra chodí do triedy pre nadané deti a ešte aj na konci roka si občas pomýlila niektoré písmená. Učiteľka to absolútne neriešila. Normálne sme doma cvičili písanie. Teraz je tretiačka, učí sa bez problémov. Patrí medzi najlepších v triede. Nevešaj hlavu. Viac sa budeš dcére venovať a keď bude učiteľka moc tlačiť na pílu, bude to chcieť zrejme rozhovor možno aj s východnou poradkyňou a riaditeľkou. Nezdá sa mi bežné, aby vynášala súdy po 2 mesiacoch, čo je dieťa v škole. Aj keď má zrejme nejaké skúsenosti (teda podľa jej veku).

simona92101
19. okt 2023

Prvaci po 6t v skole pisu diktaty?😮 to mi pride sialene.pani ucitelka si asi pomylila triedu preboha.naco je dobre taketo sialene tempo?nebolo by vhodne sa spojit s ostatnymi a apelovat na ucitelku aby zvolnila?ci chce mat v triede vystresovane deti ktore uz po 6 t v skole robia ulohy s placom?

vrabcek15
19. okt 2023

Ahoj, ani mojim deťom nejdú diktáty🤷a keď som to v druhom ročníku riešila s pani učiteľkou tak mi sama povedala, že je veľmi skoro (opakujem v druhom ročníku ZŠ a nie v pravom po dvoch mesiacoch školy) posúdiť, či tam nejaká dyslexia je alebo nie.. takže pri všetkej úcte k vašej pani učiteľke,je veľmi skoro posudzovať či má dieťa nejakú dyslexiu.. však len toď nedávno robili ešte čiaročky s už má vedieť bezchybný písať...však to je na hlavu...

vrabcek15
19. okt 2023

@vrabcek15 * oprava bezchybne písať

simoli
19. okt 2023

Súhlasím. Október a prvý ročník sa nerobia takéto závery. My sme boli na testoch v druhej v novembri. Tam zistili dys. Pikoška, áno diktáty sa píšu už v októbri v prvej triede, viem to lebo môj dostal 5ku - a vraj motivačnú 🙂)) písal miesto ma me mi - im am em. Dnes je prvák na GJH 🙂))

zuzka1117
19. okt 2023

Môj syn začal len písmenko A tento týždeň.zda sa mi toho veľa na tvoju dcérku.

saxana000
19. okt 2023

Nasa prvacka vie tak napisat pisane Acko a pisane Sko nedokazem si predstavit ze by mala pisat diktat pani ucitelku vratte naspat na zem..keby to povedala po polrocnych prazdninach dajme tomu ale nie po mesiaci v skole..

mimikarol
19. okt 2023

Ja nechápem čo od tých detí chcú. Je október. Ledva sa rozkukali okolo seba ako to v škole chodí. Prvý ročník je najťažší. Jedno písmeno musia poznať písané veľké, malé, tlačené veľké, malé... Naučiť sa sčítavať, odčítať, čítať ... A najlepšie vedieť to už pred nástupom do školy 🤦

lucia147852
19. okt 2023

@adusha1167 u nás úplne rovnako.

anjelicek26
19. okt 2023

Kazdopadne ak sa nestopnes orientacia ucitelky "podla najlepsich a najrychlejsich", tie slabsie deti, co potrebuju viac casu uplne prepadnu dole - motivaciou, chutou sa ucit, vykonom... takto sa da znicit mlada dusicka velmi rychlo... a "slabsie" dieta neznamena, ze ma nejake deficity, ale inu formu chapania, ine pracovne tempo a ma silne stranky v predmete A a slabsie v predmete B... ako kazdy jedinec na tejto planete...tu musi za dieta zasiahnut rodic.

Ako synovec ma uz troch smutnych smajlikov a dvoch slimakov, doma robi ulohy dve hodiny denne 🙄 Proste chudak trva mu to co sa tyka pisania strasne dlho, za to pocita v hlave hore dole do tisic, cita uz od styroch rokov, ale podla ucitelky je "pozadu" a ma s tym sestra nieco robit 🙄 Individualny pristup k detom evidentne neexistuje proste...alebo to mozno ani pri tych velkych triedach nie je mozne, tazko povedat. My sme extra hladali skolu, aj ked ich vozim, ked je 15-18 deti v triede a ten rozdiel citit.

mamusa123456789
19. okt 2023

Trosku premotivovaná pani učiteľka... Chce len tréning, každému dieťaťu lepšie niečo iné, nemôže byť najlepšia vo všetkom, doma s nou trénuje písmenká, čítajte so šlabikára a ona sa rozbehne

vladi4444
19. okt 2023

Ahoj, na diagnostiku je skoro (píšem ako špeciálny pedagóg ktorý VPU diagnostikuje) avšak v tomto období vieme zistiť určite čiastkové funkcie, ktoré sú pre písanie, čítanie a počítanie potrebné. (Ak by boli velmi oslabené, zvykneme vyjadrit riziko vzniku, dame potrebné rady a pozrieme sa na dieta neskor) Pre písanie sú to grafomotorika, sluchové funkcie (analýza, synteza, diferenciacia). Trenuj s ňou grafomotoriku, (pripadne jemnú motoriku), vyvodzovanie prvého, posledného pismena so slová, vytlieskavanie slov po slabikach, alebo napr povedz jej l-e-s po pismenkach a nech spojí (syntéza). Držím palce 🙂

sandri
19. okt 2023

Fuha, toto ked citam, dakujem za nasu pani ucitelku. Lebo starsi syn vzdy patril medzi tych sikovnych, prvu triedu dal bez problemov, nepoznala som nieco ako cvicne pisanie zvlast, vsetko pisal rovno do pisanky. Teraz mladsi - lavak, grafomotorika slaba, uz v skolke nas na to upozornovali, aj sme sa mu venovali v lete, ale aj tak je pisanie katastrofa. Ked som sa pytala ucitelky, ci nemoze byt nejaka dys diagnoza, ta ma hned ukludnovala, ze mu mam dat cas, ze sa to podda. Dokonca zamietla moj navrh kupit este jednu pisanku a vsetko cvicit dvakrat. Naopak, ze mu toho nemam prehnane nakladat, lebo skolu znenavidi. Smajlikov nosi len za domace ulohy, za pracu na hodine nehrozi (objektivne). A pani ucitelka ho s usmevom pochvali, ze ako pekne doma pracuje a maly je spokojny... Su na pismenku E a dnes pisali velke pisane E a ja uz teraz viem, ze to bude desne, co donesie z prace na hodine 🙂 a on zase si povie, ze nedavi, ved doma dotrenuje a bude smajlik za ulohu... Cize aj takyto pristup vie mat ucitel a ja som zan vdacna.

ada309
19. okt 2023

Tiež ma prekvapilo, že už píšu slova??? Moja doteraz prebrali len 4 písmená A,E,I,O

mimimoje
19. okt 2023

Radšej nečítam komentáre, ale píšem osobnú skúsenosť. Je to presne ako u mojej dcéry, naša učiteľka si to (vraj) všimla okolo Vianoc, presne AJ bez problémov, matematika ok, problém boli iba diktáty, čítanie, mala podozrenie na dyslexiu. Mne to ale povedala až okolo Veľkej Noci, vraj si nebola úplne istá, začali sme riešiť CPaP, neuro, psychologička, spec.pedagogicka, včera som dostala konečne papiere (t.j.cele to trvalo 6 mesiacov, a to sme mali dobre termíny). Počúvaj učiteľku, daj na jej názor, ona robí s veľa deťmi, vie porovnať, rozozná problém rýchlo ak je dobrá. Dcéra nakoniec nemá dys poruchu, "len" ADD a má odporúčané nejaké úľavy v škole. Možno ti moja skusenost pomôže sa rozhodnúť, ako ďalej.