Pohybovo nezdatné 8-ročné dieťa

27. dec 2023

Potrebujem poradiť akú pohybovú aktivitu vymyslieť pre dieťa, ktoré sa boji pohybu? Je nemotorné. Ma 8r, no 4 roční ho prekonajú hravo. Potrebuje individuálny prístup, čiže ak trénera tak 1 na 1, alebo 1 na 2-3. Ani neviem aká aktivita by bola vhodná pre neho. Je ako drevo. Boji sa aj hojdačky, proste aj jednoduché veci sú problem. Bicyklovať vie, ale tak opatrne. Nemôžem ho takto nechať, lebo sa mu znici chrbtica, svaly, držanie tela, všetko. Z telesnej v škole ho asi ide treba ospravedlniť z dôvodu že sa všetko boji skúsiť, urobiť, skupinové športy vôbec nie sú pre neho. Nechcem teraz z neho top športovca, iba mi ide o to, aby vedel nejako používať svoje telo, bol zdravý, nepriberal a podobne.

autor
27. dec 2023

Alebo nejaký kurz pre mňa, čo by som s ním mohla robiť. Neviem akou cestou ísť. Či krúžok, individualny tréner, ale akého športu? Okrem toho bude musieť mať nervy zo železa.

pribinak
27. dec 2023

Našla by som mu trénera ktorý by s ním najskôr trochu posiloval, aby trosku spevnel, potom s ním trénoval podľa toho na čom sa oni dvaja dohodnú

Výborne je plavanie, alebo bojové športy

zuzubb007
27. dec 2023

Prva chyba neospravedlnovat ho z telesnej, kazde dieta sa uci a ked mu ukazes nemusis cele zle, zacat na plavaren chodit, korcule kolieskove, ladove atd., treba ho viest nonstop k aktivitam a s nim robit

zmrzlinka2021
27. dec 2023

A co by to dieta chcela robit?

klementinka58
27. dec 2023

moj ma 6 rokov a skusali sme mu gymnastiku, ani sa z lavicky nepostavil cely trening. Ze nerad cvici 🙂 tak sme to nesilili a nakoniec sam chcel tancovat, tak chodi na tanecnu a som prekvapena, ze ako pekne sa pohybovo rozvinul. Naozaj maju skvelu pani ucitelku, vytiahla z neho maximum a na vystupeniach mu to ide skvelo, je vsak jeden chlapec a cca 60 dievcat. Ma aj kamosky a velmi rad tam chodi. Dokonca teraz ked su prazdniny si kazdy den tancuje zostavu len tak sam od seba. Akurat manzel to nemoze predychat, ze chalan a tanecna.

zmrzlinka2021
27. dec 2023

Ja osobne si myslim, ze nie kazde dieta je pohybovo zdatne a takym nutenim mu to mozes este viac sprotivit. Uplne postacuju pravidelne prechadzky, turistiky, bajkovacky a nej bajkuje opatrne, je to OK, treba respektovat individualitu jednotlivca.

saxana000
27. dec 2023

Zacat co najskor striedavym pohybom.
Bicykel je super pridajte plavanie.posilni svaly.chytit.a.hodit loptu.potrenovat behanie skakanie.lezenie.povlacit.po.ihriskach a prekazkovych drahach na telesnej urcite nechat.nemal zapaly stredneho alebo vutorneho ucha ked bol.maly?mohlo.prist k poruseniu centra rovnovahy...?

palicka
27. dec 2023

Ak ako mama vnimate, ze dieta je nemotorne a prakticky tazsie zvlada pohybove aktivity, odporucala by som to spomenúť pediatricke i v CPP. Moze ist o naruseny vyvin hrubej motoriky. Ak sa to nepodchyti a nebude na tom cielene pracovat, mohlo by narusit aj vyvin jemnej motoriky. Nebude dyspraktik?

koniarova
27. dec 2023

@zuzubb007 takéto dieťa veru na korčule nedostaneš.

pribinak
27. dec 2023

@palicka dyspraxia napadla aj mna

deti95060810
27. dec 2023

turistika... máme niečo podobné doma, ale tak 12 -13 km túru zvládne celkom slušne...

roja01
27. dec 2023

Plavanie je top sport. Len nesmi sa bat vody. Pri individualnom pristupe by to zvladol a casom oblubil.

summer23456
27. dec 2023

Aj mňa napadla dyspraxia...

annm81
27. dec 2023

Spomínala sa tu turistika, čo je veľmi fajn pohyb, aby dieťa malo fyzickú aktivitu. Vybuduje si nejakú kondíciu, ale nijako to nerozvinie jeho pohybové schopnosti. Rozhodne by som skúsila plávanie- pohyb vo vode je pre väčšinu detí zábavný, spevní mu telo a zlepší mu koordináciu pohybov. Keďže vravíš, že nie je pohybovo zdatný a vo svojom veku už možno má aj nejaký blok z toho, že si svoju nemotornosť uvedomuje, neučte ho plávať vy, ale zapíšte na individuálne tréningy s profesionálnym trénerom. V škole ho rozhodne nechajte cvičiť (dokonca dúfam, že nie je možné len tak bez vážnej zdravotnej kontraindikácie odhlásiť školáka z telesnej) - len vopred požiadajte o stretnutie učiteľa telesnej s rodičom, kde vysvetlite situáciu a požiadajte o trocha individuálneho prístupu, aby sa dieťaťu telesná úplne nezhnusila a aby pomaly napredovalo.

hipuska
27. dec 2023

@zuzubb007 no, to by musel byť fakt chápavý učiteľ, čo pochybujem ze bude. A aby nosilo dieta 5ky z TV za to, že neprekročí cez kozu, alebo sa nevysplha po tyci...

summer23456
27. dec 2023

@hipuska veru, ešte aj učiteľ dieťa zvozi. Treba si dať pozor,aby sa mu za tú nemotornost nesmiali..

salamistka
27. dec 2023

Moja dcéra mala tiež problémy keď bola menšia, nebola vôbec pohybovo zdatná, kým sa naučila bicyklovať a plávať, bolo okolo toho kopec plaču, mala z toho jednoducho strach. Psychologička skonštatovala, že nemá problémy s motorikou ani žiadnu poruchu, ale je to jej povahová črta. Na telesnú chodila, keď mala s niečím problém, tak to brali učiteľky v pohode. Dcérku som podporovala v pohybe v rámci možností, bedminton, kolieskové korčule, často sme chodili na plaváreň, prípadne so mnou chodila na skupinové cvičenia typu pilates, zumba. Ake doteraz sa napr. bojí urobiť kotrmelec a na bicykli sedela naposledy na ZŠ (už je dospelá).

annm81
27. dec 2023

@hipuska Ospravedlňovať dieťa z telesnej, lebo je nešikovné, je úplný nonsens. Úplne rovnaké, ako keď dieťa dostane päťku z matiky, lebo nemá na ňu talent, tak ho rodičia z nej odhlásia a potom aj z informatiky, chémie a fyziky, kde tú matiku tiež bude potrebovať.

summer23456
27. dec 2023

@annm81 ale vieš keď na niekto dyspraxiu a nevedia o tom,tak deti sa smejú,učiteľ môže mať blbé poznámky...vtedy to dieťa trpí ešte viac,môže to prerásť do šikany. Prečítaj si o tej diagnóze...

hipuska
27. dec 2023

@annm81 lenže, to dieta nie je len nemotorne. To dieta ma z pohybu strach. Všetko ale záleží od toho, na akého učiteľa narazí.

aliaray1
27. dec 2023

Fyzioterapiu cez vymenny listok od pedi si skusala?

annm81
27. dec 2023

@hipuska Takže ak má dieťa strach z matematiky, budeme ho teda ospravedlňovať z matiky, chémie, fyziky a informatiky?

annm81
27. dec 2023

@summer23456 Znova platí to isté o matike. Odhliadnuc od toho, že autorka žiadnu diagnózu nespomína, ani deti s diskalkúliou nie sú oslobodené od matematiky.

luliu
27. dec 2023

@hipuska niečo také ako takto ospravedlňovať necvicenie na TV neexistuje. U nás by to neuznali. TV je rovnaký predmet ako SJ, M, geografia.

zuzubb007
27. dec 2023

@hipuska no tak 5ky nie, zase ak nevie dieta nic robit, tu zjavne bude daka diagnoza co treba riesit, normalne zdrave dieta sa nebude kompletne vsetkeho bat, takto budeme ospravedlnovat dieta zo vsetkych predmetov, ja som tiez nevedela spievat a musela som na hudobnej

summer23456
27. dec 2023

@annm81 oslobodené z matiky nie sú ale predpokladám,že úľavy nejaké majú. Autorka diagnózu nespomína,lebo asi nevie,že taká diagnóza vôbec existuje.

zorkahorka
27. dec 2023

Preco mam pocit, ze si sa, ked bol mensi, onho bala a stale bojis, ze si ublizi? Nie je to tak? Aky bol v mladsom veku? Chcel bikovat, utekat, preliezat, skákať, objavovat? Dovolila si mu to? Nema len vsugerovany strach, ktory mas aj ty?

hipuska
27. dec 2023

@zuzubb007 no, tak dieta je už, 2/3 ročníku, tak hádam by matka mala vedieť ako doteraz zvladalo telesnú. Ja osobne by som to už dávno riešila. Zjavne to je uz dlhodobejší problém. Na ospravedlnenie z TV musí byť dôvod od lekára/ psychológa. Rovnako, ak by dieta malo strach z matiky, tiež by som to riešila. Ale, predsta porovnávať matiku s telesnou je trochu rozdiel. Ak je niekto 4 kar, deti sa mu smejú oveľa menej ako keď sa zasekne na koze, resp.niekde spadne na telesnej. Ešte je to dieťa malé. Ale keď bude v kritickom veku 13-15 rokov, z výsmechu na TV by mohlo mať doživotnú traumu. Telesná by mala byť predovšetkým o radosti z pohybu, oddýchnutim si od sedenia v lavici. A nie o hodnoteni športových výkonov. Ak dieta nie je pohybovo zdatne, tak nech sa celú hodinu prechádza v kolecku okolo telocvične. Ale to by chcelo hodne empatickeho učiteľa

diewcatqoo
27. dec 2023

Moj syn je taky isty, ma 7 rokov. Z telocviku ho neospravedlnujem, ale je nestastny, ze beha najpomalsie, nevie urobit kotul a tak. My sme riesili este aj ine problemy (podozrenie na PAS) a v ramci vysetreni nam bolo povedane, ze u neho stale pretrvavaju primarne reflexy, co sposobuje neobratnost, resp. slabu hrubu a jemnu motoriku, prehnanu citlivost a pod. Skus si o tom precitat, mozno to bude sediet aj na vas. Da sa to riesit v specializovanych centrach pomocou neurovyvojovej stimulacie.