Korona - opatrenia v školách a pozitívne deti. Ako to všetko zvládneme?

3. okt 2020

Ja už som s nervami v koncoch. Od 1.10 nam zavreli zš. Lebo v triede mojho syna bolo dievča pozitívne na Covid. Syn musi byt v 10 dňovej karanténe a v stredu ho pozvali na testy. Dcera bola pol roka doma, v septembri bola 2 dni v MŠ a potom ju zavreli, tiez nejake podozrenie na Covid. Mna by len zaujímala jedna vec - ak syn bude teraz negat. a prejde 10 dni karanténa, potom skolu otvoria a ked po dvoch dňoch tam bude zase niekto pozitivny tak ju zas zavrú? A tak stale dookola??? Kto bude robiť? Kto bude zarábať peniaze? A dokedy toto bude trvať? Za normálnych okolnosti by som chore deti zverila babke, lenze teraz sa ani to nedá. Ako toto riešite v zamestnaní??? Ja som druhy den v novej robote, ktoru som v case korony horko-ťažko našla a prešla som 4 kolami pohovorov. Manžel je živnostník, sice zarobí super, ale ked nerobi tak nezarobí. 😢😢😢

nikaeli
3. okt 2020

a čo teda navrhuješ? ak by ostala škola otvorená, tiež by si asi nesúhlasila.. aby deti s podozrením na Covid chodili do školy..

autor
3. okt 2020

@nikaeli no ja neviem, nie som odbornik. Ale pri jednom pozitívnom decku nechat doma 700 detí? Kto bude potom sanovať tu nezamestnanosť? Ak ludia nebudu platit hypo tak nas povyhadzuju na ulicu? Ja platím 150€ skolné mesacne za MŠ. V septembri tam dcera bola 2 dni.

kittykat22
3. okt 2020

to mate zvlastne. U nas v CR sa zatvara len trieda alebo rocnik. Nezatvaraju celu skolu. A to ja zijem v centre Prahy - ohnisko nakazy 🤣🤣 covidove predpeklie 🤣🤣🤣🤣 ale vsetci to beru nejako lahsie. Nehrotia a celkovo ten zivot plynie. Ked je niekto nakazeny zatvoria triedu, pripadne rocnik. Skoly neplanuju zatial zatvarat vobec.

nikaeli
3. okt 2020

prečo 700 deti? veď sa zavrie iba trieda, v ktorej bolo pozitívne dieťa - resp. tak to má byť..

ja som tiež nastúpila v septembri do práce, drobec je v súkromnej škôlke, lebo do štátnej ho nevzali, hoc máme škôlku pod oknami, dcéru mám v škole a obaja sú už druhý týždeň doma s nádchou na striedačku 🥺 inak to asi nepôjde, plakať na nete nám nepomôže 🙁

autor
3. okt 2020

@nikaeli no u nas zavreli celu školu kvoli jednému dieťaťu. Lebo družina, lebo jedáleň, atď. Štve ma to aj kvoli tej novej praci a skúšobnej dobe.

nikaeli
3. okt 2020

ale ak dobre čítam, tvoj syn bol v triede s pozitívnou slečnou, takže tak či tak by bol doma..

v škole mojej dcéry boli zatvorené iba dve triedy, ostatné deti chodili do školy..

o zatvorení školy rozhoduje hygiena..

autor
3. okt 2020

@nikaeli dobre, ale ked bude o par dni tas pozitívne ine dieťa v inej triede tsk zas zavrú celu skolu? A donekonečna nas budu všetkych stresovať a testovať? Nie som proti opatreniam, ale toto mi uz pride trosku absurdne. A najväčšia sranda na tom he, že v karanténe je len nas syn. Dcera ani ja ani manžel nie. Cize ak by bol pozitivny tak s veľkou pravdepodobnosťou nas uz davno nakazil a my to roznašame. Má to logiku?? 🤐

lenadka
3. okt 2020

Keď si pozrieš školský semafor tak tú školu kvôli jednému pozitívnemu celú zavrieť nemali. Dcéra mala tiež spolužiaka prvaka na gympli vedľa v triede pozitívneho, doma bola iba tá trieda.

tt247
3. okt 2020

@kittykat22 aj na SR sa zatvárajú triedy, nie celé školy. Ak sa zavrie škola, tak asi tých detí bolo viac, prípadne nepochopili usmernenia. Ale v podstate je to v tejto debate bezpredmetné, keďže autorkin syn chodil s nakazenou priamo do triedy.

majamat
3. okt 2020

u nas takto zavreli len jednu triedu.

tiez si myslim, ze takto sa neda fungovat. covid je riadna pliaga a smrtnost je mozno vyssia ako an chripku,a le stale sa ani zdaleja nevyrovna infekcnym ochoreniam - ktroe v minulosti prebiehali ci uz ako epidemia,a lebo pandemia.
toto moze trvat desatrocia a my sme akoby vo vezeni.

toto su skor take pociatocne opatrenia,a le dalej y bolo treba,a by sa vedci zamerali na to,a ko tomu odolavat,a kos i posilnit imunitny system,a by si sam vedel s tymto poradit, ockovanie je dobra cesta, ale rchlokvasene ockovacie latky, no neviem. tpho sa trohcu bojim. len dufam, ze ludskvo sa raz dostane na takuto cestu, nie bay sme do konca zivota nosili ruska, ci rukaice, aby sme mali obmedzenia kade tade.

simsalabim
3. okt 2020

Tvoj syn je asi v tej skole v Zahorskej Bystrici... aj mne sa zdalo zvlastne, ze zavreli celu skolu. Ale mozno sa ti prvostupniari tmolia po celej skole a bez rusok....a ucitelia sa v triedach striedaju. Kto vie?

ivana11155
3. okt 2020

Úplne ta chápem, že si nahnevaná keď si v novej robote a nechceš vymeskat. Ako baby píšu mali zavrieť len triedu. U dcéry v triede zostal doma chlapec lebo sa na tréningu stretol s pozitívnou osobou. Ale všetky ostatné deti chodili normálne do školy kým chlapec cakal ná testy. Učiteľky celý deň vetrali ako divé, čo chápem ze sa boja a chcú dobre, teraz je celá trieda so soplami.

jaskolka
3. okt 2020

Síce ja nemám skolopovinne dieťa, ale tiež mi príde ako šialenstvo všetko okolo tej korony. Zatváranie všetkého nepomôže, napríklad u nás je jedna rodina, ktorá v podstate už dva mesiace stále a opakovane je v karanténe, lebo jedno dieťa v škôlke sa sternr s pozitívnym, druhé v škole, potom muž sa stretne v robote s tým... Výsledkom je v jednom kuse testy im robia, a v kuse sedia doma, už sú zúfali, lebo finančne je to už problém. Nerozumiem, prečo taky cirkus okolo toho narobili, veď bola vtáčia chrípka, prasacia chrípka, potom v roku 2016, či 2017 obrovské epidémie aj s mnoho úmrtia mi na chrípku, a nesaleli tak ľudia, nenosili sa ruska, nič zvláštne nebolo. Vírus tu ostane, tak neviem, či si prestavuju opatrenia, že už do smrti každý s ruskom, testovať do zblbnutia všetkých, okamžite zatvoriť školy, škôlky, všetko zrušiť,čo sa len dá, či ako? Teda prestat žiť, zahrabat sa v karanténe a umrieť vlastne z toho? Veď ako inak sa získa imunita? Len kontaktom s vírusom... Posilniť imunitu, nič ine nefunguje. Jednoducho sa naučiť žiť s tým vírusom, ako s každým iným doteraz

luckamjar
3. okt 2020

Vyzerá to tak, že škola nedodržiavala všetky opatrenia. Školský klub (družina) nemala fungovať a ak áno len za speci podmienok, jedáleň mala byt tiež nejako poriesena aspoň tak aby k premiešaniu nedochádzalo úplne, to iste učitelia. Keď nevedeli zabezpečiť že triedy/ročníky sú separované, mali aspoň zabezpečiť separáciu 1 a 2 stupňa či podobne práve z dôvodu že ak sa niečo stane, nemuseli by zatvárať celu školu. Je možné že na to nemali ani priestorové ani ľudské kapacity a bohužiaľ sa to teraz muselo riešiť takto.
Je to ťažké teraz...ale tak každý uvedomelý človek s tým musí ratat. Čiže nemali by sa hnevať ani v práci a ani vy na školu. Sú to kolektívne nariadenia... všade sme súčasťou komunity a s tým sú potom aj následky. Keby boli ľudia opatrnejší a ohľaduplnejší tak by aj tie následky neboli tak zle.

derdia
3. okt 2020

Vies co, ja ta chapem...pocitujem tiez hnev nad vsetkym ako to teraz je...tu zatial fungujeme normalne.. Ale verim, ze to pride aj k nam...neviem tiez ako budu ludia dalej zit... Ako a kam daju/dame deti... Co bude ako bude... Ale nevie to nik.... Musime zit zo dna na den... Teraz uz nik nevie nic...vsetko bolo 100%... Vedeli sme predvidat... Teraz sa musime prisposobovat.... A nevieme nic....

autor
3. okt 2020

Sorry ženy, tak som preverovala info. A zavretý je kvoli jednému pozitívnemu dieťaťu “len” prvý stupeň. No ale to je aj tak 16 tried, dokelu.

suzzana
3. okt 2020

Úplne Ťa chápem. My máme zavretu škôlku už druhý týždeň, A nie kvôli korone, ale že veľa deti chyba. Zo 170 chýbalo 50. Jeden den - pondelok. Mali sople, tak ich rodičia nechali doma. U lekárov nikto nezistoval aka je chorobnost. Jediná škôlka v Starom meste, ostane fungujú. Za hlavu sme sa chytali. A pri odpovedí RUVZ, čo máme robiť so zdravými detmi, ked chodíme do práce, tak odpovedali, že dať starým rodičom.

letfenixa
3. okt 2020

Fakt ma zaujíma, ako to chcete riešiť, keď je v triede nakazené dieťa, inak ako karantenou.

autor
3. okt 2020

@suzzana to je uplne Kocurkovo toto. Syn uz štvrtý den kašle. Ked volali z ruvz, že nam pride smska s pozvánkou na testy tak som im to povedala. Neviem či to zohľadnili, ale dnes mi pisala učiteľka mojho syna, že ona je negatívna. Cize ju uz otestovali, počítam, že vcera-predvčerom. A mojho syna objednali až na 7.10. 😢 to je co za logika, že bezpriznakovych testujú skor ako priznakovych?

suzzana
3. okt 2020

Na hlavu je to celé.

autor
3. okt 2020

@letfenixa vieš čo? Radšej nech zavrú školy a deti dame starkým. Aspon budeme vediet, že nic nedonesú.

suzzana
3. okt 2020

@letfenixa samozrejme, že karantenou a testami. Len nech zatvoria len jednu triedu a dajú ich otestovať naraz, a nie ako ich napadne.

autor
3. okt 2020

@suzzana presne!! Akože, fakt nepochopím, že jedneho otestujú vo stvrtok a ďalšieho až o tyzden v stredu. To ako skúšajú nase nervy???

tosomja
3. okt 2020

U nás zavreli celú školu na týždeň, podozrenie na covid (2 učitelia) tiež nemuseli zatvárať celú školu, tak bohvie kde je pravda. Určite je tam toho viac.

lenadka
3. okt 2020

@suzzana to nie je ako ich napadne. Ako sú voľné miesta. U nás v jeden deň objednáme od štvrtka tento týždeň do utorka budúceho dohľadaných z jedného dňa, lebo sa minú termíny! Hlavne keď vyjde naraz veľa pozitívnych napríklad teraz okolo 50 a udajú okolo 500 niekde aj 1000 blízkych kontaktov. Kapacitu odberového miesta sme mali 90-100 ľudí za deň, potom aj viac, ale 2 minútový interval medzi odbermi nestačil, proste to nestíhali, tvoril sa rad čo by sa nemalo diať keď sú potenciálne medzi nimi pozitívny. To nie je len paličky strčiť do nosa a hrdla, treba aj bezpečne zavrieť, spárovať vzorky s covid pasmi a uložiť tak aby nedošlo k zámene. Pred prístupom k ďalšiemu vydezinfikovať kontaktné časti obleku. To celé robíš v skafandri zo štítom, v rukaviciach. Museli intervaly natiahnuť a tým menej ľudí v ten deň môžu vyšetriť. Preto niekto dostane termín o tri dni. Mali by to poriešiť veľkokapacitné odberove miesta, no je ich ešte málo.

makica
3. okt 2020

@simsalabim my sme zo školy v ZB a sú tu 2 pavilóny - oddelený 1.a 2.stupeň, krúžky v rámci školy ešte nezačali a aj napriek tomu zavreli celú školu a škôlku. Mnohí rodičia zostali zaskočení. Ako nám oznámili, zatiaľ ide o jeden pozitívny prípad. Ale je pravda, že niektorí učitelia učia aj na 1. aj na 2. stupni a teraz ich všetkých budú testovať.

tanisha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nenne27
4. okt 2020

Pravidla su take ze ak je pozitivne jedno dieta, zavrie sa trieda, nie skola.ak je pozitivnych viac ako 2, zavrie sa skola.ak je pozitivny ucitel, ktory bol v kontakte s viacerymi ziakmi(5.-9.)zavrie sa skola.mas pravdu, je to o hubu a pojde to dolu vodou so vzdelanim tento rok.syn ide maturovat a profesor bol pozitivny, tiez boli doma 2 tyzdne🤔😔😭

simsalabim
4. okt 2020

@makica kamoska tam ma dceru, rovno v tej triede s pozitivnym pripadom...aj jej sa zdalo divne, ze rovno zavreli celu skolu. Lebo skola je zatvorena, ale co rodiny s tymi detmi? V karantene oficialne ma byt iba ten, co mal s nakazenym priamy kontakt...

terina25
4. okt 2020

Ja som samozivitelka. Bola som na ocr od marca do konca maja. A teraz sa na skole objavila tiez korona. Bojim sa, co zase bude. Pretoze toto je uz na slucku...