Jesenné prázdniny sú stresom pre rodičov. O čom to je?

dadulak
30. okt 2013

Pani učiteľky majú voľno, ale čo s deťmi. Desím sa už prázdnin, vždy len plátame čo s deťmi. Dovolenky je málo, šetríme ju na leto, prípadne na choroby detí. A najhoršie je, že aj škôlky sú posledné roky otvorené podľa prázdnin školákov. Prázdniny máme, ale pani učiteľka dala prváčikom toľko úlohy, aby rodičia s deťmi trénovali...Tak o čom to je? Aké sú vaše skúsenosti. Ja som iba vytočená a nahnevaná. V poslednej dobe všetko, všetko presúvajú na rodičov. Ďakujem za vaše názory.

gabika20
30. okt 2013

Súhlasím..ja som tiež vždy v strese kde nechám malú keďže stále nejaké prázdniny, príp. štrajk. Do práce proste chodiť musím (keď nejakú chcem mať) a keď si chcem vybrať dovolenku,príp. mi dcérka ochorie a potrebujem s ňou ostať doma je to vždy obrovský problém a v práci si to potom všetko "vyžeriem" 😒

stanislavao
30. okt 2013

jesenne prazdniny byvali odjakziva. aj my sme ich mali. nechapem vas postoj. to, ze vy si neviete vybavit v praci volno je vina ucitelky? co presuvaju na rodicov? ved rodicia maju deti vychovavat, starat sa o ne. ale ano, v poslednej dobe je to tak, ze to ma robit skola, aspon rodicia si to myslia a tak by to chceli. co ma ucitelka s tym, ze vy nemate kam dat dieta? a ze maju ulohy? ved samozrejme, musia ich mat. odjakziva sme ich mali. uplne zbytocne sa hnevate na skoly a na ucitelku. chyba je uplne inde. chyba je v systeme statu a nie v uciteloch a skolach. a samozrejme, ze rodicia sa maju s detmi ucit. nevidim na tom nic cudne. nazory niektorych dospelych su cudne. ucitelia robia co mozu, aby deti aspon nieco vedeli. ja ked vidim tie deti v skole, ake su hnusne, sproste, nevychovane, nadavaju, hresia, pluju, zle sa ucia, nic nevedia, lebo sa im doma nikto nevenuje. myslite si, ze to je vina ucitelov? nieje. je to vina rodicov.

rikarika
30. okt 2013

jesenne prazdniny určite neboli odjakživa, mám 34 rokov, nie 100, ale my sme ich možno mali od strednej školy, Ja si pamatám ešte na I. stupni, že ak bol niekedy štátny sviatok, tak sme šli do školy si to nahradiť v sobotu a pracujúci šli do práce - to už by dnes nehrozilo. Plne chápem pracujúcich rodičov, že je prázdnin neskutočne veľa.

kikatko
30. okt 2013

známa to rieši tak že sa mamky medzi sebou dohodnu a vždy je jedna s detmi- teda má ich na starosti asi 10. uvarí im, vymyslí zabavu alebo niekam idu. su to viac menej spolužiaci a kamarati a tak nemaju problem byt spolu . na nabuduce volno či prázky ide dalšia mama a takto sa striedaju

zuzkat1
30. okt 2013

Ja mam 31 a jesenne prazdniny boli uz na zakladnej skole. A ucitelka nema volno.musi si zobrat dovolenku! Tiez by si ju rada setrila na chorobu deti atd.ale nemoze. A domace ulohy?vzdy to bolo ze na viac volna viac uloh. A ked ti vadia 2 dni co potom vianoce,jarne prazdniny,leto...a vies podla mna je to aj o psychohygiene,aj tie deti si potrebuju oddychnut.chyba je ze dnesni rodicia vidia v skole len odkladaci priestor pre deti.aj nasi rodicia si tymto presli a nenadavali.
@rikarika tak to o com ty pises to ja vobec nepoznam.

zuzanockamt
30. okt 2013

ja ako ucitelka nemam volno - cerpam si bud dovolenku alebo nahradne volno ... a mam tzv. nutenu dovolenku pocas skolskeho roka, ked inokedy je tazko si ju vypytat ... takze ziadne first minute alebo last minute mi nehrozi, preto na klasicke dovolenky ani nechodim v lete, kedze su drahe pre mna ... ma to vsak vyhodu - nemam starost, kam dat dieta ... kazdy ste mali moznost si zvolit tuto pracu a uzivat si tolko "volna" 😝

simsalabim
30. okt 2013

Jesenne prazdniny neboli dojakziva, ja uz mam cez 40 a jesenne prazdniny som nezazila. Myslim, ze sa to zaviedlo po revolucii. A tiez mi to vadi. Tych prazdnin maju deti privela. 2mesiace v lete, tyzden jarne, 2 tyzdne v zime, v podstate mam pocit, ze 3 mesiace v roku su deti mimo skoly. Nejaku dobu sme zili v zahranici, tam napr. v lete boli prazdniny iba 5 tyzdnov. To sa mi zda byt este zosuladitelne s dovolenkou. A neodpustim si poznamku - ucitelia "nemaju prazdniny". Musia si tiez vziat dovolenku, aj ked ju vobec nepotrebuju.

luk25
30. okt 2013

jesenne prazdniny su iba 2dni nakolko piatok je statny sviatok, takže nechapem tejto otazke, to je take tažke venovat sa detom 2dni??????ja mam naopak niekedy pocit že rodicia si mylia skolu s opatrovatelskou službou, od rana decko v skole, potom družina do piatej najlepsie nech si vsetky ulohy urobi tam a potom rodic doma da decku veceru a da ho spat, ale to že decko-prvak posle ucitelku do pi...lebo doma tak može rozpravat nakolko matka mu nato nic nepovie to je v poriadku, naco su vam potom deti ked je vam za ťažko sa im venovat a ucit sa s nimi??????????

rora
30. okt 2013

s tymto nic nenarobime, jednoducho ostava sa na obdobie takychto prazdnin vopred predpripravit zhananim nejakej ochotnej spolahlivej pani (dochodkyna,ci zena bez prace alebo aj nejake studentke co ma zrovna tiez prazdniny...) co by rada dieta postrazila pocas par dni a na par hodin denne zakial si v praci. sama som nad tym rozmyslala ze bude tazke najst spomedzi cudzich osob nejaku ktorej by som ozaj doverovala... mozno skus zajst na urad prace vo vasom meste a zaves si tam na nastenku inzerat ze hladas pani, co ma skusenosti s opatrovanim (a patricne doklady k tomu) na jednorazovu "brigadu" u teba doma. proste niekoho, koho si mozes preverit

mauerka
30. okt 2013

Neznasam to presuvanie svojej frustracie na ucitelky. System nas nuti brat dovolenku len vtedy, ked su prazdniny, ziadne ze "pani ucitelky maju volno"... a ze prvak ma cvicit pisanie/citanie pocas volna..? no a? Cas na zakladanie podobnych hlupych otazok na verejnych forach sa najde, ale cas na vlastne deti uz je problem?

kilian
30. okt 2013

U nas jesenne prazdniny neexistuju a preto vam na slovensku zaaaaavidime 😀

vroni
30. okt 2013

Jesenne prazdniny su normalne dva dni, fakt na zblaznenie 🙄 🙄 🙄 Ked musim ist do prace (lebo "setrim" dovolenku na choroby - aha, no, velmi rozumne) a nemam starych rodicov ani kamaratky, s ktorymi by som sa prestriedala, tak je vsade na mrte prazdninovych aktivit pre deti, staci si vybrat (a niektore doslova za par sestakov)
Ina vec je, ak ucitelka nalozila detom tony uloh na prazdniny, to by som si s nou pekne vydiskutovala (to pekne myslim doslovne a nie sposobom "tej krave asi davno nikto nevynadal"), prazdniny sluzia detom na oddych a nie na dobehnutie uciva nestihnuteho v skole.
Moje dieta ma jesenne prazdniny dva tyzdne, kazdy rok, teraz neviem, ci mam ist rozzstrielat celu skolu alebo staci ucitela, no normalne dilema.... Ale asi ucitela, dal detom precitat celu knihu, spravit z nej obsah (trojvetovy) a zodpovedat dvojstranku otazok o knihe. Co si to dovoluje, svoje povinnosti prenasat na rodicov!!!!
Trochu sudnosti by fakt neuskodilo!!! Skola nie je odkladisko deti ale vzdelavacia institucia. Ako taka ma aj prazdniny a je na rodicoch, aby si cas na vlastne deti "nasli" (staci zorganizovat, netreba byt osobne doma s dietatom styri mesiace do roka). Prazdniny neprichadzaju necakane a neohlasene, terminy su minimalne rok vopred jasne a zorganizovat si cas snad nebude az taky zufaly problem....

macamac
30. okt 2013

a ja teraz neviem - deti patria učiteľke, či rodičom? 😅 😝
jesenné prázdniny? no ja mám 37 rokov a pamätám si,že boli. tak nechápem,že mladšie baby tu píšu,že neboli. či to boli len regionálne?

@dadulak
prosím ťa, kde sa v tebe berie toľko zlosti a nevraživosti voči učiteľom?
zas dobrá rypácka otázka s témou "za všetko môžu tí sprostí učitelia, ktorí si teraz užívajú prázdniny" 🙄

sa tu prosím podaktorí raz a navždy zamyslite nad sebou
načo si robíte deti, keď nemáte na ne čas! a nechce sa vám s nimi učiť. veď ani nemusíte. len potom zas ten sprostý učiteľ bude môcť za to, že nebude prospievať 😖
s takýmito otázkami treba ísť na úrad vlády, nech zmenia teda systém a nie nadávať na fóre na učiteľov 😖
a celkovo - pre podaktorých nech vymyslia nejaké "úschovne detí", kam si ich rodič príde vziať a požičať, keď bude mať na nich čas, chuť a náladu 😝

som čakala už skôr pred prázdninami tému na učiteľov 😅
no a vydržalo to - dodnes 😅

@stanislavao sa čuduj tým deťom, aké sú, keď iné doma nevidia a nepočujú 🙄

katkas1
30. okt 2013

tiez nehcapem na co je dobre tolko prazdnin a uz teraz neviem kde budem aj ja svoje deti davat ked sa onedlho vratim do prace, a ze ucitelky nemaju volno ale dovolenku vtedy?a??????aky je v tom rozdiel, mate to riadne zaplatene a ste doma, moja sestra je ucitelka tak viem ako to funguje, mate tolko dovolenky kolko je do roka prazdnin a myslim si ze je to viac nez dost a ze si nemozete vziat dovolenku inokedy ako pocas prazdnin?a co, kolko je nas takych co si tiez nemozeme a to nemame 3 mesiace dovolenky ako vy a tych par dni v lete snad bez tych deti v tych skolach vydrzite, mozte byt radi ze mate taku robotu aku mate a ked ste chore dr vam predsa da papier tak ako ostatnym.len tolko k tym pani ucitelkam

kristiii
30. okt 2013

tých prázdnin je aj podľa mňa naozaj dosť, samozrejme že ako decku mi to vyhovovalo ale keď vidím zúfalé maminky niektorých škôlkarov a malých školáčikov čo každú chvílu nevedia čo s nimi, pretože si pri malých horko-ťažko zohnali nejakú prácu a nemôžu si brať každú chvíľu v robote voľno kvôli práci, tak sa už teraz desím ako to bude keď bude malý v škole. Samozrejme, že rodičia sa majú o svoje deti starať ale každý proste nemá možnosť zostať každú chvíľu doma a to predsa neznamená že si dieťa robil aby ho niekam odkladal. Bohužial pri dnešnej dobe odchodu do dôchodku sú strážiaci starý rodičia, prípadne nejaká ochotná susedka dôchodkyňa luxusom a bude to čoraz horšie. Na druhej strane je to aj o výchove detí, napr. mňa ani môjho brata nemali rodičia problém nechať od nejakých 6-7 rokov samých doma, a akurát včera som sa bavila so známou že nevie čo bude robiť s deckami tieto 2 dni, a to majú jej synovia 9 a 13 rokov. Inak sa aj podľa mňa presúva čoraz viac povinností z učiteľov na rodičov, jasné že rodičia sa majú doma s deťmi pripravovať do školy ale na vzdelanie ako také by mali byť hlavne učitelia, inak nechápem význam škôl.

heni79
30. okt 2013

@katkas1 Hm, takže v šk.roku 2013/2014 vychádza dovedna 61 dní prázdnin (počítam tam aj letné prázdniny)
Vážne si myslíš, že učitelia majú toľko dovolenky? 😕 Tomu predsa ani sama nemôžeš veriť. 😅 Či?

P.S. Ja mám zatiaľ malé deti, takže neriešim. No viem, že raz budem musieť. No viem i to, že nariekanie na fóre nič konštrtuktívne neprinesie.

sorciera24
30. okt 2013

a podla mna by ste tu vsetci mali napisat Caplovicovi, ze nemate kam odlozit deti, nech zrusi prazdniny 😀

anuska74
30. okt 2013

No jasné pani učiteľky si navrhli a odsúhlasili prázdniny OMG.
A učenie, cez prázdniny treba sa ozvať na rodičku, nech im nedáva cez prázdniny tak veľa nech si oddýchnu. Ale učiť sa má rodič doma, ako potom chcete vedieť, ako a v čom má medzeri, keď poniektoré ani nevedia, čo deti preberajú. Ma šokovalo, keď v prvej triede chceli, aby si aj úlohy deti porobili v družine, ako niečo aj áno, ale ako si má potom rodič odsledovať čo treba viac s dieťaťom preberať.
a to, že teraz je rodič bežne v práci 8-10 hodín, prípadne taký čo podniká aj viac, to nie je chyba učiteľky. A čo tak nájsť si niekoho na stráženie.

ikke
30. okt 2013

ja len tak trochu "historicky": do roku 1989 ( a to si teraz kolke z vas budu musiet nastudovat wikipediu, ze preco prave do toho roku...) urcite ziadne jesenne prazdniny neboli. ani velkonocne, iba velkonocny pondelok bol volny, ale nadrabal sa pracovnou sobotou.

a plne chapem rodicov, ktori si, zial, nemozu zobrat ani len neplatene volno a mnohi z nich nemaju inu moznost ako nechat aj dost male deti same doma ☹ na to zial nemysli ani ta najsocialnejsia vlada s najsocialnejsim premierom a najreformnejsimi ministrami 🙄
rodina, akokolvek casto byva krasnymi slovami dekorovana za zakladny kamen spolocnosti, je v skutocnosti tym poslednym, na co sa v dnesnej politike berie ohlad.

zuzana76
30. okt 2013

@dadulak vsimam si casto ako vecne vyplakavate, kritizujete a nadavate na ucitelov, ja som ucitelka, mam dovolenku, ale momentalne sa idem ucit, pretoze studujem este dalsiu VS, predpokladam , ze vekovo sme bud rovesnicky, alebo ste este mladsia, takze sup sup prihlasit sa na dialkove studium a ist studovat nejaky pedagogicky smer, o par rokov budete moct vyuzivat vyhody prazdnin aj vy a nebudete musiet vyplakavat, ze nemate kam dat deti

hajajanka
30. okt 2013

Ked su deti male, zda sa im, ze prazdnin je malo. A ked vyrastu a sami sa stanu rodicmi, zda sa im, ze prazdnin je nenormalne vela a treba ich zrusit a to vo velkom mnozstve. Myslim, ze tie iste problemy budu mat aj nase deti. Prazdniny boli, su a budu a treba si to zariadit. Alebo nemat deti 🙂 Kocky ti tu dali vela rad, co s detmi cez prazdniny, staci si vybrat.

naty132
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wewe22
30. okt 2013

OK chapem ze ucitelia nemaju dovolenku ale v podstate nutene volno
tiez chapem zakladatelku temy je frustrovana z toho ze nema kam dat dieta, nehovoriac o tom ze materske skoly kopiruju prazdniny skolakov co uz je pritiahnute za vlasy
co ale velmi vystizne napisala je prenasanie ucenia domov, kamaratkina mala dostala na prazdnini tolko uloh ze musi pri nich stravit vacsinu prazdnin, zial nie vsetky deti si napisu ulohu za hodku, kedy si ma dieta oddychnut ak nie cez prazdniny?
system tu na MK urcite neprerobime tak sup sup polovica z vas je tak mudra ze mozu kandidovat do vlady a cely posahany system zmenit vela ststia 😀 😀 😀

bets
30. okt 2013

Ja sa tesim, mám dovolenku, zajtra aj muz, pojdeme na vylet. Ten čas tak rýchlo běží že za chvilu už budu deti zostávat same, riesit vlastne zaujmy a spolocnych chvil bude menej.

marisk
30. okt 2013

Juuuj to je velmi zle! Niesom ucitelka, aj ked som nad tym uvazovala, ale tie prazdniny im netreba zavidiet. Myslm, ze volno si zasluzia, pracovat s detmi je velmi zodpovedne a vycerpavajuce. K tomu u nas absolutne nedocenene, minimalne by ten ucitel mal byt vnimany ako autorita aj u rodicov, aj u deti. Ja sa uz naramne tesim, az si budeme s mojou babulkou robit ulohy do skoly. Asi by som bola sklamana, keby prisla z druziny a vsetko hotove 🙂 Pedagog nema nahradzat vychovu v rodine, ale ju doplnat. Ucitelia drzte sa 🙂

anjelicek26
30. okt 2013

My mame za sebou prave dva tyzdne jesennych prazdnin. Skola u nas zacala uz v auguste a po 2,5 mesiaci si dieta tiez zasluzi oddych. Ano zo zamestnanim je to tazke, ale su zberne skoly a aj skolky, ktore by deti ak treba zobrali. Len treba zacat nacas telefonovat a vybavovat. Rovnako denne tabory a tak podobne. Riesenie sa vzdy najde. Prinajhorsom lekar vypise ocr ci neplatene volno.

ichbinich
30. okt 2013

@anjelicek26:
Ja tu v Rakusku musim praveze "setrit" ocr... Mam narok na 2 tyzdne na rok!!! Takze raz kiahne a som jasna ☹ Manzel ma potom este narok na dalsie 2 tyzdne.
Ale plny suhlas, nejake riesenie je vzdy, denne tabory a pod. Ja mam stastie, ze mozem robit home office.
Tu je horsie to, ze kazda skola ma autonomne dni, ktore si moze zvolit, ze bude mat volno, 3 dni pocas skolskeho roku. Takze ak su dve deti na dvoch roznych skolach, je lahko mozne, ze jedno bude musie ist do skoly a druhe nie. A rodicia sa mozu naklonovat ☹

yukki
30. okt 2013

No aj pre zamestnanú samoživiteľku bez babkydedka ochotných si preraziť predkolenie pri pretekoch kto sa postará o vnúčatká je dosť veľká záťaž tieto prázdniny, povedzme v obciach kde nejaký náhradný program nie je.....my sme ich ešte nemávali, a to nemám tiež sto rokov.....dokonca sme mávali pracovné soboty hehe...... ale tak, hádam to aspoň tým deckám pomôže,keď už nám rodičom veru nie...tieto prázdniny.

keysi
30. okt 2013

Som učiteľka a dnes mám tiež vybratú dovolenku, ktorú mimochodom trávim tak, že len čo som poumývala okná na dome, už sedím pri pc a píšem záverečnú prácu na jedno vzdelávanie - v rámci svojej profesie. Takže si to skutočne "užívam". Okrem toho je to moje voľno po veľmi dlhej dobe, keďže letné prázdniny som síce papierovo dovolenku čerpala, ale napriek tomu som bola v práci s majstrami, ktorí rekonštruovali kúpelne v škôlke. A nakoľko som dochádzajúca, tak som tam s nimi pekne pobudla od rána od 07.00 hod, často do večera do 21.00 hod. Mnoho krát na dvoch rožkoch. O letnej dovolenke niekde pri mori si len snívam. A trvalo to 2 mesiace, keď sme už nastúpili krásne vynovení, s modernými priestormi, hádajte, koľkí rodičia sa pristavili a aspoň slovom pochválili prácu, námahu a ochotu ľudí, ktorí ešte v nedeľu do večera umývali obkladačky, aby sa stihlo otvoriť 02.09. a začať školský rok. Teraz mi napíšte, či mi závidíte tú dovolenku. Často krát svoje dovolenky využívame na vzdelávania a pod. A taktiež nedovolenkujeme celé letné prázdniny, v škôlke iba 3 týždne (z hygienických dôvodov), začiatkom júla a koncom augusta už fičíme a pripravujeme školský rok. Takže tú pridelenú dovolenku, ktorú máme zo zákona tak, ako aj iní, musíme niekedy vyčerpať. Niekedy aj vtedy, keď nám to nevyhovuje. Moja sestra pracuje v banke a keď nepríde, tak proste nepríde a nejako si bez nej poradia. Ju robota počká, ale učiteľku deti nie. Ale kedy ja môžem ísť a vybavovať napr. lekárov alebo administratívne záležitosti v dopoludňajších hodinách? Ja vtedy v tej škole chýbam a niekto ma musí nahradiť a keďže nechceme, aby to bolo na úkor kolegov, vybavujeme cez prázdniny, keď čerpáme dovolenky. Áno, presne vtedy, keď vy možno ležkáte pri mori na dovolenke, ktorú ste chceli ušetriť, aby ste nemuseli byť s deťmi cez jesenné alebo jarné prázdniny. Milí rodičia, slovo na záver: rodičov deťom nikto nenahradí a ani to nie je úlohou školy, preto si tých pár dní dovolenky pekne vyberte, spravte im super deň, niekam ich vezmite a venujte sa vlastným deťom.

nymeria
30. okt 2013

Z mojho pohladu: ucitelkam ich prazdniny nezavidim. za pracu ktoru robia by si zasluzili ovela lepsi plat. Lenze z druhej strany, pracujem v malom kolektive, 5 zien, z toho 3 maju skolopovinne deti. Ako si mame naraz vsetky brat dovolenku alebo OCR, ked ju potrebujeme vsetky prave cez prazdniny a navyse aj zvysne dve kolegyne chcu dovolenku pred sviatkami? a pracu si dnes kazdy vazi. Takze chapem aj matky, ktorym prazdniny komplikuju zivot.