Dieťa z profesionálnej rodiny bije moje dieťa. Čo robiť?

atrami
25. nov 2011

Poprosím o radu rodičov, ktorí majú dieťa v pestúnskej starostlivosti alebo sú profesionálni rodiča!!!
Syn má dlhodobo problémy s nevolnosťou, najprv v školke teraz v škole. Po dlhšom rozhovore priznal, že ho bije iné dieťa. Chlapec, ktoru ho bije je umiestnený asi 2,5 roka v profesionálnej rodine. Ale je nezvládateľný. Sťažnosti rodičia počujú z každej strany. Rodina sa o neho stará príkladne, ale 5 rokov žil v krutých podmienkach-bitka, hladovanie.
Neviem ako sa mám zachovať. Prehliadnuť to nemožem, a riešiť to treba, ale ako. Nechcem raniť vlastného syna, chlapca ani rodičov dieťaťa.

dida84
25. nov 2011

Určite by som zašla za triednou učiteľkou. Ak sú tieto bitky pravidelné, treba to začať čím skôr riešiť, pretože je to už vlastne šikanovanie. Keď to tí rodičia iným spôsobom neriešia, tak je jediný spôsob sa obrátiť na učiteľov a školstvo. Takýto chlapec by mal asi navštevovať aj nejakého psychológa. Skús sa dohodnúť s triednou na spoločnom stretnutí aj s rodičmi chlapca a nejako slušne sa o tom probléme pozhovárať a nájsť riešenie.

sisaha
25. nov 2011

@atrami tu nejde o to, ci ranis rodicov toho chlapca. ak by sa to neriesilo, tak sa de facto ublizuje najviac tomu chlapcovi, pretoze jeho spravanie nie je riesene...Urcite by som informovala ucitelku a ziadala stretnutie s rodicmi toho chlapca a tam prebrala moznosti. Psycholog bude nutny a ak by nenastalo zlepsenie, ziadala by som o preradenie toho chlapca do inej skoly. On sice nemoze za to, ze bol tyrany, ale nebude predsa teraz tyrane tvoje dieta nim, alebo ine deti..

atrami
autor
25. nov 2011

@dida84
@sisaha ,
chlapec je umiestnený v profesionálnej rodine. Jeho ,,mama" je kamarátka, takže som to už prebrala. Rovnako to bolo oznámené v škole. O tomto probléme vedia obe- matka, učitelka. Čo ma vyviedlo z roznováhy, že vedia dlho o tomto probléme, lenže nevedeli, že robí zle aj mojmu synovi.
Syn začal v škole vracať alebo doma ráno. Syn je veselý, obľúbený chlapec, tak sme mysleli, že má stresy z nového prostredia. Včera sa o tomto chlapcovi, priznal manželovi.
V škole ich bude učiteľka pozorovať a syn bude hovoriť o každom probléme. Tak uvidím.
Skor by ma zaujímalo ako postupujú profesionálny rodičia pri vzniku takéhoto problému. Či majú nejakého poradcu, ako postupovať.

najjulinka
25. nov 2011

@atrami ak je dieťa v profi, tak normalne patrí pod decák, čiže ma decakovsku psychologičku a može mať aj ine.... profi je čosi ako vychovavatel.. nema žiadne práva.. len poskytuje starostlivosť a vychováva.... odovzdava hlasenia o dieťati - periodicita zavisi od veku a stavu dieťaťa....

atrami
autor
25. nov 2011

@najjulinka ja viem, že profirodič je vlastne zamestnanec DD. Ale ako riešia takýto problém? Je povinná hlásiť takýto problém. Lebo neriešenie, to ešte zhorší a doplatí na to ten chlapec. Profimamine nechcem ublížiť, berie si vyslovene problémové deti a robí s nimi zázraky. Ale tento chlapček je asi tvrdý oriešok 😉

sisaha
25. nov 2011

@atrami neviem preco stale opakujes, ze nechces ublizit profi mamine. Ved jej predsa neublizujes tym, ze ma info o dietati. Ona je povinna to riesit, hadam sa nebude cakat, az ten chlapec vyvedie nieco horsie?

najjulinka
25. nov 2011

@atrami hlasi jasne... a aj decak sam može si overovať info, resp. škola može aj decaku priamo... ale v tých hlaseniach sa to hlasi a nie je dovod to ani zatajovať ...

atrami
autor
25. nov 2011

@sisaha ja viem, že povinná to riešiť, len chcem vedieť, či to musí niekde hlásiť. Inak to je zároveň kamarátka a o to je situácia pre mňa horšia.

muca1212
25. nov 2011

@atrami No keby niekto (HOCIKTO) siahol na moje dieťa, by som neriešila žiadne dilemy o tom či ublížim alebo neublížim niekomu cudziemu!!! veď bije tvoje dieťa.. to by som netolerovala nikomu na svete! Veď tvoje dieťa je chudatko bité a ty riešiš že ublížiš niekomu.....hmmmmmm?? veď nemusíš všetko riešiť hneď oficiálne, skoč za nimi osobne, a pokecaj s nimi, hm?

atrami
autor
25. nov 2011

@najjulinka čo sa stane ak sa situácia nezlepší a ja si budem žiadať napríklad razantné riešenie-preradenie chlapca na inú školu?

atrami
autor
25. nov 2011

@muca1212 to bola prvá vec, ktorú som urobila- hned som za ňou zašla. Na druhý deň bol manžel v škole, vyslovene učiteľka povedala, že ho ani ona nevie zvládnuť a to má 30 ročnú prax.

sisaha
25. nov 2011

@atrami ak je tvoja kamaratka trosku normalna a zisti, ze ani psychologicka pomoc a ina pomoc nezabera, tak sama navrhne jeho preradenie...

alexandra
25. nov 2011

Skus napisat maznacik007, verim, ze ona bude vediet poradit..

atrami
autor
25. nov 2011

@alexandra skúsim. Ďakujem.

@sisaha určite bude nadšená preradením. Ale čo je veľa, to je veľa. ☹

muca1212
25. nov 2011

@atrami a akože tým bol ich problém vyriešený??? kokos.. sila fakt.. tak si stopni toho chlapčiska vonku osobne a vysvetli mu sama že keď sa ho ešte raz dotkne pôjdeš rovno za jeho rodičmi, možno sa zľakne.. a keby už nič nepomáhalo.. tak ho daj do inej triedy, alebo školy. Niekde som čítala že takéto šikanovanie vie pekne poznačiť osobnosť dieťaťa na celý život... to neriskuj.. a to ako tá učiteľka už nič nerieši? a za tými rodičmi si nešla?

najjulinka
25. nov 2011

@atrami no je to tak ako pri bio dieťati..... ty nemožeš žiadať o preradenie nie svojho decka............. škola može požiadať o vyšetrenie žiaka psychologom či je vhodný do normalnej školy..... toť asi vsjo.. neviem.. nemam ešte školacke deti......

najjulinka
25. nov 2011

@sisaha on je v profi... prihlasku na školu a preradovanie rieši decák. .može to v decaku navrhnuť... ale decák tieto veci rieši....

atrami
autor
25. nov 2011

@muca1212 za rodičmi som bola aj za učiteľkou. Syna do inej triedy nemožem dať- v škole je len jedna. Preradenie do inej školy, by znamenalo, voziť ho do mesta a ak bude chodiť on, tak by som musela zobrať aj staršieho syna a namladšieho do inej školky, rovnako v meste.
Chlapčiska si počká manžel- je chlap ako hora, tak to zaberie viac ako ja 50 kilová osobka.

muca1212
25. nov 2011

@atrami jasneeee, nech mu vysvetlí !!! 🙂 ja by som mu tiež dala čo by sa do neho zmestilo!! držím palce !!
daj vedieť ako to dopadlo 🙂

jaduska
25. nov 2011

@atrami
@muca1212
Baby, ale tým, že si na toho chlapca počká manžel, tak tým len tomu chlapcovi ukážete, že problémy sa riešia systémom "silnejší vyhráva". Atrami - tvojmu synovi dá (možno) pokoj, ale nájde si iného - slabšieho a kým sa na to zase príde, že niekoho šikanuje...... 😒
Jednoznačne by mala tá jeho profi mama žiadať o pomoc odborníka, aj keď má s inými deťmi dobré skúsenosti, že sa jej podarilo ich prevychovať, občas aj majster musí požiadať o pomoc....

muca1212
25. nov 2011

@jaduska
@atrami
máš síce pravdu, ale keby niekto bil moje dieťa mám zahmlené pred očami a on je ten najdôležitejší, nikto iný, potom nech sa to rieši, samozrejme s tebou súhlasím, ale čakať na to kým sa niečo vyrieši u odborníka a zatiaľ mi bude biť moje dieťa, tiež nie je z psychologického hľadiska najlepšie pre bité dieťa = systém bijú ťa, nevadí vydrž, oni ho musia vyliečiť nechaj sa zatiaľ otĺkať ... ja by som to proste nevydržala pokiaľ ide o moje dieťa a myslím si že ani ty, keby bil niekto tvoje,.. hm??

atrami
autor
26. nov 2011

@jaduska manžel ho nezbije, ale určite sa zlakne viac ak mu dohovorí 120 kilový chlap ako ja 😉
Ona s nimi chodí k psychológovi. Rodičia aj škola o tom vie a budú dozerat na neho, ale nemožu byt všade, takže ich dostal na starosť aj starší syn a aj mladší syn má povolenie mu to vrátiť.
Ale asi by fakt potreboval preradiť do inej školy. U nás je jedna trieda prvákov a učitelka má v triede 26 detí a to je podla mňa moc. Chlapec potrebuje skor menší kolektív a individuálny prístup.

Učiteľka hovorila, že to skúša na každého, ale stačí ak ho ten druhý odsotí a dá mu pokoj.

jaduska
26. nov 2011

@muca1212 ja ťa úplne chápem, ja keď som rozmýšľala nad tým, akoby som reagovala, tak hneď prvé ma napadlo, že odchytiť si to dieťa a dať mu jasne najavo, že toto nedovolím.... ale tento prípad je špecifický, to dieťa bolo týrané, nič iné nepozná....je mi jasné, že bude trvať dlho, kým pochopí (ak niekedy pochopí), že to, čo robí nie je správne.... My sme tiež riešili s najstaršou dcérou niečo podobné, nešlo o fyzické, ale psychické šikanovanie v škole, dve dievčatá si ju zobrali na mušku a stále sa jej za niečo vysmievali.... U nás našťastie pomohlo, že si s nimi učiteľka pohovorila, tak som to nemusela riešiť ďalej....

@atrami neboj moja, ja som to nebrala tak, že ho manžel chce zbiť 🙂 Neviem, aké možnosti má škola riešiť to, ale podľa mňa by bolo dobre skúsiť priradiť mu asistenta učiteľa, aby mal zvýšený dozor a predpokladám, že ani učenie mu neide tak, ako by malo, takže pridelenie asistenta sa dá zdôvodniť....
A 26 detí v triede je fakt dosť....

irriss
26. nov 2011

@atrami
Bohuzel spolecnost ma tendenci takove deti omlouvat a obhajovat a neuvedomuje si , ze prave litosti vzhledem k jeho "puvodu rodiny" se stava "postizenym jedincem"
spolecnost casto nezvlada situaci a pomaha k reseni tzv. pomoci -integraci do spolecnosti" a zapomina na obet...
Obet se stava a roste s pocitem viny a nespravedlnosti a z vecne omlouvaneho jedince "diky" svym zpusobem se stava jedinec, absolutne neovladatelny, protoze neustale je jeho chovani "omlouvano"...litovano..muzeme to nazvat jak chceme..Neni nic horsiho, kdyz dite citi krivdu, nespravedlnost a jen kvuli tomu, ze se chrani dite - ci jednotlivec tzv. ze slabeho prostredi..a ne on poskozeny-obet.
Integrace "jedincu, co si prosla bolesti" neznamena omlouvat je, brat na ne ohledy, je treba jim razne ukazat a vysvetlit, ze TATO cesta nasili neni spravna..jakmile jednou zacneme omlouvat, dite se stane vycuranym jedincem a najde ve svem jednani nejen omluvu a le i styl zivota..nakonec se stane to, ze spolecnost rekne:
jooo, to je preci syn toho a toho..to ma v krvi..kdepak..jsme to my, co jsme ho na tuto cestu a styl zivota "odsoudili".. ☹

maznacik007
26. nov 2011

napisem ti IP

irriss
26. nov 2011

@atrami
Res to radikalne, mam postizeneho syna, ktery utrpel pred lety nekolik vaznych zraneni "diky" sikane...skupina techto deti byla prave slozena z deti z "oslabenych rodin" ☹
K jejich ochrane slouzi i zakony + samotny fakt jejich rodinneho puvodu..na obet se zapomina..a casem uuuplne zapomene. 😢

maznacik007
26. nov 2011

ja som ti napisala aj do IP ale tu je ten princip ze profesionalny rodic nie je zakonny zastupca dietata a preto ma zmysel s nim to riesit len do tej miery pokial on je to ochotny riesit v detskom domove ... je len otazkou ci to hlasi domovu a ako sa k tomu domov stavia....
je naozaj mozne ze chlapec ma poruchy spravania co by vzhladom k anamneze nebolo nic divne a preto mu treba vyhladat specialnu skolu ale toto vsetko treba odkonzultovat s domovom... a to by mala vediet aj skola ... ze taketo veci ma riesit aj s domovom...
osobne by som skusila este porozpravat sa s profi ci a ako to riesila s domovom a ak ta odpoved neuspokoji tak by som si tam zasla a doriesila si to v domove osobne oni jediny mozu nariadit preradenie dietata prip. psych. vysetrenie atd...

k zbitiu dietata tak o tom ani neuvazuj jednak by si manzel narobil problemy a jednak to pri dietati co preslo fyzickym tyraznim je absolutne neucinne resp. to skor vyvola este horsiu naslednu reakciu voci inym...

v tomto smere by som odhodila zabrani a riesila to s tym kto ma na to kompetencie... profirodic moze vyuzit pomoc jednak detskeho domova a jednak konzultacie neziskovky ich poskytuju bezplatne /psycholog spec. pedagog/

sisaha
26. nov 2011

@irriss napísala si to krásne a výstižne 😉

irriss
26. nov 2011

@sisaha
mozna krasne napsane ale SMUTNA realita na vlastni kuzi, tudiz vim, co pisu, protoze v kazdem slove je zkusenost a zaroven bolest..
domluva je zbytecna, je nutna "prima akce - pisemna akce - primo ke kompetentnim organum-ke koreni veci"
Spolecnost OBHAJUJE delinkventy, chce dokazat, ze spolecnost je silna, ze se dokaze o zdravou integraci delinkventa postarat..realita je vsak ta, ze se jedna na ukor postizeneho, obeti zustanou trvale nasledky..a vinik vi, ze cokoliv provede, je omluven a vdeci za to prave svym predkum... 😉
tzv. zlata tezba VYHOD prostrednictvim cizi bolesti.. 😢

sisaha
26. nov 2011

@irriss ano, šikana je vážny problém tejto spoločnosti, pred ktorým vela ludí zatvára oči... 😒