Dieťa nie je prijaté na základné školy

tajfa
15. máj 2024

Nakolko v obci nemame statnu skolu iba cirkevnu kde nemusia brat deti s trvalym pobytom tak som synceka prihlasila aj na dalsie tri skoly. Syncek bude mat v juli 6 rokov. Podla uciteliek, psychologicky aj logopedicky je riadne na skolu pripraveny. Na zapisoch ho chvalili aky je sikovny a aj tak ho nikde nezobrali. Vacsinou z kapacitnych dôvodov. Spádovú školu uz zial nemáme. Obec ma viac ako 3tis. obyvatelov a kapacity okolitych obci nestacia. Okres BA. Ako mam postupovat ked ho nikde nezoberu ani po odvolaniach?

anjelicek26
15. máj 2024

Tak ako ty urcite podali viacere prihlasky aj ini rodicia... chod do tych skol a spytaj sa, ci skutocne vsetci nastupia, ze chces ist na cakacku... a zatedy obvolat vsetky (aj vzdialenejsie) skoly... niekde ho vziat musia a nejaka skola pre vas MUSI byt spadova pre vasu obec... ale jasne, miesto si nevycaruju, ked je plno, je plno. Dieta ma povinnu skolsku dochadzku.

maciatkolulu
15. máj 2024

@tajfa musíte mať spádovú školu,ťa cirkevná je súkromná?

januska12323
15. máj 2024

Musíte mať spádovú školu a dochádzka je povinná, niekde ti ho umiestniť musia.

pribinak
15. máj 2024

Treba podať odvolanie. Ak mate v obci trvalý pobyt tak máte aj spádovú školu. To je nezmysel že nemáte spádovú školu

Máte b obci kde žijete trvalý pobyt?

nadush
15. máj 2024

Škola, do ktorej patrí podľa trvalého pobytu ho musí vziať.

zuzanaete
15. máj 2024

@nadush Nemusi dieta zobrat ani spadova skola, ak im to kapacita neumozni. Napr. v obci je 30 buducich prvakov, ale z kapacitnych dovodov mozu otvorit len 1 triedu.

zmrzlinka2021
15. máj 2024

@zuzanaete Skolska dochádzka je povinná. Skola nemoze odmietnut absolvovanie niecoho co je povinne, toboz nie spadova.

pribinak
15. máj 2024

@zmrzlinka2021 ak sa naplní kapacita, tak aj spadova škola môže odmietnuť.
Vtedy VÚC zabezpečí inú školu.

Toto je problém satelitov BA, predávali sa pozemky, ľudia stavali domy o 106 a občianska vybavenosť nízka. V satelitoch často chýbajú skolky školy a rodičia si často nechávajú pobyt v Ba a potom musia deti voziť do škol do Ba

nadush
15. máj 2024

@zuzanaete v takom prípade sa treba obrátiť na odbor školstva a riešiť situáciu, že spadova škola ju odmietla z kapacitných dôvodov.

tanyan
15. máj 2024

Kontaktuj odbor školstva na mestskom úrade podľa trvalého pobytu alebo vuc, aby ti povedali kde je voľné miesto a ako máš postupovať.

zuzanaete
15. máj 2024

@zmrzlinka2021 Moze odmietnut, lebo su normy na pocty deti a napr. tych 30 deti proste do 1 triedy dat nemozu a skola sa len tak nenafukne. @pribinak vysvetlila.

simca06022011
15. máj 2024

Obrátila.by som sa na zriaďovateľa. Riadny cirkus tento štát.. A potom maj deti...len nervy v kuse od jasiel a už aj so základnou skolou

luccija
15. máj 2024

@tajfa niekde ho musia zobrať.Tusim aj Most pri Bratislave mal také problémy, alebo iná blízka dedinka a museli voziť deti do vzdialenejšej obce.Neviem si predstaviť čo v prípade, že žena žije sama či rodina nemá auto atď...

mamina7070
15. máj 2024

Obec/mesto musi zabezpecit jw to ich povinnost oslov ich posomne so ziadostou o urcenie skoly kde si bude dieta plnit skolsku dochadzku

obec musi potom preplacat cestovne

veronikavaneska
16. máj 2024

@tajfa ahoj asi si z Hviezdoslavova. Tento rok otvorili elokované pracovisko v Eliášovciach aj pre základnú školu. Tam ste sa hlásili lebo tá je spádová škola.
https://www.hviezdoslavov.sk/novinka/82717/zapi...

janocka
16. máj 2024

@veronikavaneska hviezdoslavov nie je okres BA, autorka píše, že je to obec v okrese BA.

janocka
16. máj 2024

spádová škola musí byť. V Miloslavove bol problém, že nebrali deti z kapacitných dôvodov, tak chodili deti do školy do Ružinova a/alebo Podunajských Biskupíc.
Devín tiež nemá školu - má iba súkromnú - tak deti odtiaľ chodia do Devínskej.
Takže ak je v obci len cirkevná, musí byť spádová aj necirkevná, štátna

margitaf
16. máj 2024

@luccija v Zálesii to tak je ,že ich spádove školy sú vo Vrakuni a kvôli tomu zaviedli aj školsky spoj ,hej riadne na hlavu ,stavať o 100 300 ale nemáš kam dať dieťa do škôlky a potom do školy

janocka
16. máj 2024

@tajfa
https://geoportal.bratislava.sk/pfa/apps/webapp... tu si podľa tvojej adresy zisti, ktorá škola je vaša spádová

anonymous87
16. máj 2024

Viem ze u nas (presne satelit Ba/Most pri ba) pred dvomi rokmi nasa skola nebola schopna prijat vsetkych prvacikov z kapacitnych dovodov. Ale obec spolu s riaditelom zabezpecili nastap do skoly v MC Vrakuna (myslim, ze bol aj ponuknuty zvoz vsetkych tychto deti)

veronikavaneska
16. máj 2024

@janocka hej je to hneď vedľa ba okresu preto sa píše skôr ba ako ds. A je odtiaľto. Už roky tu je ťažká situácia so školami. Ale tento rok už máme školu dedinskú aj keď nie v našej dedine 😅 ale cca 11 km úplne mimo😅

natiblaskova
16. máj 2024

@maciatkolulu cirkevná není štátna. Tým pádom neni spadova

natiblaskova
16. máj 2024

@maciatkolulu cirkevná logicky patrí pod cirkev

h2
16. máj 2024

@janocka A čo je to "obec v okrese BA"? Hviezdoslavov je obec v okrese Dunajská Streda, Trnavský kraj. A napríklad Miloslavov je obec v okrese Senec, Bratislavský kraj. Pod termín "obec v okrese Bratislava" spadajú len priamo bratislavské mestské časti.

maciatkolulu
16. máj 2024

@natiblaskova cirkev nepatrí pod stáť na sk? Je ako v Rakúsku ? Nejaké cirkevné súkromné lýceum? Lebo čo ja poznám v ba cirkevné základné školy,berú spadovo.

natiblaskova
16. máj 2024

@maciatkolulu nie. My sme sa hlásili do škôlky aj syn chodí do školy. V škôlke povedali, že nie sú spadova škôlka nakoľko patria pod cirkev

janocka
16. máj 2024

@h2 Ked sa tu spomenul Hviezdoslavov, spomenula som aj Miloslavov. Viem, ze tie spominane obce nie su BA okres a ze len mesto BA a mestske casti su BA okres. To bolo len priklad, ze tiez satelit a problemy s umiestnenim deti.

h2
16. máj 2024

@janocka Ja som spomenula ten Miloslavov, lebo tu bývam. Bohužiaľ, problém s umiestnením detí do školy tu máme, nechcem si predstaviť, o čo horšie to musí byť v tom Hviezdoslavove. ☹️

janocka
16. máj 2024

@maciatkolulu v Karlovke je cirkevne skola a nie je spadova. Na tom linku co som dala vyssie je presne vidiet ktora ulica, dokonca ktora bytovka a ktory vchod v nej patri k akej skole. Cirkevne su nespadove

janocka
16. máj 2024

@h2 kamoska tam tiez byva a hovorila mi o tom, ake su problemy. Pred par rokmi ze bola aj nejaka trieda v kulturaku, lebo nemali kam deti dat. A mnohym detom ze odporucali odklad, lebo ich naozaj nemali kam umiestnit.
Toto je nefer, ze starostovia umoznia developerom predavat pozemky, stavat bytovky a nedaju im podmienku, aby spravili obciansku vybavenost