Ako u vás funguje školský klub?

anketkarka
11. dec 2017

Mám prváčku a doteraz som bola presvedčená, že družina je na to, aby sa postarali o dieťa od kedy skončí škola až po príchod rodiča po dieťa. Ale už je december a bez ohľadu na to o koľkej prídem po dieťa, tak musím čakať. Keby pár minút, ale väčinou je to dlhšie, niekedy aj vyše pol hodku. Otec staršieho dieťaťa mi povedal, že už štvrtý rok je to u nich tak. Bez ohľadu na to či niečo tvoria, nacvičujú, alebo píšu úlohy. A keď nestihne dokončiť výtvor a už si idú robiť domáce, tak ešte aj ten musí doma dokončiť a má ho vraj tiež na domácu úlohu. Myslela som, že aktivity ich majú zabaviť a nie ešte pridať ďalšiu domácu. A keď nejde na krúžok organizovaný školou, tak na edupage má nahraté chýbanie. Však to je len krúžok, nie povinná dochádzka? Aj vy toľko čakáte, keď prídete po dieťa kým dokončia každú aktivitu? Alebo sa proste dieťa pobalí a ide?

pribinak
11. dec 2017

A co ked ma nahraté ako chytanie? Ved to maju ako svoju evidenciu, nic viac. Z toho zas netreba robit vedu.
Rozprávala di sa uz s vedúcou družiny, aby ti to objasnili? Lebo robit úsudky na základe “vraj” je cudne.

veronika9797
11. dec 2017

@anketkarka no neviem, mne to pride cudne takto zatazovat deti po skole.....akoze ano, maju tam este svoje cinnosti a tak, ale domace ulohy??? ucim na ZUSke a ani tam domace nedavam, ved v skole maju toho dost.....a to su znamkovane deti s dochadzkou na vysvedceni....... :O

fokuska
11. dec 2017

@anketkarka A ked si prides po dieta tak ti druzinarka povie cakajte a ty poslusne cakas? Nekomunikujes, nepytas sa co sa deje, preco cakas, aky je system? Nepovedali vam na zaciatku ako to bude fungovat, ake su pravidla?

Co sa tyka kruzkov - musia sa evidovat pretoze su nahlasene u zriadovatela a je na nich urobeny rozpocet, aj na toho kto kruzok vedie. To si vyzaduje riadnu evidenciu. Ak nie je dostatok deti tak sa kruzok zrusi, skola s tym ma tiez papierovacky. Ked si podpisovala prihlasku tak tam muselo byt napisane ako to bude a stavim sa ze tam bolo slovo "zavazne" - tym sa zavazuje ze tam chodit bude.

zuzana76
11. dec 2017

@anketkarka aj na kruzku sa eviduje dochadzka, bez ohladu na to ci ide o skolu, ci o inu instituciu, jednoducho to musia evodovat, aby vedeli dokazat,ze to dieta tam skutocne bolo

u nas sa dieta pobali a ked nedokoncilo aktivitu, moze ist s rodicom domov, moj maly niekedy protestuje, ze to este nema hotove, tak bud to zbalíme a dokoncime doma, co teda vôbec nepovazujeme za domacu ulohu ale zabavu - vacsinou ide o rozne vytvarne vytvory, alebo si to dokonci este tam, pokial to nie je na dlho a inokedy sa zbalíme a hned odchadzame, pokial mu na tom tak nezalezi

nechapem tvojmu rozculenie, ved vychovavatelke v SKD povedz, ze doma uz vytvor nebudete dorabat, ze na to nemas cas a dieta si pobal a vezmi, ale pokial sa dieta prihlasilo na nejaky kruzok, tak nevidim velmi dovod vyberat ho z kruzku pred ukoncenim, ved si chod za ten cas nakupit, aby si tam nemusela stepovat, ale ja teda na deti cakam, pokial boli na nejakom kruzku a to aj hodinu a pol, vzala som si tam knihu a citala som.

marfikchov
11. dec 2017

Som vychovavatelka v ŠKD a moje deti robia veci na báze dobrovoľnosti a zas niektoré nechcú ísť, kým si nedokoncia, prip. rodič povie, že počká. Určite tam nasilu nikoho nedrzim, skôr deti surim, že mamina čaká, nech sa rýchlejšie bali, prip. vec dokončí doma či na ďalší den. Podľa mňa zas len nafuknutie problému, čo problém nie je. Keď povies, že si berieš dieťa a hneď, tak s tým isto nemá nikto problém. Však je tvoje.

anketkarka
autor
11. dec 2017

@fokuska vsetci cakaju, taky je tam zvyk, tak co mam komentovat, ked na cakacke so mnou je xy dalsich rodicov. Chodi na viac kruzkov. Prihlasku som podpisovala len na mimoskolsky kruzok. Inak som podpisovala, len ten skolsky poukaz ci ako sa to vola a nic zavazne som si tam nevsimla. Neviem o tom, ze by kruzky boli zavazne. Maximalne to, ze sa zavazne rozhodnes dat ten poukaz na dany kruzok.
Na kruzok nechodi ked je nachladena, vtedy chodi len na povinnu skolsku dochazku a neostava ani v druzine.

janinah
11. dec 2017

Mali by ste mať určený čas,kedy presne dieťa môžeš vybrať napr. o .15....15.30....16...určite deti vyrušuje,ak niečo robia,úlohy píšu,treba s asústrediť a každých 5 minút príde nejaký rodič pre dieťa..my sme tak mali...

janickacrazy
11. dec 2017

@anketkarka Napr. moj syn nikdy nechce ísť domov z družiny, lebo jemu sa tam proste páči, takže vždy nanho čakám, respektíve som začala prenho chodiť až tesne pred záverečnou, lebo aj tak to nemalo zmysel ho prehovárať, aby išiel domov skor. Ale ked ho chceš zobrať skor, tak ti ho proste musia dať, ved je to tvoje dieťa. Nám akurát hovorili, aby sme pre deti nechodili skor ako o 14:00, lebo vtedy robia nejaké aktivity, tak aby si to stihli dokončiť. Moj napr. odmieta robiť DU v družine, ostatné deti si ich tam porobia, no moj sa radšej hrá, družinárka s tým nemá problém, podľa mna sa proste treba normálne dohodnúť s nou.

anketkarka
autor
11. dec 2017

@marfikchov nie je to mozno problem, len mi to pride divne, lebo som cakala presne taky pristup ako popisujes ty, na baze dobrovolnosti, ak rodic pocka...nikto sa nepyta...vychovavatelka len povie, treba pockat...a vsetci cakame...normalne je asi povedat, ze co robia a ci teda ma casu rodic cakat...teda aspon podla mna je toto normalny pristup, preto som zalozila tuto diskusiu, ze mozno sa mylim a normalne je nieco asi ine v skolach...

deninka233
11. dec 2017

To je super, že vaše deti si robia úlohy v družine. Nám rovno povedali že družina je na oddych a hru a domáca úloha má v názve “domáca” aby sa robila doma.
A potom to tak vyzerá. Syn unavený z celého dňa a my ešte unavenejší z celého dňa si akurát tak skáčeme do vlasov namiesto úloh. Sústredenie -10 bodov, len si vymýšla, vrieska po nás a nakoniec to aj tak odflákne.

sardinka32
11. dec 2017

@anketkarka Tak ja neviem, ale sla by som za tou ucitelkou a povedala jej priamo, ze cakat nemozem, pretoze sa ponahlam. Nech si ostatni rodicia cakaju, ked sa nikto neozve. Ja nechapem podstatu tohto Tvojho "problemu"...a to ze maju dokoncit vytvory na doma by mi asi tiez islo na nervy, ale tak ked neurobi, tak co? Dostane patku? Asi nie, no tak kaslat na to a povedat ucitelke, ze ked bude mat cas nazvys, dokonci, donesie a ked nie, tak nie. Ja by som z toho vedu nerobila.

mamutka
11. dec 2017

@anketkarka keď mal syn krúžok, ska som vždy poňho až keď skončil. Ale pokiaľ bol deň bez kruzka, keď ho zavolám, ide a nikto to nerieši. Vychovav.je len rada, ze deti postupne odchádzajú a mňa by ani nehlo trčať tam a neriesit prečo ho nepustia.
Ľudia majú aj iné povinnosti, buď rôzne krúžky mimo školy, letia vyzdvihnúť ďalšie dieťa inam, alebo k zubárovi.... Keď nemá niečo hotové, berie to domov a hotovo.
A úlohy si ako prváci nemohli robiť v družine, ze dieta potrebuje, aby mu rodič aj poradil, ze jedna vychovav.nedohliadne na všetkých, aby to urobili dobre. To beriem, v prvom ročníku to je ťažšie. Teraz si v druzine bežne urobí úlohy, je tretiak.
Akurát, ze prvak so zamestanymi rodičmi príde domov tak neskoro, ze tie úlohy uz ledva vladze urobiť 😕

stromceky
11. dec 2017

Druzina hlavne nie je holubnik, aj tam je stanoveny režim, pravidla. Vychovavatelka, nie je pani, ktora len postrazi deti kym pride rodic. Ma tiez pg vzdelanie a plni plan prace urecny prr skd. Mohla by si kludne ocenit, ze nieco robia... a keby 25 rodicov vyberalo deti kedy chce, to si neviem predstaviť. U nas je urceny cas, napr. 15:00,15:30,16:00 a vtedy sa vyberajú deti a podla je aj nastaveny program.

pribinak
11. dec 2017

U nas su od 14.00 do 16.00 hod školské kruzky. Sme na to upozornení, aby sme v tomto case nevyberali deti z družiny. Jednoducho to rudi priebeh krúžku a narúša to cely program.
Mame si deti vybrat bud pred, alebo po krúžku.
Ine je, sk ma dieta termin j doktora ci cestuje.
Ja nechapem, ze ked ti nevyhovuje system, preco sa o tom nejdes porozprávať.

anketkarka
autor
11. dec 2017

@stromceky no u nas nie je stanoveny cas, takze v podstate holubnik. Chapem, ze maju aktivity, ale ano naozaj som si myslela, ze je to kvalifikovana pani, ktora postrazi kvalifikovane deti. A tie aktivity ocenujem, ale naozaj som si muslela, ze su na baze dobrovolnosti. Prave o tom tato diskusia. Ziaden problem, len zistujem kde a ako to funguje, aby som nebola za divnu, ze teda si myslim, ze je to holubnik a ta pani ma kvalifikovane postrazit moje dieta kym pridem a potom so mnou komunikovat, ze teda s detmi robi taku aktivitu a ked nemam casu cakat, tak si ju ma dieta dokoncit doma, lebo je to dolezita uloha a teda domaca uloha.

stromceky
11. dec 2017

@anketkarka yak potom je chyba vo vedení, ze rodicia nemaju určené casy ma vyberanie deti. Tak aby nikto nemusel ma nikoho cakat ;) s tym som sa este nestretla... mozno. Navrhnúť riaditelke, alebo na rodicku, ked hovoris ze viacerí cakate

eliska13
11. dec 2017

@anketkarka nikdy to u nás tak nebolo.Ani sme nemali presne určené hodiny kedy ísť po deti.Po obede išli von na dvor, potom sa hrali v triede, kreslili, lepili, ak prišiel rodič dieťa vstalo a išlo nič si nemusel doma dorabat.

kenzom
12. dec 2017

Keď si dieťa prihlásila dobrovoľne...tak si dobrovoľne súhlasila že tam chodiť bude.... nechápem, že nevieš kedy sa tie krúžky konajú...na to majú takisto rozvrh..inak by sa zbláznili... už pri prihlasovaní býva určený čas kedy sa aký krúžok koná...

25daniela
12. dec 2017

U nas sa vyberaju deti z druziny o 15 00 a 16 00. Potom v dlhej druzine uz kedykolvej. Deti pridu pripravene na odchod a nikto necaka, pretoze kazdy vie, o ktorej ide domov a nerobi pri tom cirkus, aktivity su prisposobene na tie casy.

kamajka
12. dec 2017

@anketkarka
U nás tiež môžem prísť po dieťa kedy chcem. Občas čakám, ak na niečom pracuje, ale väčsinou mu vychovávateľka povie, že si to dokončí inokedy a je vybavené.
Porozprávala by som sa s vychovávateľkou na Tvojom mieste, opýtala sa kedy je najvhodnejší čas na vybratie dieťaťa z družiny a teda dokončovanie aktivít by som vôbec neriešila. Ak by malo dieťa na to náladu doma tak nech si dokončí, ak nie tak nie. Alebo ako radil niekto vyššie, prebrať to na rodičovskom združení.

zora2018
12. dec 2017

@anketkarka u nás sa deti vyberajú kedy chce rodič. Máme na vychovávateľky mobily. NIe je problém. Bol pokus zaviesť presné časy na výber detí, ale rodičia protestovali. Veď každý sa vždy ponáhľa, deti majú poobede svoje aktivity a nie, aby som tam čakala ešte kým niečo dokončia každý deň, príp. na čas kedy ho môžem vziať. Čo sa týka krúžkov v škole, áno sú, ale moje dieťa nechodí na krúžky v škole. Chodí mimo školy. V družine sa hrajú, písu úlohy (okrem prvákov) a ešte s nimi robia súťaže, divadielka, skrátka sa im im venujú. Fungujú do 17:30 h. Vrátane rannej družiny.

malicka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alaguema
12. dec 2017

@anketkarka mne to pripadá riadne na hlavu, čo tu opisuješ. My nečakáme, dieťa si vyzdvihnem kedy ja môžem/potrebujem a hotovo. Obvykle máme ešte nejaký program, nemohla a nechcela by som tam pol hodinu vyčkávať (nechápem prečo). DÚ si robia deti, ktorých rodičia chcú, resp. ak deti chcú. Inak sa voľne zabávajú medzi sebou, alebo behajú po dvore. Tento systém, čo tam máte, by mi absolútne nevyhovoval a určite by som trvala na tom, že si chcem dieťa vyberať podľa môjho harmonogramu a žiadne čakanie. A dokončovať povinne úlohy ešte aj z družiny??? Pani evidentne trpí syndrómom premrštenej dôležitosti. Úplne pokojne by som deťom povedala, že to robiť nemusia a pozrela by som sa na to, čo by z toho akože robila milá pani družinárka.

luciola
12. dec 2017

určite by to treba riešiť s riaditelkou alebo s pani učitelkou družina je na to aby tam bol dozor pre dieta ktoreho rodiča su v praci moj maly chodil rad do družiny bola rano od 6 kym nezačne vyučovanie tam sa hrali s hračkami a potom ich pani družinarka zaviedla do triedy a poobede bola do 17,0 chodili vonku a hrali sa ziadne ulohy z nej nemali a keby mali určite nerobim ich s nim ak by nechcel a zatažovalo ho to a hned mi ho dali poobede ked som z prace pre neho prišla treba si určiť pravidla s pani družinarkou

jasminet
12. dec 2017

u nas sa chodi pre deti kedy rodic chce a potrebuje, nie kedy druzinarka dovoli. mam dalcsie 2 deti,dcera skolacka aj kruzky mimo skoly na ktore sa treba dostavit vcas. pridem, od vchodu zazvonim do triedy (do skoly ani triedy sa nedostanem) a do 5-10 min ju mam oblecenu u seba (podla toho ako sa suchce). niekedy sa ofuci, ze nieco robili a cchela to dokoncit (smola, dokonci to druhy den), niekedy mi vynada, ze co som skor neprisla.
ulohy si ako prvaci pisat nesmeli, ako druhaci ano, teraz zas nemozu.
ak je na kruzku v skole, tak sa prisposobim kruzku a chodim az po jeho skonceni (rovnako aj u syna v skolke). ale ak je odcestovana (chora, lekar, ina povinnost), tak asi si ucitelka urobi zaznam, ze nebola, ale urcite sa z toho nestriela...

jasminet
12. dec 2017

@anketkarka inak, celkom by ma zaujimalo - to, ze si vytvor z druziny maju VRAJ dokoncit doma na ulohu - to ti povedalo dieta, alebo si sa na to pytala aj priamo vychovavatelky? mne totiz ked sa nieco nezda, alebo ma zaujima, tak si odchytim vychovavatelku, ucitelku a opytam sa - mozno aj na kravinu, ale chcem vediet ako to je v skutocnosti.
a keby som mala cakat pol hodinu kym sa dieta dostane zo skoly, asi by ma certi uchytili, po 10 min by som volala znovu, ze kde je a ziadne cakanie - ponahlam sa a hotovo....

katkabalon
12. dec 2017

Unás to funguje na báze dobrovolnosti, dokonca skupiny su pomiešané vekovo a dcera 1. ročník chodí so synom 4. ročník deti naozaj stíhajú veľa v tej družine . 1. píšu domáce doma ale ostatné ročníky v družine poprípade ako sa rodič dohodne. Naša družinárka je fantastická, dcéra má gymnastiku mimo školy aj syn má judo mimo školy tak veľmi často to funguje tak ,že si prídem po deti kedy mi vyhovuje a tiež večšinou jej zavolám aby sa pripravili a už ich iba vyzdvihnem na parkovisku poprípade zavolám družinárke ,že ich može poslať domov samých. Prváci nesmú chodiť sami iba s doprovodom súrodenca ak im dá rodič písomný súhlas.V družine majú program rozny aj podľa počasia. Veľa s družinárkou komunikujem naozaj ma veľmi individualny prístup k deťom podľa toho čo ich baví aj v vlastne podľa potrieb rodičov.

fokuska
12. dec 2017

@anketkarka No ved prave to, ze ked na cakacke je xy dalsich rodicov, tak bud na rodicovskom alebo ked pridem po dieta, tak poprosim druzinarku ci s nou mozem hovorit - spytam sa, aky je system, ci su vyhradene casy, kedy je vhodne deti vyberat atd. A podla toho sa prisposobis, alebo ak nevyhovuje, tak poprosis o zmenu, alebo jednoducho sa dohodnete.
Kto nic nepovie, tak ako ma druzinarka vediet ze veci nevyhovuju.

Co sa tyka chodenia na kruzkov, tak tiez, zavolat do skoly, prist na rodicovske, alebo na konzulacne hodiny - to uz ma kazda skola alebo ucitelka nastavene inak - tak sa informujem, kde vsade mam dieta prihlasene, ake su pravidla danych kruzkov atd. A ak sa raz prihlasis, tak je logicke, ze ocakavaju ucast a ked nie je, tak zapisu absenciu, ved to zas nemoze byt hlubnik, musi byt evidovane kde sa kedy dieta nachadza.

Je to vsetko o komunikacii, kym sa ty v skole slusne neozves, ze by si chcela viac informacii, alebo zmenu...

tery29
12. dec 2017

Ja by som sa porozprávala s družinarkou..

fokuska
12. dec 2017

@alaguema Myslim si, ze povedat detom ze to robit nemusia nie je najstastnejsi napad.
Najprv by som sa porozpravala s druzinarkou, ze ako to je. Ak by naozaj trvala na tom, ze musia dokoncovat take veci doma, tak si to vydiskutovat s nou.

Nie zhadzovat druzinarku (ktora je tiez istou autoritou pre dieta v druzine, tak ako ucitelka pocas vyucovania) tym, ze popries jej slova. Potom ju dieta nebude posluchat ani v inych veciach? Ked druzinarka povie dokonc si to a mama na to uplne pokojne povie, ze nemusis.