Ako sa zmenil váš prváčik a čo už vie?

xlucia
6. jún 2012

maminky prvakov, prosim vas ako sa zmenili, dospeli, vyrastli........ vase deti pocas prvej triedy?
na konci prvej triedy uz uvladaju abecedu a pocitaju do kolko?
co sa este naucili?
maju uz prehlad v case?
zvladaju si na konci roka robit ulohy sami, alebo im pomahate?
ako ste nabehli na system skolaka, ze uz ma aj povinnosti, ulohy....
je samostatnejsie dieta? v rozmyslani, v obliekani atd....

nela82
6. jún 2012

kazde dieta je ine 😉 Uvidis sama,ked ti syn nastupy do skoly. 🙂

sympa1
6. jún 2012

@xlucia urcite sa zmenila moja skolacka 🙂 v tom ze do skoly sa predtym tesila a teraz prevracia očami 😀 chape ze ma svoje povinnosti, ze treba najprv ulohy potom sa hrat..uz si dokonca pamäta odkazy od pani ucitelky ze co treba doniest co sa naucit a podobne...vie celu abecedu..krasne uhladne píše..čita bez chyby 😎 a dosť rychlo...v čase sa moc neorienutje este...len tak vramci skoly..ze ked pojde do druziny tak za chvilku pridem . obleict sa vie sama, to vedela aj v skolke..ale zacala si vsimat ze kto ma aky mobil v skole dotykovy a podobne 🙄 do skoly ju este vodim ale uz chce chodit sama, snad od 2 triedy 🙂

alena16
6. jún 2012

Abecedu ovlada, v citani nastal zlom asi tak na pol roku, odkedy uz cita podstatne lepsie. CO sa tyka matematiky, scitaju a odcitaju do 20, ale vies uz aj vacsie cisla. Hodiny este dokonale nepozna, ale vie, podla digitalnych hodin rano, ze kedy uz nestihame prist na cas 🙂
Ulohy, co ma na pisanie si uz vie urobit aj sam v druzine, co maju na citanie zo slabikara, to musi samozrejme robit doma a niekto musi pri nom sediet a kontrolovat, ci to spravne cita. Odkazy od ucitelky si pamata vascinou iba nepresne, chaoticky, este ze to mavaju aj pisane v zrkadielku...
Co sa tyka este robenia uloh, tak byval vecer plac, ze sa mu nechce, ze sa este nestihol pohrat, ale uz sa to postupne lepsi. Ale treba mu kazdy vecer pripomenut, ze si ma zbalit tasku. Obliect sa vedel uz davno, na telesnej a plavani vzdy sutazia, ze kto sa skor prezlecie, ci chlapci alebo dievcata, takze tam sa vsetci vycvicili 😀
Urcite je to velka zmena, ale povedal, ze do skolky by sa uz nevratil, je hrdy na to, ze uz je skolak...

xlucia
autor
6. jún 2012

@nela82 nuz tvoja odpoved mi fakt pomohla

bonaquaba
6. jún 2012

moj maly ide do skoly od septembra, tak tiez som zvedava aky bude, aj ked on je velmi sikovny sam sa naucil abecedu, uz vie citat, pisat aj uz pocita, tak ja sa zase boojim, aby v skole sa nenudil, nestagnoval a najradsej, keby bola nejake specialna trieda pre deti, ktore su sikovnejsie, tak by som ho tam dala,
a na druhej strane ako pise sympa1 deti sa najprv tesia do skoly a zrazupo dvoch tyzdnoch maju averziu k nej a su radi, ked tam nemusia ist a je to urcite aj tym, ze uz ma nejake povinnosti - ucenie, nie je to len o hrani ako v skolke a mojnapriklad velmi nerad v skolke pracuje so zositmi - oni si tam pisu kreslia aon to nerad robi, tak ani skola ho asi velmi nebude bavit, uvidime co prinesie cas

nela82
6. jún 2012

@xlucia asi si ma zle pochopila-vobec som to nemyslela zle 😉

Kazde dieta je ine..mojmu synovi v prvej triede bolo zistene,ze je dyslektik...cize nic prijemne ☹
Cely prvy rocnik nevedel citat-len po slabikach..no pred koncom skolskeho roka a hlavne cez prazdniny sa do toho dostal 😵

xlucia
autor
7. jún 2012

@nela82 a ako sa z toho dostal? tato diagnoza je predsa na cely zivot, nie?

bodka13
7. jún 2012

@xlucia nie "z toho" ,ale "do toho" sa dostal 😉 ...predpokladám,že našli spôsob ako sa správne učiť 🙂

andrejecka
7. jún 2012

moja dcéra hodiny poznala už ako škôlkarka, ale keď jej poviem že za hodinu budeš doma, tak vtedy ich nepozná 🙂 🙂 , na konci prvého ročníka už väčšina detí pekne súvisle číta a počítajú len do 20, úlohy si robí sama a ja jej to len skontrolujem a hlavne ju povzbudzujem a možno preto je taká samostatná

syslica
7. jún 2012

@xlucia
@nela82 Lucka, Nelka... asi to bola len mierna forma dyslexie, skôr vývinová neplynulosť, nie? Z toho je možné "vyrásť", či skôr cieľavedomým a pravidelným tréningom s diagnózou vybabrať 😉 . Mám doma niečo podobné: neštandardného prváka, ktorý s prehľadom zvláda tretiacke príklady z matiky, dokonca aj rád číta - ale iba POTICHU, lebo akonáhle začne nahlas, mýli si B a D, slabikuje a slová si domýšľa. ☹ Na moje veľké počudovanie začal teraz dobrovoľne s Harrym Potterom, tak sa všetci vytešujeme a obrovsky ho chválime, lebo chvíľu to vyzeralo na absolútny odpor k čítaniu.

Takže Lucka, aby som odpovedala na tvoju otázku: s prvou triedou príde obrovská zmena - deti sa síce neprestanú okamžite hrať a detinsky správať (naši si smú aj do školy brávať hračky), ale skutočne dospejú na vyššiu úroveň. Už to nie sú detičky, ktoré treba vodiť za ručičku, zvládajú si veci vydiskutovať s učiteľkami, nájdu si miesto v kolektíve, postupne nabehnú na režim: najprv práca, teda úlohy - potom zábava, dokážu si sami zvoliť, čo chcú na obed a oraziť si lístok 😝 (novinka, ale fakt sú na to hrdí 😀 ) a napríklad náš syslík, odkedy je prvák, žije oveľa rušnejším spoločenským životom ako jeho rodičia 😀 😀 Každú chvíľu u niekoho, s niekým, niekde, alebo máme kamarátov u nás... A do školy sa tešil, aj sa teší... za rok sa nič nezmenilo, len hádam kolektív sa ešte viac utužil... myslím, že cez prázdniny mu bude smutno.

nela82
7. jún 2012

@xlucia z tvojich komentarov na mna mam pocit,ze som ti "nepomohla"prvym mojim komentarom-tak teraz ti moje komentare nie su po vôli...ci sa mylim? 😉
Nie,nedostal sa "z toho"-bodaj by si mala pravdu 😉 No ked sa dozvies,ze tvoje dieta ma problemy s ucenim robis vsetko mozne aj nemozne,aby si jemu-sebe-pomohla to lepsie prekonat,zvladnut...hladas moznosti..
My sme hladali-zmenili sme specialneho pedagoga-dochadzame niekolko km,lebo az vtedy nastali pokroky..

@syslica Kto nema takyto problem-tak ten to ani nepochpi a ani nemoze pochopit... 😒 Vela casu sme travili nad ucenim a stale to trva.A viem,ze to takto bude aj nadalej...no prichadzaju vysledky-pomalsim tempom-no prichadzaju 😵 Matematike rozumie-akurat slovne ulohy mu robia problem..no od tych je "oslobodeny" 😅
Teraz vo velkom pracujeme na SJ-diktaty 😀Je toho vela,no snad to vsetko zvladneme 🙂

nela82
7. jún 2012

@syslica este co sa tyka citania..tie clanky v citanke-to velmi nemusi 😝 No rozpravky-to velmi rad cita 😵 Ked mu poviem,zema zaujima ten a ten pribeh a on vidi,ze cakam a chcem vediet c o bude-tak mi to cita 🙂
Z citanky nerad cita dlhe clanky..no postupne si zvyka,ze aj ten dlhy clanok jednoducho ma precitat a ide to..On to precita-no ked vidiaky je dlhy...uz vopred mi oznamy ze to citat nebude..casom ho to prejde a tak ci tak to musi citat.Mozno,keby som bola uplne ze flegma,nechala ho podla toho co a kedy on chce-ani polovicu z toho co vie by urcite nevedel.Snazim sa motivovat..slubit nieco..v ramci moznosti samozrejme 😀 No pre neho je samotna motivacia ak dostane dobru znamku-pochvalu..vtedy aj rano pred odchodom do skoly si este cita,pise... 🙂

xlucia
autor
7. jún 2012

@nela82 nemam proti tebe nic ani proti tvojim komentarom. nerozumela som, tak som sa opytala. tot vse

syslica
7. jún 2012

@nela82 Idete na to super, len vydrž! Tvoj prístup je ukážkový a ak sa dyslektik dobre a včas podchytí, s odbornou pomocou, bez problémov všetko zvládne, dokonca aj VŠ štúdium. Mimochodom, švédska korunná princezná Viktória je dyslektička, jej brat tuším tiež, majú to v rodine po tatkovi... a sú to všetko vzdelaní ľudia, ktorí sa so svojím handicapom dokázali popasovať. Takže držím palce! 🙂
A ešte k čítaniu - ani môj články z čítanky nemusí, a už vôbec nehrozí čítanie 5x na DÚ, pretože pri treťom raze už text verklíkuje spamäti 😅 , ale keď ho niečo zaujme, napríklad správa v novinách, nemá problém prečítať, pochopiť a zreprodukovať... a ešte s tým oboznámiť aj celú triedu. 😀

nela82
7. jún 2012

@syslica tak to poznam-podobne je to aj u nas 😀 My to mame o trochu stazene,ze syn je aj hyperaktivny...nedokaze sa tolko sustredit-no myslim,ze mu to celkom ide..Raz je lepsi a raz aj horsie..Utorok doniesol z matiky 3 a vcera 1...on pocitat vie,len ak ho nieco rusi...nieje mu dobre vysvetlene-robi chyby-no keby to aspon takto islo dalej-tak by to bolo 🙂 super
Aj ja tebe drzim prsty 😉 😵

bets
7. jún 2012

my sme mali tazsi rok, lebo sme dostavavali dom a na deti nebolo tolko casu ako bezne. dcera bez problemov nabehla na skolsky rezim, sama zvladala sledovanie a robenie uloh. takze sme ako rodicia mierne spohodlneli a deti zvladaju skolske povinnosti takmer same s vybornymi vysledkami.
konkretne u dcery nastal velky posun v tom, ze si od polroka zacala viac verit, a to sa prejavilo aj na vysledkoch. niezeby nemala vyborne vysvedcenie, ale teraz k nemu pribudli aj pochvaly, ucast dcery v sutaziach a pod.
kym skolske povinnosti zvlada uplne perfektne, trpi ta prakticka stranka zivota, to mnozstvo veci, ktore stratila, je vacsie ako pri synovi a to som si uz vtedy myslela, ze horsie to nemoze byt.

syslica
7. jún 2012

@xlucia Ešte mi napadlo, aby sme sa vrátili späť k téme... o samostatnosti pri robení úloh. Spočiatku to bol tvrdý dril... keď sa učili písať... mnoho sme presedeli nad všelijakými pracovnými zošitmi, mám o grafomotorike tu na MK aj tému 😉 ,keď učiteľka písomne žiadala rodičov, aby s deťmi nevypracovávali úlohy v školských zošitoch dopredu, syseľ si to prečítal a hneď ju informoval, že my toto nerobíme, lebo "mama nakúpila 500 iných pracákov" 😝 😀 Tak som postupne zvoľňovala úsilie a uberala z nárokov... teraz si úlohy robí sám, ale v kuchyni pod dohľadom. A keď hrá na flaute, môžem mu akurát robiť držiak na noty "lebo aj učiteľ povedal, že tvoja prítomnosť ma rozptyľuje". 😅

xlucia
autor
7. jún 2012

@syslica no ved to. starsi syn ma myslim dobru ucitelku v skolke a ta ked nieco povie, mozem sa rozkrajat tak to plati. autorita nad mamu 😎 , problem ale mame, ked si nepameta prescne co sa od neho ziadalo, alebo to pochopi nespravne, naviest ho spravnym smerom je katastrofa. velmi dufam ze natrafi na dobru ucitelku, inak mame pruser. osobne si myslim ze aj u syna sa nejake to dys... prejavi, nuz uvidime co mame cakat

syslica
7. jún 2012

@xlucia Ejha, aká veštica! 😉 🙂 Nerieš problémy, ktoré ešte nenastali... nestresuj sa zbytočne... deti sa naučia zodpovednosti a aj to, ako byť dobrými školákmi, postupne, nejde to naraz. Dokonca našej, najlepšej učiteľke v škole, trvalo až do Vianoc, pokým svoju extrémne živú triedu zvládla, zaviedla režim a začali fungovať... držia rekord, že už po dvoch týždňoch školy boli celá banda na koberčeku u riaditeľky 😅 ... no ale teraz sú super kolektív a jeden skvelý tím.

xlucia
autor
7. jún 2012

@syslica si zlata 😀 . no ja nevestim, len beriem do uvahy co mi povedala psychologicka. robila mu testy. takze viac menej som nastavena tak ze lahke to urcite nebude, rozhodne ratam s tym ze sa mu bude treba venovat a zelezne nervy k tomu. a co pojde lahsie tobude ako za odmenu

renab
7. jún 2012

@xlucia ak tvoje dieťatko nebude mať žiadne dysfunkcie, tak sa podľa môjho názoru učenia báť nemusíš. učivo prvej triedy je naozaj jednoduché a drvivá väčšina detí ho zvláda.
čo sa týka samostatnosti, dosť to záleží od dieťatka, ale aj od rodiča, ako ho viedli doteraz a ako ho budú viesť ďalej. mne sa oplatilo nechať deti pripravovať sa do školy samé. matematika - samé si písali úlohy v izbe, prišli naozaj len keď si nevedeli rady. čítanie minimálne zo začiatku bude vyžadovať tvoju prítomnosť. písanie - najstaršia písavala najskôr do cvičného zošita, potom do zošita. pri druhom som cvičný zošit po čase zrušila, lebo som zistila, že to je krajšie napísané na prvý krát, ako potom, keď je už unavený. a tretí ho vôbec nepoznal. príprava tašky do školy - to bola a je výlučne záležitosť detí. aj učiteľka nám povedala, nech sa do toho nestaráme, ona ich radšej v škole napomenie, že niečo zabudli a skôr si zvyknú.
Na čom podľa mňa v prvej triede najviac záleží je, aby si "sadli" učiteľ a dieťa a aby dieťa chodilo do školy rado.
vtedy aj prípadný neúspech (sem tam sa niečo nepodarí, tak ako sa očakávalo) rýchlo prekoná.
a ako píše @ syslica, oni hneď nenabehnú naplno na školský systém - do Vianoc je také prechodné obdobie.

syslica
7. jún 2012

@xlucia No, ako ťa virtuálne poznám, ty to všetko zvládneš. 😉 Dôležité je odhodlanie a výdrž. Keby malo ísť len o dyslexiu, Nelka, Anička (@ani+číslo, ktoré som teraz zabudla, má Paťka a Evičku) ti určite poradia, aj mnoho ďalších mám. A možno aj ja... minulý rok som po návšteve u psychologičky začala študovať literatúru o mimoriadne nadaných deťoch, tento rok to bude možno o dyslexii 😅 .

renab
7. jún 2012

@xlucia to, že si nepamätá presne, čo mu povieš, alebo to zle pochopí nie je problém len tvojho dieťaťa. takých detí bude v triede možno aj polovica - teda aspoň zo začiatku, kým sa nenaučia dlhšie udržať pozornosť. a učiteľka je tam na to, aby im to vysvetlila a zopakovala aj niekoľko krát. neboj, nebude to taká katastrofa 😉
a hlavne svoje obavy nevyslovuj pred dieťaťom, aby nešlo do školy s nejakými zbytočnými obavami.

syslica
7. jún 2012

@xlucia Súhlas s Renou, treba dieťa "pozitívne naprogramovať", potom dokáže aj veci, o ktorých ty ani len netušíš a budeš milo prekvapená.
A ešte mi napadlo, skús sa na postrehy mám prváčeniec opýtať v téme Prváčik - september 2011.

xlucia
autor
7. jún 2012

@syslica dakujem na kompliment. vidim ze aj u vas je to pestre. rada si necham poradit nejaku lit. nech som zorientovana. dik pohladam tu temu

@renab neboj, obavy pred nim nehovorim, naco ho budem deptam niecim co mozno ani nenastane. ibaze si poznam deti. do skolky nastupoval ako 4 rocny rok mu trvalo kym sa zorientoval. mladsi isiel ako 3 rocny a po mesiaci uz vedel koho nema rad, a kto je dobry kamarat 😀
starsi je fakt inetelingentny, vysli mu aj testy, ale brutalne tvrdolhlavy a nervak. dlho mu trva kym nieco akceptuje, ale ked si uz zvykne, mam istotu ze to neporuzi. proste zvyk je zelezna kosela. preto chcem potom zaviest nejake jednoduche pravidla, na ktore ked si zvykne, ulahcia mu to. tak zistujem ako je to u inych deti.
ja som bola ako dieta nenormalny pedant, nasi saleli z toho, ak bude po mne, no mam sa naco tesit 😀 😀

renab
7. jún 2012

@xlucia mimo témy síce ale ako si sa z toho dostala? ja mám takú dcéru. všetko musí byť na 100%. niekedy mám dojem, že zachvíľu "vyhorí" a neviem, ako jej pomôcť. pritom doma sme nikdy netrvali na samých jednotkách a aby bolo všetko perfektné. ale ona tvrdí, že aby sa cítila dobre, tak musí byť všetko dokonalé. nechápem ju, ako sa môže cítiť dobre v takom strese (napr. pred skúškou)?

xlucia
autor
7. jún 2012

@renab nedostala. to je taky typ povahy. aj preto som mala tak dva tyzdne kolaps do bezvedomia z vycepania.
a to som uz hodne polavila z mojich narokov.
zvladala som to ale vtedy ked ma nechali na pokoji. to znamena ze tasku aj oblecenie som mala pedantne nachystane uz vecer. vo vsetko som mala aj mam vlastny system. uz som davno dospela, a aj teraz ked mam niekde na druhy den ist mam vsetko nachystane vecer, od kabelky az po ponozky. na vysokej som pred kazdou tazkou skuskou celu noc vracala. pomahali mi ale ludia ako moj muz. ked som vynervovana, ticho pride, ukaze ze sa mozem pritulit, a ja sa pri nom ukludnim.
neviem ako je stara tvoja dcera, viem ti poradit len jedno. aj ked ju nechapes, netlac na nu, lebo jej bude byvat este horsie. nasi kym to pochopili tak som mala az arytmiu na srdci. a tachykardia mi ostala do dnes. tazko mi tep klesa pod 100

xlucia
autor
7. jún 2012

@bets prosim ta ake veci dcera stratila? ako oblecenie, ci ako?

bets
8. jún 2012

@xlucia hlavne oblecenie. od kratasov na telesnu, mikiny, ciapky, sale, rukavice, nohavice, teplaky... niektore veci by som ani nevedela. len oni maju taky regal, kde su straty a nalezy a obcas tam pozriem. a ked za tyzden najdem 5 jej veci, tak som v soku. rano deti vozi manzel a ja casto neviem, co si brala, a ked sa jej pytam, ci ciapka, minika nebola, odpovie ze nie a potom ju o dva tyzdne alebo o mesiac nahodou najdem.
a aj pomocky ako pravitko, ceruzky, pera to pravidelne musime dokladat.

ematko29
8. jún 2012

tak určite je moja dcéra samostatnejšia.chape ,že má povinnosti ale samozrejme ,že sa jej do nich nechce 🙂.treba ju stále nahanať.byvame na dedine auž ju začínam púšťať samú do školy azo školy,je to premna o jednu starosť menej 😀 to ma velmi odbremenilo.soblečením mame ale problém keby som ju nechala samu sa obliect avybrať veci do školy tak chodí jak vandrák. 😀 čitať vie už velmi pekne,počítať tiež.