Ako často sa vaše 8-ročné deti stretávajú s kamarátmi?

9. okt 2022

Ahojte, ako často sa Vaše 8 rocne deti stretávajú s kamarátmi, bratrancami, sesternicami, spolužiakmi atd? Ako často sa navštevujú, chodia k sebe prespávať?
Nechcem byť na svoje dieťa prísná a zakazovať stretávanie s rovesníkmi, ale stáva sa z môjho pohladu často 3-4 do týždňa že k nám chce prísť nejake dieťa sa pohrať. Ja dovolím návštevu len v piatok, cez týždeň sa sem tam stretneme ešte s rodinou kde ma tiež kamarátov. Okrem toho je dieťa v družine (školskom klube) kde je tiež s kamarátmi a tiež chodí na krúžok kde je tiež v kolektíve. Aj cez víkend sa stane že mi zavolá mama nejakého kamaráta že či by sa k nám nemohlo ich dieťa prísť pohrať. Poprípade zazvoní pri dverách, z čoho sa niekedy už ťažko kľučkuje, pretože aj deti sú radi.
Ja mám rada cez víkend program len so svojimi deťmi, vždy sa na tento čas “pre nás” veľmi tesim a ide ma roztrhať keď nám ho niekto narúša.
Okrem toho 8 ročné deti ešte stále treba prizriet, dať najesť, vodu, proste obslúžiť. Mám dosť svojej práce a som niekedy z toho na nervy.
Prosím som sebecká podľa Vás alebo je normálne že mi detské návštevy idu na nervy. Stačí podľa Vás pre dieťa návšteva 1-2x týždenne?

autor
9. okt 2022

Dieťa má aj súrodenca o dva roky mladšieho, vedia spolu pekne tráviť čas, pohrať sa.

dori2
9. okt 2022

ja mam syna s cerstvymi 9 rokmi a stretava sa s kamosmi denne (ked je pekne pocasie, niekedy aj ked prsi). ja sa z toho tesim ked su u nas deti alebo on ide s nimi von alebo k niekomu z nich nachvilu. gri casu travia vonku…

doriiis
9. okt 2022

8 rocneho treba obsluhovat? ....dat napit,jest? Nie nemas vela roboty,vyrabas si vela roboty...a to je rozdiel

jaskolka
9. okt 2022

Za mňa áno. Keď niekto príde len tak k dverám, že "nech sa pohrá Jožko s Ferkom" asi by som tiež rovno povedala, že máme už svoj program a treba vopred zavolať. A tiež keď zavolá, tak keď už máte niečo kľudne povedz, prepáčte, nabudúce, teraz už máme niečo naplánované.
Isteže da sa to občas, v pohode. Ale aby každý druhý deň som mala doma pár cudzích deti, či stále cez víkend ich v dome, to ani náhodou

veronikaszabova
9. okt 2022

Mladsi syn ma 8r - nechodi spat k nikomu, ak sa chce k nam prist niekto pohrat, vyhradne v piatok.
Cez vikend urcite nie - ten travime spolu ako rodina.

Chodi do druziny, po druzine (ak idem pre neho a nejde sam domov) sa niekedy zastavime na ihrisku, kde sa este pohra s kamosmi.

U starsieho 13r to uz je ine. Oni sa zavru v izbe, alebo kecaju na dvore - oni su nenarocni, max im objednam pizzu.

hipuska
9. okt 2022

No, moj syn skoro každý deň. Chodí vonku na decke ihrisko, takže prevažne trávia časť tam, hraju futbal poprípade. Ak aj prídu dnu, syn si kamaráta obslúži sám. Dá mu piť, prípadne urobí toast ak sú hladni (to mam v chladničke vždy šunku, syr a sendvič) . Čo sa týka vikendov....netlačim už do spoločne stráveným časom. Ak si dieťa vyberie, že chce ísť za kamošmi tak ide. Ale, ak niekto príde neočakávane, vtedy viem povedať nie. Aj keď jasne, syn dakedy sklamany. Ale výchova je aj o Tom, že nemáme všetko čo chceme.

jaskolka
9. okt 2022

@doriiis zrejme to myslela, že treba aspoň nachystať im dačo, čaj, mlieko, dat nejaký chlebík (keď tam sú trebárs celé popoludnie).
Mne by sa tiež to nepáčilo, mat v podstate každý deň doma cudzie deti.
A keď sa náhodou dačo pri hre stane? Dajme tomu spadne to cudzie dieta, ublíži si nejako? Kto bude zodpovedať? Ona, lebo mala byť pri nich.
Iné by zo bolo trebárs s 12,13 ročnými. Ale 8 ročne skutočne nepotrebuje návštevy každý druhý deň.

autor
9. okt 2022

@doriiis nepíšem že ich treba kŕmiť 😂 ale u nás sa cudzie deti neoslabuje samé, treba im niečo nachystat. Keď už k nám detskú návštevu dovolím nenechám tie deti predsa pol dňa hladné. A ak si tvoje 8 ročne dieťa samé natiera a kraja pečivo a zeleninu, ovocie… tak gratulujem.

autor
9. okt 2022

@jaskolka však toto, naposledy u nás bolo dieťa po ktorom ostávali veci, hračky po celom dome od hora dole a ešte aj vonku, keď som niečo povedala tak bolo hluché a slepé. Ohryzok od jablka som našla medzi hračkami.
Toto moje deti nerobia, proste som unavená z toho.
A áno treba dávať na ne aj pozor.

januska12323
9. okt 2022

Veď ich pošli von alebo svojmu vysvetli, že keď kamarát niečo potrebuje jesť, piť nech mu to na chystá sám a aj uprace (s pomocou). Aj ty sa staráš o svoju návštevu keď niekoho pozveš tak on musí tiež, kým to nebude vyhovovať tebe tak žiadne návštevy nebudú a hotovo.

laurikagab
9. okt 2022

moja chodi tiez do druziny, tam sa vyhra+ ma kruzky, na ulici nema ziadnu kamaratku, resp.su tu len starsie ale omnoho mladsie deti a vacsinou chlapci. Raz za cas ju zaveziem ku kamaratke ale kamaratky ( sestry) pridu k nam a tiez vacsinou len postok alebo sobota. Syn starsi o 3 roky ma kamosov a ti sa navstevuju aj denne ale byvaju blizsie. Kebyze ma dcera kamaratky, ktore byvaju blizko, tak mozu prist kedykolvek, resp.dceru tiez pustim. vzhladom k tomu, ze byvame v meste a ma este len 8 rokov, tak ju samu nepustam. Obcas idu so synom spolu na zmrzlinu do mesta s jeho kamosmi.
Co sa tyka obcerstvenia, tak ked pridu kamosky..behaju po celom dome🙈 robim palacinky, vzdy pohostim..resp dievcata si beru cokolvek.resp...u syna to bolo na zaciatku to iste, teraz to uz neriesim..zoberu si vodu, ked robime placky, palacinky ponuknem.. ale ich uz neriesim, ma 11 rokov.

elizabet173
9. okt 2022

s kamarátmi bol denne, väčšina bývala na našej ulici, hrávali sa vonku, na terase u nás alebo u niekoho z nich, chodili spolu na tréningy, občas sa k nám chodil pohrať kamarát, ktorý býval ďalej, alebo môj syn chodil k nim. Pozor na 8 roční dieťa? Hrali sa, prišli, keď boli smädní, alebo som ich zavolala, nech si idú zobrať ovocie, koláč, nesedela som pri nich. Prespávačky u nás nebývali, nepodporujem to a syn ani neprejavil o to záujem, výnimkou bolo, keď zopár krát u nás prespal ten jeho kamarát, čo býval ďalej, lebo sme s jeho rodičmi trávili Silvestra. Deti mali v termoskách pripravený čaj a kakao, v chladničke chlebíčky, na stole koláč, ani neviem, ráno vstali, zobrali si raňajky, dali psovi a hrali sa ďalej. My sme deti viedli k samostatnosti. Dieťa, ktoré po sebe necháva bordel, by bolo u nás prvý aj posledný raz. Aj u nás bola plná zem v detskej lega, netrápilo ma to, poupratovali spolu. Počas týždňa sa k nám nechodil hrať nikto, jedine v piatok alebo v sobotu, či cez prázdniny, na čo? Veď kým prišli deti z krúžkov, tréningu, napísali úlohy a naučili sa, zostala im možné hodina, hodina a pol do večera a to boli vonku.

luccija
9. okt 2022

Ja som vikendy zrusila, lebo kvoli cudzim detom sme nemohli robit co sme chceli...ist k babke, von a pod ..mala tiez taku spoluziacku ktorej mame sa nikam nechcelo chodit cez vikend a posielala ju k nam aj polden.Nie si sebecka rovesnikov ma v druzine, cez tyzden...a na revans raz u nas raz u nich, vonku...nevadili mi deti, ale melon, bazen, pozerat na nich, behali mi po dome.Iste raz za cas, ale nie pravidlo

heidy222
9. okt 2022

Ano, chodia k nám často deti sa hrať, aj cez víkend. my väčšinou až poobede ideme na do lesa a tak, takže doobeda chodia. A funguje to predsa reciprocne, že raz u nás a raz ide dcéra k nim. Sú to všetko susedia. Podľa mňa si tiež vyrábas problém, však dá sa to obmedziť, že povies len na hodinu- dve. U nás je problém skôr to, že jej nikdy neni dost, hra sa doobeda s kamoškou a poobede nechce ísť von s nami lebo sa znova chce hrať 😊 teraz sme si to už ale vydiskutovali a máme kompromis.

elizabet173
9. okt 2022

@autorka, keby mi na drzovku zazvonila mama nejakého dieťaťa, či sa k nám môže ísť jej dieťa pohrať, poviem nie, ak by mi to nevyhovovalo a navrhla by som iný termín. Veď to tým ľuďom povedz, oni si možno ani neuvedomujú, že vám tým narušujú program.

meiwe
9. okt 2022

Moja ma 9 rokov, žijeme v pri hraničnej dedine pri Bratislave, navzájom sa všetci poznáme, deti vyrastajú v podstate spolu,
-dcéra chodí s kamarátkami von k nim prespať, poprípade aj na dovolenke bola s kamarátkami (Terchová, Demänová rezort, Tatralandia, Svidník) s mamami sa poznáme a nemám problém im dieťa zveriť nakoľko u nás nefungujú tetky, babky, dedkovia vždy však počítam s rizikom.
Mladšia tak isto ma svoj okruh priateľov kde mne píšu mamičky ci k nim môže prísť 😁
Tak isto sa pozname
K nám chodí dcéry spolužiačka naj kamarátka, nemám problém ich nechať hrať sa učiť sa spolu, prespať žiaľ nemá kde ale aj to by bolo
Večeru si minule robili tousty samé nakoľko som behala okolo najmladšieho a dosť mi to uľahčili 10, 9 a 5 ročne sa učili spolupráci, samozrejme som na nich ockom pozerala
Veľakrát sa stane ze v rámci dediny sa koná udalosť a ona sa k nám pridá a áno sú spolu jedno obdobie aj každý deň 😁
Je to o tvojom nastavení 😉aj mne občas vadí že si nemôžem ani prdnut vo svojom dome 😂 ale zas pozerám na to ze ma napr dobrý vplyv na moje deti a vždy zoberie po sebe tanier keď dôjde a odloží do umývadlá, keď poviem dcére že ma vyložiť kamošku mycku tak sa obe spolu do toho pustia s radosťou a pochechtavanim , dcéra vie nabrať vodu a vedia ísť spolu so psom 😁
Ak by však robila zle poprípade nicila môj dom tak by som zasiahla 😁
Včera napríklad bola u nás a vravím Dievčatá poprosím vás jedzte slušne nech nenájdem tu ryžu všade 😂😂😂upratovala som 😁a hádaj kto mal najviac ryze pod sebou 😂😂😂 bežné bolo na večery v jedno obdobie 5 deti 😁
Ja sa napríklad opýtam vždy ako chcú tráviť víkend alebo aké má plány dcéra co by chcela robiť nenútim ju tráviť čas s nami napr v zoo keď ju jej kamarátka v lete pozvala sa kúpať , kde bude ďalších 5 jej kamarátok. Dnes idú k susedom na guláš 😂.
Je to len na tvojom rozhodnutí a áno aj slušne nie je odpoveď
.

sense
9. okt 2022

Moja 9r ano dost casti ale je jedibacik. Kedxmame ale program tak jedniducho poviem nie. Kazdy tyzden cca 2-3x. A zas neviem aka obakuha to nie he. Dam na stol dzvan s vodou, 2 oohare, nakrajam ovocie na stol a ked he olovrant njedia sa pri stole a hraju sa dalej. A predtym ako ide domov kamaratka dcera vie ze bud upracu spolu alebo musi sama.

sense
9. okt 2022

Ale nechodia len oni k nam ale aj ona

janulik2008
9. okt 2022

@doriiis K tomu krajaniu malá má 7 a odkroji si napr vianočku síce ako pre drevorubača ale odkroji. Keď som prvýkrát videla ako vyberá nožík strach v očiach som mala sestra mi hovorí nechaj, pozeraj a odkrojila si. Tak isto si ho natrie ale snaha sa cení 🤣

autor
9. okt 2022

Ďakujem Vám ženy za odpovede. Ja som na deti sama a okrem toho musím udržiavať veľký dom a chodím do práce. Snažím sa to robiť tak aby som bola spokojná aj ja aj deti, ale niekedy sa mi zdá že keď poviem nie iné mamy po mne pozerajú jak na despotu čo svojim deťom diktuje program.

autor
9. okt 2022

@janulik2008 aj moje dieťa si vie odkrojiť, no nencham na zodpovednosti deti, ešte k tomu aj cudziemu, aby robili s nožmi keď ich nemám na očiach.

sense
9. okt 2022

Ine mami mam u prdele , ked nsbuduce sa jedna tak pozrie ved pivedz ale ano Janka moze ist k vam sa hrst so Zdenkou... a inak ku nam nevola ci sa jej dieta moze u bas hrat ale zavola dieta ci sa spolu budu hrat a az vtedy sa dohodnu ci u nas alebo u nich

jasminkaj
9. okt 2022

@autorka Máme doma tiež 8-ročnú. V pondelok a piatok má krúžky (vtedy žiadni kamoši), ale v utorok, stredu aj štvrtok má dovolené ísť von (vrámci dediny chodí sama, aj sama do/z školy). Samozrejme musí mať urobené úlohy, aby mohla ísť von alebo niekto k nám. Cez víkendy doma nebývame, a aj keby sme boli, to máme vždy program len s rodinou 😉
Čo sa týka samostatnosti - neobsluhujem ju, ale zas ani sa neobávam, že keď má doma kamošky, že si pôjdu krájať chleba, skôr vyžerú všetky sladkosti zo špajze a vypijú 4 litre coly akoby si mali chleba odkrojiť 😂

autor
9. okt 2022

@jasminkaj no ja sladkosti a 4 litre koly doma nemám, takze treba pripraviť “normálne” jedlo.

julish
9. okt 2022

Každé 8rocne dieťa si chlebík samo nenatrie, ale v jasličkách mame 3-ročne deti, ktoré to baví do omrzenia 🙂

elizabet173
9. okt 2022

veď sa dohodnite na časovom úseku, koľko u vás dieťa bude, prečo celé poobedie? Nepoviem raz za čas, počas jarných prázdnin, keď vonku týždeň prší, ale pravidelne ani náhodou. A keď je to dieťa u vás, tak potom ide aj tvoje k nim, či? A prepáč, ale deti v škôlke si bežne natierajú chlieb nátierkou, veď chlieb máš pokrájaný a natierajú si ho príborovým nožom, kde je problém? A odkrojiť pílkovým nožom vianočku na doske zvládne tiež aj škôlkar a keby aj nie, pripraviť na tanier chlieb s nátierkou a zeleninou, alebo vianočku s maslom a džemom alebo koláč je otázkou pár minút.
Ty si tie problémy vyrábaš sama, veď sa normálne dohodnem s rodičmi toho dieťaťa, doma svojmu poviem, aké sú pravidlá, že jedine v piatok do toľkej a do toľkej, po sebe si upracú a vybavené. Na to, ako sa na teba pozerajú iné mamy, by som sa vykašlala, tvoj dom, tvoje pravidlá, ak to oni majú doma ináč, je to ich vec. K nám tiež netrajdalo päť detí každý týždeň na prespávačku, ani by som to nedovolila, mám rada svoj kľud. Majú more času sa vyhrať počas dňa

autor
9. okt 2022

@elizabet173 nebudem tu dookola vysvetľovať že si moje dieťa vie odkrojiť chlieb aj natrieť. Ale nedovolím to robiť deťom ešte aj cudzím bez dozoru. To cela debata sa musí točiť okolo natierania pečiva? 🤦‍♀️ Problém je to že k nám chodia alebo chcú chodiť často cudzie deti, čo je pre mna starosť navyše. Už som písala že som na deti a domácnosť sama, mám veľký dom, záhradu a prácu. Keď prídem domov chcem mať aj pokoj aj oddych a všetko čo chcem vedieť je či sa mám cítiť sebecká alebo je v poriadku že občas deťom poviem že dnes k nám nikto nejde.

elizabet173
9. okt 2022

veď píšem, že nachystať im občerstvenie ti zaberie pár minút. Cudzie deti by k nám nechodili, nie som materské centrum, bodka. Chodilo by k nám pár veľmi dobrých kamarátov za podmienok, ktoré určím ja. Vopred sa ich rodičia so mnou dohodnú telefonicky, či mi to vyhovuje, dohodneme si čas, kedy prídu, do koľkej u nás budú a je samozrejmé, že si po sebe upracú, ináč už neprídu. Ty si paňou domu, ty rozhoduješ. Samozrejme, že berieš ohľad na svoje dieťa, pre neho je potrebné, aby malo priateľov, ale nie je nutné, aby k vám chodili inokedy, ako v ten piatok, keď ti to počas týždňa nevyhovuje a víkend chcete tráviť spolu ako rodina. Neviem, prečo by si sa mala cítiť ako sebec, ja sa tak absolútne necítim keď u nás okrem jednej zlatej tety s manželom nechodí nikto z rodiny ani známych na návštevu s prespaním. Ak to má niekto ináč a má u seba napríklad sestru s rodinou aj dva týždne, ok, ja to tak nechcem. Tiež mám minimum návštev, že k nám niekto príde na kávičku pokecať, možno desať do roka, aj to som prehnala. Stretávame sa v kaviarni, reštaurácii, ak chceme s partiou tráviť spolu viac času, tak si prenajmeme chalupu. Nikdy ma nezaujímalo, čo si o tom myslia ostatní. Je to síce z trochu iného súdka, ale princíp rovnaký.

autor
9. okt 2022

@elizabet173 ja to mám v podstate podobne, niekedy dovolím viac s ohľadom na deti, keď ma uprosia. Ja som v práci s ľudmi, doma som rada sama. Nepotrebujem návštevy ani spoločnosť. Zamýšľam sa len nad tým či robím dobre pre svoje deti, či to stačí alebo dovoliť viac. A kamaráti prespavajú občas u nás, moje dieťa u nikoho spať nechce ale mame to tak že každý týždeň vysvetľujem nejakému dieťaťu ze dnes k nám spať nejde 🤦‍♀️

jasminkaj
9. okt 2022

@autorka Tak ich pošli von, nemusia byť u vás. Tiež mi to občas nevyhovuje (keď mi mladšie dieťa spí poobede) a zazvoní pre staršiu kamoška.. jednoducho ich spolu pošlem na ihrisko, do parku, na work-out... a doma je kľud, vybavené 😉