4. ročník rozdiel medzi nominatívom a akuzatívom

veronikavaneska
6. apr 2021

Ahojte viete niekto ako vysvetliť zaručene aby si dieťa bolo isté aký je to pád...
Nominativ KTo? Čo?
Akuzativ Koho? Čo? (Vidím)

Napríklad vo vete:
Má hlas ako zvon.

Má čo? Má hlas. Sedí to na oba pády...

Ďakujeme

jajo1
6. apr 2021

@veronikavaneska v žiadnom prípade to nesedí na oba pády- je potrebné pýtať sa oboma otázkami a slovesom: má koho? má čo? hlas - je to akuzatív. Otázky na nominatív v tomto prípade nesedia - má kto? čo? - nedá sa odpovedať má hlas. Viem, že to žiakom spôsobuje problémy najmä pri týchto neživotných podstatných menách, kedy je tvar nominatívu a akuzatívu rovnaký (N. hlas, A: hlas), ale jednoducho treba sa pýtať oboma otázkami spolu so slovesom. A docieliť sa dá naozaj len neustálym cvičením a potom aj dieťa príde samo na to, že sú slovesá, ktoré sa viažu s akuzatívom - napr. mať (koho? čo?), vidieť, počuť, vziať, dostať, ....

gabrielkaa
6. apr 2021

@veronikavaneska hlas je akuzatív.
Kto má hlas? “On” - to je nominatív. V tejto vete to neni jasne. Ale keby bola veta: On má hlas ako... tak by ti to bolo úplne jasne

panelacikova
6. apr 2021

@veronikavaneska v danej vete ide o akuzatív. musíš sa opýtať spôsobom: má koho? má čo? nedá sa opýtať nominatívom: má kto? má čo? čiže pýtaš sa aj na prvou pádovou otázkou v tomto prípade. a prídeš na to, že ide o A.

panelacikova
6. apr 2021

@jajo1 sorry, fakt som ťa nekopírovala, len som bez čítania diskusie napísala príspevok 😀

veronikavaneska
autor
6. apr 2021

Ďakujem krásne 💕 vedela som že je ku tomu niečo pomocné ako to určiť správne len som si už nepamätala so školy. ..

zuzanockamt
6. apr 2021

@gabrielkaa je to úplne jasné aj v pôvodnej vete, veď sa pýtaš pádovými otázkami

gabrielkaa
6. apr 2021

@zuzanockamt jasne. len ked mas vo vete jasny podmet, tak sa lahsie urcuje predmet v aktuzative. A tuto ten podmet nie je jasne vyspecifikovany. Iba tolko som chcela. Lebo to vysvetluje dietatu....

zuzanockamt
6. apr 2021

@gabrielkaa na predmet sa pýtame aj tak prísudkom, takže podmet mi k tomu netreba

gabrielkaa
6. apr 2021

@zuzanockamt jasne tebe mono netreba. Ale ked dietatu vysvetlujem, ze hlavne cleny su podmet a prisudok tak sa mi potom lahsie vysvetluju ostatne cleny. Ona sa pytala ako vysvetlit dietatu. Dospelym je to jasne.

gabrielkaa
6. apr 2021

@zuzanockamt o to, ci tomu rozumieme my, sa tu predsa nejedna....

zuzanockamt
6. apr 2021

@gabrielkaa len žiaľ 4-ták nemá ani páru o pomete, prísudku atď 😉 tam sa to vysvetľuje inak

gabrielkaa
6. apr 2021

@zuzanockamt akoze nie???? To je zakladna skladba vety. Moja sa to ucila v 3 triede

zuzanockamt
6. apr 2021

@gabrielkaa nie, učí sa to v 6.ročníku...kuk UO

jajo1
6. apr 2021

@gabrielkaa tak to musí byť nejaká špeciálna škola pre nadané deti ... alebo aktívna pani učiteľka ... (čo nemyslím v zlom). Podmet a predmet sa podľa iŠVP začínajú učiť v 6. ročníku

zuzanockamt
6. apr 2021

@jajo1 presne to teraz píšem a pani ma bude presviedčať 😂😂😂 veď s tým robím x rokov

gabrielkaa
6. apr 2021

@zuzanockamt ako vravim, dcera sa to ucila v 3 rocniku. Ale to neni podstatne k autorkinej teme to nejak zasadne neprispieva

gabrielkaa
6. apr 2021

@jajo1 ani nie. 😉

zuzanockamt
6. apr 2021

@gabrielkaa prispieva, pretože ju zbytočne pletieš, štvrtákovi sa to takto nevysvetľuje

gabrielkaa
6. apr 2021

@zuzanockamt ok uz nemudruj. Dcera sa to ucila v 3. triede, tak som mylslela, ze autorke pomozem. Najlepsie je, ze autorka mi podakovala (dala lajk) a ty - ktorej ten prispevok ani nepatril, tu ohladom toho stale tocis.

zuzanockamt
6. apr 2021

@gabrielkaa ok, v pohode, nemudrujem 😉 to, že sa to učila tvoja dcéra, neznamená, že sa to učia všetci tretiaci/štvrtáci, keďže je to mimo iŠVP

gabrielkaa
6. apr 2021

@zuzanockamt to som nevedela. Napisala som to s dobrym umyslom autorke. Nie preto aby som teba provokovala.

jakoma
6. apr 2021

@veronikavaneska ja som si pomahala zamenou za slovo, ktore ma iny tvar v akuzative :D. ked zamenim "hlas", napriklad za "HLAVA", co je v akuzative "HLAVU".. Ma hlavU ako zvon, vtedy je to akuzativ. :D

veronikavaneska
autor
6. apr 2021

@jakoma tak toto je super 👌 ďakujem🥰

hipuska
6. apr 2021

@veronikavaneska Ešte taká pomôcka, čo vravela uč.synovi-N. väčšinou stojí na začiatku vety, A-v strede, na konci. Tento zvon je ale trochu hlúpi príklad 🙂

hipuska
6. apr 2021
https://www.youtube.com/watch?v=UAygvJzeNmU

ja si veľa pozerám na YouTube, teraz je toho plno

jankapepe
7. apr 2021

@veronikavaneska veď sa spýtaj oboma otázkami 🙃
Má kto?čo? Hlas? No nie!
Má koho čo hlas? Áno

detki
7. apr 2021
1stella1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronikavaneska
autor
8. apr 2021

No ono ťažko majú takú pani učiteľku šikovnú.... Aj včera im povedala, že sama nevie určiť v tej vete ZVON aký je pád... Že im uzná aj N aj A.... Raz im to vysvetlí tak raz zasa tak...potom povie že to sama nevie.... Och no proste na zaplakanie...

veronikavaneska
autor
8. apr 2021

@hipuska ďakujem 👌