Zrieknutie sa dedičstva a ročný syn

16. aug 2024

Ahojte, viete mi poradiť prosím. Mužovi zomrel otec, muž má brata ktorý sa spolu s mojim mužom zriekaju dedičstva kvôli otcovim dlhom. Mame ale syna, bude on automaticky dediť? Ak áno, stačí ak my ako jeho zákonný zástupcovia povieme, že sa zriekame? Riešili ste niekto niečo podobné? Vďaka.

monimat95
16. aug 2024

Pripnem sa

huginko
16. aug 2024

Nie, dedia len synovia, a tí odmietajú dedičstvo. Váš syn, teda vnuk, už nededi.Dedil by len vtedy, keby jeho otec nežil....

jumama
16. aug 2024

Podla mna pokial su manzelka a deti dedia iba oni, iba ak by neboli oni, tak dedia dedici v dalsom rade teda vnucata. Ked mi zomreli mama/otec, mali sme uz so segrou deti, ale to sa tam neriesilo, dedili sme len my dcery, na vnucata sa tam nik ani nepytal...

luciab28
16. aug 2024

Áno automaticky po mužovi dedí syn... Je nutné aby ste sa ako jeho zákonný zástupcovia vzdali dedičstva aj zaňho.... Riešila som niečo podobné cca 3mesiace dozadu

huginko
16. aug 2024

@luciab28 ale ako môže dediť malolety syn po otcovi, ktorý žije?

biba_18
16. aug 2024

@luciab28 otec dieťaťa ešte žije

luliu
16. aug 2024

@luciab28 nemôže dediť po otcovi, ktorý žije !!!

autor
16. aug 2024

Áno, otec dieťaťa žije. Môj muž. Čiže vlastne by dedil vnuk po starom otcovi, keď sa zrieknu bratia

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
huginko
16. aug 2024

Nie... Vnuk by dedil, ak by jeho otec nežil...

huginko
16. aug 2024

Máte to dopletene... Po starom otcovi dedia jeho synovia, teda vás muž a jeho brat. Tí odmietnu dedičstvo, tým pádom dedicske konci. Nenastúpi je váš syn ako dedič... To tak nefunguje!!!

luliu
16. aug 2024

Už ti to tu viacerí napísali a ty si ideš stále svoje..... Tvoj syn nededí

deti95060810
16. aug 2024

@luciab28 si zle pochopila otázku... autorke manžel žije... po dedovi vnuk dediť nebude..

cacianka
16. aug 2024

Vy ste to zle pochopili, @luciab28 napísala správne.
Takže si skúste prečítať vyjadrenia právnikov v právnej poradni.
Ak sa dedičia zrieknu zadĺženeho majetku, nárok na dedičstvo sa posúva na ich deti a ako zákonní zástupcovia môžu dedičstvo prijať alebo odmietnuť.
Bodka

huginko
16. aug 2024

@cacianka a keď ti odmietnu dedičstvo? Kto dedí...?

biba_18
16. aug 2024

@huginko nikto

huginko
16. aug 2024

@cacianka
To nie je pravda...! Malolety syn nededi... Dedí sa len po zosnulom

huginko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tiezjedna
16. aug 2024

@cacianka oni ako zákonný zástupcovia odmietnu, to písala v úvodnom príspevku...

huginko
16. aug 2024

@tiezjedna skus si vyhľadať, len tak pre zaujímavosť, články právnikov na túto tému...nie je to tak

biba_18
16. aug 2024

@huginko ak otec odmietne dedičstvo, dedia jeho deti. ak odmietnu aj ti, už asi nemá kto dediť. bratranci? alebo kto? ale kto by chcel dediť dlhy?

huginko
16. aug 2024

@tiezjedna zosnulom otcovi, nie starom otcovi

tiezjedna
16. aug 2024

@huginko ja nereagujem na právnu stránku veci, ale na to, čo @cacianka písala....

huginko
16. aug 2024

@biba_18 ak otec odmietne, nededi nik. Malolety isto nie... Všeobecne platí, že ak niet dedičov, dedičstvo pripadne štátu ako odumrt

kikushaa
16. aug 2024

Synovia (manzel a brat) sa zeieknu dedictva, dedicke sa uzatvara a dalsi nikto nededi

autor
16. aug 2024

@luliu ja si nejdem stále svoje, ja som sem prišla po radu. Ktorú mi ostatní dali, ty nie. Ak nevieš poradiť, zdrz sa diskusie.

biba_18
16. aug 2024

@huginko citujem : “ Ak dieťa poručiteľa odmietne dedičstvo, vylučuje tým z dedenia iba seba, nie však svoje deti (vnukov poručiteľa).”

huginko
16. aug 2024

@tiezjedna tak som zmätena....... Pretože autorka sa pýta, kto dedí... Ak odmietne dedičstvo syn zomreleho, teda starkeho,vnuk po ňom nededi... To je právna stránka...

huginko
16. aug 2024

@biba_18 do budúcnosti....

biba_18
16. aug 2024

@huginko áno, nededí po otcovi, ale dedí po dedkovi…